UPDATE, ora 22.30. Kelemen Hunor anunță că UDMR se va retrage din sală în momentul votului. El a vorbit despre banalizarea răului – “Azi, sub această cupolă a Parlamentului, există un singur om care astăzi a câștigat. Felicitări George Simion, ai dat șah și mat!”, a spus Hunor.

UPDATE, ora 22.25. Aparent, toți parlamentarii AUR au părăsit sala de plen, ceea ce înseamnă că Guvernul Veștea nu are cum să strângă cele 233 de voturi necesare.

UPDATE, ora 22.15. George Simion a ținut un discurs în care a vorbit cu patos despre trădare și despre “trădătorii care ne conduc” dar a spus că nu le va cere colegilor să voteze într-un fel sau altul, însă el va părăsi sala împreună cu colegii săi. Anterior, Petrișor Peiu, tot de la AUR spusese că trăim o criză economică, dar programul de guvernare propus de Veștea nu înțelege acest lucru, pentru că ar fi venit cu aceleași soluții ca și guvernul demis (Bolojan). “Croirea de majorități obscure prin diferite unghere nu va reuși”, a spus Peiu, fără a fi clar dacă votează sau nu guvernul. Încă nu este clar dacă toți parlamentarii AUR vor părăsi sala la vot.

UPDATE, ora 22. Într-un mesaj scurt, în care a vorbit despre încredere și despre nevoia încheierii crizei politice, premierul desemnat a cerut votul de încredere al Parlamentului pentru guvernul său.


Pe parcursul zilei de luni, miniștrii care vor face parte din Guvernul Veștea au fost audiați în comisiile de specialitate. Au primit avize nefavorabile Florin-Alexandru Zaharia, propus pentru funcția de ministru al Investițiilor și Proiectelor Europene și Romeo Lungu, propus pentru funcția de ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Totuși, avizele sunt doar consultative.

Tot astăzi, George Simion a ieșit public și a declarat că Guvernul Veștea nu va fi votat de AUR, dar că îl va aștepta pe premierul desemnat, până în această seară la ora 20, să discute. Adrian Veștea a răspuns favorabil solicitării lui George Simion și a mers la sediul AUR pentru a discuta.

La finalul întâlnirii, George Simion a spus despre Adrian Veștea că este “un om rezonabil” și i-a cerut lui Nicușor Dan să revină asupra declarațiilor că nu este de acord cu un guvern votat de AUR sau din care să facă parte, altfel nu va vota Guvernul Veștea. Liderul AUR i-a dat termen președintelui până astăzi la ora 21:30, adică atunci când va începe ședința din parlament.

Pentru ca guvernul să treacă sunt necesare 233 de voturi favorabile. PSD a decis duminică să voteze Guvernul Veștea, iar mai mulți miniștri propuși pentru formarea executivului fac parte din Partidul Social-Democrat. PNL, USR și UDMR au decis săptămâna trecută să nu voteze guvernul.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.

Susține echipa Biziday