Ce va face Trump când l-or vizita niscai extratereștri? Că la ei tot timpul vin…

Publicat la data de de Biziday

Andrei ManțogMantog

Arrival este un film excelent. Este ceea ce un SF ar trebui să fie, Arthur C. Clarke a zâmbit din turnul lui orbital când l-a văzut, pariez. Doar că pe la jumătatea acțiunii ai momentul ăla scurt, dar pregnant, în care devii conștient că te uiți la un film americănesc. Adică avem o situație de criză mondială (extratereștrii aterizează în 12 locuri de pe glob) și, dintre toate guvernele, doar ăla american pare să trateze chestiunea cum trebuie: americanii sunt profesioniști, creativi, echilibrați, calmi, empatici… Sunt băieții buni, știți? Ei, în aceeași bucată a filmului, rușii și chinezii o iau razna complet. Se comportă fix invers față de impecabilii americani: sunt agresivi, suspicioși, refractari, lipsiți de tact și diplomație, ca să nu spun pur și simplu imbecili. Prin comportamentul lor violent ca răspuns la niște ființe pe care nu le înțeleg (o mică trimitere la criza refugiaților, poate), rușii și chinezii pun existența întregii umanități în pericol. Și știu că filmul e făcut înainte de alegeri, dar în momentul ăla tu, ca spectator, nu poți decât să te rupi complet de acțiune și să te gândești: „Serios?! Voi îl votați pe Trump, dar tot rușii și chinezii sunt ăia pămpălăi și bădărani care ne aduc pe marginea prăpastiei?! Bitches, please!”.

arrival of trump

În ultimul an cred că ați auzit câteva sute de oameni (la radio sau TV, sau ați citit pe internet sau în ziare) caracterizându-l pe Trump și toți ziceau cam aceleași lucruri. Omul este un măscărici periculos și cu atâtea tare de comportament încât ți-ar fi rușine să recunoști că locuiești într-un bloc din Militari unde el este președintele asociației, darămite să admiți că e președintele ales al ȚĂRII tale, întâmplător cea mai grozavă de pe planetă. Și totuși, chiar asta va fi, pentru cel puțin 4 ani. Trebuie să bați planeta în lung și-n lat ca să găsești un lider mai nociv decât ceea ce pare deja că va fi Trump, acest bigot arogant care trăiește într-o lume imaginară unde femeile sunt instrumente sexuale lipsite de valoare, încălzirea globală e o farsă, musulmanii sunt teroriști, iar Putin e un tip de toată isprava. Cine să aibă unul mai rău? Poate Filipine? Zimbabwe? Sudan? Siria? Uzbekistan? Coreea de Nord? Că este cel mai rău din toată istoria Americii, asta este deja o părere exprimată de mulți editorialiști ai unora dintre cele mai prestigioase publicații.

Așadar, cred că e cazul ca americanii de la Hollywood să țină cont de noua realitate atunci când scriu scenarii în care ei sunt băieții buni, luminile călăuzitoare care ne ghidează pe toți ceilalți și care mereu le dau peste nas prostovanilor ălora de ruși, asiatici, arabi sau europeni. Nț! Nu, brotherșilor, nu mai merge așa! Și chiar n-o să mai fie așa, pun rămășag.

Vom avea patru ani distractivi, în care America nu știu dacă va fi mai grozavă, dar cu siguranță va fi grozav de miștocărită de toți formatorii de opinie de pe planetă, fie ei americani sau străini, scenariști sau jurnaliști, comedianți sau scriitori, celebrități sau oameni de pe stradă. S-a cam terminat cu băieții buni americani din filme. Gata cu cercetătorii iluminați de la NASA, gata cu supereroii, gata cu Bruce Willis, gata cu toți șmecherii ăia care salvează lumea și nouă ni se pare atât de firesc că tot ei au făcut-o, din nou, încât nici măcar nu le mai zicem ”mersi”. Acest popor genial a votat un bufon a cărui cea mai bună idee de campanie a fost să construiască un zid la frontiera cu Mexicul (ar concura cu Marele Zid Chinezesc, dacă chiar s-ar face, o construcție ale cărei costuri imense ar fi depășite doar de fantastica ei stupiditate) și să promită alegătorilor, ca într-un show absurd de comedie, că tot vecinii mexicani vor fi cei care vor plăti pentru el.

Apropo, ca să încheiem rotund, știți ce s-ar fi întâmplat în Arrival dacă Donald Trump era președintele Americii atunci când extratereștrii ar fi intrat fără viză pe teritoriul SUA, nu? Păi, nu e evident? Ar fi construit un zid în spațiu între America și restul universului și i-ar fi pus pe extratereștri să plătească pentru el.

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

24 răspunsuri la Ce va face Trump când l-or vizita niscai extratereștri? Că la ei tot timpul vin…

  • Andrei
    Noiembrie 27, 2016 la ora 22:58

    Laptopul la care Mantog a scris acest articol, telefonul de pe care il citesti acum, internetul, toate sunt inventii ale americanilor. Sa nu fim ipocriti, americanii sunt cu mult peste noi. Trump a castigat pentru ca Hilary a fost cel mai slab candidat posibil si pentru ca marea majoritate au fost manipulati indirect de Facebook. Se putea intampla oriune si oricui.
    PS: Din cate imi aduc aminte, majoritatea au votat contra lui Trump dar sistemul lor fiind unul invechit a permis ca el sa castige.

    Răspunde
     
  • Doc
    Noiembrie 27, 2016 la ora 15:58

    Daca scrie de-alde Mantog pe blogul asta, e clar, s-a terminat distractia si cu biziday.

    Răspunde
     
    1. mihai
      Noiembrie 27, 2016 la ora 19:08

      Mi se pare chiar la obiect ce a spus. Americanii au votat un bigot arogant si rasist care tocmai a pledat vinovat intr-un caz de coruptie. Cu el vine un vice presedinte care crede ca prezervativele sunt prea moderne pentru a preveni bolile cu transmitere sexuala, plus alti cativa oameni de stat cu vederi extremiste, ultra-radicale sau neo-naziste. De parca nu era de ajuns ca extremistii castiga tot mai mult in Franța, Italia, Olanda, Austria, Grecia si Germania. Aceste alegeri nu fac decât sa legitimizeze partidele de extrema dreapta si rasismul lor. La anul vor vrea si ungurii sa facă Ungaria Mare iar noii administratii americane nu le va pasa de noi prea mult

      Răspunde
       
  • Rodeo
    Noiembrie 27, 2016 la ora 15:36

    Ma uitam zilele astea la un show de comedie de fix acum 8 ani, cand president elect era Obama. Robin Wiliams era fericit si spunea ca America in sfarsit a iesit de la dezintoxicare. Norocul lui e ca a murit si nu mai vede acum cum America are o cadere si s-a intors la dependenta de cineva inca si mai rau decat G.W.Bush. Aveti dreptate, acum o sa fie greu sa mai rada ciobul de oala sparta…

    Răspunde
     
  • Malin
    Noiembrie 27, 2016 la ora 13:24

    Mi se pare extrem de absurda abordarea in contextul in care PSD sta la 40% in sondaje. OK sunt americanii prosti ca l-au votat pe Trump, dar romanii ca asigura procent majoritar in parlament PSD-ului si diverselor partide derivate de 25 de ani cum sunt?

    Răspunde
     
  • steff
    Noiembrie 27, 2016 la ora 12:57

    Pai e foarte simplu de ce americanii l-au votat pe Trump: sa le fie din nou frica de teroristi, aliensi, mexicani,etc. Dupa ce administratiile Regan, Bush si Bush jr. i-au „intoxicat” pe americani cu frica de … pana a ajuns ceva obisnuit, normal apoi a venit administratia Obama care a lasat-o mai moale si a ars-o asa mai pacifist (nu prea se potriveste cu ISIS si conflictul din Iraq si Siria) iar acum va veni administratia Trump care va aduce lucrurile la normal !
    Dar cand vor venii aliensii in SUA va baga frica si in astia ! Si d-aia extraterestrii vor veni in Romania sa ii primim cu paine si sare si eventual un primar cercetat de DNA ! 🙂

    Răspunde
     
  • amicu
    Noiembrie 27, 2016 la ora 12:20

    Pentru cititorii derutați, nu puțini, amețiți de misterioasele întâmplări lumești, cîteva repere (știu, aroganță, asta e): atît Trump cît și Hilara sînt parte din sistem, nici vorbă să fie vreunul virgin; SUA nu e condusă de președinte ci de corporații și marea finanța; jumătate dintre cetățenii americani cu drept de vot știu asta și nu participă la circ, dintre cei care participă jumătate cam bănuiesc cum stă treaba dar speranța îi împinge înainte, restul Dumnezeu cu mila.
    Hai, s-aveți o zi bună!

    Răspunde
     
  • cuciureanu doru
    Noiembrie 27, 2016 la ora 11:22

    Braco lui daca vin sa distruga pâmântul si aprope sigur de asta

    Răspunde
     
  • Untold
    Noiembrie 27, 2016 la ora 00:33

    Se pare ca banuiala mi s-a confirmat referitor la Moise….cineva i-a bagat pumnul in gura sau l-a cumparat.Va amintiti ce spunea cand a iesit de la tv? Ca vrea sa fie mai activ pe net,ca nu are timp sa le faca pe amandoua…si cand colo nu scrie nici macar cat scria inainte.Inteleg ca pe primul e persoana ta si familia Moise, dar macar nu mai vinde gogosi la fraieri. Cateodata chiar daca pierzi la inceput spunand unele adevaruri castigi mult mai mult pe long term. Time will tell…ai grija ce spui …peste 4 ani cand o sa fie reales Trump nu o sa mai ai cum sa o dai iarasi la intors…si nu o sa mai prezinti nici o incredere…

    Răspunde
     
    1. john
      Noiembrie 27, 2016 la ora 05:38

      Ai punctat exact unde trebuie. Din pacate Moise nu vrea sa recunoasca. Eu unul , mic l-as fi vrut in parlament sa faca ceva pentru tara asta pe care o iubeste presupun. Asa doar vorbe si discutii de genu’ hai sa ne aflam in treaba. Pacat. Iar licurele nu e cea mai grozava ci opresiva. Grozava? Norvegia. Suedia. Japan . To bo continued…….

      Răspunde
       
  • DFG
    Noiembrie 26, 2016 la ora 23:19

    Un factor în succesul lui Trump este dat de noile tehnologii si rețelele de socializare ce livrează doar informația pe care vrei să o urmărești, este incredibil de ușor să faci scroll peste ce nu-ti este pe plac și astfel ești bombardat doar de știri sau afirmații ce rezonează cu așteptările tale. Acesta este si motivul pentru care pe social media un procent foarte mare din informații sau dovedit a fi false sau înșelătoare. Faptele și argumentele nu mai contează pentru că pur si simplu se sare peste ele.
    Următoarea mișcare a lui Trump va fi să cenzureze presa si probabil să creeze un cult de ‘sugar daddy’ al americanilor.

    Răspunde
     
  • Cristian
    Noiembrie 26, 2016 la ora 22:13

    Ignoranta este mai periculoasa decât prostia nativa. Cred ca 60.000.000 de oameni nu sunt toți prosti sau toți inteligenți în funcție de votul dat. Problema este la cel care emite judecați de valoare fără sa încerce sa aibă toate informațiile posibile despre un om.
    „Trebuie să bați planeta în lung și-n lat ca să găsești un lider mai nociv decât ceea ce pare deja că va fi Trump,” Ca sa n-o lungesc, afirmația asta este de un fatalism prostesc maxim…

    Răspunde
     
    1. Stelian
      Noiembrie 27, 2016 la ora 01:52

      Corect. Nu mi se pare nici macar funny acest articol. Plus ca Moise zicea ca nu puteau gasi un alt candidat pentru ca Hillary sa poata castiga cu siguranta alegerile…

      Răspunde
       
      1. john
        Noiembrie 27, 2016 la ora 05:43

        Cred ca s-a dorot sa iasa presedinte. Chiar nu aveau un alt candidat cu charisma? La citi bani a investit PD in Hillary adica 1 miliard!!! Gaseau altul

        Răspunde
         
  • Alexandru
    Noiembrie 26, 2016 la ora 21:55

    Articolul este pe site doar pentru ca Moise are aceeasi parere cu autorul acestuia. Chiar vreau sa vad si un articol care il analizeaza pe Trump din alta perspectiva, nu ceea in care e misogin si face ziduri la granite.
    Interesant e ca celalalt candidat a avut de partea sa o mare parte a presei americane, a fost sustinut de foarte multe persoane publice (actori, cantareti, prezentatori tv etc.), a fost sustinut si de lideri politici din alte tari, si cu toate astea a pierdut.
    Nu stiu cum s-au vazut stirile despre alegerile din SUA, dar la noi Trump era prezentat ca un capcaun nebun, iar despre Hillary nu se zicea mai nimic (nici de bine nici de rau), doar uneori erau amintite niste e-mail-uri neimportante.
    Pana la urma americanii au ales intre un om venit din afara sistemului si un om despre care se stie ca e mincinos inca de pe vremea cand Bill Clinton era presedinte.
    PS: despre frauda comisa de Hillary impotriva lui Sanders, la alegerile pentru desemnarea candidatului la presedintie din partea Partidului Democrat nu se vorbeste deloc.

    Răspunde
     
  • Greg
    Noiembrie 26, 2016 la ora 21:35

    Cine să aibă unul mai rău? Poate Filipine? Zimbabwe? Sudan? Siria? Uzbekistan? Coreea de Nord?

    Cum ai ajuns la lista asta de tari? Care a fost criteriul de selectie? Ma indoiesc ca ai citit macar 2 articole depre Zimbabwe, Sudan, sau Uzbekistan, iar despre Filipine cred ca ai primit informatii dintr-o singura directie. Cred ca ar fi trebuit sa incepi si sa termini lista cu Romania sau sa te documentezi putin inainte sa scrii.

    Răspunde
     
  • radub
    Noiembrie 26, 2016 la ora 21:23

    America a avut tot felul de președinți,proști sau nu, dar țara a mers înainte mereu. Să nu uităm, că nu doar președintele conduce țara la americani chiar dacă așa pare,așa că rămâne de văzut ce se va întâmpla, căci circăreala electorală, clasic stupidă și mincinoasă a trecut.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Noiembrie 26, 2016 la ora 20:44

    Slab articol. Nu stiu cum Moise da accept la articole de genu’.

    Răspunde
     
  • stefan
    Noiembrie 26, 2016 la ora 20:41

    Dupa Brexit s-a anuntat apocalipsa economiei Britanice. Sunt luni bune de atunci, si economia Britanica n-a patit nimic. Ba chiar Google a anuntat ca va investi masiv in anii urmatori in Marea Britanie (asta poate fi chiar un semnal ce merita mai atent analizat, o companie americana de prim plan anuntand investitii masive intr-o tara ce anunta ca pleaca din UE)
    La fel dupa victoria lui Trump s-a anuntat apocalipsa SUA. Bursele din SUA sunt insa la maxime istorice. Timpul ne va spune probabil ca furtunile nu-s asa usor de prevestit. Foarte putini au prevestit adevarata criza economica, cea din 2008 (2 sau 3 pe planeta), dar mii de analisti ne aunta acum declinul a doua economii de top SUA si Marea Britanie, si probabil se vor insela.

    Răspunde
     
    1. DFG
      Noiembrie 27, 2016 la ora 00:22

      Încă este prea devreme să vedem efectele, dar probabil britanicii vor încerca să păstreze tratatele de liber schimb cu EU chiar cu costuri mai mari decât cele de până acum și vor oferi beneficii majore corporațiilor așa cum ai notat ai tu. Sunt de acord cu tine ca direcția bursei este imprevizibilă, dar se pare că acumulează momentum.

      Răspunde
       
  • shutdown
    Noiembrie 26, 2016 la ora 20:36

    Apropo Moise, ai vazuit Ziua Independentei 2? Dupa ce au reusit americanii sa castige si de data asta, la sfarsit aratau diferite orase / zone cu bucuria oamenilor. Pe musulmani i-a aratat tot in cort, in trib. Si era 2050.

    Răspunde
     
  • shutdown
    Noiembrie 26, 2016 la ora 20:33

    Habar nu am ce s-a intamplat cu Moise in ultima vreme dar citesc tot felul de cretinisme pe al sau site in ultimul timp. Presiunea Soros isi spune cuvantul. Forzza Trump!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 26, 2016 la ora 20:14

    Îmi pare rău să observ că articolul acesta este puțin mai slab decât cel cu ursul mâncat de rus (ceea ce spune câte ceva despre părerea autorului cu privire la publicul său), dar tema este oarecum interesantă. Din perspectiva din care privesc eu lucrurile, poporul american este unul brav, plin de temeritate și deschizător de drumuri. Alegerile prezidențiale din SUA au avut loc pe un fond de dezamăgire generală, după un mandat democrat încărcat de speranțe și așteptări uriașe de la primul președinte afro-american. Rezultatele nu au fost pe măsură, diferențele dintre veniturile minime și cele maxime s-au accentuat, sentimentul că SUA sunt cea mai mare putere a lumii a pălit, iar democrații nu au fost capabili să-și apere imaginea. Cam la fel ca în România anului 2000. Românii și-au luat soarta și istoria „la mișto” și l-au dus în turul al doilea pe dl Vadim Tudor, însă nu au avut suficient curaj pentru a-l alege Președintele Republicii. Americanii sunt mai bravi…

    Răspunde
     
  • Adrian
    Noiembrie 26, 2016 la ora 19:47

    Păi Trump deja are niște alieni mici și verzi pe creieri.

    Răspunde