Cacealmaua e pe banii tăi, jucată împotriva părinților tăi!

Moise Guran

Mie de acum mi-e foarte clar că ceea ce se întâmplă în Parlament nici nu mai este de domeniul populismului electoral. E un soi de poker în trei în care unul joacă o cacealma, unul se bucură și plătește, iar al treilea, care ar trebui și el să plătească, aruncă banii și pleacă dezgustat de la masă. Hai să vă explic filozofia acestei cacealmale.

Senatorul Cristiana Anghel este la a doua tentativă de majorare a pensiilor într-un ritm în care nici societatea nici pensionarii nu ar putea-o suporta. Nu vă mai dau calcule economice din rațiuni simple, vă spun doar că dacă am majora pensiile de anul viitor cam cum a cerut Anghel, ar deveni inevitabil fie colapsul sistemului de pensii, fie întreaga stabilitate monetară. Mai pe românește, ca să poată plăti atâția bani, statul ar trebui să devalorizeze leul până la un curs de la care pensiile majorate ar avea o putere de cumpărare mai mică decât înainte de majorare.

Deși este, prin ignoranța dovedită, o rușine pentru corpul didactic din care provine, nici măcar senatorul ALDE Cristiana Anghel, nu este atât de neștiutoare încât să nu realizeze aceste lucruri. Propunerea doamnei Anghel, aprobată de senatorii PSD și ALDE din comisia de muncă, este o supralicitare nerușinată, o cacealma pe banii altora. Ea o joacă cu pensionarii, știind că o altă clasă socială, copiii lor, cei care contribuie la fondul de pensii nu au de unde să dea atât. Dar nu este prima dată când Anghel face acest tip de circ, pe dânsa nici nu o interesează cât sunt pensiile sau cât sunt contribuțiile, acest tip de manevră ce sfidează aritmetica simplă are drept unic scop păcălirea pensionarilor.

Nu e însă un poker aleatoriu, cărțile sunt aranjate cu grijă, scopul lor fiind acela de a băga mort-copt ALDE în parlament, la alegerile din acest an. Fără ALDE Tăriceanu și Anghel, PSD-ul nu are sub nicio formă cum să facă guvernarea. Așa că acum se dau de ceasul morții să ne păcălească părinții și să ridice cumva acest pseudo-partid liberal de la cele patru procente pe care le-a luat la locale, peste pragul de cinci procente, necesare pentru a accede în Parlament.

Al treilea jucător de la masă ești cel mai probabil tu, cel care citești acest text, faci parte din populația activă, și probabil știi deja că o majorare de pensii de aceste dimensiuni nu se poate realiza nici chiar prin creșterea contribuțiilor. Poate te întrebi unde ești tu în această schemă PSD-ALDE, ce pare să te ignore… Păi, tu plătești. Rareori votezi, și mai rar te implici în relația dintre populiști și părinții tăi pensionari… de fapt ceea ce faci cel mai des este să întorci scârbit capul, să pleci de la masa de poker, sau chiar din țara pokerului electoral. Este exact reacția scontată, cea care le și convine de minune acestor clowni politici.

Ia gândește-te, ce altceva ai mai putea să faci?

previously-3

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , , , ,

Comentarii prin facebook

95 răspunsuri la Cacealmaua e pe banii tăi, jucată împotriva părinților tăi!

  • bl
    Octombrie 6, 2016 la ora 10:41

    va deranjeaza Moise! are dreptate! este un profesionist! voi sunteti mafiotii care vreti sa traiti bine, pe seama fraierior…. ati deturnat principiile democratice in interesul vostru, asa cum fac rusii cu Crimeea sau cu R. Moldova… vreti razboi hibrid, arza-v-ar focu’….

    Răspunde
     
  • Cineva
    Septembrie 27, 2016 la ora 12:42

    Si tu faci parte din cei spalati pe creier. Iti zic spre binele tau. Ia si pune mane si documenteaza-te si dupa aia sa comentezi. Uita-te la The Venus Project, mai exact la : The choice is ours. – cauta pe youtube, sa vezi ca ce spun nu aberez. Ia si documenteaza-te mai bine, deschideti ochi ca acum esti foarte adormit, probabil ai si o varsta mai inaintata, dar nu-i nimik, mai bine mai tarziu decat niciodata. Si crede-ma nu ma poti convinge ca avem partide bune in tara, nici macar cele mici, care oricum nu au nici o sansa sa ajunga acolo din cauza PSD-ul si a PNL-ul care nu permit nimic celor mici. Tara asta a fost guvernata si NEfericire va fi guvernata de PNL si PSD multa vreme de acum. Trist dar asta e adevarul. De ce ? e simplu, de 27 de ani reusesc sa ne dezbine(evident ca o fac voit) ca apoi sa ne conduca mai usor (dezbina si stapaneste). Atunci cand ne vom trezi fiecare in parte, si ne vom uni, atunci poate sa iasa ceva binisor….nu zic bine, ca pana la bine mai e gramada. Trezire rapida iti doresc, si nu uita sistemul lucreaza, dar impotriva ta, nu in favoarea ta!

    Răspunde
     
  • Cezar
    Septembrie 26, 2016 la ora 16:25

    Cel mai fain ar fi ca niciun partid politic, nici macar UDMR, sa nu intre in parlament. sa fie doar un dirtygame intre social democrati si liberali. Adica sa dispara cateii si lacheii lor!

    Răspunde
     
  • luchian
    Septembrie 26, 2016 la ora 08:14

    Bravo ai ziso cel mai corect…dar as adauga ca dupa ,89 cea mai hoata clasa de ,,meseriasi,,e clasa politica indiferent de partide…oare ne indreptam spre un stat de tip mafiot?

    Răspunde
     
  • Cineva
    Septembrie 25, 2016 la ora 00:56

    Pai de exemplu am putea sa iti dam la muitza de sluga ce esti. Manipulezi pulimea neinformata si vrei sa redirectionezi electoratul catre PNL, ca parca PNL e usa de biserica. Sa iti aduc aminte ce oameni are in partid? Cred ca nu ai cu ce sa te mandresti. Prietene exista posibilitatea sa o ducem foarte bine, sa avem si pensii si salarii foarte mari, numai ca nu se vrea. Sa nu mai zic ca se poate sa traim toti in abundenta cum afirma cei de la The Venus Project. Cum poti sa afirmi ca nu se poate? Cum poti dormi noaptea afirmand asa ceva?????????

    Răspunde
     
    1. MIRON
      Septembrie 25, 2016 la ora 15:59

      Din pacate multi cred ca caini umbla cu colaci-n coda, iar tu vad ca faci parte din aceasta categorie.

      Răspunde
       
  • Radu Cristian
    Septembrie 24, 2016 la ora 01:56

    Domnule Moise Guran, probabil ca faceti parte dintre fericitii ai caror parinti nu se uita la televiziunile care fac jocul actualei clase politice.
    Din pacate, in multe cazuri, iti suni parintii, le spui ca astia ii mituiesc si manipuleaza ca sa fie votati si singurul lucru pe care il obtii este o cearta pe cinste in urma careia te umplii de nervii si disperare.
    Multi parinti au ajuns sa creada in televiziune mai mult decat in proprii copii.
    Eu unul as fi incantat daca copiii ar reusii sa-i convinga macar sa stea acasa in loc sa merga la vot fiindca opiniile lor politice nu cred ca le poate schimba cineva.
    Poate doar aceleasi televiziuni care ii indoctrineaza in prezent.

    Răspunde
     
  • STELA RUSU
    Septembrie 23, 2016 la ora 19:27

    Oameni buni, cu mintea la ei -ceea ce nu e valabil pt. Baba Cloanța din parlament – nimic, 0 barat din ceea ce spune această impostoare, care face de toată ruşinea pe toți cei care au ales-o nu are corespondent în viața reală. GÂNDIȚI INAINTE DE A VOTA !

    Răspunde
     
  • Sebi
    Septembrie 23, 2016 la ora 14:44

    Nu prea imi place sa ma bag in discutii, mai ales atunci cand vezi ca tot felul de indivizi isi dau cu parerea in probleme pe care nu le cunosc.
    Referitor la sistemul de pensii din tara noastra nu inteleg un singur lucru si va invit sa-l dezbateti, inclusiv pe atoatestiutorul MG:
    – daca pentru un contributor la sistemul de pensii suma maxima pe care o poate cotiza este limitata la contributia aferenta a 5 salarii medii pe economie, ceea ce ar insemna sa aiba, dupa 35 de ani de cotizare la acelasi nivel, o pensie de maxim 4.500 de lei, cum este posibil ca in tara noastra scumpa si draga sa existe pensii peste aceasta valoare?
    La asta trebuie sa va referiti si sa faceti presiune pe cei care „guverneaza”, ca intre pensia minima si cea maxima sa existe un echilibru, iar cei care nu contribuie la sistemul de pensii sa nu poqata depasi sub nicio forma pensia aferenta a 5 salarii medii pe economie. Tara nu poate plati mai mult. Asta este. Cei care doresc mai mult n-au decat sa apeleze la alternative existente pe piata sau sa puna bani la ciorap din timp. Aviz celor din justitie, armata, politie, politicieni, ambasadori, si alte categorii „privilegiate”.
    Ceea ce spun politicienii si idiotii de pe forumuri care blameaza pensionarii ma lasa rece si le dispretuiesc atitudinea.
    Din pacate trebuie sa constat, cu parere de rau, ca spalarea creierului se face mai mult pe „net” decat la A3, Bi, RTV, Digi, etc. Aviz amatorilor.

    Răspunde
     
    1. Sasu
      Septembrie 24, 2016 la ora 13:21

      Dle. Sebi. Ce ai scris tu este corect, dar total pe langa subiect, sau o adaugare la cele spuse de Moise, deci nu inteleg dece trebuie sa-l ironizezi????

      Răspunde
       
  • @
    Septembrie 23, 2016 la ora 14:40

    Dle guran aveti dreptate. Cei la varsta senectutii din pacate nu prea au si nici nu stiu ce si cum cu smartfonul. Informatiile le au de la tv. Si cum operatorii tv sunt politizati, nformatia e trunchiata. Sper ca votul ce va sa vina sa fie primul care sa scoata de la putere sau sa le micsoreze influienta partidelor corupte.

    Răspunde
     
  • adrian
    Septembrie 23, 2016 la ora 14:27

    eu sunt al treilea
    deja am plecat din tara…………

    Răspunde
     
  • Adrian N
    Septembrie 23, 2016 la ora 13:46

    Dragi pensionari,

    Cititnd aceste randuri poate va intrebati: dar noi de ce nu avem dreptul la pensii mai mari si altii au pensii speciale?. Aici aveti dreptate, aveti dreptul dar pana aici aveti dreptate. Din pacate, maririle pe care le asteptati nu vin de pe urma unor politici sanatoase de crestere economica, ci de pe urma dorintei de castig electoral. Aici e buba! Va rog sa va dezlipiti ochii de pe ecranul televizorului cu Antena 3 si sa va documentati si din alte surse! Mai intai trebuie create locuri de munca si apoi marite pensiile, caci pensiile nu se platesc singure, dragii mei.
    PSD a „economisit” banii de investitii care ar fi creat locuri de munca si a aratat tuturor ca a lasat tara calare pe un purcoi de bani produs de ei! Va rog nu fiti naivi si priviti imaginea in ansamblu. Am incredere ca macar cativia dintre voi se vor trezi la realitate. PSD va da bani acum indiferent ce se va intampla maine. Pentru ei nu conteaza ca iubitii vostri copii nu vor mai avea locuri de munca sau ca nepotii vostri nu vor avea o educatie buna. Pentru ei conteaza sa castige alegerile ACUM! Si voi sunteti masa de manevra! Va implor! Treziti-va!

    Răspunde
     
  • Irina
    Septembrie 23, 2016 la ora 10:26

    Stimati concetateni,sunt pensionara dar nu sunt nici magistrat,nici parlamentar etc.si alte profesii cu pensii speciale,sunt doar inginer.Nu mi se pare normal sa apara astfel de propuneri doar in preajma alegerilor,pentru mine asta inseamna manipulare.Pana acum de-a lungul anilor toti politicienii si nu numai ei,s-au plans ca bugetul de pensii are un deficit foarte mare dar asta nu i-a impiedicat sa-si aprobe lor insusi pensii speciale.Mi-e teama ca nepotii mei vor suporta peste timp toate aceste excese si nu vreau sa las in urma mea o asemenea povara .

    Răspunde
     
  • MIHAI
    Septembrie 23, 2016 la ora 09:11

    vad ca toti sunteti artisti in a va exprima parerea, dar practic va rezumati doar la atat.
    daca vreti sa se schimbe ceva, atunci hai sa ne unim toti nemultumiti, sa creem o revolutie de catifea, sa nu admitem printre noi niciun politruc care a facut parte din clasa politica de pana acum, sa ne organizam intr-un sfat de intelepti si sa lucram pentru oameni si pentru tara pentru ca e pacat de tara noastra atat de frumoasa care este lasata prada strainilor, iar noi vom deveni chiriasi in ea
    noi trebuie sa ne impunem conceptiile noastre , sa nu cedam in fata santajului, sa ne atingem scopurile in orice afacere care este benefica pentru oameni nostri si pentru tara
    acum ne conduc o mana de incapabili, se afiseaza ca sunt pro romani, dar in realitate nu isi urmaresc decat interesul propriu si dupa ei potopul, dar din pacate tot noi poporul suferim

    Răspunde
     
  • Vlad Ion Octavian
    Septembrie 23, 2016 la ora 05:45

    Fiecare avem in familie macar un pensionar; problema nu este sa-i sunam, ci cum reusim sa le ,,respalam” creierul deja spalat de antena 3, rtv si alte televiziuni manipulatoare ale imbuibatilor abonati la banii publici de 27 ani, fosti si actuali securisti. Credeti-ma ca argumentele economice cu cifre concrete si termeni mai tehnici gen ,,putere de cumparare”, ,,stabillitate monetara”, ,,contributivitate”, etc., nu prea tin.
    Mai mare este impactul unei scrisori primita prin posta prin care li se anunta ca de anul viitor ,,Ciolos le va taia pensiile cu 10% si le va mari contributia la sistemul public de sanatate” sau vorba d-nului cu dantura neagra, baron de Teleorman, penalul sef al psd ,,Vlad Voiculescu v-a scumpit medicamentele”.
    Din fericire, anul acesta nu va sosi scrisorica prin posta, avand in vedere ca nu mai este sef la guvern vreun alt penal de la psd, gen victoras viorel ponta.
    Pensionarilor nostri dragi nici macar nu reusim sa le schimbam canalul tv, nu cu unul pro-democratie, impartial, nici macar cu unul de …telenovele, filme sau de ce nu muzica.
    Politica psd este simpla, asa cum stim cu totii: colaps educational=>lipsa de educatie=>lipsa deschidere, cultura=>dependenta de stat prin ajutoare sociale=>vot.

    Răspunde
     
  • Cristian_93
    Septembrie 22, 2016 la ora 21:47

    Ia arata ne matale mai intai aritmrtica simpla pe care ai aplicat-o, ca nu te cred. Altfel, tot ce ai scris e cacat in vant. Dar tinand cont ca e plina tara de mancatori.. marfa sa fie!

    Răspunde
     
  • Dezinformezi
    Septembrie 22, 2016 la ora 21:34

    Majorarea la 40% din salariul mediu inseamna defapt o majorare de 7% puncte procentuale din salariul mediu, respectiv 5% din acelasi salariu mediu. Mie majorari de 7 si 5% nu mi se par mari, intr-o tara in care pensia e mai mica decat intretinerea pe o luna!

    Răspunde
     
  • idei de afaceri
    Septembrie 22, 2016 la ora 18:36

    Pe de alta parte populismul ieftin al doamnei este sustinut de atitudinea statului de mosier autoritar, de asupritor nu de indrumator al poporului. Interesant ar fi un sondaj in care sa intrebam oamenii ce simt cand sunt la volan si vad o masina de polite rutiera sau ce simt cand intra in caldirea ANAF!

    Răspunde
     
  • Baldovenescu stefan
    Septembrie 22, 2016 la ora 18:30

    Gurane cacelmaua este alta !!! Se confunda pensionarii 2.500.000 cu cei care au alte ajutoare indemnizatii etc si care nu au ce cauta in sistemul de pensi .pensia se poate dubla dar voi tratati obsesiv ca nu sunt bani!!! Deci manipulati !!! Amestecand si punand toate categoriile la un loc (asistati socili ajutoare de boala(zise pensii de boala)alte indemnizatii etc dau o teorie gresita pe care voi o trnsmiteti ,deci manipulare !!! In ce tari se mai amesteca toate,probabil in lumea treia !

    Răspunde