Înregistrare România în Direct, 12 oct 2016: Tu ce ai fi făcut cu ursul?

România în Direct se aude la Europa FM. Pentru a intra în direct (intre 13.15 și 14.00) sunați la 0372/069.599, număr cu tarif normal.

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la Înregistrare România în Direct, 12 oct 2016: Tu ce ai fi făcut cu ursul?

  • ??????
    Octombrie 16, 2016 la ora 16:52

    Remarcati totusi la cati a dat de lucru si la cati ar mai putea da de lucru impuscarea unui urs totusi fraged ?

    Răspunde
     
  • Bogdan
    Octombrie 13, 2016 la ora 14:38

    Salut Moise,
    Am ascultat emisiunea si indiferent de ce ar fi spus omul la radio tu erai fix contra. Vorba aia romaneasca: tu tii cu ursul.
    Sunt de parere ca nu s-a incercat tranchilizarea, nu am dovezi, ma bazez doar pe inregistrarile din online. Se aude foarte clar pe un film cum unul striga altuia sa il tranchilizeze iar celalalt raspunde ca nu are asa ceva: tranchilizante adica. As vrea sa vad rezultatul anchetei ca prea pare cusuta cu ata alba. Asta ne enerveaza pe noi: faptul ca suntem mintiti de autoritati ca s-a incercat tranchilizarea dar nu s-a reusit si ca in final l-am omorat ca nu mai aveam alta solutie. Puteau sa declare de la bun inceput ca asta este procedura standard la noi in Romania in astfel de cazuri; ca este un animal foarte periculos si ca am evitat astfel o tragedie. Aceeasi procedura au aplicat-o cei din Cincinnati cu gorila Harambe. Nici macar nu au stat pe ganduri. L-au impuscat pe loc ca tranchilizantul nu si-ar fi facut efectul imediat.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Octombrie 13, 2016 la ora 10:40

    Ursul nu trebuia impuscat, si asta o spune un vanator cu vechime peste 20 ani.
    Autoritatile s-au pierdut cu firea si cred ca cei de la ISU puteau incerca sa-l tranchilizeze.
    Cum este posibil sa tranchilizezi un elefant sau un crocodil si un urs nu?

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Octombrie 13, 2016 la ora 15:21

      Unde domne? In Romania?

      Răspunde
       
  • Iordachescu Marian
    Octombrie 13, 2016 la ora 09:26

    Dar cu politicianul ce facem? Cum care politician? Cel care a aprobat impuscarea ursului (hotarare cu care, in actualul context sunt de acord)fie prefectul sau subprefectul sau oricare ar fi fost el, pus in functie sa apere interesele comunitatii, sa arate derapajele sistemului pe care a fost pus sa-l conduca (ISU, MAI, SAJ, etc…). Nimeni nu a vorbit de el, nici chiar tu, trecand peste comunicatul oficial si facand o emisiune plecand de la acesta. Cum oare s-a incercat tranchilizarea ursului (i-au infipt doua pastile de diazepam intr-o halca de carne si i-au oferit-o ursului, portie pe care acesta , satul de mancarea din containere, a refuzat-o). Oare comunicatul nu trebuia sa sublinieze lipsa protocolului pentru aceasta situatie, lipsa de logistica pentru astfel de situatii. Nu ar fi fost mai corect ca el (politicianul) sa spuna ca (deoarece nu-i specializat in astfel de probleme, ca majoritatea)nu a avut cunostinta de aceasta problema, dar ca acum, identificata fiind va face sedinte, fie si publice, pentru rezolvarea problemei la nivel national? Atentie la Brasov se intampla foarte des asa ceva, iar ca o comparatie cu situatia din tara noastra, vedeti ca s-a difuzat un filmulet cu un ursulet care a iesit la cumparaturi intr-un oras din Canada, film difuzat la stiri pe Digi 24.

    Răspunde
     
  • speranta R
    Octombrie 13, 2016 la ora 09:20

    Moise,tu,in meseria ta te pregatesti mereu
    si nu esti singurul;
    DAR,la noi in tara multi isi iau banii degeaba;nu pasiune si deci nici preocupare;stau mult la televizor,sa nu piarda barfa;
    stimati oameni din domeniu,nu ati auzit de PLASE care se trag tot cu arma de la distanta si acopera animalul facandu-i imposibila deplasarea???

    Răspunde
     
  • ??????
    Octombrie 12, 2016 la ora 16:32

    Domnule Guran, considerati totusi ca ursul ar fi putut cobora in oras pentru festivalul de film ce are loc in localitate ?
    Prin actiunea de i puscare considerati totusi ca ar fi putut fi afectata memoria vie a ecosistemului ?
    Cum considerati ca ar fi trebui sa reactioneze cei de la revista Nature ,care par mai preocupati de plagiatele din domeniile stiintifice si umaniste decat de astfel de cazuri, mult mai apropiate de cauza de protectie a ecosistemelor, in apararea carora revista amintita se revendica a activa ?

    Răspunde
     
  • gabi
    Octombrie 12, 2016 la ora 14:55

    Dragilor, am ascultat si azi emisiunea la Europa fm si legat de subiectul cu tranchilizatul animalelor in Sibiu. Astia au antecedente. Anul trecut, sau nu demult in orice caz, au mai tranchilizat asa um tigru scapat de la gradina zoo din Sibiu si tot asa ca pe urs, a trebuit sa-l omoare dupa… Eu cred ca in primul rand trebuie creat in cadrul ISU un departament de prot civila impotriva, sau pentru, animalele (domestice sau salbatice) in care sa fie angajati asistenti veterinari dotati cu tot ce trebuie pt. anihilare, tranchilizare sau relocare.

    Răspunde
     
  • ??????
    Octombrie 12, 2016 la ora 14:03

    Observi totusi ca mostenitorull ursilor de altadata nu poseda documente de proprietate pe zona respectiva ?

    Răspunde
     
  • andia
    Octombrie 12, 2016 la ora 13:51

    Sunt un om caruia ii plac animalele .Stau la casa am caine ,pisici,pasari,…dar sa stam sa lergam ca nebunii dupa ursi prin oras deja mi se pare halucinant.Stau intr-o zona unde seara te intalnesti pe strazile satului cu porci misterti.Acum se insereaza devreme si copii vin pe jos de lascoala.As vrea sa intrb un ongist cum facem sa rezolvam aceasta problema.Zona in care stau s-a slabaticit ,au crescut foarte multi arbusti si animalele din padure cobora in sat.Ce putem face?

    Răspunde
     
    1. Dragos Nicula
      Octombrie 12, 2016 la ora 14:35

      Esti un om căruia ii plac animalele cu conditia sa nu ti se submineze zeificarea pe pământ. Altfel, conditia se schimba iar acel animal trebuie sa moară si sa ii distrugem căminul cat sa ne asiguram ca si neamul lui o mierlește.

      Ai putea bineînțeles sa accepti ca nu e blasfemie sa ti se întâmple niste nasoale din partea unor animale daca trăiești într-o zona de pădure/munte si nu casti bine ochii, nu iti iei masuri de protectie matur si asumat sau daca nu ai grija mare de copii tăi.

      E greu, ce sa faci, mai trăiesc si alte obiecte mișcătoare pe planeta asta pe lângă cele 7 miliarde de Dumnezei. Dar nu e bai, cu timpul le rezolvam!

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Octombrie 12, 2016 la ora 20:28

        Pai pe langa cei 7 miliarde de dumnezeu oameni pe care spuneti ca-i are andia, dvs mai aveti alte multe miliarte de dumnezei animale.
        Dvs credeti ca un urs pe o strada si pri curtile oamenilor este o pisicuta pe care o poti ignora?
        Faptul ca n-a omorat cativa oameni, de copii nu mai zic, ar trebui sa fie o veste buna, nu o veste rea asa cum o intelegeti dvs.
        Mare atentie, daca vreodata va va alerga vreun urs, sa stiti ca alearga mult mai repede ca dvs, se catara mai bine ca dvs si nu prea aveti unde sa va ascundeti de el.

        Răspunde