Video România în Direct: Cât de credibilă este ruptura dintre Dragnea și Grindeanu? Dar emanciparea Premierului?

Dezbaterea România în Direct este la Europa FM de la ora 13:15 și continuă online pe europafm.ro.

Puteți participa la dezbatere sunând în direct la 0372.069.599, număr cu tarif normal, comentând transmisiunile video live de pe Facebook sau adăugând opinia direct în această pagină.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la Video România în Direct: Cât de credibilă este ruptura dintre Dragnea și Grindeanu? Dar emanciparea Premierului?

  • guta
    Februarie 13, 2017 la ora 21:48

    Moise draga, am fost un admirator al tau. Dar ceea ce faci de vreo doua saptamani nu este jurnalism. Imi pare rau de tine pentru ca ori nu pricepi (deci ai fi prost, ceea ce nu prea cred), ori nu esti deontolog. Din doua una! (vezi ce actual este nenea Iancu!). Oricum, pe mine m-ai pierdut (sunt convins ca vei supravietui).

    Răspunde
     
    1. gaga
      Februarie 14, 2017 la ora 21:51

      Bravo, bă Guță. Așa este, acest Moise s-a prostit de tor.

      Răspunde
       
  • Tureschi Gabriel Calin
    Februarie 13, 2017 la ora 20:10

    Servus Moise,
    Acum ceva mai mult timp un domn in etate cu multa politica la activ ( inclusiv inchisoare ) mi-a explicat un principiu de baza in politica. Acesta este foarte simplu si se bazeaza pe 3 piloni: 1)Interesul personal, 2)Interesul partidului si 3)Interesul poporului ( sau al tarii ). Cand acesti 3 piloni coincid adica cand interesul personal coincide cu interesul partidului si cu interesul tarii atunci e progres, civilizatie, moralitate, etc. Cand cei 3 piloni nu coincid atunci ii bai.
    La PSD, partidul de guvernamant, nu coincid nici macar primii doi piloni adica interesul personal cu al partidului.
    Totul se face pentru interesul d-lui Dragnea.
    Grindeanu, ca si ceilalti membri ai guvernului sunt marionete. Au pupat inelul sefului si executa ce li se spune.

    Răspunde
     
  • Irina
    Februarie 13, 2017 la ora 19:20

    Spune ca isi doreste ca protestele sa continue pasnic, imediat dupa,in mod cu totul intamplator, apar conflictele la proteste.Spune ca celelalte proteste nu sunt organizate de PSD, imediat apar dovezi contrare. Spune ca nu-si doreste ca premierul pe care il desemneaza sa creeze un pol de putere la guvern, nu stiu de ce am impresia ca vom asista la organizarea unui aparent pol de putere la guvern (sigur, e parte din strategie, deja simt cum se incheaga treaba asta, avem primele fasciculatii). Spune ca nu-si doreste respingerea OUG14, mi-e frica sa continuu cu ce ar rezulta mai ales ca se arata un om capabil de orice.

    Pentru ultima sansa care mai poate fi data reabilitarii credibilitatii partidului pe care il conduce, Dragnea e bine sa plece sau sa fie inlocuit. PSD a castigat in decembrie: lui Grindeanu i-as da o sansa. Cu conditia sa ramana independent de acel malefic personaj si capabil sa duca presiunea gandului ca la cea mai mica miscare proasta pe care o va face in urmatorii 4 ani, va fi taxat fara mila de o strada hiperatenta.

    PS: scuze ca m-am intins atat de mult. Si inca n-am scos tot. Merci de ingaduinta.

    Răspunde
     
  • Irina
    Februarie 13, 2017 la ora 19:16

    S-a prins el ca o varianta mai buna sa-si faca jocurile este cea din umbra si ca datul din coate sa iasa in fata lui Grindeanu la microfoane, ca un important, nu-l ajuta. Asta este singurul loc la care a renuntat pentru a i-l ceda permierului prin sceneta asta. In rest, el este la aceleasi butoane.

    Pentru ca aceasta criza sa fie cumva depasita, nu demisia guvernului actual e sine qua non. Ori Dragnea isi schimba abordarea, ori Dragnea pleaca si e inlocuit cu un altul. Dar, ma intreb, in lumina ultimelor evenimente, chiar si daca incearca sa-si schimbe abordarea, cine-l mai crede? Orice spune si face, dupa cum vezi (intrebarea pe care o ridici aici e marturie), e pus sub semnul intrebarii. As putea alege n exemple pe care sa le chestionam in aceeasi maniera. Ba mai mult decat atat, am, asa, o sumbra viziune, ca deseori Dragnea poate fi inteles chiar in cheie inversa. E singura valenta de previzibilitate pe care as putea sa o dau acestui imprevizibil personaj. Mi-e groaza uneori sa-l aud ce spune ca nu vrea, ca ma astept ca fix acel lucru urmeaza sa se intample.

    Răspunde
     
  • Irina
    Februarie 13, 2017 la ora 19:14

    Moise, stii ce am impresia? De fapt, iti raspund pe parcurs la intrebare, hai sa facem altfel, un exercitiu de imaginatie: daca guvernul Grindeanu pica, iar dl Dragnea isi pune altul in loc, tot al lui, crezi ca lumea din strada ar fi linistita si ar avea incredere? Sincer, nu. Cred ca problema astazi, acum, nu e atat PSD cat mai ales Liviu Dragnea. Cred ca lumea nu are incredere mai degraba in acest personaj. Fiecare zi care trece jucata la fel de catre el, nu face decat sa adanceasca si mai mult haul creat intre el si increderea oamenilor si, mai mult decat atat, trage si partidul dupa el in toata asta, discreditandu-l si pe el – asta-i mai trebuia acestui partid cu istoria pe care o are, un Liviu Dragnea. Si greu va fi PSD-ului sa se mai ridice din mocirla asta, daca nu imposibil (sunt guri prin piata, multe, care spun ca acesta a fost ultimul mandat pe care PSD-ul l-a mai primit). Sigur ca si Dragnea insusi constientizeaza dificultatea situatiei in care a ajuns (si poate ca a si anticipat-o candva, cumva) , dar alege calea de mijloc: se face ca se rupe de Grindeanu. Adica nici nu pleaca (ca sa rezolve problema de fond), ca nu-i convine, doar nu pentru asta s-a luptat sa ajunga acolo (si vedem toti ca e foarte ambitios, pacat ca nu intr-o directie constructiva), dar pare ca nici nu vrea sa perpetueze ideea ca el controleaza Guvernul pentru ca ii accentueaza criza. Vrea sa ne spuna, in viitor, „ce va mai luati de mine? Grindeanu deja face ce-l taie capul”. Aparent.

    Răspunde
     
  • Laura
    Februarie 13, 2017 la ora 17:10

    Eu cred ca ceea ce se intampla intre Grindeanu si Dragnea nu ar trebui sa ne preocupe atat de mult, nici macar caderea guvernului Grindeanu nu mai este asa de interes. As pune mai presus de cateva demisii si schimbari de capete, ca protestele din Romania sa produca o revizuire a Constitutiei in sensul Proclamatiei Romania 2017+. Daca protestul este unul dirijat impotriva pur a guvernului actual, consider ca este o mare prierdere de energie. Am citit ca este un protest despre principii si democratie ! Atunci e mai util sa cerem corectarea unor functionalitati ale institutiilor actuale decat numai jos X, jos Y…si cred ca la o mai buna functionare a institutiilor suntem cu totii de acord, chiar si cei care cer demisia lui Iohannis. Asta e un punct esential, si poate ca noi cetatenii trebuie sa le dam o lectie ca toate institutiile din tara asta sa functioneze pentru noi, nu pentru puterea si infleunta lor. E naiv, dar e un vis frumos care ne-am scoate din feudalismul in care traim.

    Răspunde
     
  • Adrian Ionescu
    Februarie 13, 2017 la ora 14:06

    Ce trebuie să luăm în considerare este că oamenii ăștia sunt politicieni. Ei vor să-și păstreze oportunitățile deschise indiferent de cum va arăta realitatea. Au nevoie și de un plan pentru a scăpa, ca partid, în cazul extrem în care presiunea din stradă și din alte zone nu se oprește.

    Un semn de slăbiniune însă din partea noastră va readuce lucrurile la „normalul” lor. Dacă persistăm, în cele din urmă se vor replia, chiar cu prețul de a-l mazili pe Dragnea, dar vor amâna acest moment cât mai mult posibil. Ce putem noi să facem este să îi punem constant în fața faptului că strada nu dă înapoi. Aceasta trebuie să devină noua relitate la care ei vor trebui să se adapteze. Asta trebuie să întelegem cu totii și să nu slăbim presiunea.

    Răspunde
     
  • Andy
    Februarie 13, 2017 la ora 13:54

    Buna Moise,
    Te ascul la radio si pe biziday.In general am aceiasi parere cu tine, dar…
    Te-am auzit de cel putin 2 ori spunand ca Grindeanu are imagine buna in Timisoara!
    Grindeanu are imagine buna in PSD Timis.
    Timisorenii nu au avut ocazia sa-l voteze direct pe Candidatul Grindeanu, pt ca el a candidat doar pe liste si ajund=s in fuctii in urma unor intelegeri intre PSD si alte partide: viceprimar Timisoara, parlamentar + Min. Telecomunicatii, Presedinte CJ Timis.
    Daca avea o imagine buna in Timisoara, ca om capabil sa faca ceva pt. oras, ar fi candidat impotriva lui Robu ( nu sunt fan al lui Robu), dar stia ca el candidat individual nu avea nici o sansa…
    Ca sa-ti raspund la intrebarea de la emisiune: Grindeanu nu a iesit si nu va iesi de sub tutela Dragnea. Grindeanu e o biata marioneta, care tine cu dintii de pozitia sociala/politica actuala. Daca iese de sub tutele lui Dragnea, el va deveni un NIMIC…Eu am dat o definitie politicainul roman: ratatul profesional, care nu e capabil sa aiba o meserie

    Răspunde