Manchester City a deschis scorul rapid, în minutul 2, dintr-o lovitură liberă executată de Bernardo Silva. Real Madrid a egalat zece minute mai târziu, printr-un șut deviat în propria poartă de Ruben Dias, și a trecut în avantaj în minutul 14, în urma unei curse a lui Rodrygo.

Phil Foden și Josko Gvardiol au readus Manchester City în avantaj, cu două șuturi din afara careului. În minutul 79, Fede Valverde a stabilit scorul final, 3-3, cu un șut din careu, la colțul lung.

În celălalt meci, Arsenal a marcat primul gol în minutul 12, prin Bukayo Saka. Bayern a restabilit egalitatea șase minute mai târziu, prin Serge Gnabry, și a preluat conducerea în minutul 32, când a marcat Harry Kane din penalty. Leandro Trossard a punctat pentru Arsenal, în minutul 76.

Meciurile retur vor avea loc pe 17 aprilie. Miercuri, se joacă PSG – Barcelona și Atletico Madrid – Borussia Dortmund.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.