Cupa Mondială. Australia a învins cu greu Tunisia, scor 1-0, după un meci dominat în mare parte de tunisieni.

Australia a dominat în primele 20 de minute ale partidei. Tunisienii au avut prima mare ocazie, după un contraatac care a pornit din propria jumătate. La scurt timp după, Australia a deschis scorul în minutul 22, după o centrare deviată de un fundaș tunisian, reluată cu capul de vârful Mitchell Duke.

Tunisia a mai avut două ocazii de gol, în minutul 40 și în prelungirile primei reprize, echilibrate din punct de vedere al posesiei.

Repriza secundă a fost dominată de Tunisia, care a avut 67% posesie, mai multe ocazii și șuturi pe poartă. În minutul 70, Australia a fost aproape de a înscrie din nou, dar Mathew Leckie nu a putut ajunge la o minge trimisă în fața porții.

Este prima victorie a competiției pentru selecționata Australiei, care se clasează deocamdată pe poziția a doua în Grupa D. În celălalt meci, Franța și Danemarca se întâlnesc tot astăzi, de la ora 18:00.