Deși echipa lui Messi a dominat ambele reprize (64% posesie), a reușit puține șuturi pe poartă. Mexicanii s-au apărat dur, cu faulturi până la limita eliminării, dar arbitrul le-a acordat doar cartonașe galbene, patru în total, față de doar un cartonaș pentru argentinieni.

Prima repriză s-a încheiat fără gol, dar în minutul 64 Messi reușește să deschidă scorul printr-un șut din afara careului mare, după o pasă de la Di Maria. Aproape de final, în minutul 87, tot Messi îi pasează lui Enzo Fernandes, care șutează și înscrie pentru 2-0.

Argentina urcă astfel pe poziția a doua în Grupa C, după Polonia, cu care se va întâlni săptămâna viitoare. Mexic păstrează o șansă de calificare, dar numai în situația în care Polonia ar învinge Argentina.

Echipa Biziday nu a solicitat și nu a acceptat nicio formă de finanțare din fonduri guvernamentale. Spațiile de publicitate sunt limitate, iar reclama neinvazivă.

Dacă îți place ce facem, poți contribui tu pentru susținerea echipei Biziday.