Sorana Cîrstea a câștigat cu 6-3, 6-3 meciul cu elvețianca Belinda Bencic. A început primul set în forță și după doar 25 de minute conducea cu 5-0. Cîrstea o va întâlni în sferturi pe Karolina Muchova (locul 10 WTA), care a învins-o pe Xinyu Wang, scor 6-3, 5-7, 6-1.

Sorana Cîrstea (30 WTA) a reușit calificarea în optimi la US Open, după victoria în fața Elenei Rîbakina (4 WTA). A fost pentru prima dată când românca a ajuns în această fază a US Open. Conform WTA, anterior, Sorana Cîrstea a mai reușit o singură calificare într-un sfert de finală la un turneu de Grand Slam, în 2009, la Roland Garros.

Bencic și Cîrstea s-au mai întâlnit de trei ori până acum, iar jucătoarea româncă a câștigat primele două întâlniri. Anul trecut, a pierdut în turul doi cu Bencic tot la US Open.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.