George Simion a ținut o conferință de presă în care a spus că, decizia din momentul acesta a AUR este să nu voteze Guvernul Veștea, însă că partidul este deschis spre dialog. “Este nevoie de reconciliere națională și este nevoie de AUR. Este nevoie de voturile partidului AUR pentru susținerea unui guvern, pentru a scăpa de Bolojan și a scoate țara din criză. Asta e marota tot auzită. Suntem de acord că consecințele acestei guvernări Bolojan trebuie înlăturate. Programul politic al acelei guvernări nu mai trebuie repetat. Din acest motiv, AUR a votat împotriva guvernării Bolojan. Nu știu de ce nu a avut domnul Bolojan să plece de la Palatul Victoria. La fel cum am votat pentru moțiunea de cenzură inițiată de noi, diseară, dacă va exista un vot pentru guvernare, el nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Nu are rost să se iluzioneze unii și alții. Îl așteptăm pe domnul Veștea la negocieri, îl așteptăm pe domnul Dan să spună opiniei publice dacă sunt sau nu bune voturile AUR”.
În același timp, liderul AUR a mai subliniat că AUR nu își dorește funcții și că membri sunt dispuși să contribuie la “reconcilierea națională”, însă că Guvernul Veștea nu va trece la vot, întrucât nu va avea susținerea parlamentului: “Suntem dispuși să punem umărul transparent la scoaterea României din criză. Nu membri AUR au contribuit la prăpastia în care România a ajuns, ci cei care se luptă acum pentru putere și ne cer votul. Mai grav este că am primit mesaje multe din partea colegilor, care au fost abordați de figuri politice dintr-o parte și alta a eșichierului, pentru votul lor. S-a încercat promiterea de avantaje, de funcții, în AUR nu sunt trădători. Noi am stabilit de marțea trecută atitudinea de la vot, dacă votul va fi diseară, vom ieși din sală. Fac apel la dl. Veștea să predea mandatul sau să amâne votul, pentru că acest cabinet nu va avea susținerea parlamentului. Îl aștept, până diseară la ora 20:00, pentru a discuta despre ce vrea să facă pentru țară”.
În continuare, a spus că după discuțiile cu Adrian Veștea și în funcție de ce va spune Nicușor Dan, AUR își va prezenta pașii pe care îi va urma: “În funcție de discuția cu dl. Veștea și ce va spune Nicușor Dan, vă vom prezenta transparent pașii pe care îi vom urma, public, nu prin negocieri secrete. Nu ne interesează funcțiile, ci ca România să se însănătoșească”. A adăugat că ideal pentru AUR este să fie la guvernare și i-a cerut șui Adrian Veștea să amâne votul din seara aceasta pentru săptămâna viitoare.
“Dacă nu se poate fără AUR, vocea noastră este destul de clară. Veștea să își depună mandatul sau să ducă votul pe săptămâna viitoare. Nicușor Dan să fie transparent, cum a promis din campania electorală. Prima noastră opțiune sunt anticipatele, ne dorim să ajungem la voința poporului. Așteptăm să ni se explice dacă suntem sau nu extremiști, dacă suntem sau nu antioccidentali, noi ne considerăm pro-occidentali, noi am ținut legătura cu omologii noștri din SUA, Italia, Franța, Polonia. Suntem dispuși la dialog, ar trebui să nuanțeze președintele declarațiile”.
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.