BIZIDAY: MIERCURI, 27 aprilie 2016


Omul de afaceri Cristian Burci a fost ridicat de procurorii DIICOT care îl suspectează de evaziune fiscală și spălare de bani, în legătură cu intrarea în insolvență a mai multor firme pe care le deține. Burci este acționarul majoritar al televiziunii Prima TV, a două posturi de radio și al cotidianului Adevărul.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

10 răspunsuri la BIZIDAY: MIERCURI, 27 aprilie 2016

  • Nu Cred!
    Aprilie 29, 2016 la ora 03:38

    Dragă Moise,

    Cugetarea asta profundă a ta în legătură cu închisorile m-a făcut să discreditez orice alt raționament pe care ni-l transmiți. Ideea nu e să închizi oamenii ci să îi educi și reabilitezi. Nimeni nu e criminal de bine ce îi e. Ar fi bine să se mai audă și ideea asta de la oameni ca tine.

    Cu drag,
    Cineva care nu a văzut niciodată o pușcărie.

    Răspunde
     
    1. mihaix
      Aprilie 29, 2016 la ora 11:23

      Scopul primar la puscariei este pedeapsa nu reabilitarea. Scopul secundar este reabilitarea.

      Tu realizezi ca desi nu a omorat pe nimeni acest Burci, in realitate, el si ceilalti care au furat in ultimii 27 de ani au ucis zeci si sute de mii prin saracire, si prin diminuarea resurselor care merg catre sanatate, educatie, si alte institutii de interes public. Unul care fura milioane de euro de la stat e muuuult mai rau pt societate decat unul care omoara un om.

      Răspunde
       
      1. niko
        Aprilie 29, 2016 la ora 18:09

        Baiete tu gresesti profund !!!Nimeni nu-i obligat sa dea ceva cuiva ptr ca are nevoie.Aici hotul si talharul e statul iar Burci e victima.Stiu ca e greu de priceput de catre romanasii spalati pe creier ca banii privati ai unui individ nu sant banii statului sau ai poporului.Ia asta n-a furat nimic de la stat ci doar a vrut sa se apere de jaful la scara mare practicat de o entitate mafiota chiar daca aceasta se numeste stat de drept

        Răspunde
         
        1. mihaix
          Mai 3, 2016 la ora 01:58

          Saracul de tine Niko. Muta-te in DRC, daca ai impresia ca baiatul asta s-a aparat de un stat mafiot. Era mana in mana cu statul mafiot, la fel ca si Adrian Sarbu de la protv. Omul nu platea nimic nu pt ca dadea tzeapa statului roman, ci pt ca era amic cu multi sus pusi, si pt ca era protejat de statul roman prin institutiile sale gen anaf, diicot, etc. Capisci, cap inteligent ? Doamne, multi care se cred inteligenti, dar ei saracii nu au o minima logica. Daca vorbeai de un patron de butic, da te intelegeam si iti dadeam dreptate, dar vb de Burci, cel care facea afaceri cu statul din 90, de la vanzare de copii cu protectie la cel mai inalt nivel la prima tv. Ai vreun interes, sau doar IQ sub 70 ?

          Răspunde
           
    2. Constantin
      Mai 1, 2016 la ora 19:51

      Si eu cred ca si dumneavostra ca cei care ma fura o fac din mare nevoie. Inteleg ca au nevoie de vile spatioase, apoi de piscine pentru ele, de avioane private cu csre sa ajunga la vile, de bani pentru scolile copiilor, ale nepotilor, ale strsnepotilor si stra-stranepotilor, pentru vreo cinci generatii, sa aiba ce toca. Altfel, pentru mine o mie fe euro este o suma uriasa, atat timp cat aproape jumatate din lucratorii din Romania pleaca acasa dupa o luna de munca cu vreo trei sute…mai putin de o treime dintr-o mie. Ma intreb astfel, cat este o suma mare pentru cei care ma fura? Zece mii? O suta de mii? Un milion, sau zece?! Unii sunt cercetati pentru treizeci de milioane de euro. Oare cat de rau le-a fost de au furat o suma atat de mare?! Sau nu este mult? Trei sute de milioane oare este mult?

      Răspunde
       
  • Daniel
    Aprilie 28, 2016 la ora 18:41

    Moise, fara legatura cu articolul de fata: poti explica de ce dl Adrian Vasilescu a iesit ieri si azi cu douarticole in ZF in care deplange situatia grea a bancilor cu aceasta ;ege a darii in plata ? Nu sunt un partizan al acestei legi, dar imi pare foarte suspecta aceasta insistenta a BNR. Ce treaba are BNR cu legea darii in plata ?!

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 28, 2016 la ora 07:13

    Guvernul de azi al patriei noastre este unul dintre cele mai „romanesti” cu putinta. Dupa ce un ministru a descoperit si a declarat intr-un interviu ca s-au furat bani cu camionul, iar daca nu a fost demis, afirmatia a fost asumata de executiv, dupa ce ca nu a reusit sa numeasca un director la un teatru, unde s-a amestecat desi nu era treaba guvernului si a dus la demisia fara rost a unui ministru, acum, desi mandatul ii este de doar cateva luni, a decis ca Romania NU mai doreste moneda EURO. In spiritul traitorilor pe meleagurile noastre, guvernul poate demisiona in intregime cu numai doua luni inainte de alegeri, pentru a a vea un interimat al interimatului, intrucat spiritul european la care speram ii este cu totul strain.

    Răspunde
     
  • George
    Aprilie 28, 2016 la ora 03:31

    Moise, cu tot cuvenitul respect, cu ceva timp in urma eu te-am mai educat in privinta abordarii corecte fata de subiectul cursului valutar. Pe vremea aia daca nu gresesc emisiunea era pe TVR, iar tu mergeai foarte departe, pana intr-acolo incat recomandai oamenilor sa cumpere chiar 2-3 rate in avans, pentru ca, spuneai tu, cursul era f favorabil.
    Am inceput sa ma uit iar la emisiune si vad ca insisti pe subiect, nu mai recomanzi chiar asa direct oamenilor ce sa faca, dar tot vrei sa ne spui ca intelegi ce s-a intampla si chiar ca stii ce se va intampla.

    Moise, pietele financiare sunt un pic mai complicate. Iar o atutidine a ta care nu ar sugera faptul asta, e incorecta fata de telespectatorii tai.

    Răspunde
     
  • mihaix
    Aprilie 28, 2016 la ora 02:02

    Si oare cine a fost in sie, dupa cum zicea si basescu, de acum e gata sa devina presedinte al cam deputatilor ? ce increngatura 🙁

    Răspunde
     
  • mihaix