Cupa Mondială. Olanda învinge Statele Unite cu 3-1 și este prima echipă calificată în sferturi, unde va juca cu învingătoarea dintre Argentina și Australia.

Olanda și Statele Unite ale Americii au disputat prima optime de finală a Cupei Mondiale 2022. Americanii au avut prima ocazie importantă de gol în minutul 3, prin Pulisic care a scăpat unu la unu cu portarul, dar a ratat. Olandezii au deschis scorul în minutul 10, cu un șut de la 14 metri trimis perfect de Depay.

Opt minute mai târziu, Blind a scăpat într-o poziție asemănătoare cu cea a lui Depay, dar a trimis peste poartă, iar suporterii olandezi prezenți în tribune au făcut valuri. Blind a făcut 2-0 în primul minut de prelungire, după un șut în forță de la 11 metri. La finalul primei reprize, americanii au avut 64% posesie a mingii.

La trei minute după startul reprizei secunde, americanii au fost aproape să marcheze, dar olandezul Gakpo a scos din fața porții. Americanii au redus din diferență în minutul 76, după o minge centrată de Pulisic și deviată în fața portarului de Wright. Cu zece minute înainte de final, Dumfries a scăpat nemarcat la șase metri și a transformat o centrare venită din afara careului. La final, SUA a avut 59% posesie.

De la ora 21, Argentina își dispută calificarea în sferturi cu Australia. Faza optimilor se va termina marți, 6 decembrie.

Sursa foto: Twitter/@FIFAWorldCup