CTP, despre dezincriminarea pe care și-au votat-o parlamentarii și despre pasivitatea poporului

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

25 răspunsuri la CTP, despre dezincriminarea pe care și-au votat-o parlamentarii și despre pasivitatea poporului

  • Diarzvn
    Iunie 23, 2016 la ora 17:02

    Parerea mea este ca in Romania nu mai are cine sa schimbe situatia actuala. Cetatenii care ar fi putut sunt in marea lor majoritate plecati din tara iar cei ramasi sunt prea putini pentru a putea face ceva. Marea majoritate este cea pe care o vedeti la vot cei carora le convine sistemul actual in care o mana spala pe alta. Acestea sunt consecintele distrugerii sistemului de invatamant. Oamenii inculti si infometati sunt usor de manipulat cu 1 l de ulei.

    Răspunde
     
  • Rădulescu
    Iunie 23, 2016 la ora 12:58

    Atâta vreme cât slugile hoațe vor avea drept de vot, vom avea doar conducători hoți. Dreptul de vot ar trebui să se obțină prin concurs și doar cei cu carte să voteze, altfel prostul satului va fi primar iar interlopii parlamentari. E împotriva firii ca cei mulți și proști să ia decizii sănătoase ptr ei și ăia deștepți dar puțini. Libertatea de a vota face rău la națiune când marea ei majoritate e sub nivel mediu de dezvoltare, e hora nebunilor și duce la involuție. Trezireeeeaaaaa.

    Răspunde
     
    1. Mircea T
      Iunie 23, 2016 la ora 13:47

      Pare interesanta ideea ta. Cu toate ca toti avem dreptul de a vota. Eu as zice fiecare sa fie obligat prin lege sa de-a un mic test care sa dovedeasca ca are habar despre toti canditatii si platformele lor. Daca nu ai habar ce votezi nu ar trebuii sa fii lasat sa votezi.

      Răspunde
       
      1. Radulescu
        Iunie 23, 2016 la ora 14:05

        Eu aş propune ca iniţiativă schimbarea Constituţiei iar dreptul de a alege şi a de a fi ales, să se dobândescă prin concurs şi să se exercite pe bază de permis, ca la conducerea auto. Nu oricine poate alege şi să fie ales, cu scopul de ne fi bine tuturor. E ca şi cum copiii mici ar lua decizii pentru familie, orbul ar hotărâ pe unde să meargă, femeia de serviciu de la spital să prescrie reţete în locul medicului, toate au un rost pe lumea asta, iar deciziile pentru bunăstarea şi evoluţia unei comunităţi, nu le pot lua decât cei mai buni membri ai acelei comunităţi, nu gloata.

        Răspunde
         
        1. horatiu
          Iunie 24, 2016 la ora 09:32

          Nu e bine asa monser. Cine PLM crezi ca o sa dea permisele ???

          Răspunde
           
    2. jony
      Iunie 24, 2016 la ora 10:16

      toti trag pentru ei astia de sus ne fura….care mai decare sa fure de unde poate, romania nu va merge bine niciodata ! Doar cand spunde Dumnezeu ca le ajunge!!! Sa traiti Bine !!

      Răspunde
       
  • amanetauto
    Iunie 23, 2016 la ora 12:56

    Imi voi face treaba de nationalist si azi la ora 18:00 voi fi in Piata Universitatii la fantana sa protestez impotriva legilor de superimunitate a avocatilor, legii pentru pensiile speciale etc.
    Problema pe care o pun eu este: cum de nu sunt bani pentru scoli, spitale, s.a.m.d iar pentru pensii speciale si beneficii SUNT BANI?

    Răspunde
     
  • Cornel
    Iunie 23, 2016 la ora 12:06

    Previziuni: in 2017 Romania va intra in faliment, iar pana in 2020 Transilvania isi va cere autonomia.

    Răspunde
     
  • Nu uta cå esti român
    Iunie 23, 2016 la ora 11:57

    “Cred ca a venit momentul sa iesim in strada, nu vad alta solutie in momentul de fata”. Scrie apåsat Anca Leauta. Iesirea in strada dupa Colectiv si-a atins scopul. O ALTFEL de politica se poate pune in practica numai cu Guvernul meu, Partidul meu, Parlamentul meu, justita mea etc.. Ce ziceti isi ia inapoi casa iohaniss aia luata cu acte false doveditå prin hotarârile a patru instante?. O fi Curtea de Apel de la Pitesti “Curtea mea”.
    Va rog mult de tot daca iesiti in strada sa va scrieti ZERO pe piept cå americanii va impusca pâna la unu.
    Interventia acestui journalist o pot denumi fara a gresi trezirea CTP-ului. Acum a aflat ce a insemnat anul ’89 in viata acestui popor.
    Zisele CTP-ului au deslusit si scopul alegerilor locale ce s-au incheiat de curând. Am devenit un popor de slugi hoatze. Ce bine ca in ’89 ne-am cucerit dreptul la libertate cå putem spune orice despre acest popor. Se pune o intrebare simpla. Noi mai sântem un popor dupa ce milioane de spectatori se uita la TV la Las fierbinti si Vacanta mare? Asta da culturå.
    Draga CTP-ule te rog mult de tot sa nu ataci subiectele minore ale acestei tari ca vânzarea pamintului stramosesc, chelirea muntilor de padurile seculare de catre austrieci si vinzarea pe nimic a bogatiilor subterane si submarine. Deci te rog sa stai linistit ca déjà ma simt ca in ColoniaRO.
    Dåi inainte cu sablonul “Sântem tarå in ue si in nato”.
    Nu astept raspuns de la postaci sau zilieri.

    Răspunde
     
  • Anca Leauta
    Iunie 23, 2016 la ora 08:40

    Cred ca a venit momentul sa iesim in strada, nu vad alta solutie in momentul de fata. A venit momentul sa semnalam clar ca nu suntem de acord cu deciziile luate, cu nesimtirea afisata si ca nu suntem reprezentati de acest parlament. Nu trebuie sa le mai permitem nimic de acest fel.

    Răspunde
     
  • Gore
    Iunie 22, 2016 la ora 22:44

    Stie cineva cum se inainteaza o initiativa legislativa pentru modificarea constitutiei sin partea societatii civile? Sa introducem un articol prin care sa nu poata nimeni sa-si voteze propriile drepturi, doar forurile superioare (pentru parlamentari prin referendum), etc

    Răspunde
     
  • vivi
    Iunie 22, 2016 la ora 18:14

    Vedem ca la fiecare rand de alegeri majoritatea populatiei nu merge la vot. Acesti romani scarbiti de ai nostri oameni politici nu inteleg ca daca ar merge si ar participa si si-ar arata scarba ar putea intradevar influenta ceva din soarta acestei natiuni. E o pasivitate bolnava….

    Răspunde
     
  • Mihai
    Iunie 22, 2016 la ora 18:12

    Daca vorbim strict aplicat la realitate,apeland putin la memorie, vom recunoaste ca Ponta a avut dreptate atunci cand, hlizindu-se smechereste, a proorocit ca USL se va cam reface dupa alegeri! Pentru mine personal, a fost destul, am inteles ca nu e cazul sa mai pierd timpul pe la ,,alegeri” de Presedinti de USL. Restul este circ de circari de prost gust! Da, USL a fost votat odata cu o majoritate graitoare. Populatia Romaniei mai are si alte treburi decat sa tot va spuna ca asta e ceea ce doreste: sa fure si ei, da’ sa ne lase si pe noi sa traieste(sic)! Gata.

    Răspunde
     
  • Ioan Precup
    Iunie 22, 2016 la ora 17:01

    Buna!
    CTP are dreptate! O tara, o natie, nu poate avea institutii sau o clasa politica mai bune, mai flexibile decat mentalitatile majoritar existente printre locuitorii acelei tari! La noi, din pacate, caracteristicile noastre majoritare sunt:
    1) APATIA (majoritatea cred ca daca merg din 4 in 4 ani la vot si-au facut datoria fata de comunitatiile unde traiesc)
    2) IPOCRIZIA (8 din 10 romani striga „jos coruptia!” ca mai apoi sa „dea”, sa „ia” sau sa apeleze la „pile” la prima oportunitate)

    Deci, aceste caracteristici majoritare, nu aveau cum sa genereze decat o mimare a vietii democratice si o mimare a unei administratii eficace! Suntem exact ca si pe timpul lui Titu Maiorescu care vorbea de formele fara fond: am preluat mimic toate institutiile si principiile specifice unei democratii adevarate (Parlament, separarea puterilor in stat, alegeri, etc), dar in realitate le aplicam dupa un mode „original” (dupa modelul Iliescu…) si rezultatul nu poate fi decat vesnicul furt colectiv a caciulii a fiecaruia catre celalalt :(…
    Of-of, Romanie plai de dor!…

    Răspunde
     
  • Adrian
    Iunie 22, 2016 la ora 16:57

    Oare ce ne mai trebuie sa înțelegem ca acum este momentul să ieșim în strada? Chiar ne-am întors la retardarea din comunism? Nu mai vrem sa facem nimic pentru noi si copiii noștri? Sau avem nevoie iar de niste victime gen Colectiv?

    Răspunde
     
    1. Mioriticul colaborationist
      Iunie 22, 2016 la ora 21:59

      Da de ce sa ies in strada ? Pe canicula asta ? Nu mai bine ma duc direct in parlament si-i arunc in ghena de gunoi ca-n Ucraina !? Io zic ca nu mai are rost sa stam in starda si sa strigam, la arme cetateni , la arme !

      Răspunde
       
  • Mihaita
    Iunie 22, 2016 la ora 16:44

    CTP e un Cioran contemporan. Predica despre sinucidere dar nu o va practica niciodata..asa ca mănâncă cct degeaba despre romani. Daca ar emigra ai s-ar dezice de cetățenie as înțelege. Dar ca roman sa bati Toba si pe urma sa mergi acasă dupa ce ai încasat bani pe urma părerii tale lase….este ceva tipic românesc. As îndrăzni chiar sa spun ca CTP este cel mai roman dintre toti romanii. Si o spun eu care nu mai dau doi bani pe locuitorii României…isi merita soarta.

    Răspunde
     
    1. Costin
      Iunie 22, 2016 la ora 16:58

      Si acum tu ce propui….esti bun la evidentiat probleme dar solutii, ceva? Cand spui „nu dau doi bani pe locuitorii Romaniei, isi merita soarta” e un soi de elitism identic cu cel al PSD, UNPR, ALDE etc. Esti roman, omule si vei fi oriunde locuiesti in lume. Daca ai de gand sa ne lasi balta si sa zici ca ne meritam soarta, mai bine taci. Daca nu ai ceva productiv de zis, atacurile la persoana doar iti vor aduce ne-cinste. Legat de CTP, nu sunt fan dar asculta si tu cu atentie ce zice, omul vorbeste clar despre electoratul majoritar din Romania….nu DESPRE TOTI ROMANII.

      Răspunde
       
  • ??????
    Iunie 22, 2016 la ora 16:35

    De fapt, luand in discutie si precizarile ANI cu referire la incompatibilitati , asa cum sunt ele reglementate si de alte acte normative anterioate, actualii parlamentari mai degraba pare ca ar fi votat ca ei nu au aflat decat din anul 2013 despre incompatibilitatile specificate de dumnealor ?

    Răspunde
     
  • Catalin
    Iunie 22, 2016 la ora 16:31

    Organizeaza cineva un mars impotriva Parlamentului de hoti si corupti??? Toata lumea zice ca nu se mai poate dar nimeni nu face nimic… Parlamentarii au luat-o razna si trebuie urgent goniti din fotoliile lor! Acest Parlament reprezinta hotii si nu pe cei ce i-au votat. Afara!
    Astept organizarea unor proteste serioase. ONG-urile parca sunt anesteziate…

    Răspunde
     
  • R A
    Iunie 22, 2016 la ora 16:13

    CTP se implica suficient de mult. Doar nu va veni sa-ti faca curat si-n fata casei, Radule 🙂

    Răspunde
     
  • Fructe Goji
    Iunie 22, 2016 la ora 16:10

    ne mai mira ceva?Sincer,ei fac ceea ce noi ii lasam sa faca.

    Răspunde
     
    1. enache daniela
      Iunie 23, 2016 la ora 11:00

      Asa este , fac ce le permitem noi si din pacte le-am permis tot ce-au dorit!

      Răspunde
       
  • Radu Diaconescu
    Iunie 22, 2016 la ora 15:53

    CTP este un lider de opinie. De ce nu se implica niciodata mai mult? Este si el la fel de rau ca poporul pe care il critica.

    Răspunde
     
    1. Cosmin
      Iunie 22, 2016 la ora 16:00

      A explicat Moise la Jurnalul de Seara. In opinia lor, un jurnalist e mai important ca un politician. Ai toate argumentele in acea emisiune. Eu sunt de acord cu ei.

      Oricine spune ca aceasta clasa politica poate fi schimbata incetisor, pe bucati mici, se inseala amarnic. Nu asa functioneaza lucrurile in realitate. Astea sunt vise.

      Răspunde