Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat că se va întâlni cu George Simion, la scurt timp după ce președintele AUR a declarat public că parlamentarii partidului său nu vor vota Guvernul Veștea, dar s-a arătat deschis pentru negocieri.
”Sunt un om al dialogului și al consensului. Înțelegând responsabilitatea care îmi revine pentru a pune capăt haosului politic, voi avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion. Când vine vorba de România și de rezolvarea unei crize fără precedent, îmi asum un dialog deschis cu orice formațiune politică votată de români. Este cred obligatoriu dacă vrem să avem, în adevăratul sens al cuvântului, un Guvern al României”, a scris Veștea pe Facebook.
Cu câteva ore înainte, George Simion a ținut o conferință de presă în care a spus că, decizia din momentul acesta a AUR este să nu voteze Guvernul Veștea, însă că partidul este deschis spre dialog.
Reamintim, votul de învestire în plenul parlamentului va avea loc diseară, la ora 21:30.
Foto: Inquam Photos / George Călin
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.