Îl mai știți pe Caniculă? S-a întors și iar ne dă direct la cap…

de Moise Guran

Chestiuni estivale 2016

morar1. Curtea Constituțională a admis excepția de neconstituționalitate (ridicată de mai mulți inculpați) a infracțiunii de abuz în serviciu. În cea mai încâlcită și contradictorie decizie dată vreodată în istorie, CCR decide că infracțiunea de abuz există doar la încălcarea legislației primare  (legi, ordonanțe) și recomandă explicit Parlamentului să modifice legislația penală. Primul efect este o invitație la șpăgi de licitații publice, prin încălcarea regulilor stabilite pe legislație secundară (hg, norme, caiete de sarcini cu dedicație, etc). Al doilea este crearea motivației publice pentru o modificare în Parlament a Codului Penal. Rescrierea infracțiunii de abuz în serviciu poate duce (și probabil chiar va duce) la reglementarea unei noi infracțiuni (fie și sub același nume, nu contează), dezincriminând implicit vechea infracțiune și toate faptele de abuz în serviciu comise până acum (condamnate deja sau nu, nu contează). Așa cum explicam exact acum o lună, mecanismul funcționează ca o amnistiere bine direcționată.

raluca pruna2. Raluca Prună, ministrul Justiției, merge la televiziunea unui condamnat penal și acceptă să pună în discuție posibilitatea unei grațieri colective, sub pretextul condițiilor grele de detenție din România. Imediat după aceea, televiziunea respectivă, în dublaj cu televiziunea unui alt condamnat aflat după gratii, încep campanii susținute de forțare nu a unor grațieri ci a unor amnistii (ce ar aduce nu numai eliberarea ci și ștergerea efectelor unei condamnări pentru o infracțiune). Imediat încep răscoale și proteste (coordonate sau nu, nu îmi este clar) în mai multe penitenciare din România. Dincolo de eroarea evidentă a doamnei Prună, declarația ei s-a bazat și pe o intoxicare suferită de ministru (explicată foarte bine de Hotnews) cum că România riscă să plătească 80 de milioane de euro pe an dacă nu păstrăm deținuții la standarde europene. Nu e prima dată când doamna Prună dă cu nuca în perete bazându-se pe informații după ureche. Mai țineți minte infrastructura de interceptări de un miliard de euro?

3. udrea si opreaAparent fără legătură (căci pentru un fost președinte fratele poate fi mai puțin important decât o anume blondă) PMP absoarbe UNPR și obține 35 de voturi în actualul Parlament. Ok, numărul e în permanentă scădere, căci partidul lui Oprea e în descompunere (și pute) de când s-a înființat. Totuși, PMP va juca un important rol în modificările legislației penale de care vorbeam la punctul 1. Sau credeați că alea nu se negociază? Trebuie să recunosc că planul de salvare al corupților de care vă vorbeam la finalul sesiunii parlamentare este mai complex decât l-am putut eu ghici.

4. basescuApropo de corupție, negocieri și abuz în serviciu (dar nu apropo de frate sau de blondă 🙂 ) fostul președinte Traian Băsescu ar vrea ca furatul banilor de la stat (adică ceea ce am numit până acum abuz în serviciu) să fie un fel de încercări la poarta goală… Marchezi bine, nu marchezi mai încerci o tură… Fostul președinte zice că i-ar grația pe cei care au furat bani de la stat cu condiția să dea banii înapoi. Ce tare! Deci dacă nu te-au prins ești lider politic, dacă te-au prins nu riști decât să dai bani înapoi că na! în România pușcăria nu e hotel, ca în UE. Incredibil cât de jos poate coborî omul ăsta! Înjosește chiar funcția pe care zece ani a ocupat-o. Sau poate societatea noastră evoluează către ceva ce eu nu pot înțelege, dar Băsescu da.

Astă vară aproape că am avut demonstrații la Vaslui și o dezbatere dacă e normal să bagi tinerii țării la pușcărie pentru un viol în grup. Vorba unui fotbalist celebru, la noi Caniculă ăla face prea multe victime… Completez eu: Caniculă ar trebui arestat, condamnat și apoi grațiat. Că prea ne lovește direct în cap.

stiri verificate
Categoria: Diverse
Etichete: , , , , , ,

Comentarii prin facebook

32 răspunsuri la Îl mai știți pe Caniculă? S-a întors și iar ne dă direct la cap…

  • Constantin
    Iulie 29, 2016 la ora 12:04

    „nu apropo de frate sau de blondă…”_ Canicula l-a lovit in moalele capului chiar pe seful Senatului. Dl Vantu „l-a colectionat” (sa folosim cuvintele domniei sale) ca si pe Geoana, iar dl Basescu are sansa sa apropie partidul ALDE de UNPR sub umbrela PMP. Unde dai [cu canicula] si unde crapa! Ca si alti jurnalisti care-l injura de zor pe dl C Sima, sunt unii care-l injura pe dl Vantu (desi-i serveau candva cu fervoare). Daca le pomenesc numele, nu-mi mai apare comentariul. Daca spun despre legatura cu „serviciile” nu mai apar nici comentariile urmatoare. Insa n-am inteles niciodata ce a cautat dl Olteanu (despre care am tot scris pe-aici) la BNR?! Sa fie implicate/infiltrate serviciile in activitatea BNR? Nu cred. Sa fie iscoada/instrumentul d-lui Vantu la BNR, prin dl Tariceanu? Nici asta nu cred. Eu cred ca s-a ratacit pur si simplu, a gasit usa deschisa, a intrat si i-a placut intr-atat de mult incat nu s-a mai lasat dus pana nu l-a scos/retinut DNA.

    Răspunde
     
  • Remus
    Iulie 16, 2016 la ora 16:25

    De vina e tot Ponta !!! Da, i-a păcălit pe astia buni și deștepți.

    Răspunde
     
  • Eugen Creanga
    Iulie 16, 2016 la ora 07:07

    Nu mai inteleg de ce i-am impuscat pe Cesusesti…?! Cele două capete mari de acuzare ptr care au fost impuscati au fost: subminarea economiei nationale si genocid, ceea ce de fapt dact fosti si actuali guvernanti….curtea constitutionala este de fapt o alta institutie politică….din nefericire….

    Răspunde
     
  • Eduard
    Iulie 14, 2016 la ora 23:50

    Trec de multe ori pe la Antena (sa nu mor prost) dar rareori ma uit ca azi. Ce zici Moise de Bica reloaded ? Mai sa vars o lacrima, saracutza de ea … Imi pare mie sau esenta era atac la Codruta, ca parte a planului de denigrare ? Poate chiar Bica o fi oficialul amintit de cei doi black-cube-isti. Mergem inainte pentru victoria finala, a penalilor, bineinteles, dar nu oricare, ci cei carora nu le putem numara ouale.

    Răspunde
     
  • Dan
    Iulie 14, 2016 la ora 21:05

    Singura solutie pt romania, pensionarii si in general cei care nu platesc taxe sa nu mai aiba drept de vot, asa cum era pe vremuri.

    Logica e simpla, atat timp cat nu platesti taxe nici nu te intereseaza cine conduce daca iti da si tie ceva.

    Cum zice cineva mai jos ca a facut o revolutie dupa care apoi sa voteze aceasi comunisti.

    Răspunde
     
    1. TiberiuC
      Iulie 15, 2016 la ora 17:01

      Pensionarii platesc taxe. impozit pe proprietate, CAS, TVA, Accize la combustibili daca mai au o masina, Rovignete. Dreptul de vot in democratie nu este dat de un loc de munca.

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Iulie 15, 2016 la ora 19:52

        Bravo Tiberiu!
        Lipsa educatiei este principala problema a romanilor. Rautatea este urmatoarea problema. Ar trebui sa incercam sa-i intelegem pe cei de langa noi de ce voteaza asa cum noua ni se pare total gresit si nu gata, sa le interzicem sa voteze. Lucrurile se intampla in timp.
        Suntem atat de divizati, suntem atat de mult unii impotriva altora si de aceea politicienii fac ce vor cu noi.

        Răspunde
         
      2. Dan
        Iulie 16, 2016 la ora 01:25

        Si banii aia de unde vin?

        Răspunde
         
        1. Stelian F
          Iulie 16, 2016 la ora 10:29

          Din impozitele pe care le-au platit 40 de ani…

          Răspunde
           
          1. Alex Z
            Iulie 16, 2016 la ora 21:39

            Din impozitele NOASTRE pe care le platim LA 40 de ani…banii lor s-au dus demult…Oricum raportul cu cat au contribuit ei la vremea lor nu e comparabil cu al nostru in plus ei nu au avut de tinut in spate atati pensionari *bunicii nostri, care tot proprortional nu beneficiau de pensii asa uriase ca parintii nostri!

             
          2. Stelian F
            Iulie 17, 2016 la ora 01:42

            „banii lor s-au dus demult…”
            Unde?
            Daca banii lor s-au dus de mult, asta nu insemna ca nu au platit pentru pensia pe care o incaseaza acum.
            Mai terminati-va cu defaimarea pensionarilor, adica a parintilor si a bunicilor nostrii si ai vostrii. Asa veti fi si voi defaimati cand veti fi la pensie si nu va va fi prea placut.

             
          3. Stelian F
            Iulie 17, 2016 la ora 01:46

            Intr-o tara civilizata nu exista aceasta defaimare. In UK pensionarii au votat sa iasa din UE iar tinerii au votat sa ramana in UE, dar nu aud tinerii spunand ca pensionarilor ar ttrebui sa li se retraga dreptul de a vota pentru ca nu platesc impozite. De aceea oricat de rau va fi in UK, tot va fi de mii de ori mai bine ca in Romnaina, cel putin pana vor ajunge si romanii sa gandeasca ca ei.

             
          4. Alex Z
            Iulie 17, 2016 la ora 13:14

            Atentie, eu nu am defaimat pe nimeni! Am dorit sa evidentiez lipsa de concordanta dintre pensie-salar. Concret bunicii mei aveau jumatate din salarul parintilor mei. Acum eu NU am salar dublu fata de pensia lor! Nu invidiez pensia lor, dar am rate bancare, nu mi s-a incredintat partament de la locul de munca,iar concediul nu il petrec la mare…prin bilet de la sindicat.

             
          5. Alex Z
            Iulie 17, 2016 la ora 13:54

            Exemplul cu UK nu tine. 1. Intr-o tara civilizata daca lucrezi esti retribuit sa traiesti decent=ar trebui sa stiti despre ce vorbesc daca sunteti acolo. 2. Daca bine stiu nu as generaliza = anglia a votat iesirea, nu scotia sau irlanda de nord. Oricum vom vedea consecintele, iar politicienii UK mint la fel de bine ca ai nostri, doar mai dupa paravan.

             
          6. Alex Z
            Iulie 17, 2016 la ora 22:40

            Totusi, de ce esti atat de manrdu de Uk(United Kolaps?). Daca tot traiesti acolo ar fi bine sa le cunosti istoria. Parca esti insular,nu/dupa ce Edward a cucerit tara Galilor dupa 1200,iar Henrik XXL *welsi de origine, contopise cele 2 regate prin recombinari genetice, nu poti diferentia cele 2 regate in momentul de fata, in afara de rege=regina intotdeanua a fost un conte,regent gaelez . Dar scotia? si ira? vei fi surprins cand acelasi popor va zice destul…moldoveni peste si dincoace de prut…ii diferentiemi?

             
          7. Stelian F
            Iulie 17, 2016 la ora 23:45

            Nu credeam ca englezii vor vota sa iasa din UE. Credeam ca este strict optiunea celor mai putin educati. Dar au votat ca sa iasa din UE o mare parte a oamenilor cu o educatie inalta si am inteles de ce.
            Daca cei mai putin educati au crezut minciunie politicienilor, cei educati au votat sa iasa din UE pentru ca sa poata guverna guvernul lor in tara lor. Au votat Brexit ca sa nu mai impuna cineva din afara UK ce legi sa aibe UK. I-am inteles si cumva ii apreciez ca au ales libertatea de a-si decide singuri soarta, chiar daca vor plati un pret pentru asta. Ca in sah. Au sacrificat ceva pentru a obtine mai mult si eu cred ca pe termen lung vor iesi bine.

             
    2. Andrei
      Iulie 16, 2016 la ora 09:03

      Copii nu au drept de vot. Motivul este ca nu sunt suficient de „copti” pentru a putea lua decizii atat de importante. In acelasi fel, dupa o anumita varsta (de exemplu 75 de ani) ar trebui sa ne pierdem dreptul de vot. Inevitabil, pe masura ce imbatranim, organismul nostru, deci si creierul, se degradeaza. La majoritatea batranilor pe care ii cunosc se vede aceasta degradare de la an la an. Pana ajung sa aiba gandirea cam la acelasi nivel cu a unui copil usor influentabil… Cu siguranta ca si pensionarea, si deci ruperea de viata activa isi are rolul sau in aceasta degradare. Adevarat, mai exista si exceptii. Dar prea putine. De altfel, puteti compara aceasta idee cu pierderea dreptului de a mai conduce autovehicule. Intradevar, aceasta se intampla pe baza unor teste medicale. Ma rog… nici asta nu functineaza in Romania… bunicului meu, cu serioase probleme de vedere si sanatate i s-a prelungit carnetul de conducere cu 10 ani (!?)
      Referitor la dreptul de vot, democratic este ca toti cei aflati la varsta activa sa aiba drept de vot. Dar asta nu inseamna ca votul lor trebuie sa aiba aceeasi valoare… Daca esti asistat social (deci primesti mai mult decat dai societatii/comunitatii) votul tau este egal cu 1. Cei cu salariul minim pe economie sa aiba votul egal cu, de exemplu, 3. Si de aici inainte, tot mai mare, proportional cu cat cotizezi prin taxe si impozite. In mod evident, cu cat contribui mai mult, cu atat mai mult te intereseaza viitorul societatii/comunitatii.

      Răspunde
       
  • Stelian F
    Iulie 14, 2016 la ora 17:29

    Explicati-mi si mie va rog!
    Cum ar putea incalcarea unei norme interne a unei companii sau a unei institutii sa fie pedepsita penal?

    Răspunde
     
    1. Iosif Stalin
      Iulie 14, 2016 la ora 17:40

      O firma de stat face o licitatie. Licitatia o castiga o firma care incalca rugalentele in vigoare pentru organizarea licitatiilor. De fapt firma a dat banu’ la comisia de licitatie. In mod normal ar trebui sa mearga toti la zdup.

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Iulie 14, 2016 la ora 19:13

        Nu am studii juridice, sunt un simplu lacatus, dar mi se pare total pe dos ca un om sa fie condamnat penal pentru altceva decat pentru incalcarea legii.
        Sa faca lege (eu cred ca deja au) pentru toate aspectele licitatiilor publice si sa-i cerceteze penal pe cei care le incalca, nu pe cei care nu incalca nici o lege.

        Răspunde
         
  • laurian
    Iulie 14, 2016 la ora 13:35

    mda. naspa. acum vreau un raspuns sincer de tot. cunoscand realitatea din Romania, crezi ca exista cea mai mica sansa sa se schimbe ceva? presupunand la absurd ca da, desi eu nu cred asta, cum?? practic! nu vreau un raspuns motivational. multumesc

    Răspunde
     
  • Finel
    Iulie 14, 2016 la ora 13:07

    Păcat ca m am născut în România!
    Dacă m-as fi născut în Orientul Mijlociu îmi puneam o vesta și intram în mijlocul celor mai corupți!

    Răspunde
     
    1. Aid
      Iulie 14, 2016 la ora 13:49

      pacat ca deja bubui…

      Răspunde
       
  • Kristina
    Iulie 14, 2016 la ora 12:21

    Este clar ca bună ziua ca nu vor pleca in veci de bună voie de la conducere (pardon de la butoane),
    de ani buni fac legile după bunul lor plac.Asa ca va luptati in continuare cu morile de vânt.

    Răspunde
     
    1. Radu
      Iulie 14, 2016 la ora 13:35

      Da Kristina, e clar ca buna ziua.
      Intrebarea este – ok, ce facem in privinta asta?

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Iulie 14, 2016 la ora 19:21

        Eu am facut (generatia mea) am facut o revolutie. Ma gandesc ca nu am fost singura generatie curajoasa in viata.

        Răspunde
         
        1. Sandu
          Iulie 14, 2016 la ora 20:14

          Stelian,daca intr-adevar era revolutie nu mai vedeam lucrurile ce se intampla acum.
          A fost de fapt lovilutie , nu revolutue.
          Imi pare rau ca te dezamagesc

          Răspunde
           
          1. Stelian F
            Iulie 14, 2016 la ora 20:39

            Stiti cumva ce am cerut atunci in strada?
            Dvs cand cereti la magazin paine, plecati acasa cu oua?
            Ia informati-va pentru ce am iesit in strada, ce am cerut in strada. Pentru ca daca veti sti ce am cerut, poate veti observa ca am si obtinut.

             
        2. bvfc
          Iulie 15, 2016 la ora 11:01

          Eu zic ca degeaba se cere in strada daca apoi se voteaza 15 ani de zile oamenii care au promis si nu au facut.

          Cand aud expresia „Ce am cerut in strada” imi vine sa ma duc hai-hui prin lume; bun, s-a cerut! Dar apoi cand nu s-a respectat nu am mai taxat pe cei care au promis si nu au facut nimica … de fapt am vauzt asta la parintii mei si ai prietenilor mei.
          Toti si-au vazut de viata si au devenit individualisti ….

          Răspunde
           
          1. Lucian Pop
            Iulie 15, 2016 la ora 13:00

            Au facut Tg Mures si apoi Piata Universitatii.
            Si acuma, demonstratiile si miscarile de strada se fac cu securistii mosteniti de la Ceasca.

             
          2. Stelian F
            Iulie 15, 2016 la ora 14:57

            Ce credeti dvs ca s-a cerut de catre cei din strada in decembrie ’89, de spuneti acum ca nu s-a respectat ce am cerut atunci in strada?
            Va spun eu ce s-a cerut ca vad ca multi nu stiu.

            S-a strigat cel mai mult „LIBERTATE”.
            Si avem libertate.

            S-a mai strigat foarte mult „JOS CEAUSESCU”.
            Si s-a intamplat. Din 22 dec n-a mai fost presedintele tarii.

            S-a mai strigat „JOS COMUNISMUL”.
            Si nu avem comunism in Romania.

            Ce spuneti dvs ca s-a cerut in strada atunci si nu s-a respectat?
            Nu s-a cerut ca in conducerea tarii sa nu mai fie comunisti, nici nu era posibil asa ceva, ci s-a cerut sa facem pasii necesari pentru a deveni o tara democratica. Asa s-a intamplat. Mai greu dar s-a intamplat.
            Nu s-a cerut nici paine, nici apa, nici curent, lucruri pe care nu prea le aveam atunci, nu s-a cerut nici legi care sa pedepseasca coruptia, nici pedepsirea coruptilor, nici investitii in infrastructura, nici locuri de munca.
            Nimic din toate acestea, ci numai LIBERTATE. Libertatea de a alege, de a vorbi, de a calatori, intr-un cuvant libertate.

            Poate ca acum nu stiti ce sa cereti chiar in strada daca iesiti…

             
  • Paduraru Flavius George
    Iulie 14, 2016 la ora 11:24

    Sa nu uitam , dupa gratiere sa-i si decoram cu ceva titlu Ordinul Naţional „Steaua României”, ori cu Ordinul Naţional „Pentru Merit”.In ultima vreme oricum a zburat cate-un ordin in stanga si-n dreapta mai ceva ca mita prin Romania.

    Răspunde