Cioloș, între popularitate și responsabilitate…

Publicat la data de de Biziday

de Moise Guran

Așa cum vă spuneam, este foarte posibil ca guvernul tehnocrat să nu trimită în această lună în Parlament bugetul pe 2017 dintr-o rațiune foarte simplă… Obligat fiind de lege să ia în calcul toate legile aflate în vigoare la data realizării lui, bugetul este în acest moment o bombă nucleară ce poate arunca în aer stabilitatea financiară a țării. Și totuși, eu cred că Cioloș ar face o greșeală să nu trimită în Parlament bugetul. Întrebarea este acum, după ce premierul a ajuns pe afișele electorale, își mai poate asuma măsuri ce numai popular nu l-ar face? Dar ce e mai important? Să fii popular sau să fii responsabil?

ciolos afis electoral pnl

Menirea unui guvern, mai ales a unuia de tehnocrați, este să administreze țara așa cum este ea. V-am mai spus că pe pomenile electorale votate legea bugetului nu se închide în deficitul de 3%, iar depășirea acestui deficit nu numai că ar atrage sancțiuni de la Comisia Europeană, dar ar alunga imediat încrederea în stabilitatea financiară a României. Asta înseamnă că depunerea unui astfel de buget la Parlament ar arunca probabil imediat în aer cursul de schimb și dobânzile, sentimentul pozitiv din economie s-ar deteriora, patronii ar sista eventuale intenții de a face angajări sau de a majora salariile, pe scurt, într-un interval mic de timp România ar primi un șut în nas din care probabil nu și-ar mai reveni cel puțin un an de zile, asta în condițiile în care următorul guvern ar aplica imediat măsuri ferme de austeritate bugetară.

Altfel, riscăm o criză financiară ce poate declanșa o criză economică, iar astea sunt mult mai lungi și mai dureroase, în caz că ați uitat așa repede.

Revenind, scenariul în care guvernul depune un proiect de buget care depășește deficitul nu e deci soluție responsabilă.

Un alt scenariu este cel al unui buget mincinos, în care sunt supraestimate veniturile. Așa a făcut România an de an, timp de decenii. Prevezi pe mama în legea bugetului, apoi te împrumuți ca să acoperi ce (sanki!) n-ai prevăzut, deficitul crește, devalorizezi moneda și te ajuți cu inflația. Mda, sunt acele decenii de împliniri mărețe în care dolarul a crescut de la 12 lei la 40 de mii de lei, în care prețul pâinii a crescut de la un leu la 10 mii de lei, noi toți am devenit milionari în lei, dar, vai milioanele noastre! Caragiale ne privește și acum mustăcind de pe bancnota de 100 de lei, fostă de un milion.

Dacă astfel de minciuni merg la votanții creduli, scenariul doi tot în scenariul unu ne aduce, ăla cu criza economică, asta pentru că analiștii băncilor și ai fondurilor de investiții știu să citească un buget și vor detecta imediat minciuna, așa cum întotdeauna au făcut-o.

Și totuși, guvernul de tehnocrați trebuie să găsească un al treilea scenariu, că de aia sunt tehnocrați. Putem face și o terapie de șoc dacă nația asta vrea. Nu, nu cred că ar fi genial să desființăm armata, chiar dacă un (cum altfel decât) genial parlamentar vrea să-și facă aero-taxi din elicopterele Puma Socat, nu putem închide spitalele sau școlile, că și așa sunt puține, dar chiar așa… de ce ne putem lipsi ca să mărim salariile bugetarilor și pensiile?

Păi, eu cred că s-ar găsi multe, dar îl las pe Cioloș să le caute. Are la îndemână ordonanțe de urgență, are posibilitatea angajării răspunderii pe legi organice, are deci proceduri rapide, prevăzute de Constituție pentru tot felul de apocalipse. Nu exclud nici varinata în care ăștia cu pomenile electorale, nenea ăla de la Vaslui, exact pe asta mizează, pe forțarea premierului să ia măsuri fie de majorare a unor taxe, fie de introducere a unora noi, fie de restructurare cruntă a sectorului bugetar. Eu cred că asta, ultima e singurul lucru pe care poate și trebuie să îl facă un guvern responsabil, indiferent de faptul că fața premierul este deja pe toate bannerele unui partid politic. C-așa-i în tenis!

previously-3-2

This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

24 răspunsuri la Cioloș, între popularitate și responsabilitate…

  • Adrian N
    Noiembrie 8, 2016 la ora 15:14

    Ciolos trebuie sa fie RESPONSABIL si atat.Sa faca ce e bine pentru tara.De restul ne ocupam noi, prin vot.Acum ori niciodata trebuie sa votam cu cap si sa nu ne mai lasam prostiti de ticalosi ordinari ca Dragnea.Iesiti la vot si votati responsabil!

    Răspunde
     
  • Alin
    Noiembrie 6, 2016 la ora 19:51

    Domnule Guran, cum am putea scapa de clasa asta politica? Poate votand masiv primul independent din fiecare circumscriptie? Poate e utopie, dar nu ar merita incercat? Intreb si eu, caci nu vad o alta solutie pt Romania

    Răspunde
     
  • Mitic PSD
    Noiembrie 6, 2016 la ora 07:07

    Orice ma asteptam de la Moise Guran, dar sa aduca osanale desantate, nu.
    Asa ca de-abia acum inteleg de unde ii vine numele; de la folosirea frecventa a apei de gura pentru a nu persista mirosul, Codruta dupa Ciolos.
    PS. Ciolos o veni de la Ciolan? Nu i-o fi rusine dupa ce ia 3500 Eur ca primminisrtu sa mai ia inca 8300 de la contribuali europeni( deci si romani) pe degeaba.

    Răspunde
     
  • Gabi
    Noiembrie 5, 2016 la ora 10:40

    Orice ar mai face Ciolos acum ,cei care stau cu ochii pe antena 3 ,precum bunicutele in biserica , tot pe rosu jura ..
    Haideti la vot si poate asa vom vedea mai putine fosile la tv , mai putine desene si mai multe realizari.
    Cu Romania inainte !!!!!

    Răspunde
     
  • Alex
    Noiembrie 5, 2016 la ora 10:29

    In spiritul bunei sau slabei guvernari, in spiritul functionarii sau nu a institutiilor statului, intreb si te provoc Moise la un articol referitor la ,De ce politia rutiera romana sta la panda cu radarul pe sosele unde conditiile meteo permit circulatia in conditii normale, in loc sa previna accidente groaznice (vezi accident A2 sambata 05.11), patruland si impunand astfel o viteza care asigure siguranta? De ce nu invata MAI ca mai important este sa previi decat sa gasesti mortul, vinovat?

    Răspunde
     
  • m
    Noiembrie 5, 2016 la ora 00:22

    Nus ce sa zic, dar aparitia lui Ciolos pe „afisajul” PNl mi se pare cea mai proasta idee. Se dusera toate odata cu posterele alea. My two cents…

    Răspunde
     
  • Ursan Gheorghe
    Noiembrie 4, 2016 la ora 13:59

    Văd ca ești inteligentși iți merge mintea -cear fi să faci echipa cu ei și sa dai o mana de ajutor să meargă tara asta ma bine . Cu vorbe nu ne ajuți deloc . Foloseste-ti inteligenta spre binele poporului.

    Răspunde
     
  • leonard
    Noiembrie 4, 2016 la ora 13:33

    Pentru copii tai si pentru nepotii tai trebuie sa ramai aici si sa te implici, cu toate sacrificiile necesare. De oameni ca tine are nevoie tara asta, care stiu cum ar trebui sa arate, nu cum arata si care fac ceva pentru asta. Macar voteaza in consecinta si tot ai facut ceva bun.

    Răspunde
     
  • stefan
    Noiembrie 4, 2016 la ora 12:33

    Aceasta capcana meschina intinsa de PSD are toate sansele sa se intoarca impotriva lor. Ideea psd-istilor e simpla: daca trece legea zicem de ”greaua mostenire” care ne-a lasat fara bani si nu putem onora promisiunile. Daca nu trece lege, atunci sigur castigam alegerile, pe principiul ”noi am vrut, dar Ciolos a taiat”. PSD forteaza o situatie WIN WIN dar care s-ar putea sa le bubuie in fata, exact ca in 2014.

    Răspunde
     
  • bogdan
    Noiembrie 4, 2016 la ora 10:38

    de ceva timp sunt extrem de scarbit de politica, dar un lucru reuseste sa ma scarbeasca mai mult: cum de mai exista extrem de multi angajati fara forme legale (platiti la negru)? asta ar trebui sa fie prioritea oricarui guvern, sunt fffff multe firme care isi platesc angajatii de fatada (cu minim pe economie), dar de fapt veniturile lor sunt neimpozitate. De ce exista situatiile astea? cum se poate reglementa? sunt tari care au reusit sa reglementeze problemele acestea de exemplu Polonia – chiar nu reusim sa adaptam ceva legislatie si pt Romania?
    Cred ca asta trebuie sa apara in orice program electoral (de stanga sau dreapta) – dar clasa politica e unita in interese de afaceri si asa ceva e o utopie

    Răspunde
     
  • Bia Monica
    Noiembrie 4, 2016 la ora 08:14

    Neatza. Sa nu uitam dragi contribuabili ca din salariile si contributiile celor de la privat se platesc salarii la bugetari, pensii, ajutoare sociale etc. Cat si de unde sa mai platim noi toate astea si pe deasupra si mariri de salarii? Daca masurile astea populiste trec si bugetul va fi fortat sa treaca cu ele incluse adio salarii marite la privati, adio salarii marite la bugetari etc. Suntem putini cei care suntem activi si nu avem puterea financiara sa sustinem 3 sferturi de populatie mai mult sau mai putin inactiva. Eu sunt de acord cu Moise si vad pe propria piele ce se intampla si sincer nu ne vedem bine ca tara daca nu luam masuri ferme si corecte nu mizerii populiste si pomeni electorale. Si da, sunt gauri de miliarde, dar oare cine le-au facut? Cei care ne-au amagit cu mizerii populiste, i-am votat, i-am pus acolo in fruntea tarii si acum ne plangem ca ne-au furat tara. Oare nu suntem noi raspunzatori de aceste gauri? suntem la fel de raspunzatori ca ei, dar ne place sa dam vina pe altii si nu ne uitam la noi.

    Răspunde
     
  • Ciprian
    Noiembrie 4, 2016 la ora 00:59

    Nu sunt bani?!?Pai Bechtel a lasat o paguba de 1,4 miliarde de dolari,in dosarul microsoft paguba este de 200 milioane de euro,in dosarul loteria paguba este de 1 miliard de euro,Bancorex 2,4 miliarde de dolari….etc…in 20 de ani sau furat 200 de miliarde de euro.Cum e Moise,are tara asta bani sau nu?In fiecare an aceleasi minciuni,95 % din media este controlata,nu mai puneti botul la astfel de comentarii,cereti-va drepturile,bani sunt…

    Răspunde
     
  • ddaann
    Noiembrie 3, 2016 la ora 22:12

    gurane congresu XIV GRETOS in videoclipul suedez.

    Răspunde
     
  • Parlamentul nu poate fi reformat, decat prin presiune publica
    Noiembrie 3, 2016 la ora 15:23

    In ceea ce priveste Guvernul, este nevoie de cativa oameni bine intentionati, ca acolo sa fie oameni competenti si de bun simt…Ciolos trebuie sa aiba un mandat intreg de 4-5 ani.

    …dupa cum vedem acum, un Parlament de nesimtiti este mulr mai greu de schimbat si nu inteleg de ce Jurnalistii, Presa nu streseaza zilnic presedintii de partide sa scoata penalii sau cercetatii de pe liste. pot fi facute scrisori, intrebari la ceas de seara la TV cu nominalizarea tuturot penalilor si cu preiune pe presedintii de partide…

    preiune pe presedintii de partide pana plesnescin presa, la TV, pe gacebook, pe blog egal – fara penali pe liste

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Noiembrie 3, 2016 la ora 17:19

      „Ciolos trebuie sa aiba un mandat intreg de 4-5 ani…”_ …Si viceprim-miniștri pe d-nii Dancu și Borc.

      Răspunde
       
  • vali
    Noiembrie 3, 2016 la ora 14:23

    Nu stiu ce sa cred ,m-am intors in tara dupa 12 ani stati afara ,suntem cel putin cu 50 de ani in urma statelor din vest,coruptie este si acolo
    dar nu afecteaza populatia ,medici ,primarii,ti se explica ca sa intelegi .
    Aici este dezastru.
    Am mers la un medic pentru copil de 8 ani dupa ce a fost operat la varsta de 2 ani dincolo ,mi-a spus ca trebuie operat ….???fara nici o proba .
    Am luat avionul si am mers cu el unde a fost operat ,s-au facut analize si sa revenim cu el la un control peste 2 ani ca totul este ok .Ce sa fac cu acel medic ,pentru ca a vazut este nascut in strainatate ,BANI.(exemplu meu) si multe altele….
    Incepe sa imi para rau ca am investit in Romania ,ca m-am reintors ,SUNT TRATAT MAI RAU IN PROPRIA TARA decat in strainatate.
    Strain in propria tara asta suntem cei care dorim sa facem ceva pentru Romania si aducem o baza de cunostinte si o calificare ,plus bani investiti,tratati ca # aveti voi bani dar noi conducem si facem ce dorim #
    Multa bafta tuturor.
    Asta e Romania .

    Răspunde
     
    1. Andrei
      Noiembrie 4, 2016 la ora 00:07

      Ce relevanta are povestea ta de viata cu subiectul? Guvernul Ciolos cel mai competent de pana acum, trebuia sa repare si greselile celor din urma si sa faca si minuni intr-un an. Eu cred ca trebuie sustinut pentru ca avem un prim ministru cel putin decent(mai bun decat penali ca Ciorbea, Nastase, Boc,Ponta samd).

      Răspunde
       
  • Ibastean
    Noiembrie 3, 2016 la ora 10:48

    Opinia mea este ca trebuie finalizata Legea Salarizarii Unitare, in care salariile bugetarilor sa fie raportate la salariul mediu si numarul angajatilor din privat. Adica daca va creste salariul brutarului si programatorului e normal sa creasca si al profesorului, al asistentei medicale dar nu numai, caci alfel este nedrept fata de cei ce activeaza in alte domenii.
    As vrea interzisa cresterea salariilor DOAR pentru unele categorii de angajati.
    Astfel cresterea salariilor in privat ar determina o crestere a salariilor la stat, conform legii, nu pomenilor electorale. Lucrul asta ar determina pana si PSD-ul sa isi doreasca sa dezvolte infrastructura, sa sustina IMM-urile si sa creeze locuri de munca.

    Răspunde
     
    1. catalin
      Noiembrie 4, 2016 la ora 09:04

      Da..asta ar fi trebuit sa se faca..

      Răspunde
       
  • Luca
    Noiembrie 3, 2016 la ora 09:51

    Din punctul meu de vedere Ciolos va fi responsabil deoarece in aceasta noua generatie din care fac si eu parte sa fi responsabil iti aduce imediat si popularitate. Ciolos chiar daca este technocrat este abil politic si va stii sa fructifice aceasta sansa(imbracata in capcana) „acordata” de PSD. Oricum „old generation” nu-l voteaza ca asa le zice Gadea, deci suportul lui electoral se bazeaza pe noi. Vom vedea.
    CORRUPTION IS THE ROOT OF ALL EVIL!!!!
    PS:pentru „amicu”:daca ai de comentat pe langasubiect spune ce ai de zis repede ca le strici celorlalti parerile mai tarziu.

    Răspunde
     
  • speranta R
    Noiembrie 3, 2016 la ora 08:26

    „pretul succesului este responsabilitatea”;
    vorbind de PM este vorba mai mult de succesul tarii,apoi cel personal;

    dar ce ziceti de randurile doi si trei in care cheltuieli grase catre terti ar putea fi evitate daca ar fi responsabilitate,DAR
    se alege spaga;
    responsabilitatea nu aduce bani si nici PM
    nu stie;ce-i aia demnitate,zic multi;nu iese nimic din asta…
    cine rezolva traseul?dar mai repede,ca nu mai avem timp;?
    cei mai multi puscariasi in Europa sunt romanii,spune o stire…probabilitatea?
    ei,cine rezolva asta?:nici munca fara bani,dar nici bani fara munca?
    unii care muncesc se simt umiliti si storsi de taxe,in detrimentul celor „odihniti”

    Răspunde
     
  • Constantin
    Noiembrie 2, 2016 la ora 22:24

    Mi-e greu să intru pe feisbucul d-lui Cozmin Gusă, dar, in fine…Dincolo de inflație și devalorizarea monedei, guvernele anterioare au păstrat deficitul bugetar [aproximativ] in limitele angajate, deși și-au batut joc de banii mei, tăind de la capitolul Investiții. Vor fi probabil două rectificări bugetare in cursul anului, linia de metrou către nu-știu-unde se va construi în mileniul IV, iar autostrada A1 se va finaliza în mileniul V. In regie proprie CNADNR…sau cum s-o chema.

    Răspunde
     
  • Iulian
    Noiembrie 2, 2016 la ora 20:02

    Eu aș merge pe ultima variantă , restructurarea aparatului de stat ,cu tehnologia din ziua de azi nu este nevoie de o armată de funcționari să fim serioși ,în alte țări aceste servicii sau esternalizat ,statul plătește o sumă fixă pentru fiecare unei companii de administrare fiscală unde fiecare merge într-o perioadă a anului pentru reglaje fiscale .În Italia există ,,CAF” centru de administrare fiscală privat , funcționari nu trebuie să intre în contact cu contribuabili așa se elimină corupția , implementarea unui sistem pe bază de identificare electronică individuală pentru logare pe siturile guvernului , implementarea unui sistem fiscal electronic cu case de marcat conectate le serverele fiscului cu decontare trimestrială automată (nu plătești block la bancă pe suma fixa datorată ) plus amendă ,la vedere trebuie să rămână doar serviciile de urgență ,armată ,Poliția ,Anaf ,Pompieri !
    Dar ce stiu eu ,vorbesc numai prostii :))

    Răspunde
     
    1. Elena
      Noiembrie 3, 2016 la ora 23:07

      Te sustin in afirmatii!

      Răspunde