La finalul discuțiilor din Elveția, Qatar și Pakistan, națiunile mediatoare, au anunțat că SUA și Iran au convenit asupra unei “foi de parcurs” pentru un acord final în 60 de zile, asupra unui mecanism de încetare a luptelor în Liban și a deschiderii unei linii de comunicații pentru a asigura trecerea în siguranță a navelor prin Strâmtoarea Hormuz. Negocierile vor continua pe parcursul săptămânii.
Abbas Araghchi, ministrul iranian de Externe, a transmis, după prima rundă de negocieri SUA – Iran, mediate de Qatar și Pakistan, că “exporturile de petrol și produse petrochimice nu mai sunt restricționate, blocada asupra porturilor iraniene a fost ridicată, unele active au fost dezghețate și a fost lansat un plan major de reconstrucție și dezvoltare pentru Iran”. Oficialul a spus că primul test real va fi celula de rezolvare a conflictului din Liban. Casa Albă, în schimb, nu a făcut vreun comentariu.
Sâmbătă după-amiază, Iranul a anunțat din nou închiderea Strâmtorii Hormuz și a motivat decizia prin “lipsa progresului din Liban”, unde situația a rămas tensionată. Israelul a continuat atacurile împotriva Hezbollah, iar gruparea a răspuns cu focuri asupra unor ținte israeliene. Peste un milion de persoane au fost nevoite să își părăsească locuințele, de la începutul lui martie.
Duminică, înaintea începerii rundei de discuții, rețeaua media americană Fox News a relatat că Donald Trump i-a amenințat pe iranieni că nu vor mai avea o țară, dacă vor încerca să închidă din nou Strâmtoarea Hormuz. El ar fi reluat și o afirmație mai veche, că SUA ar putea prelua controlul asupra căii navigabile și să perceapă o taxă. La nivel oficial, președintele a declarat săptămâna trecută că a acceptat Memorandumul de Înțelegere pentru a evita o depresiune economică globală, din cauza prețurilor ridicate la petrol și energie. De menționat este că după anunțul încheierii acordului, prețul petrolului european a coborât la sub 80 de dolari/baril.
Agenția iraniană de presă Tasnim a relatat că delegația iraniană a refuzat la un moment dat să revină la masa discuțiilor, după amenințările lui Trump, dar a continuat să comunice prin mediatori. Un oficial american a spus că discuțiile au continuat până noaptea târziu.
Sursă: Reuters
Foto: Lacheev/Dreamstime
Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.
Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.