Premierul interimar, Ilie Bolojan, a precizat într-o postare pe Facebook că execuția bugetară din primele cinci luni ale anului 2026 arată o reducere semnificativă a deficitului bugetar, pe care o consideră primul semn al unei corecții fiscale “serioase”, după ani în care cheltuielile statului au depășit ritmul de creștere al economiei. Potrivit acestuia, execuția bugetară indică un deficit de 36 de miliarde de lei în intervalul ianuarie-mai 2026, față de 64 de miliarde de lei în aceeași perioadă din 2025, ceea ce înseamnă o reducere de peste 28 de miliarde de lei.

“Este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce își permite. Corecția deficitului seamănă cu tratarea unei boli. Ca să-ți fie bine și să te însănătoșești, în prima etapă a tratamentului poate să-ți fie mai rău. Este calea spre însănătoșire”, a mai precizat liderul PNL.

Mai departe, Ilie Bolojan a susținut că, dacă această direcție va fi menținută, în anii următori România va putea direcționa resursele spre dezvoltare, prosperitate și servicii publice mai bune. Totuși, acesta a avertizat că echilibrul bugetar poate fi afectat din nou de “populism, clientelism și risipă”, despre care spune că ar putea readuce România într-o situație financiară dificilă.

Anterior, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a anunțat că deficitul bugetar a fost de 1,75% din PIB, în primele cinci luni, comparativ cu 3,4% în perioada similară a anului trecut. Mai mult, a spus că rezultatele sunt bune, însă avertizează că a doua jumătate a anului vine cu dificultăți majore care nu permit relaxare.

Grafic: Facebook/Ilie Bolojan

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday