Înregistrare România în Direct: Aceste evenimente ne unesc sau ne învrăjbesc?

Dezbaterea România în Direct este la Europa FM de la ora 13:15 și continuă online pe europafm.ro.

Puteți participa la dezbatere sunând în direct la 0372.069.599, număr cu tarif normal, comentând transmisiunile video live de pe Facebook sau adăugând opinia direct în această pagină.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

30 răspunsuri la Înregistrare România în Direct: Aceste evenimente ne unesc sau ne învrăjbesc?

  • George
    Ianuarie 31, 2017 la ora 16:23

    In strada au iesit doar useristi,pedelisti si sorosisti adica loserii de la alegerile din decembrie care evident ca nu le convine actualul guvern.

    Răspunde
     
    1. Sorina
      Ianuarie 31, 2017 la ora 18:52

      Mai George, tu când nu ai ce face vrei sa te certi .Nu înțelegi ca nu guvernul e problema ci hoția pe care ați
      imbratisat-o,mai repede decât ne așteptam. Chiar n-ai văzut ce oameni frumoși prin educație au fost?
      Apropo, voi ce strigați dacă ieșiți?
      Hoție, te iubim!

      Răspunde
       
      1. George
        Ianuarie 31, 2017 la ora 19:33

        Lasati ca s-a strigat destul si jos guvernul sau psd ciuma rosie. Cei care-s impotriva justitiei selective ar putea striga – jos iohanis care a participat la un miting neautorizat incalcand grav constitutia sau jos kovesi care a plagiat doar 4% si care practica o justitie selectiva si ii salta doar pe indizerabilii sistemului mafiot din justitie – ceilalti stau linistiti – basescu -a evaporat flota, si-a retrocedat o casa, o gramada de legaturi dubioase cu clanuri de interlopi, iohanis care a obtinut case prin fals si uz de fals (chiar daca e singurul cu superimunitate -presedintele poate fi anchetat,nu poate fi trimis in judecata pe perioada mandatului).

        Răspunde
         
  • Sandu C.
    Ianuarie 31, 2017 la ora 10:16

    Buna ziua. e clar ca exista dezbinare si ignoranta.
    2 exemple din cercul meu de cunoscuti- discutii avute duminica 29.01.
    Prima cu un prieten cu care ma intalnesc dimineata si il intreb ce facem, iesim diseara la protest? la care el ma intreaba dar ce s-a intamplat, ca e; nu citeste stirile. si ii explic tanarului de 31 de ani pe scurt care este situatia- dupa care il intreb ai votat- raspunsul lui nu. La care ii spun ca ar trebui sa il intereseze soarta tarii in care traieste si ca e ignorant daca nu se implica macar la vot- la care el se supara ca l-am luat cam tare cu remarca mea.
    A doua situatie seara, reintors de la protestul la care am participat cu sotia pentru aproape 3 ore- lasand copilul acasa cu bona. Am zis sa imi sun parintii. ii sun si le spun ca am fost la protest, ca a fost foarte civilizat, oameni normali care isi spuneau nemultumirea vizavi de legea amnistiei si gratierii. Tatal meu imi spune ca el a votat cu PSD ca i-a marit pensia, ca Basescu i-a taiat-o si PSD acum i-a marit-o si ca pe el nu il intereseaza de ce iese acum lumea in strada, ca a vazut el ce fel de oameni erau in strada la televizor. si atunci ii explic ca nu este normal ce se intampla si ca macar sa se suite si la alte posture TV decat la ANtena 3 si Romanica TV- el se supara si imi spune ca daca nu imi convine sa ma mut in alta tara, ca noi am pierdut alegerile, de ce nu am votat. SI ca daca am avut ceva de invatat de la el bine, daca nu el nu are ce sa invete de la mine…si a inchis.

    Răspunde
     
    1. speranța R
      Ianuarie 31, 2017 la ora 11:10

      Mulți scriu pe aici,puțini ajung la inima.Tu,da!
      In fiecare familie exista așa ceva.
      Trebuie să -i luminam cu argumente; Multi dintre ei nu călătoresc pentru a face comparație și universul lor se schimbă în bine și cu ceva firimituri pe care le arunca HOȚII de țara.
      Doar explicand cu dragoste,vor înțelege
      că trebuie să ne alegem conducători
      inteligenți, citiți, dar mai ales cu CARACTER.Sa nu renunțăm și sa învățam din ce pătimit acum

      Răspunde
       
  • Rugăminte Imensa
    Ianuarie 31, 2017 la ora 10:11

    Moise, te rog sa ștergi trolii sovietici pro-PSD care scriu comentarii de genu: „ies în strada cei cu rude în pușcărie si cei care vor eliberarea infractorilor violenți nu a politicienilor care n-au făcut rău la nimeni” 🙂

    Eu pariez ca dacă PSD-ul continua în același stil, vom scăpa de ei pentru totdeauna!

    Răspunde
     
  • Sandu C.
    Ianuarie 31, 2017 la ora 09:52

    Buna ziua. e clar ca exista dezbinare si ignoranta.
    2 exemple din cercul meu de cunoscuti- discutii avute duminica.
    Prima cu un prieten cu care ma intalnesc dimineata si il intreb ce facem, iesim diseara la protest? la care el ma intreaba dar ce s-a intamplat, ca e; nu citeste sterile. si ii explic tanarului de 31 de ani pe scurt care este situatia- dupa care il intreb ai votat- raspunsul lui nu. La care ii spun ca ar trebui sa il intereseze soarta tarii in care traieste si ca e ignorant daca nu se implica macar la vot- la acre el se supara ca l-am luat cam tare cu remarca mea.
    A doua situatie seara, reintors de la protestul la care am participat cu sotia pentru aproape 3 ore- lasand copilul acasa cu bona. Am zis sa imi sun parintii. ii sun si le spun ca am fost la protest, ca a fost foarte civilizat, oameni normali care isi spuneau nemultumirea vizavi de legea amnistiei si gratierii. Tatal meu imi spune ca el a votat cu PSD ca i-a marit pensia, ca Basescu i-a taiat-o si PSD acum i-a marit-o si ca pe el nu il intereseaza de ce iese acum lumea in strada, ca a vazut el ce fel de oameni erau in strada la televizor. si atunci ii explic ca nu este normal ce se intampla si ca macar sa se suite si la alte posture TV decat la ANtena 3 si Romanica TV- el se supara si imi spune ca daca nu imi convine sa ma mut in alta tara, ca noi am pierdut alegerile, de ce nu am votat. SI ca daca am avut ceva de invatat de la el bine, daca nu el nu are ce sa invete de la mine…si a inchis.

    Răspunde
     
  • Rica Venturiano
    Ianuarie 31, 2017 la ora 00:05

    Spuneam ca ies in strada aia care au neamuri la puscarie in speranta eliberarii lor si aia care le e frica sa nu scape politicienii.Eu as prefera sa iasa in strada lumea care s-a saturat de toti hotii indiferent ca sunt politici sau nu.In cazul in care nu stiti sunt destui de multi cu fapte in minorat care nu sunt luate in considerare la stabilirea recidivei si care sunt slugile interlopilor, sunt destl de vilenti si care pot fi gratiati ca in cazier scrie cu AP nu recidivist.Tara de feisbucisti cu mintea creata, tara de rostitori de lozinci, imprimante si repertoare.Hai sa fiti sanatosi si sa nu aveti „sansa” de a fi loviti in trafic si sa fuga de la locul accidentului un viitor gratiat cu asigurare la Astra sau numere de BG.

    Răspunde
     
  • Rica Venturiano
    Ianuarie 30, 2017 la ora 23:58

    Nici nu ne invrajbesc nici nu ne unesc.Romanica e mai dezbinata ca oricand si acum ies in strada aia care sustin hotii – nu sariti in sus- ma refer la aia care au neamuri , prieteni la puscarie si spun ca dom’le nu tre sa iasa alde Dragnea curati si imaculati tre sa iasa aia care au spart 20 de case inainte de a fi prinsi si care saracii o duc greu in arest/puscarie.Pai asa si trebuie sa fie :GREU. Nimeni nu are dreptul sa-mi sparga casa,masina, sa ma fure din buzunar- ne pretindem civilizati- si sa se mai si cace in sufrageria mea- unde se joaca copilul meu- si apoi sa spunem ca nu e fapta cu violenta si sa-i gratiem.In puscarie trebuie sa fie crancen ca sa le fie frica sa comita vreo infractiune.Te apara legea ca parte vatamata? Pe bune? Pai iti repari tot pe banii tai ca nimeni nu te va despagubi vreodata.Nimeni nu fura de foame in tara asta , fura de lene ca si iarna daca ti-e foame gasesti de lucru.Ne amendeaza CEDO? Pai se le exportam detinutii lor sa-i reeduce ca asa spuneau si de tigani si nu au facut nimic priceputii aia de le tasneau lacrimi din ochi de mila lor , asta pana au luat contact cu ei.Sa ne amendeze CEDO si sa trebuiasca sa le platim ………..atunci cand vor plati si ei daunele produse.Daca nu le platesti ce vor face? O sa vina UE si o sa ia din rezerva BNR si o sa le dea banii? Pe bune? LA noi in tara trebuie lucrat la mentalitate si sanatate si apoi undeva la urma urmelor soarta hotilor si pungasilor.DON’T DO THE CRIME IF YOU CAN’T DO THE TIME!

    Răspunde
     
  • Daniel Mitrache
    Ianuarie 30, 2017 la ora 23:03

    Nu taranii si pensionarii sunt de vina pentru venirea PSD la putere,ci indiferentii. Pe ei nu ii interesează niciodată nimic. De la hotul din autobuz pana la abuzurile puterii politice. Si se vaita ca o duc rau,injura ,dar nu ies măcar la votare o data la patru ani. Uitati-va la alte tari cum protestează. Doar o cincime din populatie a votat PSD ,la 60% nu le-a pasat. Asa ca indiferentii sunt de vina,nu pensionarii si taranii. Daca ar vota 80% din populatie PSD nu ar fi niciodată la guvernare. Ar fi bine ca rezultatele indiferentei sa nu ne mai guverneze viata. Daca nu invatam asta ,ne meritam soarta.

    Răspunde
     
    1. Ovidius
      Ianuarie 30, 2017 la ora 23:45

      Incurci varza cu patrunjelul. De unde si pana unde ai tras concluzia ca ACELEASI persoane care au votat sunt si cele care participa la proteste ?
      Mai mult, chiar la tovarasul Guran in emisiune a fost un tip care votase PSD, fusese pus pe listele de consilieri chiar dar care era pentru proteste.

      Răspunde
       
  • Marius
    Ianuarie 30, 2017 la ora 20:07

    Psd-alde-pru care au avut cam acelasi mesaj au avut 4 milioane de voturi adica cam de 100x mai multi decat cele 40-50 mii din piata.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Ianuarie 30, 2017 la ora 20:43

      Așa este, dar nu ne-au spus și nouă, cetățenilor, că au de gând să protejeze corupții. Dacă ar fi spus că vor să scoată hoții din penitenciare, cu siguranță ar fi avut un alt număr de voturi, dar ei au spus alegătorilor că vor să mărească pensiile și salariile. N-ați observat?

      Răspunde
       
    2. speranța R
      Ianuarie 30, 2017 la ora 21:04

      Minciuna cu care ne-ați mințit, v-a asasinat inteligenta cu care ne-ați pacalit

      Răspunde
       
  • Sorin
    Ianuarie 30, 2017 la ora 19:49

    Cam generala intrebarea….si slaba!
    Pai putem sa zicem ca aceste evenimente ne invrajbesc ..si sa aducem argumente..si sa spunem ca ne unesc …si sa aducem la fel de bine multe argumente!
    Vorbesti discutii cateodata Gurane.
    Si iti place sa te auzi vorbind! Pacat. Pt tine.

    Răspunde
     
    1. Sorina
      Ianuarie 30, 2017 la ora 19:59

      Moise face lucruri mici, dar cu dragoste mare;Tu,ce faci?

      Răspunde
       
      1. Ovidius
        Ianuarie 30, 2017 la ora 23:46

        Poate face bine. De ce esti curioasa ?

        Răspunde
         
        1. Sorina
          Ianuarie 31, 2017 la ora 12:52

          Moise este patriot și. ..nu sunt mulți;
          Asta era tema…

          Răspunde
           
          1. Ovidius
            Ianuarie 31, 2017 la ora 23:33

            Tema era ca Moise este patriot ?

             
  • Monica
    Ianuarie 30, 2017 la ora 19:17

    Mi-as dori sa cumparam o pagina de publicitate in Libertatea si alte ziare care ajung la popor in care sa expunem pe puncte tot ce a furat PSD. Mi-as mai dori ca la Capatos sa vina o Mata Hari dansatoare si in timpul dansului sa strige tare ce dosare penale are fiecare ales PSD. Mi-as dori sa dea si ONG-urile galeti si lopeti si sa promita recolte de vara incredibile. Mi-as dori ca si taica-meu sa-mi dea banii din salariul lui de bugetar si eu sa-mi fac restaurant in herastrau, pentru ca am vazut ca se poate. Mi-as dori sa luptam cu aceleas arme. Si dupa ce vom avea toti informatiile adevarate, poate vom fi uniti toti. Pina atunci unii suntem uniti, si altii dezinformati.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Ianuarie 30, 2017 la ora 18:13

    Mă bucur că spiritul civic a scos în stradă concetățenii mei. Cei care nu au participat la manifestațiile din 28.01.1990, 12.02.1990 și, după aceea, Piața Universității, când am fost peste 100.000 în București, au crezut că demonstrația de ieri a fost cea mai mare de după Revoluție. Realist, aș spune că nu contează câți am fost ieri în Piață. În 2012 guvernul Ungureanu a fost dărâmat după o manifestație la care au participat 300 de persoane. Atunci, ca și la Revoluție, Serviciile au fost cele care au schimbat puterea. Și majoritatea parlamentară, desigur. Dacă se dorește o „mani pulite” de România, regret, dar NU a fost atinsă „masa critică”. Probabil cineva negociază (sau ar trebui s-o facă) cu dl Hellwig [și Predoiu], spunându-i că în schimbul faptului că a patronat un serviciu corupt, să-și scoată subalternii din slujba kleptocrației, care a furat destul aproape 30 de ani. Și ar putea rămâne liber. Altfel NU cred în vreo schimbare, iar declarațiile d-lui Țuțuianu și atitudinea sa la Comisie confirmă aceasta. Suntem uniți, cei care apără deschis corupții sunt o minoritate, dar cetățenii români NU pot schimba singuri lucrurile, pentru că Sistemul este mult prea puternic. Vreau să mă înșel.

    Răspunde
     
    1. speranța R
      Ianuarie 30, 2017 la ora 19:01

      Dar noi nu vrem schimbare de guvern ci responsabilitate în guvernare;suntem cu ochii pe El, indiferent cum se vor numi ;Averea noastră a devenit unitatea în apararea cetățeanului CINSTIT;ceilalți nu au nevoie ,”se descurca”DAR, ce să vezi, ministrul justiției, nu și nu;ce simulacru de întâlnire a fost azi și cum au preluat tv manipulatoare declaratii dubioase ;deasta fara presa deci premeditat.luminați-va rudele,cei luminați, să nu mai pierdem atâta timp,27 e destul; trăim doar o dată. ..

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Ianuarie 30, 2017 la ora 20:06

        Nici nu m-am gândit să schimbăm (noi, România) guvernul, ci am subliniat că o schimbare de paradigmă, cu înlăturarea kleptocrației nu se poate înfăptui atât timp cât corupții sunt sprijiniți/implicați în afaceri cu serviciile de informații. Adică, cu cei care au sarcini tocmai cu privire la siguranța națională! Dacă aceștia vor fi convinși de o mișcare amplă de tip „mani pulite ” să renunțe la a sprijini pe cei care ne-au furat timp de aproape 30 de ani, vom putea păși spre democrație indiferent de numele partidului/guvernului aflat la putere. Eu, insă, NU văd că serviciile (Hellwig, Predoiu etc.)s-ar depărta de pătura de corupți pe care o servesc de 27 de ani.

        Răspunde
         
  • Luca
    Ianuarie 30, 2017 la ora 15:56

    Poate se preface că nu pricepe ce vrem;
    Noi avem răbdare se se lumineze, că doar n-o să ne prostim noi.valabil și cu cei manipulați încă de unele tv.

    Răspunde
     
  • speranța R
    Ianuarie 30, 2017 la ora 15:19

    Am urmărit conferința de presa a lui Iordache și neuronii mei nu puteau intelege;mi-am amintit ce spunea Napoleon „În politică prostia nu e un handicap „cred că acum are și tupeu; și cum a zis CTP”stăteau de mult cu dintii la gard „deasta nu renunță. ..

    Răspunde
     
  • titi
    Ianuarie 30, 2017 la ora 14:54

    Ce natie putem fi , daca speciamene ca acel prim ascultator ( parca Horatiu )pot sa debiteze asemenea ENORMITATI : ” as vrea sa-i vad pe cei ce protesteaza ca stau macar o zi la puscarie ! „. Maammmaaaaaa de ce mai nascut acici ? Ce poate face la trin A3 din oameni !Halal sa-ti fie neam de lobotomizati !

    Răspunde
     
    1. titi
      Ianuarie 30, 2017 la ora 14:56

      Nervii pe care ii am m-au facut sa comit cateva greseli la scriere , dar ideea ramane ! „M-ai nascut” in loc de „mai” si SPECIMENE in loc de …

      Răspunde
       
  • Bogdan
    Ianuarie 30, 2017 la ora 14:32

    Buna ziua

    Incep cu copy/paste din Legea nr. 51/1991 – privind siguranta nationala a Romaniei
    (publicata in Monitorul Oficial nr. 163 din 7 august 1991)
    Art. 3.
    f) subminarea, sabotajul sau orice alte actiuni care au ca scop inlaturarea prin forta a institutiilor democratice ale statului ori care aduc atingere grava drepturilor si libertatilor fundamentale ale cetatenilor romani sau pot aduce atingere capacitatii de aparare ori altor asemenea interese ale tarii, precum si actele de distrugere, degradare ori aducere in stare de neintrebuintare a structurilor necesare bunei desfasurari a vietii social-economice sau apararii nationale;
    Intrebare: Cum facem sa declaram PSD in afara legii intrucat ataca de la toate nivelurile prin toate figurile lor publice Statul de Drept, institutiile care aplica legea in Romania si promoveaza legi total antidemocratice? Bogdan – 0724820392

    Răspunde
     
  • narcis purice
    Ianuarie 30, 2017 la ora 13:59

    (Decât/cât)-o bâlbă a realizatorului?
    Fie-mi iertată lunga slovă!

    Noaptea haiducilor

    E noapte neagră,fără lună,
    Cerul e vânăt,norii tună.
    Inima codrului,străbună,
    Ruptă-i drăceşte de furtună.
    Un tropot cadenţat răsună
    Peste poteci;goană nebună…
    … Timp de taifas în tainică genune.
    Lipsiţi de drepturi,fără nume,
    Iubesc ce ştiu,trăiesc anume,
    Flacăra zilei să-i răzbune,
    Ori, către moarte să-i îndrume.
    Eternităţii,glas în piatră ,să-i spună:
    Trezeşte-mă,beat,c-o ţuică de prună.
    – Cine,ce are a spune?
    Se strâng haiducii, se adună,
    Iarăşi în ţară nu-i a bună.
    Caii lor,liberi,fără strună
    Rup mândra florilor cunună
    Amirosind parfumul de alună
    Nechează rar,pasc împreună.

    Prealucrată -08.01. – 27.01.2013.şi după,
    purice narcis

    …de aici încolo lunga vorbă

    Viteazul
    purice
    Nu exişti fără oşti.
    Te ajută.Sunt oşti.
    Priveşti peste umăr,oşti.
    Cât vezi cu ochii,oşti.

    Pauză de gândire.
    Lumea întregă-i oştire.
    Măreţie!

    22.03.2013

    Vitregie
    purice
    Nu exişti fără proşti.
    Te ajută.Sunt oşti.
    Priveşti peste umăr,foşti.
    Cât vezi cu ochii,cunoşti.

    Pauză de gândire.
    Lumea întregă-i oştire.
    Măreţie!

    25.03.2013

    Răspunde
     
  • Adrian Raita
    Ianuarie 30, 2017 la ora 13:43

    Aceste evenimente cred ca ne unesc, pentru ca se refera la valori general acceptate de societate, si pe care le-am statuat la revolutie si apoi in variantele de Constitutie.Parti-priurile politice ne pot invrajbi, de obicei in preajma alegerilor, deoarece in celellalte perioade convietuim si colaboram unii cu ceilalti indiferent de culoarea politica.

    Răspunde