Cupa Mondială. Portugalia pierde 1-2 cu Coreea de Sud, dar ambele echipe se califică în optimi. Uruguay obține o victorie fără miză cu Ghana, scor 2-0, ambele fiind eliminate.

Portugalia a deschis rapid scorul în meciul cu Coreea de Sud. În minutul 5, Diogo Dalot i-a pasat pe lângă portar lui Ricardo Horta, iar acesta din urmă a trimis în poartă. Sud-coreenii au avut un gol anulat în minutul 17, pe motiv de ofsaid, dar au egalat zece minute mai târziu cu un șut din careu.

Coreea de Sud a marcat golul victoriei în primul minut de prelungire al reprizei a doua. Vedeta Heung-Min Son i-a pasat excelent în careu lui Hee-Chan Hwang, care a șutat pe lângă portar.

În cealaltă partidă, Uruguay a învins Ghana cu 2-0, dar nu și-a asigurat calificarea în optimi. În minutul 16, un jucător ghanez cade în careul advers și coechipierii cer penalty. Lovitura de pedeapsă a fost acordată după consultarea sistemului VAR, dar a fost apărată de portarul uruguayan.

Giorgian de Arrascaeta a deschis scorul în minutul 26 și a reușit dubla în minutul 32. În minutul 56 și sud-americanii au cerut un penalty, după o cădere în careu a lui Darwin Nunez. Arbitrul a consultat, încă o dată, sistemul VAR, dar a decis că jucătorul nu a fost faultat.

În optimi, Coreea de Sud va întâlni câștigătoarea Grupei G, în timp ce Portugalia se va confrunta cu echipa clasată pe locul doi. Ultimele partide din Grupa G încep la ora 21.

Sursa foto: LiveScore/Captură