Clubul celor care muncesc în România, episodul 28: Ralucalatorește… prin România

Comentarii prin facebook

24 răspunsuri la Clubul celor care muncesc în România, episodul 28: Ralucalatorește… prin România

  • Lucian.MM
    Decembrie 14, 2016 la ora 14:28

    E tare Moise asta.

    Răspunde
     
  • Dana
    Mai 30, 2016 la ora 13:24

    Este 30.05.2016;mai sunt cateva zile pana la alegerile locale! Initial, scarbita de ceea ce se intampla in parlamentul Romaniei si nu numai, mi-am spus ca nu voi participa nici macar indirect la alegeri. Dar m-am razgandit. Nu fac parte din nici o grupare politica, nu fac decat politica „bunului simt” si a „verticalitatii coloanei vertebrale”.
    Domnule Moise Guran, va rog mult sa convingeti (prin metodele care va stau la dispozitie) cetatenii romani sa ceara publicarea CV-urilor candidatilor la primarie si cu atat mai mult la parlament, in presa scrisa si pe site-rile lor. Eu locuiesc in Baia Mare si am pierdut ore in sir cautand pe net, ( fara succes) CV-ul celor 9 (noua) candidati la primaria Baii Mari! Mi se pare de bun simt si logic sa-ti prezinti CV-ul in fata acelora care vrei sa te voteze, pentru a ocupa o pozitie publica. Ei sunt prezentati la posturile de Tv; nu este suficient! CV-ul candidatilor trebuie dat publicitatii in forma scrisa, caci vorba zboara !

    Răspunde
     
  • supica
    Mai 24, 2016 la ora 14:19

    @Capitanu Ruxandra
    @Gavrilescu Natalia

    Vad invidie in comentarii. Nu mai fiti invidioase pe altii care fac ceva. Spre deosebire de voi care va plangeti de mila si ati ramas ancorati in trecuturi mai gri, unii reusesc sa faca in cativa ani cat n-ati facut voi intr-o viata. Reinventati-va si poate o sa fie bine si pentru voi.

    Idei tipic romanesti. Sa moara si capra vecinului daca a mea e slaba si urata.

    Răspunde
     
    1. Bica Edmond
      Mai 25, 2016 la ora 01:29

      Pe principiul asta orice baba din sat poate fi doctor, oricine stie sa lege 2 fire este electrician. Iti place ce faci si vrei sa o faci bussines, atunci intra in legalitate. A fi legal nu inseamna a fi ancorat in trecut, altfel toate bussinesurile ar fi o haiducie.

      Asa ca pana una alta domnisoara, cu toate cunostintele ei (si are inca de invatat) nu este GHID DE TURISM.

      In plus de asta face inca o ilegalitate vanzand tururi fara licenta de agentie de turism.

      Tupeul nu poate tine loc de lege.Iar sesizarea unei ilegalitati nu se traduce in invidie.

      Răspunde
       
  • Krisztina
    Mai 24, 2016 la ora 13:03

    Nu am nimic cu persoana Ralucai, dar poate se gandeste sa isi faca si atestat de ghid de turism in Romania, ca pe lista de la ANT, chiar daca aceea lista nu este actualizata, numele ei nu apare. Nu este normal sa profesezi sa fi promovata ca persoana care face nu stiu ce pentru Romania, cand incolo nici nu are calitatea profesionala necesara pentru exercitarea profesiei de ghid. Persoanele care apar la emisiuni de poate ar trebui verificate in prealabil.

    Răspunde
     
    1. supica
      Mai 24, 2016 la ora 14:46

      Nu ti se pare ca ai ramas ancorata in liste?

      Ea are o gandire „out of the box” ..nu se limiteaza la, listele de care vorbesti tu.

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Mai 24, 2016 la ora 17:29

        Eu unul sunt impotriva acestor monopoluri cu atestarile, dar toti trebuie sa respectam legile statului. Daca Raluca are firma sau PFA, adica daca face aceasta meserie legal, atunci nu putea obtine autorizatia necesara fara atestat. Eu unul am incredere in Moise si nu cred ca ar promova ilegalitati.

        Răspunde
         
    2. Moise
      Mai 26, 2016 la ora 16:35

      Pe principiul dvs eu nu sunt jurnalist pentru ca n-am studii de jurnalist si nu voi lua nici pensie speciala de la Iohannis. Decat sa intru in asociatiile alea ale lor mai bine ma las de meserie si imi traiesc pensia pe blog.

      Răspunde
       
      1. Gheorghe Ciachir
        Iunie 8, 2016 la ora 01:59

        Moise, profesia de ghid de turism este o profesie reglementată, iar exercitarea ei este permisă numai cu îndeplinirea prevederilor legii. Scopurile sunt : protecția turistului și protecția produsului turistic național (adică să nu spui prostii despre clădiri, istorie, …) . Cred că e rezonabil, nu ? Iar referitor la spiritul de inițiativă, să știi căeste implicit deoarece, conform legii, este o profesie cu exercitare libera („profesie liberală”). Nu știu dacă activitatea ta de jurnalist este similar reglementată, dar observ cu regret că faci o diversiune: subiectul protestelor ghizilor este activitatea ilegală a fetei și fapta ta că ai prezent-o pe ea, nu exercitarea activității de jurnalist de tine. Ar fi mai cinstit să spui că nu ai știut și ai greșit, etc… Eu cred că sunt clar, poate că și exercitarea profesiei de jurnalist are niște reguli, dar cred ca nici un ghid nu ți-a comentat negativ exercitarea activității din punctul de vedere al legalității ei, așa cum faci tu aici despre ghizi.

        Răspunde
         
  • Capitanu Ruxandra
    Mai 24, 2016 la ora 09:00

    Buna ziua,

    Inainte de a invita in emisiuni diverse persoane, le verifica cineva??? Domnisoara ste o impostoare, nu are nici o calitate (profesionala) de a aborda astfel de subiecte. Informatiile sunt publice pe website-ul Agentiei Nationale pentru Tursim iar, persoana in cauza nu apare pe nicaieri.

    Ma gindesc in acest caz sa va recomand sa il invitati pe un individ care sta in fata bisericii Sf. Vineri in fiecare dimineata si sa abordati subiecte economice pentru ca in fiecare zi cerseste de la trecatori…

    Răspunde
     
  • George Nicolae
    Mai 24, 2016 la ora 08:06

    Frumoasa prezentare. De remarcat si raspunsurile prompte, corecte fara ascunzisuri privind experienta sa in SF, CA, USA date de Raluca. Desi am locuit in Bucuresti, mi-ar place o prezentare a noutatilor ultimilor 30+ years.
    Mult success,Raluca si Felicitari Moise!
    gn

    Răspunde
     
  • Dan Condrea
    Mai 23, 2016 la ora 18:15

    Imi place ca intr-o emisiune in care se promoveaza faptul ca Romania si Bucurestiul merita vizitate, explorate melodia de pe fundal este italieneasca :))). Cam penibil.

    Răspunde
     
    1. speranta R
      Mai 23, 2016 la ora 23:39

      penibil este ca ai scris fara sa gandesti;
      un copil care munceste in felul lui,canta
      foarte frumos,se incadreaza in peisaj,foarte
      bine;
      felicitari Raluca,felicitari Moise!
      acesti anonimi pe care tu ii faci cunoscuti
      vor face ceea ce fac si cu mai multa determinare,placere si bucurie

      Răspunde
       
    2. Tudor
      Mai 26, 2016 la ora 15:58

      Melodia de pe fundal este cantata de cineva care face parte 100% din peisajul autohton romanesc, nu vad care-ti e problema. Vrei sa spui ca omu’ canta prin alta tara?

      Răspunde
       
  • Gavrilescu Natalia
    Mai 23, 2016 la ora 15:48

    Pacat ca se face publicitate impostorilor. Ca orice categorie profesionala si noi, ghizii atestati, incercam sa sustinem respectatrea legislatiei in vigoare si totusi Raluca (care trebuie mentionat a particioat acum un an la Forumul Ghizilor de la Predeal) stie foarte bine ca acesta este primordial pentru noi si prin asociatiile profesionale de profil si (speram cat de curand) prin federatia care se va forma sa ne facem auziti si sa fim respectati. Ce face ea? Probabil ca etica si adevarul sunt niste notiuni desuete. Nu asa te promovezi. Tanara, draguta, simpatica dar…. cu mari lipsuri.

    Răspunde
     
    1. Constantin
      Mai 23, 2016 la ora 18:05

      Numarul relativ mic de turisti din patria noastra genereaza un soi de haiducie/piratefie. Pe masura ce resursele turistice romanesti vor fi exploatate mai intens si mai eficient reglementarile in domeniu se vor asemana cu cele din Occident. Daca nu cumva UE va adopta directive mai inainte.

      Răspunde
       
    2. Moise
      Mai 26, 2016 la ora 16:32

      Pe principiul dvs eu nu sunt jurnalist pentru ca n-am studii de jurnalist si nu voi lua nici pensie speciala de la Iohannis.
      Important este ce realizezi nu cu cine te asociezi.

      Răspunde
       
  • Kristina
    Mai 23, 2016 la ora 13:39

    Raluca este tânăra, prezentabila,cunoaste 4 limbi străine. IN FOND DE CE SA NU O CREDEM PE CUVÂNT?
    mândri ca suntem tineri români ,de ce nu?si la cat mai multe astfel de exemple.
    eu ii vad pe cei de la mine din cartier câtă însuflețire emană si cat de repede se maturizeaza mai ales in postura de
    parinti.
    Deja sa intrevede viitorul luminos ,ce sa mai încolo si incoace.
    ps.
    Apropo de lumină,nu inteleg nici pana azi schema lor de calcul atasată la factura lunară de electricitate,la gaz am încetat sa imi bat capul de asta iarna.FRATE ‘INTEGRALE DE GRADUL TREI MAI POTI rezolva ,dar modul lor de facturare actual cred ca ..ma depaseste rau de tot pe mine ma face sa ma simt inculta ,ma trimite la studii in afara
    țării

    Răspunde
     
  • Vlad
    Mai 23, 2016 la ora 01:32

    ăăă.. Moise, ne ajuți și pe noi cu numărul de telefon al Ralucă? Dau o bere 😉

    Răspunde
     
    1. Moise
      Mai 26, 2016 la ora 16:29

      Nu pot sa fac asta. Dar o puteti contacta pe blogul ei http://www.ralucalatoreste.ro/despre-raluca/

      Răspunde
       
  • Sorin
    Mai 22, 2016 la ora 23:13

    HEXI PHARMA
    Dacă puneau APA SFINȚITĂ in bidoanele acelea , avea un efect mai mare asupra microbilor decit soluția lor diluată de sute de ori!

    Răspunde
     
    1. aCID
      Mai 23, 2016 la ora 20:18

      Deci ăsta i-a fost păcatul, n-a mers cu bidoanele la biserică!

      Răspunde
       
  • cosmin
    Mai 22, 2016 la ora 19:37

    Salut Moise, lucrez ca șofer de taxi in londra,i-ti urmăresc toate emisiunile online,sunt un mare fan a ceea ce faci pentru nația noastra si crede-ma ca atât eu caat si sotia mea care lucrează în turism aici promovăm România ca tara turistica si majoritatea clienților care pleacă din mașină mea după o cursă raaman impresionați de ceea ce aaud si vad cum deja multora li se așterne în plan ca viitoare vacanta.

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Mai 22, 2016 la ora 19:34

    Super afacere.
    Ma gandisem la asa ceva exact pana sa plec din Romania, dar nu aveam contactele necesare cu agentiile de turism din afara tarii, internetul era mai putin folosit decat astazi, ca familist era mai greu sa fiu plecat fiecare weekend de acasa, nu stiam decat engleza nivel mediu si sunt barbat deci nu aveam nici o sansa in fata Ralucai. 🙂

    Răspunde