Ministerul francez al Sănătății anunță că în peste 1.200 de persoane și-au pierdut viața (din toate cauzele) miercuri, iar joi și vineri câte 1.400. Spre comparație, în aprilie și mai, s-au înregistrat între 900 și o mie de decese pe zi. Potrivit datelor oficiale, creșterea a fost mai pronunțată în regiunile aflate sub alertă roșie, în special Île-de-France, Nouvelle-Aquitaine, Bretania, Central-Val de Loire, Normandia și Pays de la Loire.

85% dintre persoanele care și-au pierdut viața aveau vârste de 65 de ani și peste. Numărul deceselor a crescut atât în spitale, cât și în căminele de bătrâni și în domiciliile personale (+40% în acest caz). Ministerul a cerut cetățenilor să fie solidari cu cei care locuiesc singure.

Bilanțul se bazează doar pe certificatele de deces emise electronic, care de obicei reprezintă 60% din totalul celor emise la nivel național, astfel că datele ar putea să nu fie complete.

În unele regiuni ale țării, temperaturile au depășit 40 de grade Celsius, iar miercuri a fost stabilit recordul de temperatură medie la nivel național, în decurs de 24 de ore – 30 de grade Celsius. La Paris, autoritățile au interzis consumul de alcool în spațiile publice, în weekend, iar unele instituții și obiective turistice, precum Muzeul Luvru și Turnul Eiffel, și-au scurtat programul.

Miercuri, mare parte a teritoriului Franței a fost sub alertă Cod Roșu, iar restul sub Cod Portocaliu și, pe alocuri, Galben.

Pe tot parcursul lunii iulie, Departamentul român pentru Situații de Urgență (DSU) va trimite în Franța un modul specializat în stingerea incendiilor de pădure. Modulul va interveni în zonele stabilite de autoritățile locale, în funcție de situație. Primul contingent, format din 40 de pompieri, cu trei autospeciale, o cisternă de 30 de mii de litri și o autospecială de mare capacitate, a plecat astăzi spre Franța.

Pe fondul valului de caniculă, în țările occidentale s-au înregistrat recorduri istorice sau lunare de temperatură. În Germania, în apropiere de Brandenburg, o porțiune dintr-o autostradă s-a crăpat din cauza căldurii, iar circulația a fost restricționată.

În România, până miercuri la ora 10, va fi în vigoare o avertizare Cod Roșu de caniculă – astăzi în județele din vestul, centrul și nordul țării, iar de luni de la ora 10 în aproape toată țara, cu excepția Buzăului, Brăilei, Ialomiței, Călărașiului, Tulcei și Constanței.

Surse alternative: DW, Euronews

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday