BIZIDAY: MIERCURI, 8 iunie 2016


Scandalurile din spitalele româneşti îi împing pe mulţi pacienţi să plece în străinătate pentru tratament. Datele din Austria, spre exemplu, arată că numai în ultimele două luni, numărul pacienţilor români a crescut cu 20 la sută. Lipsa de încredere în sistemul de sănătate românesc se explică în primul rând prin condiţiile precare din spitale, iar ultimul scandal al dezinfectanţilor diluaţi nu face decât să sperie şi mai tare pacienţii în condiţiile în care infecţiile nosocomiale erau deja spaima tuturor.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la BIZIDAY: MIERCURI, 8 iunie 2016

  • jiji
    Iunie 10, 2016 la ora 05:03

    prea te porti cu manusi cu bagabonzii politruci, ar fi timpul sa le vorbesti ca nistor haimanale ce sunt

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Iunie 9, 2016 la ora 19:03

    Domnul Guran,
    legea cu 51% produse romnanesti in magazine e atat de absurda precum avem 51% la fructele de mare, fructele exotice, fructe si legume iarna, caise si cirese iarna-primavara. Nici cele mai avansate economii din lume nu au astfel de legi(v. Germania)
    Domnule Guran, inainte de a comenta vreun proiect de lege, de ce nu faceti ce fac toti ziaristii lumii? Intrebati mai intai expertii locali, pe cei din UE si abia la urma veniti cu parerile dvs..Asa, ca eu vin de la tara si doresc sa incurajez(ce? -cine crede ca taranul roman se va imbogati acum, ori e naiv, sau pur si simplu nu cunoaste starea satului romanesc) – ruralul din tara. Ori domnii experti au dreptate si va fi vai de capul nostru, ori marii fermieri ai lumii vor face terci agricultura romaneasca, un fermier o mie de ha. si gata. Rosiile vor fi olandeze(adica fara gust, dar de la noi!!), spanacul german, vinetele turcesti, cu acel gust de la ei, coapte pe sutele de mii ha teren cumparat de ei… Dar tot nu vom (mai) avea struguri iarna, caise in martie si kiwi intreg anul! Ce populism ieftin!
    In loc sa intarim concurenta loiala intre fermierii din UE, noi facem …ca la nimeni.
    „Avocata Elenina Nicut este de parere ca proiectul de lege incalca articolul 28 al Tratatului de Functionare al Uniunii Europeane (TFUE), care reglementeaza principiul comertului liber intre statele membre si articolul 34 referitor la interdictia restrictiilor si a masurilor echivalente.”http://www.hotnews.ro/stiri

    Răspunde
     
  • Cristian
    Iunie 9, 2016 la ora 15:13

    Parerea mea este ca in momente de genul alegerilor este bine ca emisiunea migreaza si spre politic, poate mai deschide ochii unora. Politicul si legile facute de politicieni influenteaza direct economia. Exemplu bun este legea „Supermarketurilor” care si dupa parerea mea este una foarte buna. Nu inteleg de ce ar stramba unii din nas cand vad ca este un produs romanesc. Eu trebuie sa fac cumparaturi din 3 piete diferite sa gasesc toate produsele romanesti pe care le consum in mod curent.

    Răspunde
     
  • Cristi
    Iunie 9, 2016 la ora 12:43

    Buna ziua,
    Se poate un link de download pentru audio?
    Aș vrea să ascult emisiunea în mașină, nu am timp în restul zilei.
    Cu stimă

    Răspunde
     
  • Marius
    Iunie 9, 2016 la ora 12:43

    Cum poti vorbi de economie intr-un cadru corupt? Ce parametri economici mai poti analiza pentru a face o statistica corecta?

    Răspunde
     
  • Padu
    Iunie 9, 2016 la ora 12:34

    Mie mi se pare ca cei care iubesc anticoruptia sunt in inferioritate in tara asta. Ceea ce e bine , altfel lupti cand esti in inferioritate, e o lupta mai apriga. Ce-am observat totusi este ca acum Digi 24 e cum era Antena 3 cand conducea tara Basescu. Va luati de toti cei care conduc, pe cand daca te uiti ce posteaza acum Antena 3 nu mai stii daca e televiziune de stiri sau cancan.

    Răspunde
     
  • Maria
    Iunie 9, 2016 la ora 12:04

    Darea in plata este o masura de stanga sau de dreapta?

    Răspunde
     
  • Kaxyra
    Iunie 9, 2016 la ora 11:31

    Grupul social anticoruptie, e format din oameni suficient de inteligenti ca sa nu accepte promovarea unor nonvalori doar pe principiul ca „ne mobilizam impotriva penalilor”. Acesta este motivul pentru care acest grup care l-au facut pe Johanis presedinte „tace”. Cand a vorbit rezultatul a fost dezamagitor. Vina pentru situatia actuala o au opozitia care nu vine cu un mesaj suficient de inteligent si a presedintelui ales, Johanis, care este evident depasit de pozitia pe care o ocupa si de momentul crucial pentru democratie pe care il traim.

    Răspunde
     
  • escu
    Iunie 9, 2016 la ora 10:55

    Moise, eu inteleg ca te deranjeaza coruptia, pe toti ne deranjeaza si ne afecteaza, dar te rog eu revino la adevarata identitate a emisiunii, adica la temele economice, fiindca eu deja de vreo o saptamana schimb canalul dupa 10-15 minute. Pur si simplu ai devenit plictisitor.

    Răspunde
     
    1. Sorin
      Iunie 11, 2016 la ora 23:32

      Sau ar putea sa faca 2 emisiuni . una economica si una politica.

      Răspunde
       
  • Jimmy
    Iunie 9, 2016 la ora 10:07

    As vrea sa ma refer putin la subiectul transportului public gratuit din Bucuresti chiar daca tu nu te-ai referit in emisiune. In principiu eu am viziuni liberale, dar mi se pare ca, cel putin in mediul online, prea s-au inflamat oamenii ca ne intoarcem in comunism daca facem transport public gratuit in Bucuresti. As fi fost si eu de acord daca am fi vorbit de o piata concurentiala (cea a transportului public din Bucuresti), sau daca RATB ar fi fost bine manageriat si nu ar trebui subventionat de primarie. Faptul ca RATB este deja subventionat cu mai bine de 60% face ca deja sa nu ma ma intereseze ca acest procent ar putea ajunge la 100%. In schimb as vedea niste oportunitati cu acest prilej, pe langa faptul ca se va reduce traficul si o parte dintre calatori vor migra de la Metrorex spre RATB, cred ca este o sansa foarte importanta sa implicam in aceasta subventionare toate primariile din judetul Ilfov care beneficiaza de RATB. Acestea se lafaie in bani de cel putin 10 ani, odata cu boom-ul imobiliar, datorita faptului ca beneficiaza de apropierea de infrastructura Bucurestiului, iar daca vor trebui sa plateasca daca vor sa aiba RATB au tot interesul sa o faca astfel incat sa atraga mai multi locuitori si mai multe investitii.

    Răspunde
     
  • Alex
    Iunie 9, 2016 la ora 09:18

    Moise s-a schimbat de tot aceasta emisiune.Dintr-o emisiune economică care te facea mai pozitiv, a evoluat intr-una politica( 90%) si economică (10 %) . Începi sa nu te mai diferențiezi de ceilalți ( care vad doar roșu in fata ochilor – unde tu vezi doar DNA ) .imi plăcea la emisiunea asta știrile economice, echidistanta dar si subtilitățile fata de politic.O transformi intru-un monolog politic…bleah!! Revino-ți te rog!!

    Răspunde
     
  • iulian
    Iunie 9, 2016 la ora 08:13

    Marfa de costum ce ai avut in seara asta!

    Răspunde