Potrivit informațiilor obținute de agenția de presă de stat SPA, de la o persoană din cadrul Ministerului Energiei, incidentul a avut loc dimineață, la ora 6. Sursa nu a dat detalii despre cele întâmplate, precizând doar că a fost lansată o investigație.

Aramco a reluat, vineri, încărcarea de țiței la terminalul Ras Tanura, după aproape patru luni de suspendare, din cauza războiului dintre SUA și Iran. Compania nu a făcut, până acum, vreun comentariu.
SUA și Iranul s-au atacat două nopți consecutiv, în ciuda faptului că au semnat, săptămâna trecută, un acord-cadru în vederea păcii. Joi și sâmbătă, un cargou și un petrolier au fost lovite în Strâmtoarea Hormuz. În privința primului atac, Donald Trump a dat vina pe Iran.
Sursă: Reuters
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.