Masoneria milițienilor-doctori e doar o obscură adunătură de hoți

de Moise Guran

După carnagiul făcut la DIPI de către procurorii anticorupție, probabil zilele acestui serviciu secret sunt numărate. La drept vorbind, cea mai utilă faptă de arme din istoria de 25 de ani a DIPI a fost “dezertarea” a trei ofițeri care au povestit la DNA exact abuzurile șefului suprem de atunci, Gabriel Oprea.

petre toba

Atâta doar că DNA-ul nu s-a oprit la Oprea. Intrați în fondurile operative ale acestui pseudo-serviciu secret (nu se află sub control parlamentar, așa cum prevede Constituția) procurorii au descoperit că acești bani publici erau folosiți de șefii DIPI ca pe cardul de cumpărături… În ultimii doi ani, cel puțin, mai marii acestui serviciu fie au băgat mâna până la cot, fie doar au ciupit mărunțiș de 1500 de lei (nici cât salariul mediu pe economie) fie au deturnat banii către măreții de protocol pentru ei și șefii lor. 

Adevărul a aflat cele mai multe detalii despre dosarul aflat la DNA, probabil într-o fază avansată acum.

Vă reamintesc faptul că, în primăvară, când a intrat prima dată în fondurile operative, am avertizat-o pe Kovesi, la televizor, în emisiunea Biziday, că își va pune în cap toate, dar toate serviciile secrete. La DIPI era șef atunci un fost ofițer SRI (trimis și el în judecată de către DNA între timp, pentru fapte similare). De atunci, Kovesi a trecut printr-un scandal cu șeful SIE, a rămas fără ajutor de la SRI, ba chiar s-a trezit și urmărită de niște spioni privați… O nebunie! Asta pentru că niciun serviciu secret nu vrea ca procurorii să-și bage nasul în Fondurile Operative. Că să vezi, că-s bani publici… nu frate, sunt bani la secret! 

Și, așa cum înțeleg din comunicatul DNA, blambecii ăștia de la DIPI secretizau cu tupeu orice tâmpenie cumpărau, chiar dacă, din ce știu eu, Curtea de Conturi are competențe de control inclusiv pe acei bani. Ceea ce arată nu numai o lipsă de jenă cât mai ales puterea și exercițiul peste timp al furtișagului strict secret. Logic, nu? Dacă nimeni n-avea o jenă în a secretiza aberații, furăciuni mărunte sau deturnarea unui răhățiș de 210.045,94 lei, atunci oamenii poate chiar erau protejați. Și înainte de picarea lui Oprea (Victor Ponta și-a trecut oficial în subordine directă acest serviciu secret în 2012, dar el a fost oricum acaparat de premier încă de pe vremea lui Adrian Năstase) dar și după picarea lui Oprea. Poate mai rețineți faptul că, după ce s-a aflat că trei ofițeri DIPI (erau responsabili chiar de anticorupție, la vremea respectivă i-am botezat Îngerii lui Oprea) făcuseră dezvăluiri complete la DNA, conducerea MAI, inclusiv ministrul Petre Tobă, le-au trimis controale tematice, care i-au investigat pentru grave nereguli pe linia protecţiei informaţiilor clasificate. Adică pentru faptul că dezvăluiseră clasificarea ca secret de stat a furturilor.

Deși în acest an DIPI a schimbat doi șefi (demiși de Cioloș după începerea urmăririi de către DNA) e clar de acum că protecția e mai înaltă de atât. Și că e o chestiune de timp până când procurorii vor afla care este implicarea actualului ministrului Tobă, fost șef al Poliției Române pe timpul lui Oprea, ministru de Interne, după aceea. De patru ani, Tobă este în poziția de a controla direct DIPI. Iar DIPI face ce a făcut și strămoșul său UM 0215, spionaj politic, filaje și contra-filaje de operetă și achiziții. 

Ceea ce nu cred că vom afla prea curând, este sursa puterii lui Tobă, pe care Cioloș n-a putut să îl schimbe până acum. E o chestiune la fel de obscură ca și sursa puterii lui Gabriel Oprea. O vastă rețea de interese penetrează, legând în același timp, clasa politică, serviciile secrete, administrația publică, poliția, într-o amiciție întunecată al cărei liant este banul public. Poate și rețeaua de doctori/doctorate, copiate de la unii la alții. Ceea ce a dezvăluit acum DNA-ul, sunt convins, e doar o mică parte, un colț de cearșaf ridicat de pe mizeria unui tablou înfiorător.

previously

 

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , , , ,

Comentarii prin facebook

27 răspunsuri la Masoneria milițienilor-doctori e doar o obscură adunătură de hoți

  • Alexandru
    Septembrie 3, 2016 la ora 03:08

    Subscriu randurilor de mai sus scrise de @Braka, doar ca din pacate asa ceva este utopic si de neconceput pentru toti politicienii din Romania. Nu o sa prindem noi ziua in care ei vor da drumul banilor din mainile lor.
    O seara buna tuturor!

    Răspunde
     
    1. Braka
      Septembrie 3, 2016 la ora 14:37

      Achizitiile publice si investitiile descentralizate pe baza de nomenclator si cu preconditia ca produsul vandut statului sa mai fi fost vandut in prealabil si in privat (sau alt stat) nu este utopie. Cu suficient inters public se poate incepe implementarea in 1-2 ani sj se poate finaliza complet in mai pitin de 5 ani cat dureaza un mandat de presedinte.

      Nomenclatorul poate fi facut de asa natura incat sa existe echivalente intre produse, deci se elimina acele licitatii cu dedicatie.

      Iar conditia ca pretul de ofertare sa fie egal sau mai mic cu ce s-a vandut in privat (care se poate dovedi prin factura/incasare) garanteaza cel mai bun pret, dar nu limiteaza achizitia la cel mai prost calitativ produs – poti achizitiona cu incredere produse calitative, stiind ca nu vei fi tzepui (de ex sa se cumpere gioarse la pret de cea mai buna calitate).

      De asemenea, o conditie posibila suplimentara ca sa previna frauda (vinzi 10 buc in privat si 100.000 de buc la stat) este limitarea cantitativa – ai vandut 10 in privat, poti vinde maxim 10-20 la stat.

      Răspunde
       
  • Hai noroc!
    Septembrie 2, 2016 la ora 13:22

    Angajatii de la Curtea de Conturi sunt printre altele niste simpli „angajati”. Iar sefii lor sunt printre altele fosti senatori, prim-ministri, securisti, etc. Ce sa faca un angajat atunci cand seful zbiara la el ca „daca nu-si vede de treaba lui, zboara”?

    Răspunde
     
  • Braka
    Septembrie 2, 2016 la ora 11:41

    Mda…iar nu o sa iti placa ce scriu dar nu ma pot abtine.

    Nu mai exista decat o SINGURA solutie in Romania: controlul cheltuielilor statului in tandem, intre guvern si platitorii de taxe.

    Zero investitii publice pentru o perioada de 5 ani. ZERO.

    Refacerea de la zero a sistemului de taxare si conturi publice. Consolidarea bugetelor (in prezent sunt mii de bugete, nu doar cel de stat) si controlul electronic.

    Este imposibil de verificat mii de bugete. Imposibil.

    Nu stiu ce sa zic, dar pare ca hotia asta destrabalata este permisa de un sistem foarte complicat de invartire a banilor.

    Trebuie sa ne intoarcem la zero. Trebuie ca ei sa se roage de noi sa le dam bani ca sa functioneze in loc sa ni-i ia cu japca, sa se considere indreptatiti pe banii nostri si sa-i cheltuie aiurea pentru ca dealtfel, sunt bani nemunciti: luati fortat.

    Răspunde
     
    1. Braka
      Septembrie 2, 2016 la ora 12:09

      Cel mai dureros este sistemul de achizitii publice, care permite cheltuieli fara cap (nu sunt banii munciti de ei).

      Aici sunt mai multe solutii dar pe departe cea mai eleganta este un investitia descentralizata. Sa explic:

      In prima faza, orice firma romaneasca sau straina care vrea sa vanda ceva statului, se inregistreaza pe sistemul nou de achizitii cu produsele pe care le vinde: panselute, borduri, dezinfectant, beton, etc.

      O singura conditie: sa mai fi vandut respectivul produs si in mediul privat in prealabil.

      Proiectul este dezvoltat public, in sensul ca inainte de licitatie, orice firma are interes poate sa il verifice si sa conteste – spre exemplu – ca panselutele roz cu bleu sunt prea restrictive. De altfel, daca ar exista un nomenclator, nu ar mai putea fi cerute aberatii cu dedicatie.

      Apoi, toate obiectele care compun investitia se liciteaza descentralizat, in baza obiectelor cu care este inregistrata firma – DAR LA UN PRET MAXIM cat a fost vandut respectivul obiect in mediul privat.

      Nu ai vandut nici o panseluta in mediul privat? Vinzi numai la stat? Stai jos. Nu ai voie sa participi.

      Project managementul unui proiect se plateste separat si PM nu are drept de achizitii cu incredintare directa dar raspunde de calitatea lucrarii si precizia proiectului.

      Un astfel de sistem de licitatii se face intr-un an, maxim 2 si nu are cum sa coste mai mult de 100.000 de euro.

      Răspunde
       
  • Colea
    Septembrie 1, 2016 la ora 23:51

    E greu …
    Trecura 20 de ani brucanieni, Moise!!!!
    Trecura alti 6 si nimic
    Or sa treaca alti 200 pina Romania sa se civilizeze, asta daca mai sta sub papucul Bruxelles-ului atita vreme.
    Experienta Austriei cu Oltenia de acum 300 de ani se repeta.
    Nu ai cu cine.
    Ai mai destupati la minte si mai onesti pleaca.

    Răspunde
     
  • Dan
    Septembrie 1, 2016 la ora 23:23

    Din nefericire, si spun asta cu mare tristete, ei sunt pe forma poporului roman. Provin din poporul roman, au fost educati aici, crescuti cu drag in gradinitele si scolile comuniste. Ei sunt dupa imaginea poporului nostru, oricat am vrea situatia e fara iesire … Dna-ul e facut si el tot din oameni si daca cineva ii ia la bani marunti … am putea afla cine stie ce!

    Răspunde
     
  • Ioan
    Septembrie 1, 2016 la ora 18:17

    Vrei să spui că serviciile secrete sunt tot ce ne-a mai rămas din sistemul de apărare națională? Ar fi bine dacă și astea ar mai fi rămas ale noastre.

    Răspunde
     
  • Andrei
    Septembrie 1, 2016 la ora 12:07

    Domnul Moise, o intrebare offtopic, de ce digi2.ro au cenzurat commentariile populatiei pe site odata cu update-ul la noul „look” ?

    Libertatea de exprimare incepe sa dispara?

    Răspunde
     
  • chiazna gigel
    August 31, 2016 la ora 21:47

    SRI si toate serviciile de securitate ar trebui reduse drastic. Romania nu e in razboi de nici o natura, suntem o tara amarata de la periferie, fara nici un interes pentru nimeni, folosita ca tranzit cel mult de teroristi.

    Banii tocati pe apa sambetei de securisti ar fi mai bine bagati in politie si intarita legea.

    Răspunde
     
    1. Adrian
      August 31, 2016 la ora 23:56

      Tu chiar crezi ce scri? nu de alta dar noi cititorii nu te credem. Serviciile secrete Romane sunt tot ce ne-a mai ramas! sunt sigurul domeniu in care noi inca excelam! Ce pacat ca mizeria de razboi a informatiilor sa mutat online…

      Răspunde
       
  • Marian
    August 31, 2016 la ora 18:39

    Domnule Guran, legatura dintre lumea interlopa-clasa politica si militieni +securisti o gasiti in cartea Bisnitari, descurcareti, supravietuitori scrisa de Zoltan Rostas si Antonio Momoc, editura cartea veche 2013. Seara buna!

    Răspunde
     
    1. Moise
      August 31, 2016 la ora 23:17

      Partial. Am citit cartea, am si promovat-o, aici pe biziday.

      Răspunde
       
  • Marius
    August 31, 2016 la ora 17:41

    Salut Moise,
    Ce vreau sa iti spun e ca prin 2003-2004 am dorit sa intru si eu in acest serviciu, prin examinare bineinteles. Insa ca sa poti face acest lucru costa cca. 10000 de €. Nu am avut nici banii nici dorinta de a activa intr-un serviciu corupt, care paradoxal trebuia sa gaseasca coruptii din sistem. Rezultatele le vedem acum, si doar o mica parte.

    Răspunde
     
  • Iancu j.
    August 31, 2016 la ora 15:14

    Ciolose…!! Frate…!!
    Scăpare de panoramele astea..
    Ca dacă nu ii cureți nu o sa fie bine în tara pururi.

    Răspunde
     
  • Șerban
    August 31, 2016 la ora 13:51

    Nu există instituție bugetară în care să nu se fure, sub o formă sau alta, pe rupte. De ce? Pentru că nu „e” banii lor „e” banii statului. Dacă o pot face sub plapuma secretului, cu atît mai bine (pentru ei). Cînd poți să secretizezi ce-ți trece prin cap ai peste 90% șanse să nu se afle niciodată. Cel mai bun exemplu: contracte de vînzare ale unor bunuri naționale (deci și ale mele și ale oricui) cu clauze „confidențiale”. Acest lucru ar trebui interzis prin lege. Cui nu-i convine să nu cumpere.
    Avem o singură consolare: situația de la DIPI se regăsește la serviciile secrete din întreaga lume. Putem fi liniștiți, moare și capra lor.

    Răspunde
     
  • Vali
    August 31, 2016 la ora 13:18

    Măcar de-ar fi! Am avea muniție și arme să-i rărim când întind mâna după banii noștri.
    Așa avem doar speranța că DNA o să meargă până la capăt, ceva gen ”Fiat justitia, ruat caelum”

    Răspunde
     
  • ionel guradeaur
    August 31, 2016 la ora 13:09

    increngatura mare se zice cumnatul lui Coldea ar fi dl…Toba,finul acestuia ar fi seful politiei capitalei Voicu,etc,etc…

    Răspunde
     
  • nahir
    August 31, 2016 la ora 12:40

    sursa puterii lui Toba si Oprea, ar trebui sa fie aceeasi care dupa ce a agitat iazul cu pesti, doar ca sa-i sperie, ii protejeaza de fapt. s-a mai auzit ceva de unii ca Mazare, Sova si chiar si de Plagiatorus Ponta?
    problema e, cum o descoperim, pe sursa?

    Răspunde
     
  • Mihai
    August 31, 2016 la ora 12:23

    Cred ca singurul lor regret e ca nu isi puteau aranja rente viagere din astfel de fonduri. E destul de trist sa te gandesti ca iesi la pensie si o sa fie altii care sa jupoaie..

    Nimeni nu se uita cum se fac averile in Romania.

    La fel ca si cu lemnul: ne luam de soferii care transporta sau de nenorocitii care taie padurea pe bani de nimic si nimeni nu se uita la Romsilva si la altii care ar trebui sa dea socoteala. Nu cred ca cineva se uita la averile astora. Vreodata.

    Răspunde
     
  • dan
    August 31, 2016 la ora 11:57

    Ca tot ai zis de credite .Ei iau credite preferentiale cu dobanda mult mai mica decit noi, pe care ia ghiciti din ce bani o platesc…

    Răspunde
     
  • Costica
    August 31, 2016 la ora 11:51

    La inceputul lui 2006, Rares Vaduva era un proaspat si infatuat absolvent de ANI. De ce era infatuat, abia acum am inteles, pt. ca in timp ce altii nu ajung nici pana la pensie macar la nvelul de sef birou, baiatul asta a ajuns in 10 ani sef de serviciu secret si secretar de stat.

    Răspunde
     
  • Constantin
    August 31, 2016 la ora 11:24

    @Lascu_„cei care ar trebui să ne protejeze…” _ N-ar trebui sa ne protejeze, ci ar trebui sa protejeze institutia MI de faradelegi din interior. Ei sunt Serviciul de Protectie Interna si provin din Directiile I si a IV-a ale Securitatii (si au participat inclusiv la fugarirea mea cu minerii in P-ta Universitatii). Dar si-au depasit intotdeauna atributiile, pentru ca au avut o capacitate operativa peste cea necesara pentru scopul existentei DIPI, nu a existat un control public asupra activitatii lor, au fost folositi in interes privat de catre politicienii aflati la putere. Ar trebui, insa, sa ne protejeze SRI si SIE, care desi formal au alt statut, desfasoara o activitate la fel de lipsita de transparenta (prin urmare, este posibil ca neregulile sa fie cel putin la fel de mari), au resurse practic nelimitate, iar statul kleptocratic nu ar putea exista fara sprijinul lor. Daca cineva isi inchipuie ca DNA se poate amesteca in afacerile lor (chiar si in Fondurile operative) se inseala; a se vedea „pusculita” Hexi care a fost curatata si lustruita. Schimbarea situatiei NU poate veni decat prin alegeri (care se apropie). Parlamentul eset cel care ar trebui sa controleze in mod real „serviciile”.

    Răspunde
     
  • Corneliu
    August 31, 2016 la ora 11:24

    Pai sa rămână cu fălcile încleștate ca niște slugi proaste ce sunt, dacă nu au curajul sa-și apere familiile și patria…

    Răspunde
     
  • Aurel
    August 31, 2016 la ora 11:18

    Zici ca-i Chicago in the 30s, Bucureștiul mult iubit…mâncat de crima organizata 🙁

    Răspunde
     
  • Lascu
    August 31, 2016 la ora 11:00

    E de neiertat, nu se poate ca cei care ar trebui să ne protejeze sa fure din banul public.
    Sugerez revenirea la tratament cu acupunctura!
    De aplicat metoda Vlad Tepes, că doar a fost părintele acupuncturii din România!

    Răspunde
     
  • Wasile
    August 31, 2016 la ora 10:15

    Am cunoștinte la talpa poliției, aproape de DIPI. Sunt niste amărâți, cu credite pe 30 de ani și salarii de ajung pentru rată + mâncare.
    Și când își știu șefii ce „venituri extra-salariale” își trag lunar, li se încordează pumnii și li se încleștează fălcile.
    Și ei știu mai multe decât a ieșit până acum în presă ce se întâmplă – au mers doar la vârf, dar până jos, la ei, mai sunt vreo șase straturi ierarhice, care-s bineînțeles numite politic pe sistem PCR.

    „Se pișă pe noi” – așa zice oamenii din sistem – scuzați mica vulgaritate.

    Răspunde