Celtic Glasgow a fost declarată câștigătoarea campionatului de fotbal al Scoției. Decizia a fost luată de Liga Profesionistă de Fotbal din Scoția, care anunță că cluburile au fost de acord cu decizia de încheia prematur competiția deoarece „nu există nicio perspectivă de a finaliza sezonul”, anunță Euronews.

Campionatul de fotbal din Scoția a fost întrerupt pe date de 13 martie. Clasamentul final a fost întocmit în baza numărului de puncte per meci acumulate de echipe până la acea dată. După 30 de etape disputate, Celtic se afla pe primul loc al clasamentului, cu 80 de puncte (2,66 puncte per meci), și avea un avans de 13 puncte față de marea rivală și principala contracandidată, Glasgow Ranger, care a încheiat sezonul cu o medie de 2,31 puncte per meci. Totodată, echipa Hearts a retrogradat.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.