UPDATE, ora 19:30. Adrian Veștea a spus la finalul discuțiilor cu George Simion că au “discutat o serie de masuri economice pe care AUR le dorește. I-am asigurat de toată disponibilitatea pentru toate aspectele care nu sunt în programul de guvernare. Am deschidere pentru orice solicitare pentru implementarea reformelor sau o mai bună guvernare”.
Premierul desemnat a mai spus și că în această seară guvernul va merge la învestire. Întrebat dacă l-a informat pe Nicușor Dan că negociază cu AUR, Adrian Veștea a răspuns că are mandat să formeze un guvern.
George Simion a spus că Adrian Veștea a fost însoțit de miniștrii Apărării și Energiei la întâlnire. În urma discuțiilor, Simion l-a numit pe Veștea “un om rezonabil”, însă a spus că AUR nu îl poate vota întrucât există restricții din partea lui Nicușor Dan și a zis că așteaptă clarificări din partea președintelui până la 21:30: “Nicușor Dan a spus în data de 6 mai că nu e de acord cu un guvern cu AUR sau care să treacă cu voturile AUR. Considerăm nefondate și de natură să nască dezbinare că nu suntem pro-occidentali. Așteptăm clarificări din partea lui Nicușor Dan înainte de votul de azi”. În continuare, a detaliat că, după părerea sa, opinia lui Nicușor Dan din luna mai a fost eronată și l-a invitat să revină asupra sa.
Știrea inițială: Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, la scurt timp după ce președintele AUR a declarat public că parlamentarii partidului său nu vor vota Guvernul Veștea, dar s-a arătat deschis pentru negocieri.
”Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe Facebook.
Cu câteva ore înainte, George Simion a ținut o conferință de presă în care a spus că, decizia din momentul acesta a AUR este să nu voteze Guvernul Veștea, însă că partidul este deschis spre dialog.
Reamintim, votul de învestire în plenul parlamentului va avea loc diseară, la ora 21:30.
Foto: Inquam Photos / George Călin
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.