Natație. David Popovici a încheiat pe locul patru finala probei de 100 de metri liber, de la Campionatul Mondial de înot din Melbourne (Australia). A obținut însă un nou record mondial la juniori.

David Popovici a obținut locul 4 în proba de 100 de metri liber, la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de 25 m pentru seniori (13-18 decembrie 2022) de la Melbourne (Australia). Totuși, conform Federației Române de Natație, Popovici a parcurs cele patru lungimi de bazin în 45.64 secunde, ceea ce reprezintă un nou record mondial de juniori, dar și un nou record național de seniori. Conform baremelor oficiale, David Popovici încă este considerat junior, chiar dacă a împlinit 18 ani.

Podiumul probei de 100 m liber masculin:

1. Kyle Chalmers (Australia) – 45.16 s,

2. Maxime Grousset (Franța) – 45.41 s,

3. Alessandro Miressi (Italia) – 45.57 s.

Miercuri, David Popovici s-a calificat în finală de pe poziția cinci, cu timpul de 45.91 secunde. La sfârșitul lunii trecute, David Popovici a fost desemnat cel mai bun înotător al anului de prestigioasa revistă dedicată natației, Swimming World Magazine.

Anterior, David Popovici a ratat calificarea în finala probei de 400 m liber. Sportivul român a încheiat cursa cu timpul de 3:58.48 min, unul care nu îi permite să evolueze în ultimul act al probei.