Înregistrare România în Direct, 5 oct 2016: Despre misticismul românilor…

România în Direct se aude la Europa FM. Pentru a intra în direct (intre 13.15 și 14.00) sunați la 0372/069.599, număr cu tarif normal.

stiri verificate
This entry was posted in ÎNREGISTRĂRI. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

8 răspunsuri la Înregistrare România în Direct, 5 oct 2016: Despre misticismul românilor…

  • pers ops
    Octombrie 6, 2016 la ora 12:12

    A fost o emisiune cu un subiect foarte fierbinte, pentru ca este actual. Da dupa zeci de ani intunecati (dark ages) colegii nostrii de viata nu au stima de sine, nu au incredere in ei isi gasesc cu greu solutiile care sa-i pastreze verticali, puternici. In plus, mentalitatile evului mediu (al bunicilor, al religiei) completate cu restrictiile si indoctrinarea regulilor comuniste (familie, avort, rusine, autocritica in fata colectivitatii) n-au fost depasite. Omul nou de-acum nu este puternic. Se frange la orice adiere, lipsa de nevoi, saracie, boala. Da, cauti ajutoare in afara eului tau fara sa simti ca tu insuti esti o forta. Trebuie numai sa inveti s-o folosesti. Cam asa vad eu lucrurile..

    Răspunde
     
  • Hash
    Octombrie 5, 2016 la ora 22:18

    Oh, really? Ia dezvoltați puțin…

    Răspunde
     
    1. Hash
      Octombrie 6, 2016 la ora 00:11

      Comentariul este pt cele scrise de dl ”Popescu”.

      Răspunde
       
  • Popescu
    Octombrie 5, 2016 la ora 14:35

    învățați, învățați, învățați!

    Singurul mod în care o sa scapi de ocultism și încă ceva. credința și misticismul sunt 2 chestii diferite.

    Răspunde
     
  • leo
    Octombrie 5, 2016 la ora 14:17

    Moise, ca orice roman care se respecta, are pareri foarte clare despre subiectele pe care nu le intelege (chiar recunoaste ca nu are cunostinte in domeniu).
    Foarte slaba emisiune…

    Răspunde
     
    1. Hash
      Octombrie 6, 2016 la ora 00:09

      Atît ați înțeles dumneavoastră? Faptul că a încercat să pună interlocutorii (indiferent că erau pro sau contra misticismului) în dificultate (adică să le ceară argumente pentru ceea ce susțin, chiar și dacă acestea sunt ”din desene animate”), nu vă spune nimic?

      Răspunde
       
  • TibiR
    Octombrie 5, 2016 la ora 14:04

    Sunt de acord cu Catalin. Si eu ascultam si nu-mi venea sa cred. Am zis ca hai au intrat 2, 3 rataciti, dar se pare ca majoritatea romanilor sunt dusi cu pluta. Sau prosti cum a vrut Moise sa insinueze.
    Naivitatea si misticismul asta e o sursa la asa de multa suferinta si fac ca tara asta sa stagneze.
    Romania nu a trecut printr-o perioada de renastare. A venit prosperitatea Europei peste ea, dar nu si ideilor nobile, iluminate.
    Din cauza asta sufera multi ca prostii. De la tratarea proasta a cancerului, suferinta inutila, si lipsa de progres stiintific.
    Trist.

    Răspunde
     
  • Catalin
    Octombrie 5, 2016 la ora 13:54

    Sunt efectiv socat de discutiile de la aceasta emisiune.
    Lipsa educatiei ne teleporteaza in evul mediu. Este incredibil… ma uit la calendar si vad 2016 si nu-mi vine sa cred ce aud.

    Răspunde