Raluca Prună, la o nouă tentativă de sinucidere accidentală… cu vorbe

Moise Guran

Hai să vorbim puțin despre minciună și despre lipsă de tact. Declarația ministrului Justiției, Raluca Prună, făcută în fața CSM, într-o ședință publică, cum că a mințit CEDO cu referire la alocarea banilor pentru penitenciare, este contradictorie. Prună spune că a aflat ulterior că banii nu erau trecuți în buget, ceea ce înseamnă că n-a mințit ci a dezinformat accidental.
Și totuși, eu cred că doamna Prună are proprietatea termenilor în general, cu excepția unuia singur. Habar nu are ce e ăla ministru, ce trebuie să declare și ce nu trebuie să declare niciodată un ministru din ăsta.

Oare Raluca Prună e conștientă că acest gen de declarații implică statul român? Că nu le poate zice persoana Prună ci ministrul Justiției?
Atunci poate doamna Prună nu este cu adevărat un profesionist, un tehnocrat capabil să-și stăpânească nervii și/sau să nu poarte războaie publice cu ministrul de Finanțe sau cu premierul Dacian Cioloș.
Astfel de declarații sunt în mod inevitabil urmate de o ieșire din scenă, planificată sau nu, deci moțiunea inițiată de PSD are sens, chiar dacă e inițiată de PSD.

Prună nu e primul ministru care se sinucide cu vorbe…
Nici azi nu știm sigur dacă fostul ministru al Transporturilor, Ioan Rus, i-a jignit pe românii plecați la muncă în străinătate ca să poată demisiona liniștit din guvernul Ponta, sau dacă l-a luat gura pe dinainte.
Nu mi-e clar încă, nici dacă fostul secretar de stat de la Finanțe, Gabriel Biriș a lansat de capul lui o dezbatere despre modificarea Codului Fiscal pentru a intra în politică propulsat de demisie, sau doar i-a dat în clocot personalitatea.

Dar doamna Prună nici măcar nu este la prima prostie declarată public, a mai comis-o o dată când cu infrastructura de ascultare a SRI care ar fi costat un miliard de euro, o sumă aberantă, dar o știre luată după ureche, ca la șezătorile de seară de la televizor. Acum o lună și ceva, Raluca Prună, ignorând din nou faptul că este ministrul Justiției a mai adus în discuție o amnistiere a pedepselor care a iscat răscoale în pușcăriile din România.

În mod firesc, după această ultimă declarație, ce implică și șubrezește chiar credibilitatea statului român (nu mai vorbim de echipa Cioloș din care Prună face parte) nici nu mai are importanță dacă doamna Prună nu are proprietatea termenilor, dacă doamna Prună a vrut să devoaleze un conflict din interiorul guvernului legat de finanțarea sistemului penitenciar, sau dacă pur și simplu s-a enervat și a mai și luat-o gura pe dinaninte.

Oare dacă zicea am greșit la CEDO, era scena mai puțin dramatică? Dar ce, ministrul Justiției se crede Isaura din telenovele?

Cât despre finanțarea sistemului penitenciar, aceasta este o discuție grea în România. Țara noastră nu este printre cele mai bogate. Este indecent să facem pușcăriile hotel, când ne cad școlile pe copii iar spitalele n-au bani de deratizare. Nu putem să facem din penitenciare priorități naționale înn aceste condiții, indiferent câte televiziuni cu patronii după gratii ar face presiuni pe madam Prună. Adevărata întrebare este dacă n-ar fi mai decent să plătim amenzi la CEDO și să spunem cu sinceritate că pur și simplu avem alte priorități.

previously-3-2

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , ,

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la Raluca Prună, la o nouă tentativă de sinucidere accidentală… cu vorbe

  • ??????
    Octombrie 12, 2016 la ora 13:58

    Consideri totusi ca ursul ar fi putut coborat in Sibiu pentru a-si revendica teritoriul ?

    Răspunde
     
  • nicolae
    Octombrie 12, 2016 la ora 07:59

    Mafia politica parlamentara n-are nici-un interes sa investeasca in penitenciare ,asa cum i-a sfatuit S.O.V ,ei orcum beneficiaza de regim hotelelier de minim trei stele

    Răspunde
     
  • larry roman
    Octombrie 11, 2016 la ora 15:49

    Mda. Mai numar-o si pe-aia cu pensiile de peste 1 mld de lei vechi la fostii magistrati. Intreab-o dc chiar exista asemenea pensii sau bate campii din auzitelea. Sau s-o fi incurcat in zerouri ca, vorba ceea, nu e contabila…

    Răspunde
     
    1. Carl
      Octombrie 11, 2016 la ora 19:01

      Chiar exista si chiar a mintit la cedo, pt ca bani de penitenciare nu exista, Ponta a facut si el niste hartii acolo, aici e vorba aia ca la romani nu le place adevarul si ne furam caciula singuri.

      Si furandu-ne caciula singuri ne miram cand ne bat toti la toate, si ne facem de ras, campionate, olimpiade…, chiar cu educatia, organizam si noi 2-3 olimpiade, le castigam si zicem, ce buni suntem, pt cand angajatorii zic ca proaspat absolventii nu mai stiu sa scrie..

      Răspunde
       
  • Luca
    Octombrie 11, 2016 la ora 10:48

    Dupa parerea mea mai bine un ministru care spune prostii decat unul care face prostii. S-a vazut de la o posta ca acest guvern de tehnocrati nu are diplomatie(in afara de Ciolos). Si ce daca? Eu m-am saturat de vorbe frumoase care se pierd in vant. Principala problema a ministrilor e ca nu au consilieri buni. In rest platim si amenzi la CEDO(daca aia ar fi singurii bani pierduti am fi altundeva acum).
    CORRUPTION IS THE ROOT OF ALL EVIL!!!

    Răspunde
     
  • speranta R
    Octombrie 11, 2016 la ora 09:22

    am scris despre tata al carui stil meticulos l-am „luat”si eu,completandu-l cu alte modele,dar, m-a urmarit mereu si ceea ce spunea mama si eu nu prea intelegeam:
    „nu-i bine sa fii nici prea destept,ca ajungi prost”;mai tarziu am inteles,nu-ti
    mai intrebi creierul cum zicea un sef din aviatie,asa sau asa,actionezi cand se aprinde becul;2 exemple:
    Raluca Pruna si Alex Cautis;
    despre primul ai scris tu Moise,despre al doilea mi-ar placea sa citesc si parerea ta;eu ii spun:chiar daca ai intentii bune,cum de nu te-ai gandit ca la stilul lor te iau sa te „termine”,un critic mai putin…..

    Răspunde
     
    1. nicolae
      Octombrie 12, 2016 la ora 08:38

      Ziaristii ,sunt si ei oameni unii mai oportunisti decat altii ,chiar si Moise ca ”avocat al diavolului” pare ca a intrat in pielea personajului ,alaturandu-se corului de critici venit dinspre mafia reunita, social democrata ,la adresa unicului guvern tehnocrat condus de Ciolos, asupra caruia nu planeaza nici-o acuzatie de furt s-au plagiat ,iar asta-i deranjeaza enorm pe sobolaii rozalii .
      Prefer un asemenea guvern ,cu toate scaparile de exprimare .

      Răspunde
       
      1. speranta R
        Octombrie 13, 2016 la ora 10:44

        nicolae,concluzia ta nu este corecta;
        Moise este un critic constructiv si eu ca postac,sufar cand tehnocratii fac greseli
        care le diminueaza realizarile si permit celor care”scriu versuri fara a spune ceva”
        sa-i combata vehement;
        sustin tehnocratii care-mi lumineaza mintea,care s-au straduit sa mai curete mocirla peste care au dat SI,cunosc din interior cate piedici au avut de la cei ce nu se vad,dar care „se fac ca fac”in speranta ca vor reveni”ai lor”si vor continua furaciunea;
        CUM SA FACEM SA-I PASTRAM???

        Răspunde
         
  • Poenaru Nicu
    Octombrie 11, 2016 la ora 06:00

    Deci trebuie să plătim amenzi , în loc să se dea o grațiere și nu mai plătim nici o amendă . Cu amenzile primite de la CEDO ,plus ce mai alocă statul , întreținerea unui deținut ajunge la cifre exagerat de mari .

    Răspunde
     
  • Lucian
    Octombrie 11, 2016 la ora 04:14

    Personal as denunta la CEDO modul cum peste o suta de mii de romani (sau sa-i numere cineva in mod oficial) lucreaza in vestul si nordul Europei cu salariul minim pe economie, desfasurand aceleasi activitati cu vesticii pentru salarii de aproximativ 12-13 ori mai mici. Conform Directivei 96/71/CE (detasare) sau a regulamentului EU ROMA I (Regulamentul CE 593/2008) acesti muncitori ar trebui sa beneficieze de aceleasi drepturi si salarii ca si vesticii atunci cand lucreaza pe teritoriile statelor vestice.

    Din pacate ei muncesc si nu are nimeni timp sa le sustina cauza in fata CEDO, o cauza care ar scoate la suprafata faptul ca se afla intr-o situatie similara sclaviei (diferenta de salarii de 12-13 ori dar si de drepturi), cat si sumele imense pe care statul roman le pierde din diferentele pe care ar trebui sa le incaseze.

    Este vorba de o situatie care se regaseste chiar in ministerul care a fost condus de domnul Rus la un moment dat, ministerul transporturilor.

    Răspunde