Înregistrare România în Direct: Cât de optimist sau de pesimist ești după aceste alegeri?

România în Direct se aude la Europa FM. Pentru a intra în direct (între 13.15 și 14.00) sunați la 0372/069.599, număr cu tarif normal.

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

15 răspunsuri la Înregistrare România în Direct: Cât de optimist sau de pesimist ești după aceste alegeri?

  • Dezamagita....
    Decembrie 13, 2016 la ora 09:48

    Sunt o pensionara din Piatra Neamt si nu am lipsit niciodata de la alegeri, referendum etc. Citesc presa online zilnic si incerc sa ma informez din diverse surse. Am votat cu USR care in Piatra Neamt a facut un scor f.mic.Spuneati ca la Digi 24 aveati o audienta de cca. 100000 iar in online audienta este mult mai mare. Unde au fost in aceasta duminica tinerii frumosi si liberi care nu se mai uita la televizor ???? Sunt extrem de dezamagita!

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 13, 2016 la ora 09:17

    Ca sa fim corecti dragnea n-a facut mare lucru el doar a stat linistit si si-a frecat mainile de fericire vazand gafele cuplului ciolanis – csolos dupa ce si-a facut o propaganda imensa cu afacerea dubioasa cumintenia si-a bagat picioarele in cei peste 100 000 de fraieri cade cotizasera la schema dubioasa care miroasa de la o posta a escrocherie,de 1 dec johanus s-a cocotat deasupra oamenilor pe un podium tinandu-se de mana cu penalul bun basescu si i-a trimis in mijlocul oamenilor pe penalii rai – dragnea si tariceanu si nu in ultimul rand premierul-mocirla cu limbajul suburban din ultimele zile de campanie…toate astea au saltat procentajul psd cu peste 10% fata de procentajele lor obisnuite undeva in jurul a 30-35%

    Răspunde
     
  • m
    Decembrie 12, 2016 la ora 14:47

    Dezamagit. Mai mult pentru ca incepand de astazi ne vom reobisnui incet incet cu viata din anii anteriori. Ne va fi tot mai greu sa ne implicam sa schimbam in jurul nostru. Dezamagit de cei care nu s-au dus la vot pentru ca nu a existat emotia catalitica. Imi pare rau pentru ei, dar, desi nu isi dau seama, sunt la fel de usor manipulabili precum electoratul captiv al psd. Cei ce ii vor manipula le vor crea emotia necesara, dar asta e tot manipulare. Cei care au mers la vot fara a avea neaparat favoriti imi par mai greu de manipulat. Trecand peste asta, sunt pesimist referitor la pasii ulteriori in lupta anticoruptie, pesimist referitor la reforma sistemului medical si a sistemului de invatamant. Nu mai vorbesc de intreg aparatul bugetar, de salarizare, de rearanjarea pui pe baza de competenta… Macar Ciolos ne-a aratat ca nici macar nu e asa greu sa faci pasi in directia corecta, chair si cu masuri simple. De bun simt. In schimb vom avea un parlament interesant, PNL probabil se va dezintegra sub presiunea ALDE si PMP, pdl se reface, un fel de pnl se reface, Basescu va deveni liderul opozitiei, dar sper ca USR sa nu puna botul. Ma astept de la USR sa depuna eforturi pentru modificarea legii partidelor sau a legii electorale, tocmai pentru ca ei s-au lovit acum de enormitatile ei. Daca nu o vor face, probabil ca vor deveni un partidulet ahtiat dupa combinatii, dar cu o foarte scurta istorie. In rest sunt optimist:) imi construiesc singur viitorul.

    Răspunde
     
  • demograficu'
    Decembrie 12, 2016 la ora 14:41

    PSD sa nu se mai umfle in pene cu scorul realizat: 45% din 40% = 18%!
    Ar trebui sa li se aminteasca in fiecare zi acest lucru… Nema reprezentativitate!

    Răspunde
     
  • Gnandt Emeric
    Decembrie 12, 2016 la ora 14:18

    Pe mine ma sperie perspectiva economica. Cresterea salariului minim are efectul de avalansa. Implicit trebuie sa creasca si celelalte salarii, proportional. Intrebarea care va fi efectul asupra investitorilor straine? Ma refer la cele care se bazeaza mai mult pe cheltuielire reduse cu forta de munca. Exista varianta sa mearga mai departe unde e mai ieftin, sau vor face tot posibilul de a creste productivitate. Ambele situatii vor duce la reducerea locurilor de munca. Suplimentar pot duce si la scaderea exportului, implicit a veniturilor valutare. Pe de alta parte cresterile salariale vor creste consumul, implicit cheltuierile valutare. Degeaba vorbeste Dragnea despre produsele romanesti mai calitative decit cele straine. Sunt doar vorbe politice.
    Situatia politica actuala va persista. Problema este lipsa de educatie. Acest lucru este dovedit si de Pisa. Nu se intelege textul nici textul politic. Nu se interpreteaza, nu se estimeaza efectele care pot apare in viitor. Se ia cum nu trebuie, ca atare.

    Răspunde
     
    1. Tonyys
      Decembrie 12, 2016 la ora 14:49

      Romania nu mai are nevoie de investitori straini care angajeaza pe salariu minim si care din salariile mici sa faca profituri imense pe care sa le scoata din tara….cam asta s-a intamplat ultimii 26 de ani – toata masa salariala din romania e aprox. 31% din PIB – in conditiile in care in ue media e undeva la 45-50% din PIB.

      Răspunde
       
      1. Dan
        Decembrie 12, 2016 la ora 18:52

        Romania nu are alti investitori atat timp cat e o morcirla corupa, si populata cu idioti ca tine care cred ca isi bate cineva capul sa dea spaga colo, colo ca apoi sa le dea locuri de munca bn platite romanilor.

        Răspunde
         
        1. Tonyys
          Decembrie 12, 2016 la ora 19:36

          Nici o economie dezvoltata nu se bazeaza pe investitori straini ci in proportie de cel putin 60-70 % pe capitalul autohton….in romania proportia e exact pe dos undeva la doar 30% capital autohton….din cauza asta desi productivitatea muncii in romania e undeva la aprox. 50% din media ue salariile sunt undeva la doar 20-25% din media ue – deorece capitalul strain scoate toate profiturile din romania…..fara sa mai punem la socoteala politicile idioate ale guvernelor romaniei care au sprijinit doar capitalul strain care in cazul unei crize pur si simplu paraseste tara fara a-si indeplini promisiunile – sunt cunoscute cazurile nokia sau ford in care in continuare se pompeaza o gramada de bani in conditiile in care cei de la ford nu si-au indeplinit mare parte din obligatiile asumate.

          Răspunde
           
          1. Dan
            Decembrie 13, 2016 la ora 19:27

            Capital inseamna bani? cine are ma bani in romania ca sa investeaca? si nu incepe cu acele cateva exceptii au devalizat tara dupa 90? crezi ca investitorii stainii vin cu banii lasati mostenire de la parinti ca sa ingroape in romania? nu, sunt finantati de banci sau bursa, lucruri care nu se pot la noi, bancile ti-ar cere si un rinichi garantie, dute tu cu un plan de afaceri sa ceri credit, o sa moara aia de ras, si bursa nu avem din cauza coruptiei.

            Deci asta de prosti sunteti psd-itilor, credeti ca tot ce zboara se mananca, romania nu are pregatirea, cultura, nici banii sa investeasca, vezi tu roman care sa bage bani 10 ani intro companie ca apoi sa isi scoata profit, cum se intampla in america, in 6 luni isi baga p. in ea.

            90% din businesurile romane, sunt de subzistenta, cateva mii de euro, astea’s afaceri, asta-i capitalul…

             
  • Iona
    Decembrie 12, 2016 la ora 14:04

    Buna ziua!

    Eu nu mai uit a televizor de ceva vreme. Ma deranjeaza stilul agresiv practicat de multe canale de stiri. Aici nu inteleg unde este CNA-ul si de ce nu intervine in a corecta si incuraja standarde de etica profesionala. Insa, nu pot sa nu remarc ca acest stil de manipulare prin media se intalmpla numai la noi – Marea Britanie si Statele Unite sunt exemplele cele mai elocvente si vizibile. Rezultatele alegerilor nu sunt o surpriza – Ciolos a facut ceea ce a promis – sa isi faca treaba ca premier, in consecinta nu putea aduce prea multe voturi la PNL, PNL nu are figuri marcante si credibile, plus blocat de Iohanis sa fie condus de Gheonghiu – figura stersa si fara capital electoral, USR – un partid tanar si care cel putin pana la acest moment a inregistrat o mare realizare – intrarea in Parlament cu oamenii care nu au mai facut politica. Generatia memi mele a votat intradevar majoritar cu PSD – nici nu-i putem acuza – este ceea ce au fost invatati sa faca de atatia ani. Cred ca noi, cetatenii, suntem prea naivi si ne imaginam cu fiecare alegere ca o minune se va intampla peste noapte. Intrebarea este ce vor face toti acestia care au aparut ca o sansa dupa momentul Colectiv. Insa o schimbare se petrece si epurarea clasei politice a intrat pe o traiectorie de schimbare fara intoarcere…. fie ea si una lenta. Sa speram ca copii nostri vor mai fi inca in tara sa o poata simti. Numai bine si asteptam aplicatia! Multumesc ca ganditi!

    Răspunde
     
  • Butnarasu Doru
    Decembrie 12, 2016 la ora 13:54

    Moise, hai sa recunoastem ceva … grav :
    Rezultatul asta la alegeri nu tine de meritele sau ne-meritele unui partid sau altul.
    A fost doar efectul aruncarii cu mult profesionalism in spatiul public ( TV sau Net) al unor minciuni, zvonuri, dezinformari, care cu cat au fost mai aberante, cu atit au prins mai bine la public.
    Nu a fost o lupta a partidelor, ci o lupta a televiziunilor. Si un pic a FB_ului
    Auzi si tu parere „am votat cu PSD, ca doar nu o sa votez cu Iohanis sau ai lui! Nu vez ca l-au prins ca a furat case?”
    deci?… Vorbim despre partide sau politici ?
    deloc …
    asa ca
    romane, dormi linistit
    Dragnea lucreaza pentru tine

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 12, 2016 la ora 13:48

    Guran,deontolog of course, nu-i atentioneaza pe cei care vin cu placa cu psd care a condus 27 de ani….pai in 96-99 a fost cdr, 2009-2012 – pdl – actualul pnl care au facut praf economia….doar intre 2005-2008 a fost o guvernare de dreapta care a adus crestere economica – insa atunci a fost tariceanu care fara sustinerea psd din parlament ar fi fost mazilit de basescu si pdl – actualul pnl.

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 12, 2016 la ora 13:34

    Dupa ciolanis si propaganda exista penali rai si buni – dragnea,tariceanu..sunt penali rai pe cand basescu,chereches…sunt penali buni de invitat la parada si cotroceni ca sa nu mai punem la socoteala ca nici macar ciolanis nu e 100% nepenal problema e ca-n romania justitia se face selectiv

    Răspunde
     
  • Tonyys
    Decembrie 12, 2016 la ora 13:30

    Din nou manipularea ieftina cu cresterea euro…..3 ani jumatate cat a fost Ponta la guvernare cursul a fost intre 4,4-4,5 lei desi psd a redus tva general cu 4%,la alimente cu 15%, a redus cass cu 5%, a crescut salariu minim de la 700 la 1050 lei iar de 1 an jumatate avem deflatie…si n-a venit nici o apocalipsa asa cum prevestea toata propaganda.

    Răspunde
     
  • ??????
    Decembrie 12, 2016 la ora 13:25

    Off, dmnule Guran !
    ?

    Răspunde