Video România în Direct: Câtă încredere aveți în magistrați (procurori și judecători)?

Dezbaterea România în Direct este la Europa FM de la ora 13:15 și continuă online pe europafm.ro.

Puteți participa la dezbatere sunând în direct la 0372.069.599, număr cu tarif normal, comentând transmisiunile video live de pe Facebook sau adăugând opinia direct în această pagină.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la Video România în Direct: Câtă încredere aveți în magistrați (procurori și judecători)?

  • ilie
    Februarie 12, 2017 la ora 19:31

    ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 80 din 26 iunie 2013, Art.1,(2) „Taxele judiciare de timbru sunt datorate, în condițiile prezentei ordonanțe de urgență, de către toate persoanele fizice și juridice și reprezintă plata serviciilor prestate de către instanțele judecătorești,…” Ce încredere să mai am în justiție când aceasta este o societate prestatoare de servicii. Normal ar trebui să o reclam la Protecția consumatorului. În popor la OGU 80 i se spune: MITA DE LA PONTA.

    Răspunde
     
  • ilie
    Februarie 12, 2017 la ora 19:20

    Cătăline! Ia o pauză tată, deja ești epuizat de atâta inteligență ce zace în bostanul tău. Gândești prea pro-fund și ai dureri de cap, un tratament la Bălăceanca ar fi ideal pentru tine.

    Răspunde
     
  • golan
    Februarie 11, 2017 la ora 12:06

    Ii ascult pe oamenii astia si imi dau seama ca au probleme cu procedurile din legi – care sunt in sarcina parlamentului sa le repare. Si totusi oamenii astia se plang de magistrati. D-asta nu are ursul coada.

    Răspunde
     
  • ??????
    Februarie 10, 2017 la ora 20:54

    Ar fi susținut Iulian Fota, director la Colegiul Național de Informații că protestul din Piata Victoriei ar fi unul la care ar ar „contribui” și SRI ? Cum ai comenta o asemenea informație ?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 10, 2017 la ora 23:06

      Păi, a contribuit informativ, i-a transmis d-lui prim-ministru Grindeanu ce facem acolo și cum strigăm despre dl Dragnea. Altfel, dacă SRI nu ar sprijini sistemul kleptocratic care a instalat marioneta Dragnea & Grindeanu pentru a putea fura liniștit din averea mea, acum aș fi putut sta și eu la căldură în casă, n-ar trebui să merg în Piața Victoriei. SRI este al dumneavoastră în cea mai mare parte, indiferent de ce spun manipulatorii de la Paertid. Dl Coldea a revenit în Sistem, puteți să vă programați vacanța de vară cu d-nii Ghiță și Maior.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Februarie 10, 2017 la ora 19:56

    L-am auzit pe dl Dragnea vorbind mai puțin măgulitor despre SRI, șefii domniei sale fiind deranjați de „binom”. N-am nicio îndoială că angajați SRI au colaborat cu DNA în anchete, dar afacerile d-lui Dragnea, despre care presa locală a scris enorm, nu au fost cercetate de DNA. Unii spun că prietenii din SRI ai d-lui Ghiță ar fi și prietenii d-lui Dragnea. Și totuși, nu din cauza asta activitatea SRI este contestată (când, rar, este contestată). Militanții pentru respectarea drepturilor omului (din România și din lume) veghează ca serviciile de informații să nu afecteze drepturile cetățenilor atunci când îi protejează împotriva terorismului, spre exemplu. Nici din cauza asta nu sunt contestații serioase la adresa SRI. SRI este contestat pentru activitatea care nu ține nici de siguranța națională, nici de lupta anticorupție, nici măcar de racolările din politica, presă, ori Justiție, ci de afacerile ilegale în care este amestecat. Pentru menținerea la putere a kleptocraților, pentru clanurile mafiote formate în interior, pentru revenirea pe șest a d-lui Coldea în activitatea din care a fost exclus (pentru activități murdare de tipul Asesoft, Hexi, ori Astra). Pentru mizeria de care se face vinovat prin sprijinirea Sistemului mafiot care conduce țara asta și care mă face să îngheț seara în Piață.

    Răspunde
     
  • Berlusconi
    Februarie 10, 2017 la ora 13:46

    Te referi cumva la ferma de la Alexandria?

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 11, 2017 la ora 12:30

      Și pe-aia tot cu ajutorul Teldrum a preluat-o. Bine că nu m-a pus să-i număr ouăle, ca deja am obosit numărându-i-le pe-ale d-lui Năstase. Ar cam fi vremea,cred, ca dl Dragnea să-și comande un vapor cu pitici de grădină din China, ca să urmeze calea tovarășului său de partid.

      Răspunde
       
  • stefan
    Februarie 10, 2017 la ora 13:06

    totul este dupa manual,{ cititi , recititi FERMA ANIMALELOR de GEORG. ORWELL} veti intelege ca acesti nefericiti se afla in postura ‘”oi ale lui orwell” manipulate de”porcii DIRIGUTORI si MANIPULATORI”…DE INSUSI PORCUL SUPREM napoleon… OARE CINE A FOST maioru proprietaru fermei care a murit…?!b cititi si recititi

    Răspunde
     
  • Berlusconi
    Februarie 10, 2017 la ora 12:02

    Cand ma refeream la mal ma gandeam in special la clasa politica pt ca acolo sunt de fapt niste bande de infractori. Avea dreptate Patriciu cand spunea ca partidele sunt cele mai mari organizatii mafiote din Romania. Singurii USR care nu sunt inca manjiti in acest joc dar forta lor este aproape de zero si ma tem ca o sai traga si pe ei in mlastina!

    Răspunde
     
  • Berlusconi
    Februarie 10, 2017 la ora 11:59

    Am uitat sa fac referi la justitie. Da, consider ca in mare parte justitia este corect dar mai sunt printre ei niste uscaturi care si-au pastrat naravurile din perioada de trista amintire. In magistratura s-au infiltrat dupa ’90 niste de militeni care au echivalat scoala de la Campina cu 1-2 ani de drep, au mai dat un examen aranjat si s-au facut judecatori. Cei care au absolvit Institutul de Magistratura sunt din al aluat. Mai cred ca DNA-ul este printre putinele noastre sanse de a scoate tot malul din justitie. Suntem intr-o situatie speciala cand DNA-ul pot spune ca este sub asalt si ar trebui sa foloseasca toate mijloacele care le au la dispozitit cat mai le au. Este greu sa lupti cu infractorii atata timp cat ei folosesc toate mijloacele legale si nelegale (mai ales ca ei sunt cei care stabilesc regulile jocului si le schimba dupa bunul plac) iar DNA-ului i se cere sa foloseasca numai mijloacele legale ba i s-au mai ciuntit din arme (ma refer la acea ordonanta cu despre ascultari).

    Răspunde
     
  • Berlusconi
    Februarie 10, 2017 la ora 11:48

    La emisiunea ta despre justitie a fost clar un desant al mercenarilor PSD. Este limpede ca incearca sa iti astupe gura domnule Guran. Sunt de acord cu tine ca judecatorii CCR sunt niste ticalosi si in special Valer Dorneanu pt ca nu s-au pronuntat si le-a lasat PSD-ilor calea deschisa pt a da ordonanta rusinii. Probabil ca o sa aprobe pret de cateva zile acea ordonanta si apoi o sa o retraga la presiunea UE pt ca de noi nu le pasa. Spun ca o sa intervina UE pt ca am citit declaratiile lui Melescanu si sunt convins ca nu a reusit sa ii minta pe cei din UE cum incearca sa ne minta pe noi si pe cei din Bulgaria (vezi interviul pt presa de la Sofia a lui Melescanu). Cred ca ar fi bine daca ai anunta aceste subiecte sensibile doar la inceputul emisiunii altfel toate liniile vor fi blocate de acesti mercenari platiti de PSD.

    Răspunde
     
  • Tiberiu
    Februarie 10, 2017 la ora 01:38

    Domnule Moise, pentru a va edifica cine este doamna Bogdan, exclusa din magistratura de catre CSM pt „incompatibilitate”, va recomand cu multa caldura sa priviti dezbaterile organizate cu ocazia intrarii in vigoare a Noului Cod Penal, mai specific finalul dezbaterii asupra institutiei „confiscarii extinse” cand doamna Bogdan a luat cuvantul din sala si a scos 2-3 porumbei antepronuntandu-se intr-o cauza pe care o judeca la vremea respectiva, iar prof. dr. Tudorel Toader, fost judecator CCR, incerca sa-i transmita subtil, cu mult tact, ca se cam face de ras si starneste indignare printre magistratii si avocatii prezenti la respectiva dezbatere.
    In concluzie:
    Astfel de magistrati stirbesc increderea in justitie, cei care se ascund dupa un text de lege stau drept si judeca stranb fara pic de mila fata de acuzat si se transforma in pluton de executie, iar in goana lor oarba dupa ceea ce este JUST comit erori grave (chipurile, ei sunt intransigenti) si ne trezim, noi ceilalti cetateni, ca infractori notorii precum Voiculescu, Becali, Borcea etc. castiga la CEDO pe buna dreptate, apoi prin victimizare devin si mai populari.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Februarie 10, 2017 la ora 08:44

      Da, da d-le Tiberiu, pentru ca lectorul Bogdan le-a zis celor de la APIA, sac fara fund pentru fondurile europene, cum vine treba cu coruptia, dl Voiculescu ar trebui sa ceara deindata rejudecarea si eliberarea. Iar cea care l-a condamnat sa fie cercetata si condamnata pentru coruptie. Dupa cum tot scriu de ma dor destele, kleptocratii dispun de resurse imense furate inclusiv de la mine. Nu doar Grupul Monaco, ci si celelalte grupari mafiote despre care am scris, sunt adevaratii conducatori ai Romaniei. Politicienii pe care-i alegem si despre care dezbatem cu pasiune sunt doar marionetele lor. Justitia este divizata, la fel ca SRI si celelalte servicii. Dar NU s-a ajuns la o masa critica incat procesul de democratizare a Romaniei sa fie ireversibil, cu toate reformele de pana acum. Romanticilor care cred in revolutii luminoase le spun ca Justita trebuie sa ramana independenta pentri ca macar peste 50 de ani sa avem democratie. Acum ma asdtept la realism, sa vedem ca CCR , CSM si multi magistrati sprijina kleptocratia, sa ne asteptam la desfiintarea DNA samd…

      Răspunde
       
  • guta
    Februarie 9, 2017 la ora 21:32

    Perfect de acord.Ii urasc pe cei de la Antene (ca jurnalisti, evident), dar Moise esti la fel ca ei (doar ca in antiteza cum zice omul). Te-ai declarat jignit in emisiune pentru comparatie, dar mai mediteaza.Si voi la Europa FM jigniti oamenii iesiti la manifestatia de la Cotroceni (nu direct, dar printr-o condescendenta ca fata de oameni cu dizabilitati – ex. faceti apel ca cei care va suna sa nu-i jigneasca pe cei de la Cotroceni pentru ca ei sunt de buna credinta(dar prosti, manipulati,etcevident). Faceti un jurnalism de prost gust (te-ai prins ca este un eufemism).
    Apropos, sunt mehedintean, dar cand esti prost esti prost.

    Răspunde
     
  • Valentin Maftei
    Februarie 9, 2017 la ora 18:24

    Domnule Guran,
    Nu am timp sa ascult live emisiunile dumneavoastra fiind la serviciu in acel moment din zi. Le ascult seara cand ajung acasa, pe net. As dori sa va sfatuiesc sa fiti un pic mai profesionist. E normal sa mai sune si oameni care sa va provoace, asta nu inseamna ca trebuie sa va „aprindeti” la modul in care am vazut ca s-a intamplat azi. Pe tema discutata azi, parerea mea e ca daca e ceva gresit in justitia din tara noastra, acel lucru sunt legile neclare. Cu legi neclare creste timpul petrecut la interpretarea dosarelor, cresc ambiguitatile pentru care te poti gasi condamnat pe degeaba, ingreuneaza impartirea dreptatii de catre sistemul de justitie. Ca sa ajung la capatul procesului de gandire, de la revolutie incoace, am avut numai oameni mizeri si total lipsiti de viziune in parlament(parere personala). Dar zilele astea ce au trecut m-au facut sa cred si sa sper ca or sa vina si vremuri mai bune.
    Va salut cu respect!

    Răspunde
     
  • Andrei
    Februarie 9, 2017 la ora 17:11

    Ma bucur pentru ca cineva a avut placerea sa va spuna ceea ce un om echidistant gandeste de mult: afisati chiar acelasi tip de prozelitism ca si Antena 3 (doar subiectul este in antiteza). In momentul de fata sunteti partinitori pe fata cu Iohanis, la fel cum in campanie ati facut jocurile USR. Daca va uitati la Badea & Co. cat de urat este, luati aminte! Asa veti ajunge si dvs. Aveti din pacate comportamente comunistoide. Numai bine

    Răspunde
     
  • Mike
    Februarie 9, 2017 la ora 15:40

    atentie, nu funtioneaza butonul raspunde de sub comentarii, motiv pentru care trebuie sterse comentariile mele in care nu se intelege clar ca am raspuns direct comentariului lui catalin, nicidecum lui Moise.
    rog administratorul sa stearga 3 din cele patru comentarill ale mele, inclusiv acesta

    Răspunde
     
  • Mike
    Februarie 9, 2017 la ora 15:34

    comentariul meu anterior este pentru catalin
    presedintele CCR cred ca e ca tine doar ca se abtine cu jignirile(in traducere libera PSD-ist).
    Atata timp cat CCR nu citeste o ordonanta de doua pagini si prefera sa o lase asa chiar daca este neconstitutionala nu vad rostul acestei institutii… in afara unor interese de grup.

    Răspunde
     
  • Mike
    Februarie 9, 2017 la ora 15:32

    presedintele CCR cred ca e ca tine doar ca se abtine cu jignirile(in traducere libera PSD-ist).
    Atata timp cat CCR nu citeste o ordonanta de doua pagini si prefera sa o lase asa chiar daca este neconstitutionala nu vad rostul acestei institutii… in afara unor interese de grup.

    Răspunde
     
  • Mike
    Februarie 9, 2017 la ora 15:26

    presedintele CCR cred ca e ca tine doar ca se abtine cu jignirile(in traducere libera PSD-ist).
    Atata timp cat CCR nu citeste o ordonanta de doua pagini si prefera sa o lase asa chiar daca este neconstitutionala nu vad rostul acestei institutii… in afara unor interesele de grup.

    Răspunde
     
  • Daniel
    Februarie 9, 2017 la ora 14:46

    Catalin,

    Fara sa te cunosc pot sa-ti spun ca tot un nenorocit ai ramas. Daca mama ta poarta ochelari, nu inseamna ca este o vita, da?!

    Revenind la subiect.CC trebuia sa transeze lucrurile si n-a facuto.E o lasitate si slugarnicie imensa in felul in care au abordat tot ce tine de OUG 13.

    Răspunde
     
  • Cristian Avram
    Februarie 9, 2017 la ora 14:19

    Ati afirmat mai devreme „pentru asta exista avocati!” … nu cred ca vorbiti serios… pentru ca este lume atat de saraca incat nu-si permite sa plateasca onorariul unui avocat si uite asa mori cu dreptatea in brate; Cat priveste increderea in judecatori… NU, pentru ca si acolo au patruns oameni care nu au ce cauta in banca respectiva.

    Răspunde
     
  • catalin
    Februarie 9, 2017 la ora 14:15

    Apropo,vita..Presedintele CCR a spus clar ca n-are ce sa mai judece daca ordonanta 13 a fost abrogata..Nu mai exista obiectul contestatiei,vita.. Ceea ce mi se pare logic..

    Răspunde
     
  • catalin