BIZIDAY: MIERCURI, 18 mai 2016


Prins în flagrant când lua mită, directorul spitalului judeţean din Constanţa a fost reţinut pe loc pentru 24 de ore. Procurorii au dubii serioase privind modul în care s-au făcut achiziţiile pentru spital, achiziţii aprobate de Dănuţ Căpătână. La mijloc este vorba despre o serie de contracte privind servicii IT pentru care spitalul plătea aproape 140 de mii de euro, fără TVA, anual.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la BIZIDAY: MIERCURI, 18 mai 2016

  • Laci H
    Mai 27, 2016 la ora 23:48

    Pai cei care opresc caldura când pleaca de acasa, de fapt sunt incalziti de catre apartamentele invecinate…astfel imi permit sa spun: Nesimtiti sunt cei care se incalzesc pe banii vecinilor!

    Răspunde
     
  • ancan
    Mai 24, 2016 la ora 21:27

    Pina la liceu, locuiam intr-un oras suficient de mic pentru ca toti sa stie care de unde vine, cine e localnic si cine e venetic. In zona se construiau hidrocentrale si tunele pentru acestea. Deci era nevoie de muncitori multi, care erau detasati-transferati-mutati din zona Moldovei. Localnicii, in majoritate, lucrau la fabrica de cherestea sau la cea de mica. Doar ca, pe vremea lui Ceasca, mutarea obligatorie a oamenilor muncii nu era o problema. Daca-i ordin de la partid…

    Sigur, azi, totul e benevol si optional, mai ales cind sunt atitea ajutoare sociale, pre- si post-electorale. In fond, de ce s-ar muta la Timisoara sau Oradea? Dar iata ca decalajele sunt constante in timp, chiar dincolo de regim si orinduire.

    Răspunde
     
  • Iordachescu Marian
    Mai 20, 2016 la ora 19:08

    Va urmaresc si la radio si la tv atat pe tine Moise cat si pe Cristian Tudor Popescu, un ziarist care initial pe sticla mi s-a parut antipatic, in primul rand pentru ca nu zambeste. Acum ca aflu putin cate putin din ce se intampla in tara noastra incep sa-l inteleg mai mult pe el decat pe tine (nu inteleg de unde mai ai puterea sa zambesti). Eu va dorescsa aveti ocazia sa realizati cat mai multe emisiuni ca cele realizate dupa caderea guvernului Ponta, cand am nutrit o raza de speranta. Imi mai doresc ca acest Calin Popescu Tariceanu, daca este posibil, sa dispara definitiv si grabnic din viata politica, dar nu iesind la pensie de drept si cu acea nenorocita de pensie speciala ci, eventual, la unul din acele vestite Beciuri Domnesti, pe o perioada cat mai indelungata si cu averea confiscata.Sa aveti sanatate, putere si ocazii cat mai multe sa faceti ceea ce stiti voi mai bine profesional!

    Răspunde
     
  • cornelia
    Mai 20, 2016 la ora 18:03

    inspectoratul pentru situatii de urgenta ce face nu vede ca toate caile de acces in spitalul judetean constanta sunt inchise unele sunt blocate de tot veniti si vedeti , mincarea pacientilor este ozoaie pe care nici porcii nu omananca , s au pus usi de termopan la tot subsolul spitalului pentru ce cind sectiile sptalului sunt un focar de infectie veniti si vedeti medicamente si acum pacientul isi cumpara pentru ce stau atitea bodyguardsi au fost zile in care dimineata erau cite doazeci se poate verifica ecipamentul de protectie pentru cel cumparau pacientii la ce infectie este in spital dr serba de ce nu da chitante pacientilor pentru protezari au cel mai mare scor din tara totul se poate verifica

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Mai 19, 2016 la ora 19:04

    Mi-ati sters o postare, dar speranta moare ultima si sper macar ca veti reflecta la ce am scris eu acolo.

    Răspunde
     
  • Flavius
    Mai 19, 2016 la ora 14:54

    Salut Moise,
    Intru direct in subiect: am urmarit stirile despre situatia producatorilor de lapte din Bihor (si din toata tara de fapt) si as vrea sa atrag atentia asupra unei alternative la contractele cu marii producatori de lactate (care ii pun pe micii fermieri intr-o pozitie vulnerabila), respectiv distributia directa prin automate de distributie.
    Eu cumpar lapte de la un automat al unui producator din zona, locuiesc in Timisoara iar producatorul este in Liebling, la cca. 33 km de oras; laptele costa 3 lei/l; eu cumpar de obicei lapte de 20 lei (6.67 l), iar din smantana fac unt (5 minute cu mixerul); la fiecare 6.6 litri de lapte (20 lei) mai fac si 250-300 g unt de casa. Fara conservanti si potentatori de gust. Laptele ramas este cel putin la fel de bun (calitativ) ca si cel din comert cu 3.5% grasime. Per ansamblu, am calculat ca fac o economie de cel putin 10%, fara niciun compromis in privinta calitatii. Destul de convenabil.
    Din cate inteleg (vezi link-ul de mai jos) producatorului ii merge destul de bine.
    “Avem şase aparate în Timişoara. Le alimentăm şi de 10 ori pe zi, mai ales în weekend. Vindem în medie 1800-2000 l într-o zi” a declarat Petru Stanca, administratorul automatelor de lapte.”
    http://oradetimis.oradestiri.ro/automatele-de-lapte-o-afacere-care-n-a-auzit-de-criza-la-timisoara#.Vz2cxkYUMa4
    Nu stiu cat costa un astfel de automat de distributie lapte (amortizarea?) dar poate producatorii romani ar trebui sa arunce o privire…
    Mult succes!
    Flavius

    Răspunde
     
  • Dorel.
    Mai 19, 2016 la ora 12:51

    Moise emisiunea de Miecuri a fost interesanta ca de altfel ca majoritatea emisiunilor tale dar desi am urmarit-o in reluare calitatea transmiei a fost de data asta foarte proasta.

    Răspunde
     
  • alexman
    Mai 19, 2016 la ora 10:37

    Cine trebuia sa il demita pe individul din CT ar trebui el insusi demis, pentru ca ori este partas ori incompetent.

    Răspunde
     
  • Goldmund
    Mai 19, 2016 la ora 09:05