Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a anunțat că, începând cu 22 iunie, releele din Belarus care ajutau dronele rusești să lanseze atacuri asupra Ucrainei au încetat să mai funcționeze. Zelenski a spus că nu știe dacă acestea au fost și demontate, dar cert este că nu mai funcționează. 

Gărzile de frontieră ucrainene au raportat astăzi că au înregistrat o oarecare scădere a intensității incursiunilor dronelor de atac rusești prin regiunea Cernihiv (nordul Ucrainei) și că, în ultimele zile, nu s-au înregistrat zboruri în masă ale dronelor Shahed de-a lungul frontierei dintre Belarus și Ucraina.

Anunțul vine după ce, în urmă cu patru zile, președintele ucrainean i-a cerut liderului bielorus Aleksandr Lukașenko să elimine, în decurs de o săptămână, sistemele de comunicații amplasate pe turnuri din apropierea graniței cu Ucraina. Solicitarea a venit pe baza motivației că aparatura este folosită de Rusia pentru ghidarea dronelor lansate asupra orașelor ucrainene. Zelenski a avertizat că, dacă Belarus nu va dezactiva aceste instalații, Ucraina le va neutraliza pe cont propriu.

Sursa: PravdaUA

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday