
Președintele Nicușor Dan a susținut o conferință de presă în Polonia, după ce a participat la summitul liderilor țărilor din flancul estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară. Șeful statului a declarat că România trebuie să aibă un guvern până marți, 30 iunie, când parlamentarii intră în vacanță.
”Nu vreau să fac predicții despre guvern. Pentru România e important, pentru că avem miza PNRR până la 31 august, să avem un guvern cât mai repede. Pentru că parlamentarii intră în vacanță marți, ar fi bine să avem un guvern până marți”, a declarat Dan.
Nicușor Dan s-a declarat încrezător că România va avea un guvern, deoarece ”în consultarea pe care am avut-o acum două zile, am avut niște declarații politice. Dacă punem cap la cap, logic, acele declarații, rezultă cel puțin o soluție. Am văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție. Aștept ca partidele să vină cu majoritatea”. În cadrul consultărilor de la Cotroceni, Ilie Bolojan i-a prezentat președintelui Dan propunerea de pact pentru următoarele șase luni, cu variantele unui guvern minoritar PSD sau a unuia minoritar PNL-USR-UDMR. Pe de altă parte, Sorin Grindeanu a spus că PSD este gata să-și asume guvernarea, inclusiv funcția de premier, și a exclus o alianță cu AUR și să susțină un guvern minoritar PNL-USR-UDMR.
Nicușor Dan a mai spus că i-a desemnat pe Eugen Tomac și Adrian Veștea să formeze guvernul deoarece ”am avut o așteptare rezonabilă că acest guvern va trece”. Președintele a fost întrebat dacă Ilie Bolojan este unul dintre cei care și-a schimbat poziția, dar a refuzat să răspundă.
“În momentul în care l-am desemnat pe Eugen Tomac, am avut așteptarea rezonabilă că va fi o majoritate pentru această nominalizare. Când l-am desemnat pe domnul Veștea, am avut o așteptare rezonabilă că acest guvern va trece. În ambele cazuri, așteptarea rezonabilă bazată pe discuții cu niște lideri, nu s-a materializat pentru că niște lideri și-au schimbat poziția între timp”, susține președintele.
Întrebat dacă consideră că AUR e un partid pro-occidental, președintele a răspuns că în opinia sa NU este. George Simion îi ceruse președintelui recent să-și exprime opinia cu privire la AUR și să explice dacă consideră sau nu că acesta este un partid extremist.
”Ar fi fost neconstituțional să mă implic cumva între discuții. În toate discuțiile avute, am militat pentru o majoritate care să susțină un guvern eventual minoritar, dar care să fie pro-occidentală. Rolul meu e să desemnez prim-ministrul. Mai departe de atât, nu pot decât să fac apel la responsabilitate”, a mai spus Dan.
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.