Ticăie un ceas. Să vedem al cui…

Moise Guran

Este posibil ca efervescența DNA-ului din aceste zile să nu aibă legătură cu alegerile locale și cu rezultatul acestora decât în măsura în care, îmbătați de votul popular, o serie de politruci au dat ocazia unor momente operative. Adică n-au mai ținut cont de nimic și s-au aruncat pe șpăgi, prilejuind DNA-ului câteva flagrante. Sau poate erau conștienți de un plan mai larg ce ar duce la dezincriminarea unor fapte de corupție. Și au făcut greșeli. Sunt câteva semne și pe partea asta, iar dacă punem unele lângă altele declarațiile lui Kovesi, comunicatele DNA-ului dar și mișcările de pe scena politică, atunci cred că ne mai luminăm.

Prima mișcare… Lumeee! lumeee! Băsescu face majorități cu PSD! Majorități, nu Alianțe, s-a-nțeles? Derulați la TC 1:30 dacă suportați greu…

Aproape că m-a pufnit râsul când l-am auzit pe Traian Băsescu… Facem majorități, nu alianțe, zice cu tupeu-i bine cunoscut fostul președinte, pe ideea că dacă ridici tonul când îi spui o tâmpenie unui reporter mai neexperimentat, restul lumii chiar va amuți de genialitatea ta de fost președinte – o majoritate nu e alianță, alianță e dacă te angajezi la ceva… Păi da, dar poate te angajezi în altă parte decât la Ilfov sau la Caraș, unde ai mai prins câte un primar sau câte un consilier. Evident că Băsescu e genul care face negocierea la centru. Doar n-au numit judecători la Curtea Constituțională cei 4% consilieri județeni și locali ai PMP! Pe când șeful lor, domnul Băsescu da. Și la fel și șefii celor de la PSD și Alde. Acum, dacă erați în locul lui Dragnea sau a lui Tăriceanu, auzind că Băsescu vrea să facă majorități, n-ați fi zis măcar așa, de ochii lumii ceva? Orice? N-au zis nici mâr!

Și acum atenție la Kovesi! (2 minute)

Paradoxul situației, sau poate este o ironie a sorții, dar exact acum, când DNA-ul a început să scoată la suprafață o mafie a spitalelor care vindea și măsluia tot, de la viețile pacienților și până la codurile programului de achiziții publice de pe SEAP, Kovesi pare disperată de apropierea unei sentințe a Curții Constituționale privind dezincriminare abuzului, adică a tuturor acestor fapte pe care DNA-ul pare că le urmărește atent de mai mulți ani. În unele cazuri sunt contracte din 2015, atunci DNA-ul putea face dosare de abuz în serviciu și chiar a făcut unele, dar în ultimele săptămâni lăcomia pare că n-a mai avut răbdare. Iar DNA-ul a ajuns de la unele abuzuri la mită prinsă în flagrant.

Și totuși, Kovesi nu numai că a făcut publice statisticile, dar a venit la televizor ca să explice că o corelație sinistră… Din 2004 și până în 2012 Curtea Constituțională a mai respins cereri de dezincriminare a abuzului în serviciu. Asta pentru că DNA-ul de atunci nu reușea să prindă mai mult de câteva cazuri pe an, iar acelea erau cel mai des de nași de tren sau alți funcționari mărunți.

inculpati 1 pbz blog

De prin 2012 DNA-ul a devenit eficient exact în descoperirea șpăgilor de la licitațiile publice, care exact asta sunt acum, aparente abuzuri. Numai anul trecut DNA-ul a pus cu botul pe labe demnitari și funcționari care au umflat 620 de milioane de euro din banii statului. Într-un singur an! Ăștia nici nu au ajuns toți în instanțe, dar să fie și judecați! Din urmă, peste 500 deja sunt condamnați definitiv și încă vreo 800 își așteaptă sentința.

Așa că, brusc, cam toți politicienii vor dezincriminarea abuzului, vor să-i scape și pe ai prinși, dar vor să-și facă loc și pe viitor la șpăgi. Când au văzut rezultatele alegerilor, unii dintre ei s-au relaxat, imaginându-și că dacă se dezincriminează abuzul pot lua liniștiți și șpaga. Aceia sunt cei mai proști sau cei mai lacomi. Mai urmăriți trei minute din interviul Codruței Kovesi la Prelipceanu… Zice niște chestii chiar grave (DNA-ul rămâne fără competențe) dar ceea ce mă pune pe gânduri cu adevărat e atitudinea șefului DNA. 

Adevărații rechini politici nu iau șpăgi și nu pot fi prinși în flagrant. Ei fac majorități politice, s-ar putea spune. Alianțe, majorități, dracu să le cânte! Cred că și celui mai fidel susținător al lui Băsescu, ăsta de i-a dat 3-4% săptămâna trecută i-a căzut fața când a auzit că n-are grețuri de PSD? Dar pesediștii? Ce vor zice ăi șase milioane care se duceau acum patru ani să-l suspende pe Băsescu când or afla de majorități făcute de Băsescu cu Dragnea, cu Ponta, de ce nu? cu abrazivul Tăriceanu?

Păi nu mai contează ce zic… e acum ori niciodată. Ăștia sunt cei care au numit judecătorii Curții Constituționale din ultimii nouă ani, trei dintre judecători se schimbă într-o lună.

Le ticăie un ceas.

Dar ne ticăie și nouă, tuturor, țării, celor care nu vom accepta niciodată faptul că în România corupția este starea de normalitate, că trebuie tolerată și dezincriminată.

stiri verificate
This entry was posted in Diverse. Bookmark the permalink.

Comentarii prin facebook

33 răspunsuri la Ticăie un ceas. Să vedem al cui…

  • Lucian
    Iunie 19, 2016 la ora 21:32

    Stati dragilor in casa si faceti proteste pasnice. Fara o revolutie nu se va schimba nimic. Dar inghititi inca cacat, ca la roman ii place sa se prostitueze pentru un kilogram de faina

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Iunie 16, 2016 la ora 06:49

    ” Dracu să le cânte ” – bine zis. Dar nu numai aliantelor. Putuntel si aliatilor.

    Răspunde
     
  • Dorina
    Iunie 15, 2016 la ora 16:52

    nici loc de autoironie numai este cu politicienii romani

    Răspunde
     
  • Dan
    Iunie 13, 2016 la ora 22:47

    Dupa cum zimbea Dragnea la iesirea de la DNA, cind a fost intrebat de ‘abuzul in serviciu’, mi-e teama ca sperantza a inceput sa se confunde cu luminitza de la capatul tunelului.
    Ori pregatesc altceva ori deja s-a decis la CC.

    Răspunde
     
  • markwilliams
    Iunie 13, 2016 la ora 08:00

    Ce ai fost si ce ai ajuns !Si pe zi ce trece decazi tot mai mult !Pentru ca nu am nici o explicatie pentru o logica ce se vede de la o posta ca este truncheata si voit stramba!Nu esti tu omul care sa nu stie ce anume este gresit la „abuzul in serviciu „Ce ramane ca suport pentru continuarea judecarii,dupa ce acest articol este definit corect si legal.(fara interpretari si cu respect pentru cele trei laturi constitutive.)Stai bland ,NU SCAPA nici un cercetat penal ,daca A LUAT MITA (foloase necuvenite),daca a incalcat LEGEA,daca a savarsit fapta cu premeditare (cu intentie).
    Atacul la Basescu se inscrie de ceva timp,constant ,in ciurda antenista .S-a exprimat corect :pentru alcatuirea unei majoritati..adica nu vor fi parte la ilegalitati (ce nu iti convine>??)Ci mai degraba consilierii PMP vor fi foarte bine informati cu ce anume se ocupa ceilalti ..
    In rest…dezamagire totala.. pacat ca esti dotat cu inteligenta ,pe care o folosesti exact pe invers !

    Răspunde
     
  • Anton
    Iunie 11, 2016 la ora 20:05

    Domnule Guran
    Dvs stiti de unde comentez eu – nu-mi place expresia ” POSTEZ „!
    Citeam dimineata ( la mine ) ca si Dvs veti fi prezent la protestul din Bucuresti pentru a o sustine pe doamna Armand
    De asemenea se anuntau in jur de 4000 de participanti dar au venit in jur de 500 !
    Spuneti daca nu am avut dreptate ( suna rau de tot ) atunci cind am afirmat ca doar un cutremur sau mici si bere pe gratis ii mai scoate in strada pe oameni !
    Sorry !
    Eu am devenit foarte sceptic , deja
    Apropo , CCR va adopta o solutie de compromis – cei care nu mai conteaza ( vezi Mazare ) vor putea fi condamnati iar pestii mari ( vezi Ponta , Udrea , Sova ) vor deveni liberi ca pasarea
    Adio , domnule Guran si va doresc numai ” SUCCESURI „!

    Răspunde
     
  • 50 bani
    Iunie 11, 2016 la ora 17:43

    Tineretul din Romania ar trebui sa plece din tara. Plecati din tara sa aveti un viitor mai bun. Un lucrator la pasapoarte castiga de 3 ori cat un inginer, conduce masini de ultima generatie, ceasuri de lux, restaurante scumpe, vacante in strainatate… Si ce face? O poza digitala si bate la calculator un nume si o adresa… Munca grea!

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Iunie 12, 2016 la ora 00:03

      Fac mai multe decat ati spus dvs.
      De exemplu pe mine acum doua saptamani m-a cautat un sfert de ora pe pozele infractorilor, pentru ca nu mai am domiciliu in Romania. 🙂

      Răspunde
       
      1. 50 bani
        Iunie 12, 2016 la ora 23:51

        Pentru ca toti sunt angajati pe pile si pe spaga…Numai SRI stie cati ISIS si cati infractori internationali au primit pasapoarte romanesti,cati corturari expulzati, altfel chiar si cu salarii de 3 ori mai mari cat un inginer nu si-ar putea permite luxul in care traiesc!!!

        Răspunde
         
  • Un cititor
    Iunie 11, 2016 la ora 14:34

    Am o problema D-le Guran.
    Nu pot sa dau Share sau Like la articole si inregistrari direct de pe site-ul Biziday.ro.
    Eu doresc sa impartasesc anumite articole si inregistrari cu prietenii mei de pe Facebook sau chiar cu un public mai larg, chiar si cu un comentariu pe langa.
    Se poate face ceva in aceasta privinta?

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Iunie 11, 2016 la ora 00:46

    Scuze Moise, nu m-am putut abtine!

    Răspunde
     
  • Cosmin Moise
    Iunie 11, 2016 la ora 00:38

    Moise, e clar, postacii lui Putin ori s-au impuiat precum paduchii ori au fost imprumutati, cel putin, pana scapa cu averile neciuntite mafia securisto-comunista din patria noastra draga! Prea seamana postarile cu alea pro ruse din rumaniamilitary.ro! Pe bune, astia si-au luat inca o norma, cred!

    Răspunde
     
  • Asdad2005
    Iunie 11, 2016 la ora 00:29

    Miza nu este chiar simpla precum pare la prima vedere, pentru ca sunt 3 scenarii posibile:
    1.Legea ramane, cum este acum;
    2.Legea este un pic ciuntita, vin guvernul cu un OUG, ca la interceptari;
    3.Legea este declarata neconstitutionala;

    Parerea mea, este ca acum, CC, este intr-o dilema foarte mare, pe de o parte, venirea Liviei Stanciu, aduce un pic de echilibru, pe de alta parte sunt foarte constienti, de faptul ca decizia care o vor lua, practic, se va stabili viitorul Romaniei. Dintre toate scenariile, cel care va avea cele mai mari repercusiuni, este al 3-lea. Din 2 motive, orice achizitie publica va fi golanita, iar toti care sunt in proces sau au fost condamnati(mai mult ca sigur vor merge la CEDO, unde vor castiga foarte usor), practic nota de plata la aceasta decizie, o vor plati viitoarele generatii impreuna cu noi.

    Cel mai interesant, scenariu, va fi 2 si intuitia imi spune, ca va acesta va fi pus in aplicare ca la interceptari prin OUG, cu presiune pe guvern desigur, care ar putea sa si pice la o motiune.

    Pe scurt, va fi un compromis, asta daca vor sa joace la termen, lung, daca insa vor sa grabeasca lucrurile, vor trece direct la 3, in orice caz, Base, e asigurat cel putin el, daca lucrurile nu ies cum ar trebui, pleaca in Moldova, de unde ne face cu mana.

    Răspunde
     
  • aurel
    Iunie 10, 2016 la ora 22:29

    Deh, Basescu era deja cunoscut cu presedintele jucator, adica iresponsabil. Chestia cu majoritatile i se potriveste, adica fara sa se angajeze. Cel putin, poate ca acuma n-o sa-l ia nimeni in seama.
    Dezincriminarea presupune o incriminare gresita, pe obiect sau in forma. Flagrantul nu cred ca poate fi discutat la dezincriminare. Desemenea cred ca este gresit sa fie amestecate coruptia cu abuzul in servici. Ce se intimpla la licitatii tine de relatii comerciale. Transparenta diferentiata este coruptie clara, dar trebuie sanctionat si corupatorul care de cele mai multe ori este un strain. Nu am auzit inca ca DNA sa se ocupe de straini, si cazurile nu lipsesc chiar deloc. Asta ii scade din credibilitate (si chiar poate justifica reducerea competentei), ba chiar lasa impresia de coruptie. Inadmisibil, dar totul este posibil pe masura ce societatea avanseaza. Probabil ca s-ar ajunge la triplarea pierderilor. De fapt, lipsa de credibilitate permite altor foruri sa jongleze. Asta, ca o logica simpla sau directa. Ce sa spun?

    Răspunde
     
    1. aurel
      Iunie 10, 2016 la ora 22:30

      „să-și facă loc și pe viitor la șpăgi”, asta in nici un caz. Legea este prost facuta. In caz de coruptie sunt doi parteneri, amindoi trebuie sanctionati. Daca unul toarna ca sa scape, o face pentru ca nu s-a inteles nu pentru ca sa scape. In mod normal, daca anchetatorul isi cunoaste meseria nu are nevoie de turnator. Legea ii permite sa cotrobaiasca prin toate documentele. Nici un contract nu se face verbal. Parerea mea este ca atunci cind apare un turnator, de fapt este vorba de acoperirea corupatorului. Alt sector unde legea este prost facuta, este condamnarea. Detentia trebuie cuplata cu confiscarea totala a averii. Inteleg ca poate fi dificil sa stabilesti cuantumul fraudei, dar tocmai asta este o parte din pedeapsa: sa stie sarlatanul ca risca sa piarda tot.
      In orice caz, spaga suna citeva nivele mai jos decit coruptie unde sunt angrenati politicieni si parteneri straini. Ca sa folodedc o expresie sugestiva: DNA „are grețuri” de straini. Nu pot incuraja un organism ciunt.

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Iunie 11, 2016 la ora 00:41

        Da’ ce incurajezi? Sa facem „nimic”?

        Răspunde
         
        1. Aurel
          Iunie 11, 2016 la ora 01:58

          incurajez schimbarea autentica

          Răspunde
           
  • Adrian
    Iunie 10, 2016 la ora 20:56

    Cred ca CCR a asteptat sa vada ce se intampla la alegeri pentru a lua o decizie.Acum ca multi învinuiți de abuz in serviciu au fost alesi, se vor considera imputerniciti de cetateni sa decida pentru dezincriminarea a.i.s.Sunt totusi intr-o dile, pentru ca o mare parte a comunitatilor locale nu a ales penali.Cred ca e momentul prielnic pentru a extinde autonomia locala la nivelul judiciar.Ca-n America!In zonele care si-au ales penali infractiunile savarsite de acestia sa fie dezincriminate.Efectul va fi ca , in aceste zone se vor forma enclave ale coruptiei, iar cetățenii vor constientiza in timp efectele alegerii facute.Teama de greseala se va inscriptiona in ADN-ul generatiilor viitoare.

    Răspunde
     
    1. aurel
      Iunie 10, 2016 la ora 22:50

      Spunind autonomie locala, si cu referire la America, cred ca se face o confuzie intre independenta judiciara (care este o impartialitate) si jurisdictia fiecarui stat (care nu poate fi interpretat ca o activitate locala). Jurisdictia nu poate fi coborita la nivele mai mici fara a anula autoritatea Curtii Supreme.
      In orice caz am inteles ingrijorarea privind independenta judecatorilor locali. Problema nu este noua. Justitia isi are treptele ei, trebuie doar sa functioneze.. cum trebuie.
      Generatiile viitoare nu depind de ADN si de educatie, care incepe cu societatea din care facem parte cu totii.

      Răspunde
       
  • Emilian
    Iunie 10, 2016 la ora 20:34

    Dacă dosarele au fost întocmite bine acestea rămân în picioare. Există multe fapte cu încadrare penala ce au caracter constitutional, nici nu cred că e cazul să le amintesc. Prejudiciile si nr colosal al dosarelor constituie acuzări; cata vreme au acest statut nu pot fi considerate de referință în nici un calcul statistic. Din respect pt tine si emisiunile tale, vreau să cred ca nu îți dai seama de faptul că ești puntea, sau chiar parte din mecanismul disperat ce pune presiune acum pe CCR.

    Răspunde
     
  • Kapital
    Iunie 10, 2016 la ora 20:00

    Istoria nu se mai intoarce, DNA isi va face treaba cu sau fara voia infractorilor deghizati in partide, firme, onguri, etc.
    Romania e zona de interes strategic, totul trebuie vazut intr-o poza mult mai larga.
    Chestia ca cineva se aliaza cu cel pe care tocmai l – a scuipat, tine de politruceala romaneasca de 1000 ani incoace.

    Răspunde
     
    1. aurel
      Iunie 10, 2016 la ora 22:58

      „Romania e zona de interes strategic”. Ce lagatura are asta cu Justitia?
      „politruceala romaneasca”. Nu sunt deacord cu denigrarea romanilor, nici din partea strainilor si mai ales nu din partea romanilor. Autodefaimarea este jalnica.
      Urmariti alegerile din America si va mai linistiti.

      Răspunde
       
      1. Cosmin Moise
        Iunie 11, 2016 la ora 00:44

        Dar chiar le stii pe toate maestre, da-mi voie sa-ti spun asa! Da’ tariful de postare, cat mai e tarifu’???

        Răspunde
         
        1. Moise
          Iunie 11, 2016 la ora 09:10

          Nu e postac. E un batranel din Canada care isi tot schimba numele. E nevorbit, se plictiseste, problema lui este ca incalca regula de a nu posta sub mai multe nume, problema mea ca tot incearca sa isi impuna opiniile. Cam de stanga. Desi plecat probabil din tara e genu melancolic dupa comunism.

          Răspunde
           
  • mihaix
    Iunie 10, 2016 la ora 19:33

    Moise, aia 6 milioane au zis de atunci ca nu e in regula cu CCRul si cu statul de drept. Voi urlati ca CCRul apara statul de drept, si acum v-ati intors la 180 de grade, pt ca nu va convine decizia CCR. Ghinion.

    Răspunde
     
    1. Cosmin Moise
      Iunie 11, 2016 la ora 00:29

      Care 6 milioane?

      Răspunde
       
      1. mihaix
        Iunie 12, 2016 la ora 09:57

        Tu ai citit articolul ? Daca da, citrste-l. Daca nu, citeste-l. Ce-mi plac mie postacii care nu citesc, dar dau din gura. Hint: info e aproape de finalul articolului.
        Ai citit? Acum du-te si te culca :(.

        Lol, el se intreaba (probabil pe el) care 6 milioane, cand asta scrie in articolul pe care l-am comentat.
        Esti inteligent, frumos, sau liber? Cu sau fara si logic.

        Răspunde
         
      2. mihaix
        Iunie 12, 2016 la ora 10:54

        Iar daca aveai minima inteligenta de a te desparti de unicul post tv si te uitai pe goagal, gaseai info. 7.4 mil au votat da, 900k au votat nu, total 8.3 mil de votanti. Daca din cei 7.4kk scadem frauda de 1 mil, data de DNA, si inca nedovedita in instanta (au dovedit doar cativa in TR), ajungem la cei 6 milioane dati de Moise ?
        E clar acum, sau fac o schema, un desen, o carte cu poze ?
        La unicul post au zis si ca Basescu e iubit de populatie, dar realitatea e alta, tot la 180 de grade.

        Răspunde
         
  • david
    Iunie 10, 2016 la ora 19:28

    @constantic: erata: poate vrei sa spui politrucii sau postacii.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Iunie 12, 2016 la ora 17:47

      Va multumesc, domnule david, pentru atentia pe care ati acordat-o comentariului meu. Ma simt obligat sa aduc precizarea ca nu este opinia proprie cea exprimata in comentariul meu anterior, ci este o idee preluata de la dl Marian Trifu, analist politic, prezent in emisiunea 24 intr-o ora din data de 9 iunie 2016, ora 23. Declaratiile domniei sale pe aceasta tema, persoana total impartiala si meimplicata politic, incep la minutul 4.30 al emisiunii ce poate fi gasita in arhiva Digi.

      Răspunde
       
  • Constantin
    Iunie 10, 2016 la ora 19:10

    Politologii, si nu neaparat ai lui Basescu ori ai PSD, spun ca d-na Kovessi ar cam face prin declaratiile domniei sale presiuni asupra CCR, adica tot un fel de abuz in serviciu.

    Răspunde
     
    1. Dan
      Iunie 10, 2016 la ora 20:11

      A scazut rau calitatea postacilor in ultimul timp, in primul rand noi nu avem politoloci, ca nu prea avem nici politica, dar la subiect, serviciul lui Kovesi e prezentator ca sa faca abuz in serviciu?

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Iunie 11, 2016 la ora 12:46

        Intr-adevar, serviciul d-nei Kovessi nu este „prezentator”, dar este reprezentativ. Mai reprezentativ decat al prezentatorului, comentatorului, producatorului ori realizatorului de televiziune. De la inaltimea functiei sale declaratiile sunt privite altfel de membrii CCR si de catre cetateni decat declaratiile jurnalistilor. Ele reprezinta o presiune si, chiar daca eu ori dumneavoastra suntem de acord cu ele si cu modul de exprimare, iesirile publice ale sefilor DNA DIICOT PG si chiar CCR sunt discutabile. Ori, daca vreti, aceste manifestari cu efect de presiune asupra altor institutii ar putea fi intelese in cazuri extreme. Ori, este discutabil tocmai daca asistam la o situatie extrema.

        Răspunde