Cristiano Ronaldo (Manchester United) s-a clasat pe locul șase în clasamentul celor mai buni fotbaliști, Pedri (Barcelona) a fost desemnat cel mai bun jucător sub 21 de ani, Gianluigi Donnarumma (PSG) cel mai bun portar, iar Alexia Putellas (Barcelona) cea mai bună fotbalistă. Chelsea a fost desemnat clubul anului.

Înainte ca ceremonia pentru acordarea distincțiilor să înceapă, favoriți erau considerați Lionel Messi (câștigător al Copa America cu Argentina), Robert Lewandowski (campion al Germaniei cu Bayern) și Karim Benzema, unul dintre cei mai în formă jucători ai momentului.

Anul trecut, revista France Football a ales să nu acorde trofeul, întrucât competițiile oficiale au fost întrerupte în primăvară din cauza perioadelor de carantină, iar unele dintre ele, de exemplu campionatul francez, nu s-au mai reluat. În 2020, Robert Lewandowski era văzut drept favorit, întrucât câștigase Champions League și campionatul intern cu Bayern Munchen. Polonezul a fost, de asemenea, golgheterul celor două competiții.

2018 a fost primul an din ultimii zece în care trofeul nu a mai ajuns la Lionel Messi sau Cristiano Ronaldo, ci la Luka Modric, pentru performanțele cu Croația la Cupa Mondială și pentru cele cu Real Madrid. Totuși, un an mai târziu, Messi a fost premiat pentru a șasea oară, stabilind un record.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.