Potrivit informațiilor obținute de agenția de presă de stat SPA, de la o persoană din cadrul Ministerului Energiei, incidentul a avut loc dimineață, la ora 6. Sursa nu a dat detalii despre cele întâmplate, precizând doar că a fost lansată o investigație.

Aramco a reluat, vineri, încărcarea de țiței la terminalul Ras Tanura, după aproape patru luni de suspendare, din cauza războiului dintre SUA și Iran. Compania nu a făcut, până acum, vreun comentariu.

SUA și Iranul s-au atacat două nopți consecutiv, în ciuda faptului că au semnat, săptămâna trecută, un acord-cadru în vederea păcii. Joi și sâmbătă, un cargou și un petrolier au fost lovite în Strâmtoarea Hormuz. În privința primului atac, Donald Trump a dat vina pe Iran.

Sursă: Reuters

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday