Cel mai important dosar al DNA… încă n-a ajuns la final

Moise Guran

Sentințele finale din ceea ce media numește dosarul Microsoft, nu reprezintă, sper eu, finalul acestui dosar. Din contră. O să vă povestesc cum am citit eu decizia Curții Supreme, dar mai ales modul de lucru al DNA în acest caz, extrem de sensibil. Acesta nu e orice dosar. Este, probabil cel mai important din istoria DNA, poate chiar a Justiției în general.

copii scoala

Deși Curtea Supremă a dat sentințe semnificativ mai dure decât prima instanță, dublând de exemplu în cazul lui Pinalti anii de pușcărie, știm cu toții că acesta nu este Marele dosar Microsoft, ci un dosar mai mic, unul în care procurorii au preferat să îi trimită în judecată separat pe intermediarii care au umflat facturile de dotare a școlilor din România, pentru a face șpăgi pentru ei și pentru partidele care erau la putere. Al doilea dosar este încă în faza de cercetare. 

Această tactică este una destul de neobișnuită, chiar și pentru DNA (un DNA care inovează destul de des în tehnicile procesuale) căci în mod normal toți inculpații puteau fi trimiși în judecată în același timp.

Nu știu exact de ce au luat procurorii această decizie și se poate specula că au făcut-o pentru că exista o presiune socială mare în acest caz, lumea cerea vinovați și deci ar fi trebuit să se grăbească. Posibil, dar nu cred. Analizând faptele, acum definitiv constate prin sentință de Instanța Supremă, devine evident că al doilea dosar Microsoft, cel în care încă se fac cercetări, a primit o probă extrem de importantă – exact sentința de acum, care are putere de lucru judecat, ce nu mai trebuie probat în al doilea dosar.

Să recapitulăm!

Știm sigur că s-au făcut achiziții de softuri pentru școli din banii statului, știm sigur că respectivele achiziții au fost umflate, dar este posibil ca foștii miniștri ai Educației să spună că ei n-au știut asta și că au avizat respectivele achiziții din prostie.

Mai știți argumentele lui Traian Băsescu pentru care a susținut dezincriminarea Abuzului? Nu mai reiau polemica, Băsescu încerca să convingă lumea că dacă știi că unii fură dar tu ești doar ministru care vrei calculatoare pentru copii, nu e intenție (indirectă) e prostie. Cum dovedești că un ministru a fost corupt și n-a fost doar prost? Exact, DNA-ul trebuie să dovedească intenția de fura statul sau măcar faptul că niște miniștri au acceptat faptul că unii au furat statul, pentru ei sau pentru partid, folosind achizițiile de softuri. Sentința de acum a Curții Supreme devine probă în al doilea dosar Microsoft, căci e lucru dovedit și pecetluit prin această sentință că 1. intermediarii au obținut șpăgi promițând că-i vor influența pe miniștri și 2. că șpaga chiar s-a dat, ceea ce implică intenția în cazul abuzului, indiferent că DNA mai dovedește sau nu că banii au ajuns și la miniștri care au semnat.

Desigur, ceea ce v-am spus eu acum este pur speculativ. Nu știm încă unde va duce ancheta în cazul foștilor miniștri și secretari de stat care au trecut prin ministerul Educației în perioada 2001-2013, o perioadă în care s-au făcut și s-au licitat contracte de achiziții de software supraevaluate cu aproximativ 60 de milioane de euro.

Nu știm câți dintre ei vor fi trimiși în judecată și câți nu și, mai ales, nu știm cât vor mai lucra procurorii DNA la acest dosar pe care îl documentează de mai bine de doi ani.

Un lucru este însă foarte clar.

De departe Microsoft este cel mai important dosar la care procurorii DNA au lucrat, probabil în toată istoria acestei instituții. Nu neapărat pentru că paguba ar fi exorbitantă, este mare dar nu este cea mai mare, cât mai ales pentru că în dosarul Microsoft este vorba despre politicieni și intermediari care au tranzacționat educația copiilor noștri și, în esență, viitorul nostru ca nație.

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , ,

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la Cel mai important dosar al DNA… încă n-a ajuns la final

  • rsss
    Octombrie 4, 2016 la ora 15:30

    Mambo Jumbo ,ai vrut să ne a răți ca ai văzut Palermo?????????

    Răspunde
     
  • Sierra
    Octombrie 4, 2016 la ora 15:04

    Persoana care a controlat Educatia in timpul guvernarii PeSeDe a fost abramburica, ea taia si spanzura, numea ministri, stabilea bugete si se opunea reformei din invatamant.
    Ea este una din principalele cauze ale dezastrului din invatamant.

    Răspunde
     
  • Mediator Divort
    Octombrie 4, 2016 la ora 12:52

    Speram intr-un final justitia sa-si faca treaba si sa ii pedepseasca pe cei care au luat spaga !

    Răspunde
     
    1. Ovidius
      Octombrie 4, 2016 la ora 14:03

      Ne bucuram pentru gandurile tale bune.

      Alte platitudini mai ai in repertoriu ?

      Răspunde
       
  • Nina
    Octombrie 4, 2016 la ora 11:47

    Auzi, bre Moise , lasane cu gargara ca nu mai pacalesti pe nimeni!
    Anul trecut cu tine in piata , alaturi de femeile puturoase (care fugeau de acasa , nu cumva sa fie nevoite sa dea cu matura) era si faimosul guvernator al Deltei! L-ai invitat si in anul acesta?

    Răspunde
     
    1. Ovidius
      Octombrie 4, 2016 la ora 14:03

      In care piata erau femeile alea fugite de acasa ? La Matache sau Obor ?

      Răspunde
       
    2. Octav
      Octombrie 4, 2016 la ora 16:39

      ‘Lasane’ sau lasagne? A da cu mătura se potriveşte, adevărat, unei femei puturoase!

      Răspunde
       
  • Alex
    Octombrie 4, 2016 la ora 10:11

    Peste tot in lumea asta, Microsoft ofera licente gratuite pentru orice institutie de invatamant. Trebuie sa se stie lucrul asta. Este o chestiune de bun simt pentru ca o scoala nu foloseste softul pentru profit.
    Cei care au cumparat soft pentru scoali au facut-o din ticalosie.

    Răspunde
     
  • Luk
    Octombrie 4, 2016 la ora 09:45

    Intradevar, din punct de vedere al anvergurii, acesta este cel mai important dosar al DNA(de pana acum). Multitudinea de persoane implicate in aceasta „afacere” ma face sa sper ca nu se incheie aici. In privinta ministrilor care au dat cu pixul dar „saracii” nu au stiut este o gogoasa de inghitit pentru naivi. Toti si-au luat partea. Cred ca de acolo ar trebui sa se inceapa, daca nu reuseste DNA sa-i prinda cu fapta, atunci sa fie anchetati pentru coruptie din culpa, daca pot sa ma exprim asa.
    CORUPTION IS THE ROOT OF ALL EVIL!!!

    Răspunde
     
  • Avatar
    Octombrie 4, 2016 la ora 09:29

    Ce nu am vazut pana acum in dosarele Microsoft sunt mituitorii. Okay, coruptie, coruptie, dar numai cei care au luat sunt vinovati?
    Si, apropos de alternative, exista pe piata si sistemele de operare Linux (ex. Ubuntu), precum si suitele OpenOrg. Sunt GRATUITE, iar softurile OpenOrg sunt perfect compatibile cu Microsoft Office.

    Răspunde
     
  • ion
    Octombrie 4, 2016 la ora 08:30

    Cred ca prin comparatie nu este cel mai important dosar finalizat! Varanul a primit 10 cu executare! Pinalti 6….

    Răspunde
     
  • Mara
    Octombrie 3, 2016 la ora 21:14

    Cine e vinovat???
    Este ca si in bancul acela:
    ….ce d..ivina ai fost!
    …di vina suntem amandoi!

    Răspunde
     
  • D4n
    Octombrie 3, 2016 la ora 20:58

    cel mai important dosar al justitiei in general?
    poate cel mai important dosar FINALIZAT al justitiei in general.
    Sa nu uitam totusi de dosarul revolutiei si dosarul mineriadei.

    Răspunde
     
  • Acelasi oarecare
    Octombrie 3, 2016 la ora 20:22

    Si ca sa continui…
    ACeste licente de volum trebuiau innoite odata la 3 ani, pentru ca asta e politica Microsoft, de aici si implicarea tuturor ministrilor timp de 11 ani, pentru ca cineva trebuia sa decida probabil aceste reinnoiri. Eu nu stiu exact despre ce licente este vorba, dar banui ca despre acest tip de licete se face vorbire, pentru ca Microsoft nu are prea multe tipuri de licentiere si nu cred ca pentru sistemul romanesc de invatamant s-a inventat unul anume. Iar pana la urma, ministrii au fost implicati in a decide intrarea in legalitate a unitatilor de invatamant pe partea de licentiere software, legalitate care se aplica de catre ORDA impreuna cu Microsoft, pentru toate entitatile publice sau private care folosesc licente software. Pana la urma, Microsoft si-a asigurat un monopol pe o piata in care oricum juca singur, iar baietii „destepti” au crezut ca pot scoate niste bani din asta pentru ca oricum nu puteau achizitiona altceva.

    Răspunde
     
  • filip
    Octombrie 3, 2016 la ora 20:21

    Și atunci așa zisă autostrada Transilvania cum se numește și când o să înceapă ancheta?

    Răspunde
     
  • Unul oarecare
    Octombrie 3, 2016 la ora 20:13

    Moise da-mi voie te rog sa-ti domolesc din elanul pompieristic cu privire la fraza „au tranzacționat educația copiilor noștri și, în esență, viitorul nostru ca nație” pentru ca situatia in cauza nu e chiar asa de bombastica. Nu are nici o legatura o licenta Microsoft Windows sau Office cu viitorul nostru ca natie, decat daca aceste licente ar fi singurele pe care copiii nostri ar putea invata. Cat despre dosarul acesta, intradevar se stia de la inceputuri ca ceva nu e in regula, mai ales ca indicatiile de licentiere erau clar primite de catre fiecare institutie de invatamant. Eu am prins din domeniu toata perioada, incepand cu anul 2004 cand guvernul Nastase a lansat programul de dotare a liceelor cu cabinete informatice complete, in care fiecare scoala primea un pachet de calculatoare cu licente si cu retelistica necesara astfel incat sa-si doteze o sala de clasa ca si cabinet informatic. Problema a fost ca toate componentele acestui cabinet au fost decise la Minister, in timp ce implementarea s-a facut in teren de catre terti, dar doar cu anumite produse, pe care le putea-i procura de la un anumit importator. Problema, cum o vad eu, este ca aceste sisteme au venit cu un anumit tip de licente Microsoft, pe care chiar Microsoft le comercializeaza de cand lumea, si anume contractele de licentiere de volum, care in fapt reprezinta niste abonamente pentru licente de Windows si Office, pe perioade determinate.

    Răspunde
     
  • a
    Octombrie 3, 2016 la ora 19:02

    La multi ani!!!

    Răspunde