Despre Biziday, la Jurnalul de Seară

stiri verificate
This entry was posted in Fragmente. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

53 răspunsuri la Despre Biziday, la Jurnalul de Seară

  • band007
    August 28, 2016 la ora 01:08

    DEZAMAGIREEEE, CRUNTA DEZAMAGIRE !!!
    Domnule Moise ai vorbit peste 20 de minute si NU AI SPUS NIMIC !
    Referitor la motivele deciziei tale: exprimarea intr-un incredibil limbaj de lemn, o vrajeala ieftina si nimic despre ceea ce vei pune in locul acelei emisiuni pe care oamenii nu o puteau urmari pentru ca le era somn (atit ai inteles tu despre noi cei care iti urmaream aparitiile tv) !!!
    Deosebit de „simpatici” aceia care ti-au urat success ! Poate ca ei stiu ce vei face in continuare, pentru ca din bilbiiala/balbaiala ta nu s-a inteles nimic despre ce vei face pe telefoanele noastre mobile …

    Răspunde
     
  • Costinel
    Iunie 23, 2016 la ora 15:17

    Cred ca ai luat o decizie buna de a continua pe cont propriu. Probabil in felul acesta vei putea sa-ti pui mai bine in valoare abilitatile, sa faci un proiect inedit. Cand faci acelasi lucru zi de zi, nu mai ai timp nici macar sa te gandesti la alte proiecte.

    Răspunde
     
    1. punctul pe i
      Iunie 24, 2016 la ora 19:07

      Stimate domn , respecte !
      ma simt obligat sa intervin putintel ..( si va cer scuze ..) dar ! am vazut ca d-l Moise si-a exprimat intentia de a face PROIECTE !!- fara ca macar sa vada ce spune DEX-ul.. „proiect = Prima redactare sau primele idei în legătură cu ceva care urmează să se facă sau care trebuie pus în execuție.!!” Deci .. daca ceva TREBUIE SA POATA FI PUS IN E X E C U T I E !!.. apoi acela care isi asuma o astfel de RESPONSABILITATE !! .. trebuie sa aiba in prealabil .. FIE O PREGATIRE CORESPUNZATOARE .. fie ..( CHIAR MAI MULT !!) ..O PRACTICA ..DOVEDITA prin REALIZARI R E A L E – daca e posibil ..CHIAR F I Z I C E !!!!! ( si nu ..bla..bla.. = VORBE GOALE .. CE DIN COADA AU SA SUNE !!) ..de gurist !!
      Stiu ca ma va mai cenzura odata.. ca de obicei.. dar vreau sa spun .. ca .. SPRE DEOSEBIRE de ” proiectantul ” Guran.. subsemnatul poate DOVEDI PRACTIC ..prin PESTE 100 de OBIECTIVE INDUSTRIALE R E A L E !! ( multe in domeniul industriei de aparare si ,, deci .. din fericire .. INCA IN PICIOARE !!) ca STIU .. CE INSEAMNA ..CU ADEVARAT .. SA FACI UN PROIECT !!

      O seara buna !

      Răspunde
       
  • Nu uta cå esti român
    Iunie 23, 2016 la ora 11:10

    Gurane partea a II-a nu ai terminat-o de citit cu creionul in mina cum faceau politrucii pina in ‘89 ?. Am ramas surprins ca NU am trecut de exigentele tale si am recitit sa vad ce am scris de sânt scos din comentarii.
    Am amintit serialul La Piovra, Roberto Saviano despre coruptie internationala, credit FMI, Sensiblu cu milioane in Pana Mea, Evaziune fiscala. Nici nu banuiesc de ce NU ai afisat comentariu. Nu ramine decit idea ca nu te lasa partidul pentru care vrei sa le scrii programe de guvernare pe banda rulanta. Oricum in ColoniaRO peste putin timp mai usor cu libertatea de a scrie programe. Vei avea linia trasata din exterior.
    In rest sa aveti grija cei de pe dreapta sa va scrieti zero pe piept ca vin americanii si va omoara pina la unu.
    Sâ traiti bine!

    Răspunde
     
  • individul.x
    Iunie 23, 2016 la ora 09:36

    Nu știu care va fi conceptul aplicației pe care urmează să o dezvolți, dar pentru mine unul, ca simplu cetățean, „știri în timp real” sună disruptiv. Acest model pare mai degrabă targetat către jurnaliști sau specialiști în domenii care chiar lucrează cu informația în timp real, dar asta este altceva..

    Limitările principale ale televeziuni sunt altele din punctul meu de vedere și țin de faptul că transmisia este sincronă și unidirecțională. Oamenii ocupați caută să se informeze asicron, atunci când au timp și eventual să-și și expună opiniile legate de subiect. Nu cred că „în timp real” este neapărat ceea ce caută..

    De asemenea, pericolul pe care îl văd pentru tine este ca s-ar putea să încerci să educi niște oameni care sunt suficienți de destupati la cap să-și ia informațiile din multitudinea de surse de pe internet și care sunt capabili să judece singuri.

    Valoarea pe care o vedeam în activitatea ta în mare parte, era că reușeai să influențezi într-o direcție bună pe cei de bună credință dar care nu reușeau să mânuiască atât de bine frâiele internetului, ori la ei ajungeai mai bine prin intermediul emisiunii TV.

    În fine, vom vedea ce va fi..

    Răspunde
     
  • corneliu apostol
    Iunie 23, 2016 la ora 01:20

    sa ne gandim ca poate nu digi24 il izgoneste pe moise (prelipceanu parea sincer necajit) ci finantatorul/finantatorii emisunilor (respectiv si a celor viitoare)
    eu sunt din generatia celor carora nu li se adresa emisunea si din aceasta cauza legat de tv, dar ma intriga revolutia din mintea dlui moise guran, pt ca nu de mult si de mai multe ori ne-a povestit cum nu ii place sa manevreze telefonul mobil
    dar poate au venit vremurile peste el!
    sa auzim numai de bine (si poate ne si vedem)
    cu stima

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Iunie 23, 2016 la ora 00:41

    Cred ca la sfarsitul saptamanii Dragnea si ai lui vor face un mare banchet ca scapa de emisiunea Biziday…

    Răspunde
     
  • Manolescu Daniela
    Iunie 22, 2016 la ora 21:30

    E putin ipocrit d-nule Guran.Era singura emisiune de analiza la care ma uitam,peste tot unde ati fost.Adevarul e ca nu iti ajug banii pentru emisiune.Pe internet nu am timp mereu sa urmaresc ,asa ca,ca si altii inainte ai inceput sa suferi de putin vedetism si trebuie sa rupi gura targului,sa faci si tu desccoperiri ca Tolontan!!!!!!si sa le expui pe internet ca e de bonton.
    Si asa nu sunt chiar un fan,desi va urmaresc aproape zi de zi,dar m-ati dezamagit.

    Răspunde
     
  • shorka
    Iunie 22, 2016 la ora 21:03

    I call bullshit…

    Răspunde
     
  • vivi
    Iunie 22, 2016 la ora 17:48

    Ceea ce faceai era emisiunea mea de suflet. imi va lipsi foarte mult. Sper ca ceea ce vei face pe viitor sa merite….. Oricum, respect pentru Moise Guran.

    Răspunde
     
  • Adrian
    Iunie 22, 2016 la ora 16:41

    Da, interesanta decizie, nu ma așteptam asa curand dar era de inteles cumva, de exemplu se tot făceau referiri în emisiune și nu numai la generatia smartphone. Succes! Aștept cu interes viitoarele proiecte.

    Răspunde
     
  • Fanel
    Iunie 22, 2016 la ora 16:31

    Salutare!
    Noi muritorii de rand,te vom astepta incontinoare cu idei inovatoare…Sa fii iubit de cine vrei tu,si cat vrei tuuuuuu.Chao

    Răspunde
     
  • maxxx
    Iunie 22, 2016 la ora 14:52

    D-nule Guran, eu va urmaresc emisiunea zilnic prin intermediul aparaturii mobile. Gresiti cind spuneti ca cei interesati nu va urmaresc, decit atunci cind nu sint obositi, sau au timp pentru TV. Este adevarat pentru aparatul TV in sine, dat fiind faptul ca trebuie sa fii acolo unde este aparatul, ca sa poti urmari o emisiune. Cu tehnica mobila insa acolo unde esti este si televiziunea si programele preferate. Eu va urmaresc in timp ce muncesc, practic va ascult ca un program de radio. Altele sint motivele ce au dus la decizia dumneavoastra, insa nu vorbiti clar despre ele.

    Răspunde
     
  • Dana B
    Iunie 22, 2016 la ora 13:52

    Moise ai tot respectul meu si nu-i putin lucru pentru ca nu sunt multi care au reusit sa-mi castige respectul probabil pretentiile mele sunt mult prea mari pentru aceasta societate nepasatoare. Te urmaresc de foarte multi ani, defapt cred ca nu prea mai urmaresc nimic altceva de cand ai aparut mai ales la digi24.Iti doresc sa poti face ceva pentru aceasta societate mai ales pentru cea tanara.Fiul meu a renuntat de foarte mult timp la tv dar te urmareste pe tine mereu iar asta a fost de ajutor pentru el.
    Iti doresc multa putere si rabdare. Bafta
    Inca mai sper ca se poate schimba ceva si la noi in tara. Speranta moare ultima.

    Răspunde
     
  • radu
    Iunie 22, 2016 la ora 13:51

    era singura emisiune pentru care utilizam televizorul. PS vand TV. PPS pa taxa tv.

    Răspunde
     
  • Nu uta cå esti român
    Iunie 22, 2016 la ora 13:13

    Nu cumva aceasta plecare intempestiva este intuita de Radu Banciu care a vorbit despre plecarea ta de la postul de televiziune Digi24, ca urmare a conflictului în direct cu deputatul Eugen Nicolicea. Nu cumva acest conflict sta la baza renuntarii la aceasta emisiune ajungând la concluzia că ceea ce faci și predici la televizor nu mai are ecou suficient. Asa dintr-o data?
    AM inteles ca programele de guvernare nescrise nu-ti dau pace. Daca te apuci de scris sa vorbesti cu KO sa-i lase in pace ca si pina acum pe toti pdl-isti pitulati in pnl. Ei urmeaza sa fie judecati primii, numai dupa ce explodeaza mamaliga din nou. Daca vrei sa modifici ceva in aceasta tara nu faci operatie pe creier cu degetul.
    Mai bine aveai 3 subiecte de baza:
    1. Vinzarea pamântului eventual o lege ca in Polonie;
    2. Vânzarea bogatiilor subsolului terestru si marin prin referendum;
    3. Taierea padurilor de catre austrieci in fapt chelirea muntilor nostrii. La acest subiect probabil ca aveai niste greutati cu iohaniss in fapt reprezentantul austriecilor. Iar austriecii platesc cred cea mai mare chirie din tara pe m.p. in centrul Sibiului la o casa luata cu acte false.
    Partea a I-a

    Răspunde
     
    1. Cosmin
      Iunie 22, 2016 la ora 15:55

      Cam asta e adevarul. Si mie mi s-a parut asta. Totusi, trebuie sa vedem actiunea lui Moise ca una ofensiva, nicidecum defensiva. N-a fugit nimeni. Mie imi pare ca s-a enervat foarte tare si acum incearca sa dea cu toti de pamant cum nu s-a mai vazut. Si chiar sper sa-i iasa.

      Răspunde
       
    2. Costin D.
      Iunie 22, 2016 la ora 22:54

      Prietene, nu sustin ca sasu’ ar fi bun de ceva dar cu Ponta presedinte…ne cheleau rusii muntii de care pomenesti, plus socrul pus la nu-s ce minister, Sebi Ghita ministru la interne, Sova la finante, nu-i greu de imaginat statul distropic care ar fi ajuns Romania.

      Răspunde
       
  • Mihaela
    Iunie 22, 2016 la ora 13:07

    Mult success si pe noua cale pe care ai ales-o! Probabil am sa te urmaresc pe orice device. Sa stii ca oamenii ocupati chiar daca nu urmaresc
    zi de zi tot ce se intampla la tv, au pareri destul de bine formate despre clasa politica si ziaristi. Nu au cum sa actioneze mereu dar
    si cand se mobilizeaza schimba munti si trasee. Din pacate clasa politia e o gasca de hiene, stau la panda si actioneaza cand cred ca nu esti atent.
    E foarte greu sa schimbi clasa politica, atata timp cat oamenii corupti sunt inca votati de cei fara educatie sau de cei mai in varsta care vor sa traiasca in
    continuare in aceiasi realitate cu care sunt obisnuiti.

    Răspunde
     
  • dan
    Iunie 22, 2016 la ora 12:39

    Nicolicea e aici? 🙂
    Cat de mult te-ai chinuit mai Moise sa vopsesti realitatea in roz-bombom.

    Nu cunosc repercursiunile daca ai fi cauza reala a excluderii tale… dar cu siguranta aveai tot respectul nostru.

    Răspunde
     
  • un om dezamagit
    Iunie 22, 2016 la ora 12:19

    Draga Moise, am urmarit inregistarea de la Jurnalul de Seara, am citit si articolul tau, in care ne anunti ca renunti la emisiune. Argumentarea ta e total contradictorie, pe de o parte ne spui ca emisiunea de la tv are un real succes si ca in intervalul 22-23 Digi24 are audiente record, iar pe de alta parte ne spui ca nu mai merita sa faci emisiunea la tv, deoarece publicul educat sta mai mult in mediul online (IDEEA E CA TOCMAI FORMATUL EMISIUNII DE LA TV, TE FACE POPULAR SI IN MEDIUL ONLINE – cei mai multi intra pe site sa urmareasca inregistrarile de la tv) Doi la mana eu intodeauna credeam ca misiunea ta e sa schimbi mentalitatea a cat mai multi oameni, iar asta se poate face numai prin tv, unde au acces si oamenii mai putin educati care trebuie si ei schimbati, ca sa se miste lucrurire si in tara asta. Daca nu-ti ajunge timpul sa faci si emisiune la tv si emisiune la radio, atunci mai bine renunta la emisiunea de la radio, desii vazand in tine un om energic si dedicat muncii sale, nu cred ca acesta e adevaratul motiv pentru care renunti brusc la Biziday. Apoi daca ne luam dupa logica ta, atunci toate emisiunile si posturile tv serioase (din fericire mai sunt cateva) ar trebui sa se mute in online sub pretextul ca „oricum numai prostii se mai uita la tv” si sa lasam televizorul sa se transforme complet intr-un aparat de propaganda. Macar da dovada de sinceritate fata de cei care te-au urmarit ani la rand si spune-ne adevaratul motiv pentru care ai luat acesta decizie.

    Răspunde
     
  • Iosif
    Iunie 22, 2016 la ora 11:56

    Asa cum au scris multi altii, nu mergi pe TV? Nici o problema,te muti pe youtube. Ai totusi persoane care te-ar urmari,nu e ca si cum ai incepe de la zero cu 1-2 subscribers,si ai oameni destui care te-ar ajuta cu acest lucru.

    Nu spun ca vei deveni milionar din youtube,dar am impresia ca ai avea un public destul de larg sa sustii emisiunea doar din youtube ads si alte chestii minuscule.

    Daca reusesc niste pustani care joaca call of duty toata ziua sa devina independenti,ba chiar sa isi cumpere apartamente din banii facuti de pe un mizerabil canal youtube. Atunci cred ca ai reusi si tu sa continui biziday pe youtube.

    Ca il reinventezi,ca il redenumesti,ca faci ce vrei cu el,dar mentine formatul video. Macar ai mai multa libertate de exprimare si poti spune niste lucruri fara sa te temi chiar asa de tare de consecinte.

    Il avem pe Badea de care chiar nu imi place,era ceva nou,ceva „fresh” la inceput cu gura presei,acuma e doar un maimutoi si nu m-am mai uitat la emisiunea lui de cel putin 4 ani. Il mai avem pe „cap de porc”, care e tot un fel de badea. Nu prea avem adevarati jurnalisti,analisti. Nici macar acel Valentin Stan de care imi placuse foarte mult in trecut,nici ala nu mai e ce a fost. Isi vanduse si ala sufletul pentru niste banuti, „omul cu laptopul” a murit prin 2007-2008.

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Iunie 22, 2016 la ora 11:35

    Deci aveam dreptate. Ati vazut ca vorbiti aceleasi lucruri educative de mult timp, fara ca sa se schimbe ceva semnificativ in societate, asa ca concluzia a fost ca cei mai in varsta nu mai pot fi educati, concluzie corecta, si vreti sa ajungeti cu educatia la generatia telefonului destept. Eu cred ca faceti foarte bine.
    Dar. Dar nu inteleg un lucru. Ati luat cuvantul predicare si l-ati folosit foarte bine pentru a descrie ce ati facut pana acum. Dar spuneti ca nu sunteti pastor, chiar daca incercati sa faceti exact ce face un pastor cu oile lui, sa le duca in pajisti bune unde sa aibe din belsug ce sa pasca.
    Cred ca pe viitor va trebui sa lucrati la faptul ca va contraziceti singur. Adica spuneti ca ati predicat dar nu ca pastor. Este o contrazicere sa va asumati rolul de a predica oamenilor dar nu si rolul de pastor. Oamenii ca si oile, asculta de pastori, nu de straini.

    Răspunde
     
    1. victor
      Iunie 22, 2016 la ora 12:20

      Cred ca era mai degraba o intepatura la alti oameni din televiziune, gen gadea(care chiar e pastor).

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Iunie 22, 2016 la ora 12:49

        Am inteles intepatura, dar nu am luat-o in seama tocmai pentru ca de aceea urmaresc emisiunile lui Moise, pentru ca sunt satul de asemenea intepaturi din care nu pot invata nimic bun, deci prefer sa nu „vad” intepatura, decat sa il pun pe Mouse in rand cu ceilalti „intepatori”. Cand Moise va discuta oameni si nu idei, voi inceta sa-l mai urmaresc.

        Răspunde
         
  • Kristina
    Iunie 22, 2016 la ora 11:19

    „fuse ,fuse si se duse.. ”
    parcă asa e o zicală olteneasca

    eu credeam ca plecați ca de obicei pe timpul verii intr-o vacanță mai lungă,

    însă ,surpriză nu glumă
    Oricum as vrea sa-l revad pe Moise Guran oriunde pe telefonul mobil,pe orice alt blog,facebook,.etc..oriunde altundeva (BBC spre ex.) dar nu in politică.ATUNCI chiar ca nu o sa vreau sa il mai vad .

    Răspunde
     
  • Marius V.
    Iunie 22, 2016 la ora 11:16

    Buna Moise, multumim pentru toti acesti ani petrecuti alaturi de noi. Asa e, cand ajung acasa numai chef de televizor nu mai am, in schimb te urmaresc / urmaream zilnic de pe tableta / telefon. Succes.

    Răspunde
     
  • tudor
    Iunie 22, 2016 la ora 11:10

    Ai militat pentru munca.
    Atunci : La munca !!!

    Bafta

    Răspunde
     
  • Daniel
    Iunie 22, 2016 la ora 10:22

    Cred ca popularitatea emisiunii nu trebuie aruncata la cos.A reusit sa educe intrun mod pe care nicio alta emisiune nu a reusit sa o faca pana acum. Vrei o schimbare de paradigma, atunci sa fie. Incearca noua varianta, daca merge bine, ok, daca nu, sticla te asteapta inapoi, sunt convins 101% ca nu o sa umple nimeni golul lasat de emisiunea ta. Succes si cumpatare, afirmatiile de genul „nu o sa mai fie o emisiune gen biziday facuta de vechea echipa” cred ca nu isi aveau rostul. Opiniile se mai schimba, conjucturile lafel.Pana la urma nu metoda de livrare este cea mai importanta componenta, mesajul este cel mai important, aplicatie, TV, net nu conteaza.Ca si concluzie: Never say never!

    Răspunde
     
  • Verba Andras
    Iunie 22, 2016 la ora 10:10

    Astept sa va ce vei face mai exact. Oricum din septembrie renunt la televiziune si stirile le voi urmari mai mult pe internet, radio si pe telefon.

    Răspunde
     
  • stefi
    Iunie 22, 2016 la ora 09:58

    Hai acuma, nu disperati, Moise nu pleaca, doar se reinventeaza. Mi-a placut mult emisiunea lui, l-am urmarit de cand s-a mutat la Digi,alte posturi nu urmaresc ( cu exceptia documentarelor), dar la radio mereu ma prinde pe drum, unde am timp sa-i ascult emisiunea, chiar daca nu si sa intru si eu in dezbatere. Sa fim seriosi, publicul care va schimba romania ( sa speram), adica tinerii, nu au timp de televizor, ei lucreaza zi de zi de dimineata pana seara si radio-ul si internetul mobil sunt sursele lor de informatii si entertainment. Ei sunt cei mai receptivi la ce vrea Moise sa transmita, era normal sa-si adapteze canalele de transmisie in concordanta.Televizorul e pe moarte, asa cum a fost print-ul, si se va restrange drastic ca audienta, asa ca de ce sa bata saua calului mort acum cand internetul va mai aduce o revolutie, de data asta in media si entertainment? Cearta cu badaranul putea avea loc oricand, din pacate specia respectiva atata stie, sa latre tare si sa atace la persoana, ca argumente logice nu are cum sa aduca , ii lipseste si cultura si logica pentru asta. Dar din pacate asta e nivelul de „cultura” si formatul de dezbatere promovata de celelate televiziuni comerciale, si era inerent ca valul de rahat macar va uda picioarele Digi odata si odata. Tot respectul ca s-au delimitat si sper s-o faca in continuare.
    Moise, sa ne auzim cu bine la 13.20, ma rog , eu te voi auzi , si succes in continuare . Da de veste cand e gata app-ul 😉

    Răspunde
     
  • Laurentiu
    Iunie 22, 2016 la ora 09:36

    Sunt 2 aspecte aici pe care le voi enumera dar nu si sustine .
    1. sa ii zicem aplicatie + universul ei / da, este o idee buna , incercata de multi altii inainte. Ceea ce va trebui sa inteleaga Moise Guran este ca ceea ce va publica ( pentru ca nu mi-e clar cat continut va fi propriu si cat preluat ) vor TREBUI FILTRATE MANUAL. Este singura modalitate prin care se poate asigura de reprezentativitatea informatiilor in concordanta cu principiile redactiei. Isi poate permite ? NU mi-e clar daca DA. S-a obisnuit cu echipele numeroase de la digi24. Sa nu uite partea de bugetare dar mai ales monetizarea viitoarei aplicatii . In fine , succes.

    2. Zoltán Teszári si ideile lui de management/pozitionare in societate , utilizarea puterii de care dispune nu sunt pe gustul tuturor…

    Răspunde
     
  • Octavian Capatina
    Iunie 22, 2016 la ora 09:02

    Era singura emisiune pe care o urmăream sau vroiam să o ascult! Era singura emisiune pe care de multe ori o resscultam!

    Răspunde
     
  • Delia
    Iunie 22, 2016 la ora 08:47

    Multumesc Moise. Eu fac parte din grupul celor pe care vrei sa-i urmaresti si ma bucur intr-un fel de schimbarea ta. Nu am renuntat in totalitate la tv dar urmaresc in principal filme documentare pentru ca nu sunt multumita de calitatea stirilor din Romania. Aplicatia ta o sa ma ajute mult. Mult succes.

    Răspunde
     
  • nicu
    Iunie 22, 2016 la ora 08:29

    Daca vei trimite stirea cu avionul cazut analistului de securitate si nimanui altcuiva si evenimentul de „connaisseur” doar master chef-ului atunci te pregatesti sa invadezi spatiul privat al tuturor abonatilor/ne-abonatilor tai stil goo , twi, m$. O sa ma feresc de app-ul&/api tau.

    Răspunde
     
  • Carmen
    Iunie 22, 2016 la ora 08:17

    Succes Moise. Adevărat este ca oamenii ocupați cauta cele mai importante știri de calitate concentrate intr-un loc.

    Răspunde
     
  • Ionica
    Iunie 22, 2016 la ora 07:41

    Mi s-a confirmat convingerea : nu esti sincer. Poate nu ai voie sa fii – inteleg! Dar atunci scuteste-ne de minciuni si iesi pe „sticla” si spune „nu pot sa va explic „! Orice actiune ( proiect / program, zi-i cum vrei ), ca pe cea pe care zici tu ca vrei s-o incepi cu tinerii, porneste de la adevar / sinceritate / empatie ( tu crezi ca ei sunt prosti sau naivi!? s-au nascut cu nasul in minciuna, furt, escrocherie, iar vulpile batrane din „esalonul peste 60 de ani ” – nu mai punem botul ! ca ne-a ajuns „lovilutia „). Daca nu pornesti CURAT, indiferent cat de bine faci ce faci, vei fi sub semnul intrebarii: oare asta cand va trada si pentru cati arginti? Si el merge pe principiile neaose „las’ ca merge s-asa ” si ” o mana spala pe alta si, amandoua, fata „?
    Este greu sa fii lider: implica responsabilitati mari, riscuri pe masura si necesita relatii interne si internationale ( adica SPRIJIN ) Dar hotaraste-te ce vrei: ori la bal , ori la spital!Cu jumatati de masura nu merge!
    Ai o groaza de calitati ( istet, putere de analiza si sinteza, simt pedagogic, organizatoric, „treci sticla” etc. – ce mai,ai stofa de SEF, ca toti oltenii ) dar…cu caracterul …A! ai grija la ORGOLIU ! Poate fi un calcai al lu Ahile.
    Eu mi-as dori sa poti sa coagulezi ceva si iti doresc sanatate si putere de munca.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 22, 2016 la ora 13:55

      Domnule Ionica, despre unele lucruri nici macar nu poti sa explici ca nu poti sa le explici. Pur si simplu ele sunt „un dat”. La fel ca fiinta nationala. Spre exemplu, cui a putut dl Constantinescu sa explice ca nu poti sa explici cum te-a invins Sistemul? Cine altcineva decat cei din Sistem l-ar fi putut intelege? Ori, pentru ei nu merita facuta explicatia, pentru ca ei stiau deja mai mult decat stia dl Constantinescu insusi.

      Răspunde
       
      1. Ionica
        Iunie 22, 2016 la ora 14:21

        D-le Constantin – de la Constantinescu n-ai ce sa ceri, ca n-are rost. Dar de la Moise am pretentii pt.ca POATE ! Are tot ce-i trebuie sa poata deveni un lider.Daca a renuntat inseamna ca este santajabil si atunci este mai bine sa ramana la mantinela – nu poate iesi la joc !
        „Sistemul” ne sufoca pe toti si avem nevoie de un lider CURAT, instruit, carismatic, inovativ, cu constiinta si cu c…!

        Răspunde
         
  • Cristian
    Iunie 22, 2016 la ora 04:57

    Dacă v-ați decis să treceți de la vorbă (adică de la emisiune) la fapt, salut decizia. Adevărul e că România nu de analiști și de comentatori duce lipsă, ci de strategi și de oameni de acțiune. Mult succes!

    Răspunde
     
    1. Cristian
      Iunie 22, 2016 la ora 04:58

      Rectific: „la fapte”

      Răspunde
       
  • G. Cotlet
    Iunie 22, 2016 la ora 04:13

    Domnule Moise Guran.
    Va urmăresc de ani de zile la emisiunea dumneavoastră si speram ca poate veți deveni adevăratul Moise care sa scoateți poporul Roman din robie. Eu trăiesc de peste 28 de ani departe de țara dar cu inima si sufletul aproape de ea. Îmi pare foarte rău ca nu voi mai cea ocazia sa va ascult sau sa va văd in direct. Diferența de fus orar nu-mi va da posibilitatea sa va urmăresc. Zic ca Dumnezeu sa va binecvinteze si sa va dea înțelepciune ca sa puteți duce adevarul pe cele mai înalte culmi. Va respect decizia si îmi dau seama ca multe lucruri nu se pot spune sau scrie…
    Cu toată prețuirea. Un roman din SUA

    Răspunde
     
  • Lupu Alex
    Iunie 22, 2016 la ora 03:58

    Domnule Guran. Cred ca vorbesc pentru intregul segment al populatiei romaniei care te urmareste, cand spun ca iti apreciez curajul si determinarea aratata in toti acesti ani si impreuna cu acelasi segment iti urez mult succes oricare v-ar fi planurile. Deasupra tuturor apreciez faptul ca nu v-ati atins de „cancerul” ce este clasa politica mostenita de Romania dupa ’89 si ca ati reusit sa ramaneti inpartial.

    Asteptam o aplicatie.

    Numai bine.

    Răspunde
     
    1. Marius
      Iunie 23, 2016 la ora 00:22

      Va multumim domnule Lupu pentru ca vorbiti pentru intregul segment al populatiei Romaniei si pentru ca apreciati ceva deasupra tuturor romanilor.

      Răspunde
       
  • George Boureanu
    Iunie 22, 2016 la ora 02:27

    Ca sa evitam orice suspiciune, ar fi interesant sa ne spui cat de mult a contat episodul Nicolicea in luarea acestei decizii. E foarte bizar ca totul se intampla la doar cateva zile de la intamplare si in acest interviu episodul a fost evitat foarte abil. Daca a avut cea mai mica influenta, ar trebui sa ne spui. Asa ar fi cinstit si noi am putea lupta alaturi de tine.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 22, 2016 la ora 13:50

      „noi am putea lupta alaturi de tine”_Inspirat, ori nu, apelul la sustinere a existat. Conform asteptarilor realiste, nimeni nu a participat la sesiunea de iesit in strada la care a chemat dl Moise. Asadar, NIMENI nu lupta in conditiile actuale alaturi de dl Moise; declaratiile de sustinere dau bine in comentarii. Poate dibuind alta paradigma dl Moise (si oricine altcineva care imbratiseaza idei similare cu cele ale domniei sale) va obtine si sustinere efectiva, nu doar declarativa.

      Răspunde
       
  • Sîrbu Marius
    Iunie 22, 2016 la ora 02:24

    Moise, am aflat ca o sa renunti la BIZIDAY.
    Eu urmaresc emisiunea ta inca de pe vremea TVR. Eu sper sa continui macar pe biziday.ro. Eu as vrea sa sti ca emisiunea biziday a fost singura emisiune (one man show) la care ma uitam cu placere, si din care aflam ceva concret. Asa ca, te rog frumos sa continui treaba foatte buna pe care ai facut-o pana acum. Eu sper sa mai vad o emisiune cel putin la fel de reusita.
    Iti urez multe „succesuri” 🙂

    Răspunde
     
  • George
    Iunie 22, 2016 la ora 02:02

    Moise, politicienii romani nu sunt precum societatea romaneasca. Politicieni alesi, cei votati, ei, da, sunt precum societatea romaneasca. Deci daca vrei sa se schimbe ceva nu poti ramane apolitic, trebuie sa spui inaintea unor alegeri: „Eu cred ca X e raul cel mai mic, eu pe ei ii votez.” Daca scopul tau e sa-ti face renume ca tai si spanzuri, atunci da in toti, dar daca ceea ce vrei e sa evolueze cumva tara asta, trebuie sa spui explicit care sunt cei pe care tu i-ai investi cu un mandat pt a guverna.

    Răspunde
     
  • Marian Paun
    Iunie 22, 2016 la ora 01:56

    Ideea cu stirile in timp real si care mai e ideea suna bine si pare a fi o noutate.
    Insa plecarea a venit la o distanta de timp foarte mica fata de cearta cu psd-istul Nicolicea, care vorbea cu o incredere in el de parca ar fi fost un comunist cu grad foarte inalt din vremea lui Ceausescu. Astfel ca daca plecarea are legatura cu acea cearta inseamna ca suntem atat de departe de o societate normala si ar fi foarte frustrant avand in vedere situatii recente gen colectiv.
    Cred ca ar fi buna o lamurire in acest sens ca sa stim daca sa asociem sau nu plecarea lui Moise cu acea cearta.

    Răspunde
     
  • mahabaratan
    Iunie 22, 2016 la ora 00:48

    bai nenea Moise laso dracului de treaba bai ! da chiar acuma ti ai gasit,da nu puteai sa mai bagi oleaca macar pe net? scuze pertuul da mor de nervi,scuze ca nu ti am scris de sarbatori ori de ziua ta ori ca n`am iesit in strada cad era clar ca trebuia ,da macar la vot tot am fost. …si atata treaba am in perioada asta …taman asta mi trebuia acum. crucea mamii lui de televizor ori de laptop ori de …ca mi vine sa te`n jur si pe tine …ori iar sa ma scuz . al dracu de oltean …tot o sa te iubim

    Răspunde
     
    1. Moise
      Iunie 23, 2016 la ora 16:50

      🙂

      Răspunde
       
  • Un simplu eu!
    Iunie 22, 2016 la ora 00:33

    Acest tip discutie e calitate.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 22, 2016 la ora 14:11

      Aferim! Doar ca daca vrei sa faci revolutia mass-media, te raportezi epistemologic la cele mai noi cuceriri stiintifice in domeniu. Statele cu cele mai insemnate mijloace financiare au si cele mai avansate mijloace de informare. Televiziunea ramane cel putin urmatoarele decenii ce mai important si eficient mijloc de [in]formare a opiniei publice. Povestile cu Tweeter si facebook (ori alte aplicatii fanteziste) care vor avea impact superior celui al televiziunii, pentru ca pot fi urmarite peste decenii pe telemobil seamana cu „modelul suedez” al d-lui Iliescu pentru Romania. Vom face, poate partide politice (sau cum s-or numi ele, desi asta sunt in realitate) pe smartphone, dar nu in viitorul apropiat… Un exemplu stralucit de digitalizare a informatiei sunt ziarele si televiziunile online. Multa publicitate enervanta. Eu nu citesc niciun ziar si nu urmaresc niciun pot TV online cu regularitate, ci doar in legatura cu anumite stiri. Asta pentru ca este cumplit de enervanta/plictisitoare publicitatea.

      Răspunde