Final de meci. Franța câștigă Cupa Mondială, pentru a doua oară în istorie, după o finală spectaculoasă. Croatul Luka Modric a fost desemnat cel mai bun jucător al Campionatului Mondial.

Sute de mii de persoane sărbătoresc victoria pe străzile Parisului. Video.

Live text.

Minutul 69. Gol Croația, 4-2. Mandzukic marchează în urma unei gafe a portarului Franței.

Minutul 65. Gol Franța, 4-1. Mbappe înscrie cu un șut de la 20 de metri.

Minutul 59. Gol Franța, 3-1. Pogba șutează și înscrie de la marginea careului.

Minutul 52. Ocazie Franța. Mbappe pătrunde în careu și șutează, dar Subasic respinge.

Minutul 48. Ocazie Croația. Rebic șutează de la marginea careului, după o acțiune frumoasă, dar Lloris respinge în corner.

Pauză. Franța conduce cu 2-1.

Minutul 38. Gol Franța, 2-1. Griezmann transformă penalty-ul.

Minutul 35. Arbitrul acordă penalty Franței. Croatul Perisic atinge mingea cu mâna în careu. A fost nevoie de arbitraj video.

Minutul 29. Gol Croația, 1-1. Perisic șutează de la marginea careului, la colțul lung, și egalează.

Minutul 27. Cartonaș galben pentru francezul N’Golo Kante.

Minutul 19. Gol Franța, 1-0. Griezmann centrează în careu, din lovitură liberă, iar Mandzukic deviază în propria poartă.

Echipele de start, anunțate de FIFA:

Franța: Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Kante, Pogba, Matuidi – Mbappe , Giroud, Griezmann.

Croația: Subasic – Vrsaljko, Strinic, Lovren, Vida – Modric, Rakitic, Brozovic – Perisic, Rebic, Mandzukic.

Franța a fost campioană mondială în 1998, când a și organizat turneul final, după 3-0 cu Brazilia în finală. A mai jucat în ultimul act al competiției în 2006, în Germania, când a pierdut la loviturile de departajare în faţa Italiei. Franța este a șasea națională care ajunge în cel puțin trei finale ale Cupei Mondiale, după Germania (8), Brazilia (7), Italia (6), Argentina (5) și Olanda (3).

Croaţia se află pentru prima oară în finala Cupei Mondiale. Cea mai bună performanță a croaților la un turneu final a avut loc în 1998, când au câștigat medaliile de bronz, după ce a învins în finala mică Olanda, cu 2-1. În optimile competiției, Croația eliminase chiar reprezentativa României, victorie cu 1-0.

Franța și Croația s-au mai întâlnit o singură dată la Cupa Mondială. Se întâmpla la ediția din 1998, când Franța s-a impus cu 2-1 în semifinale, după ce Croația a condus cu 1-0. Fundașul Lilian Thuram a înscris ambele goluri ale francezilor, acestea fiind singurele sale reușite în tricoul reprezentativei cocoșului galic.

În total, cele două naționale s-au întâlnit de cinci ori. Francezii au trei victorii, iar două meciuri s-au terminat la egalitate.

Didier Deschamps li se poate alătura lui Franz Beckenbauer (Germania) și Mario Lobo Zagallo (Brazilia), care au cucerit Cupa Mondială atât ca jucători, cât și ca antrenori. Deschamps  a devenit deja primul antrenor din istoria naţionalei franceze care îi duce în finala a două competiţii majore (Euro 2016 şi CM 2018).

Franţa a câştigat grupa C, după ce a învins Australia, scor 2-1, Peru, scor 1-0 şi a remizat cu Danemarca, scor 0-0. În optimi, Franţa a trecut de Argentina, scor 4-3, în sferturi de Uruguay, scor 2-0. În semifinale a învins Belgia, cu 1-0.

Croaţia a câștigat grupa D, cu victorii pe linie: 2-0 cu Nigeria, 3-0 cu Argentina şi 2-1 cu Islanda. În optimi, Croaţia a eliminat Danemarca, după executarea loviturilor de departajare, iar în sferturi Rusia, tot după executarea loviturile de departajare. În semifinale a trecut de Anglia, scor 2-1, după prelungiri.

În finala mică a competiției s-au întâlnit Belgia și Anglia. Belgienii au câștigat medaliile de bronz, după o victorie cu 2-0.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.