Biziday, over and out!

Comentarii prin facebook

72 răspunsuri la Biziday, over and out!

  • Cezar
    Iulie 26, 2016 la ora 09:26

    Te rog reia emisiunea , domnule Guran .Nu te-am mai urmarit pe net de 2 luni si planuiam sa revad toate emisiunile pierdute. Azi vad ca era ultima , imi pare foarte foarte rau . Era un punct de reper in o Romanie ametita si care nu stie in ce directie merge .

    Răspunde
     
  • TUDOR LEONARD
    Iulie 25, 2016 la ora 22:13

    Sincer eu nu cred ca ai renunțat la emisiune din motivele pe care le-ai enumerat și nu cred nici în faptul ca de acum te vei adresa celor care folosesc mai mult telefonul,deci implicit internetul.sunt un tip de 37 de ani care se uita la tv dar citește știri și pe net.crede-mă nu este același lucru.deși am o afacere în mediul on-line și știu ce reprezintă sticla rămâne sticla.eu intru pe biziday.ro citesc ce postezi sunt curios dar nu este la fel.seara când mă așezăm în fotoliu și vociferam și comentam împreună cu tine nu mai este.și mai este un aspect;cei care vroiau sa te vadă pe internet puteau oricum sa se uite pe digi on-line, cei care te urmăreau la tv nu vor mai fi.
    Sper ca în spatele deciziei tale sa nu stea ceva politic.atunci chiar as fi foarte dezamagit

    Răspunde
     
  • bricolaj
    Iulie 10, 2016 la ora 11:38

    Regret enorm întreruperea emisiunii…..gata , revenim la analizele „politrucilor” ….iar va fi „sigur” bine
    Întrebare …..unde mai putem învăța noile expresii în economia asta „dreapta” ????????

    Răspunde
     
  • Adrian
    Iulie 5, 2016 la ora 11:56

    Eu inca nu am apucat sa protestez!
    Da, sunt unul din cei care urmareau emisiunea de multe ori pe internet, pe bucatele, in timp ce lucrez. Inlocuirea emisiunii cu articole scrise ma intristeaza si cred ca nu va avea nici pe departe acelasi impact ca varianta video.

    Cred ca un text oricat de bine scris NU poate sa inlocuiasca tonul din voce, privirea, gestica, elemente care dau greutate si evidentiaza importanta unor mesaje. Probabil ca varianta exclusiv online si doar scrisa va castiga noi categorii de public dar am mari indoieli ca va avea un efect mai puternic. Eu din pacate nu prea am timp sa citesc si ma simt abandonat de Biziday. Aplicatia Biziday se pare ca nu functioneaza pentru mine ci doar pe Android si iOS.
    Emisiunea Biziday a educat, a explicat cum functioneaza Romania economic si politic. E singura emisiune care in mod constant a demonstrat legatura dintre coruptie, politicieni si lipsurile pe care le avem ca tara …. iar acum nu mai este (emisiunea)! 🙁

    Moise … iti multumim mult pentru tot ce ai facut pentru Romania in acesti ani si sper sa ai success cu noua paradigma de comunicare!

    Răspunde
     
    1. Moise
      Iulie 5, 2016 la ora 14:51

      Multumesc! imi pare rau ca sunteti dezamagit, dar poate tocmai pentru ca ati urmarit constant emisiunea nu mai aveam ce sa spun nou pentru oameni ca dvs. Incepusem sa repet lucruri, aplicate poate unor alte contexte, dar nu cred ca dvs mai aveati nevoie de mine. Acesta este motivul pentru care am decis sa caut si oameni care, din varii motive, nu aveau acces la emisiunea tv Biziday.

      Răspunde
       
  • g. mihai
    Iulie 3, 2016 la ora 19:03

    MULTUMIM, EU PERSONAL SCAD TIMPUL DE TV.

    Consideratiile de mai jos nu au legatura cu emisiunea.
    In media, in ultimul timp(pina la 03.07.’16) se tot vorbeste de plagiatul lui Ponta, iar, el raspunde- mare prostie. Pentru noi juristii verbele „a avea, a face, a fi” au o semnificatie mai larga decit limbajul colocvial. Aceastaa larga intelegere ti-o da fac., studiul, adica cititul. Avind in vedere ca scrie ce scrie am dubii si vis a vis de calitatea/volumul stiintei ca jurist si atunci treaba cu doctoratul e normala. E in drept ceva de necontestat, daca ai, posezi, capeti ceva prin fraudarea legii. nici odata nu ai avut, deci el nu fost doctor si trebuie sa returneze toate fructele culese in aceata calitate. Si dl. Procuror sa stie ca nimeni nu i-a luat nimic. O comisie a constat fraudarea legii, deci ………………….Sa fie av. fara examen, normal sa vrea asa, examenul nu il poate trece.

    Răspunde
     
  • Mihai
    Iunie 29, 2016 la ora 09:37

    Dle Guran si echipa Biziday, erati singura emisiune tv la care puteam sa ma uit, in timpul saptamanii, era ca o relaxare si o razbunare, ca o continuare a urletului de dezamagire provocat de pocitaniile neneorocite si spagoase care ne ‘reprezinta”. Trebuie sa existe o astfel de voce, dar cumva …altcumva, deoarece o astfel de emisiune ….linisteste populatia, ii satisface ca e cineva care injura in locul nostru pe toti retarzii cu sclipiri de genii spagare si putorile de la butoane. Ar fi bine altceva, cineva care sa adune o forta constanta sa li se opuna celor 600++ de puscariasi. O recomandare, injura, explica, corecteaza.l pe vasile etc. dar nu mai repeta de 5 ori pe emisiune „sa va explic, ca sa stiti, tb cineva sa va explice si sa va spuna cum stau lucrurile” si dupa o astfel de …introducere salivanto-palpitanta …sa vad fluctuatiile cursului eur si ca …bine ca au cumparat cine a stiut pana acum.

    Răspunde
     
  • Victor
    Iunie 28, 2016 la ora 23:57

    Iti multumesc pentru educatia economica , politica , juridica pe care te-ai straduit sa o imparti cu noi in toti acesti ani. In ciuda micilor erori care au aparut uneori in anumite prezentari si pentru care ai fost criticat( la asta ne pricepem toti, nu-i asa?) cu promptitudine de inamici, nu pot sa nu remarc luciditatea, perseverenta si etica ta profesionala. Altfel ar fi fost Romania astazi daca am fi avut macar cateva personalitati politice de prim plan, asa ca tine. Daca pui capat acestui proiect dezamagit fiind de ultimele alegeri si evenimente stai linistit ca in iarna vom vota si noi, diaspora , nu doar asistatii sociali(nu urmaresc sa jignesc pe nimeni aflat pe buna dreptate in asemenea situatie) si cei care isi vand viitorul lor si al copiilor pentru un pahar de tarie. Sper doar sa avem pe cine vota….?

    Numai bine tie,familiei si colegilor alaturi de care ne-ai dat atatea motive sa ne uitam la tv.

    Răspunde
     
  • cristina
    Iunie 28, 2016 la ora 13:10

    Multumesc pentru emisiunile interesante şi nu in ultimul rand, pentru educatia economica pe care ne-ati facut-o nouă tuturor. Regret ca nu va mai vad la tv, în dumneavoastra vedeam un aliat al nostru celor care platim taxe si ne bucuram cad sunt prinsi cei care le fura. Oricum poate in viitor sa aveti un cuvant de spus la nivel decizional. Succes!!!!

    Răspunde
     
  • marcela
    Iunie 28, 2016 la ora 09:54

    Dupa ce ati plecat de la TVR, am scimbat firma de cablu ca sa nu ratez nici o emisiune de-a Dvs.Chiar nu mai am de ce sa ma uit la TV.

    Răspunde
     
  • alexman
    Iunie 27, 2016 la ora 17:51

    Multumim pentru toate emisiunile de pana acum.Multumim pentru obiectivitate si luciditate.Tot respectul!!!

    Răspunde
     
  • catalin
    Iunie 27, 2016 la ora 09:39

    Salut Moise. Te urmaresc de ani intregi, de cand erai la A3 si m-ai impresionat mereu. As dori sa stiu , pt linistea mea, ca aceasta decizie nu este cumva impusa de animite conjuncturi politice, daca ar fi asa mi-ar placea sa ai curajul sa o spui , noi cei care te urmarim vom putea iesi in strada sa te sustinem , asa cum am facut-o si pt Arafat. Daca te hotarasti sa faci politica, iarasi , te sustin. Iti doresc numai bine si dea aici doar ganduri bune. Vacanta placuta tuturor!

    Răspunde
     
  • Bene-Laur
    Iunie 27, 2016 la ora 04:55

    Eu nu ma uit la tembelizor de mai bine de 14 ani cred:) Ma obisnuisem sa te vad online si acum parca sunt in sevraj:)
    In fine, orice inceput trebuie sa aiba si un sfarsit:)iti doresc succes si nu uita: Indraznetii inving! gl

    Răspunde
     
  • Lucian P
    Iunie 27, 2016 la ora 00:49

    Gurane, de tine nu e nevoie in online! Nici macar la digi24. Faceai foarte bine daca stateai la TVR1 sa educi populatia de la tara, sa-i trezesti la realitate. De fapt, ar face foarte bine daca si Digi24 s-ar transforma intr-o televiziune nationala care sa ajunga prin undele radio in tara.

    Eu lucrez toata ziua ca programator. Tu imi ceri ca duppa o zi de lucru sa mai citesc un articol de-al tau scris? Imi era foarte usor sa te urmaresc stand comod.

    Daca nu e altul motivul pentru care renunti, faci o greseala.

    Oricum, e trist…foarte trist sa stiu ca dispare incet, incet o voce draga, un vector de opinie al multor oameni din tara asta!

    Over and fuck you for this!

    Răspunde
     
  • Navetistul
    Iunie 26, 2016 la ora 12:26

    Locuiesc la tara (25km de Ploiesti 45km de Bucuresti) internetul mobil merge numai GPRS, pentru internet fix trebuiesc trasi 300 m fir de Telekom si nu se poate, asadar disparand emisiunea TV nu o sa mai am acces la informatiile din emisiunea lui Moise. Zic nu-i nimic citesc si fac click pe „citeste in cazul in care ai probleme cu inregistrarea” surpriza dupa un timp se deschide inca o ferestra video deci „avem probleme si cu tehnologia”
    Moise, am 52 ani, emisiunea ta trebuia sa-i convinga pe cei mai in varstra cum merge tara si cum putem face sa fie bine. Aplicatia de mobil se va adresa celor tineri, o sa ai destui utilizatori insa degeaba.
    Opinia mea este ca in politica e ca in fotbal un stelist nu o sa fie convins sa voteze cu dinamo. Concluzie cat timp avem Antena 3 si Romania TV marea majoritate a celor peste 45 ani o sa priveasca la TV si o voteze cum au votat si pana acum. Eu personal vorbesc cu vecini, neamuri, cunoscuti insa orice argumente aduc, daca Antena 3 sau Romania TV au spus altfel, nu pot convinge pe nimeni ca am dreptate, doar nu am eu cum sa stiu mai bine decat cei de la TV!
    Tineretul are destule mijloace de informare cei mai in varstra nu si o sa ramana cu TV-ul, deci inca cel putin 20 ani o sa se voteze ca la TV.

    Răspunde
     
    1. Lucian P
      Iunie 27, 2016 la ora 00:54

      Corect!

      Răspunde
       
  • corny
    Iunie 26, 2016 la ora 04:23

    ai fost bun ,vei ramane ok , dar lumea te va uita incet cu incet, altul e ompactul ci tine pe sticla de ani de zile si altul la radio sau online stiu ce zic , am fost si eu pe aici.
    cat tine de tv lumea se uita oricum,si cred ca era mai bine pt tine. dar proiectul cu digi 1 data pe saptamana o sa fie si nu prea.
    aveai prea mare audienta si unora nu le-a convenit ai cunosc.
    pacat.
    respect.p.s. -hai online pe net si video la fel cu a fost pe tv.o sa ne fie bine si noua si tie.

    Răspunde