La puțin după ora 22, comunicațiile între trenuri, dar și cu controlul traficului s-au întrerupt. Conductorii au oprit trenurile în cea mai apropiată gară, în procedură de urgență, iar trenurile care se aflau în stații nu au mai plecat. Până la 22.30, tot traficul feroviar din Germania devenise complet paralizat.

În fața ghișeelor de informații din gările mai mari s-au format cozi din ce în ce mai lungi, iar angajații au distribuit apă pentru persoane. Deutsche Bahn a eliberat vouchere pentru taxiuri și hoteluri, în sprijinul pasagerilor afectați de incident.

Operatorul feroviar național Deutsche Bahn a transmis ulterior că cauza problemei a fost o defecțiune de amploare a rețelei radio feroviare digitale GSM-R, care asigură comunicația wireless între mecanicii de locomotivă și centrele de control al traficului. Conform unor informații obținute de cotidianul BILD, care citează surse de securitate, cauza nu este nici acum cunoscută, dar nu este suspectat deocamdată un bruiaj sau o acțiune de sabotaj, ci o defecțiune cauzată de înlocuirea unei componente din sistemul radio. Totuși, până miercuri dimineața, nu există nicio confirmare din partea companiei feroviare. 

După miezul nopții, traficul feroviar a început să se restabilească treptat, pe măsură ce inginerii companiei feroviare au reușit să activeze un sistem de back-up. Rețeaua de trenuri S-Bahn Berlin a anunțat, la rândul ei, că deși serviciile sut reluate, există numeroase întârzieri și anulări, în timp ce operatorul regional DB Regio Mitte a avertizat că perturbările vor continua cel puțin până în miercuri dimineață. 

Surse alternative: Bild, Der Spiegel 

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday