Ce ar mai fi pesedeul fără corupți? Dar România ce ar fi?

de Moise Guran

Cred că retragerea sau nu a domnului Dragnea din fruntea PSD ţine oricum de opţiunile acestui partid. Faptul că PSD încă este cel mai mare partid din România ţine de opţiunile noastre, ca ţară, iar asta nu, nu ne face cinste. Deşi de această dată apreciez poziţia preşedintelui Klaus Iohannis, care l-a sunat pe Dragnea şi l-a sfătuit să se retragă, totuşi cred că şi eu şi Iohannis greşim, confundând cauza cu efectul. Dragnea, toleranţa PSD-ului la corupţie şi faptul că acest partid este unul reprezentativ, acestea sunt efecte. Poate totuşi ar trebui să umblăm la cauze.

zgonea dragnea

Când am auzit că un lider de sucursală PSD îl acuză pe Zgonea că nu e solidar cu Dragnea şi că ţine cu DNA-ul, am fost tentat să suspectez un aranjament între cei doi lideri ai PSD, Dragnea fiind oricum destul de mort din punct de vedere politic. O bătălie de faţadă între un preşedinte condamnat pentru corupţie şi un prim-vice zugrăvit ca un corifeu al anticorupţiei ar putea fi o încercare de rebranding al celui mai corupt partid din România. Dragnea lasă de înţeles că se va retrage oricum după locale, iar Zgonea s-a poziţionat deja corect într-o viitoare piesă despre o revoluţie anti-corupţie în interiorul PSD.

Atâta doar că, presupunând chiar faptul că un astfel de scenariu ar fi real, el tot o şaradă de adunat voturi ar rămâne. În final, astfel de piese se termină subit cu câte o marţe neagră, cu o amnistie sau o modificare de Cod Penal, sau, cum văd că e planul acum, cu promovarea unor oameni în Justiţie.

Nu insist, e partidul lor, problema lor.

Problema noastră, a tuturor, este că acest partid rămâne reprezentativ pentru România din cauza faptului că noi, ca societate, am devenit toleranţi la corupţie, iar aranjamentele politice de tipul celor pentru care a fost condamnat Dragnea sunt receptate ca fiind neimportante, minore. Și cum ar putea fi considerată altfel de către populaţie plimbarea cu urna pe la votanţi sau plimbarea votanţilor cu autocarul la urnă, când au existat informaţii credibile privind funcţionarea autocarelor electorale inclusiv la alegerile din Consiliul Superior al Magistraturii. Că, ce să vezi, nici la nivelul unor elite sociale şi intelectuale, aşa cum sunt magistraţii, partea asta cu democraţia nu ţine de principii, cât ţine de oportunităţi.

Aşa că haideţi să ne reanalizăm cu toţii ca societate. Nici Dragnea, nici PSD-ul, nici chiar condamnarea uşoară pe care acesta a primit-o acesta de la Înalta Curte nu sunt cauzele coruperii societăţii noastre. Pervertirea gravă a unor valori, lipsa unor lideri şi a unor modele credibile şi curate, ba chiar şi absenţa unor perspective de curăţare morală a societăţii… acestea sunt cauzele reale ale corupţiei.

Să fim sinceri! Societatea noastră nici nu poate fi mai mult decât este, atâta timp cât fiecare dintre noi nu îşi depăşeşte propria ipocrizie precum şi comfortul călduţ al nepăsării.

stiri verificate
Categoria: MOISE
Etichete: , , , , , ,

Comentarii prin facebook

29 răspunsuri la Ce ar mai fi pesedeul fără corupți? Dar România ce ar fi?

  • Martorul
    Aprilie 27, 2016 la ora 11:05

    Orice hotărâre are efectele stabilite de justiția independentă. Dacă în dispozitiv nu-i este interzis unei persoane să facă un lucru, să ocupe o funcție etc, nu putem să zicem că susținem statul de drept și să cerem acelei persoane să facă altceva, încălcându-i drepturile ei și alte altora care acceptă situația parțial color. Cu alte cuvinte, inutil să dorim ceva dacă instanța nu a dispus… E parțial color, după cum se vede din hotărâre. Iar sistemul are sânge în instalație pentru aleșii… care dau legi, sau care nu le dau. Instanța nu poate pronunța o decizie fără acoperire legală. Cam asta e…

    Răspunde
     
  • Martorul
    Aprilie 27, 2016 la ora 10:47

    Nu înțeleg. La birourile de votare sunt persoane care au capacitatea deplină de exercițiu, deci pot răspunde. Ele iau direct contact cu procesul de votare. Nu văd legătura dintre unul de la București și o persoană competentă din birou! Răspunderea este personală. Exemplu: Folosiți marca Humanitas că veți avea trecere, o folosiți? Apoi, dacă există o hotărâre definitivă și executorie, de ce nu se revizuiesc alegerile? Nu are efect numai pentru o persoană și nu pentru întreg procesul? Astfel stăm în minciună cu toții. Sistemul e de vină! Trebuie gândit altfel, cu efecte depline, cu restitutio in integrum pentru masa de votanți fraieriți! Altfel, se sacrifică unul fără avere și suferim toți. E la modă…

    Răspunde
     
    1. fane
      Aprilie 27, 2016 la ora 15:10

      „Sistemul e de vină!”

      Pai …si cum facem sa luam legatura cu el ? Un numar de telefon ceva , o adresa de mail de lu` Sistemu` , nu stiti ?

      Răspunde
       
  • Bai Ioane
    Aprilie 26, 2016 la ora 19:58

    Si Nastase a strigat „politic”, numai ca in realitate biletul de participare a costat 5000 de euro si toate firmele care aveau contracte cu statul au fost OBLIGATE sa participe implicit sa-l achite. Si-atunci unde e politic? Orice decizie pentru fapte penale e declarata „politic”. Hai sictir ioane.

    Răspunde
     
  • m
    Aprilie 26, 2016 la ora 19:18

    Bre Moise, nu stiu cum faci, dar de fiecare data cand faci apel la introspectie ori personala ori la nivel de societate, sfarsesti prin a fi etichetat basist fascist si trimis la… „cratita” 🙂

    Răspunde
     
    1. Catalin ( CTL )
      Aprilie 27, 2016 la ora 09:06

      Eu am o cunostinta. Mereu imi spunea de o problema pe care o avea. Am stiut ca acea persoana e propria sa problema. Mereu gasea scuze sau explicatii in exterior. Satul i-am spus care cred eu ca e problema adevarata. Abia mai vorbeste cu mine. :)))

      Răspunde
       
  • Anton
    Aprilie 26, 2016 la ora 18:11

    Totul e o chestiune de caracter !
    Priviti ce se intimpla la Opera Romana . Ai zice ca acolo gasesti crema culturii romanesti dar se striga – AFARA CU STRAINII , VORBESTE ROMANA ( sic )
    Imi vin in minte mereu acele afirmatii de genul – SI AU VENIT ROMANASII NOSTRI SI LE-AU ARATAT STRAINILOR DE CE SINT CAPABILI .
    Da , asa este . De doua zeci si sase de ani vad de ce sint CAPABILI ROMANASII NOSTRI …
    Educatia poporului roman e sublima dar lipseste cu desavirsire

    Răspunde
     
  • pol
    Aprilie 26, 2016 la ora 17:24

    eu cred ca totul tine de sistem. si spun asta din interiorul lui…
    acesta a facut stramb. pui un om intr-o pozitie si trebuie sa fie tare sa nu se incline… cei mai multi nu sunt tari si cedeaza.
    ia sa facem noi sistemul drept si oriunde ai pune un om, sa nu aiba nici o sansa sa se incline, sa calce stramb!

    Răspunde
     
  • Eugen
    Aprilie 26, 2016 la ora 17:20

    Din pacate, NIMENI, absolut NIMENI, nu poate raspunde la intrebarile de genul asta!!! Doar atat, ca mi-as fi dorit sa NU EXISTE genu acesta de oameni!!!

    Răspunde
     
  • Osiac ion
    Aprilie 26, 2016 la ora 14:55

    Atîta timp cît legile vor fi binde şi interpretabile corupția şi nici corupții nu vor dispărea.Cum poți să fii condamnat pentru fapte care sunt dovedite şi după aceea să te plimbi linistit prin parc sau cu maşina pe nu stiu unde să mai ai tupeul să mai şi zîmbeşti in fața camerelor.Personal spun că sunt total dezamăgit de toată clasa politică din România si nu cred că in anii următori, lucrurile vor evolua in bine.

    Răspunde
     
  • Mediator Penal
    Aprilie 26, 2016 la ora 14:17

    Eu cred ca poate fi aceasta societate mai mult decat este! Trebuie doar sa asteptam ca D.N.A.-ul sa isi faca treaba pana la capat!

    Răspunde
     
    1. fane
      Aprilie 27, 2016 la ora 15:03

      pana la capatul … cui? Aceasta-i intrebarea … ca pana acum multclamatul si atotapreciatul DNA s-a imprastiat mai ceva ca … , n-a realizat nimic decat praf in ochii prostilor . Da` banii , aia furati , multi , multi , bine ascunsi , mascati in transferuri catre ex-neveste , matusi , nepoti , pe aia cand o decide DNA-ul ca trebuie sa-i aduca inapoi in conturile Romaniei ? Ca pana la urma , asta ma intereseaza , nu circoteca de pe sticla , nu ” sa moara capra vecinului” ci sa-i iau capra inapoi , ca-i capra mea pe care mi-a furat-o . Asta cand om vedea-o ?

      Răspunde
       
  • Șerban
    Aprilie 26, 2016 la ora 13:14

    De data asta cred că greșiți domnule Guran. Tocmai lipsa sau blîndețea pedepselor determină ușurința cu care romînii „greșesc” băgînd mîna în buzunarele semenilor (sau al statului, în fond tot aia). Sâ nu uităm câ pe vremea lui Țepeș, cel atît de des invocat, corupția și hoția erau rarități nu boli endemice.
    Sentința blîndă îi oferâ ocazia lui Dragnea ocazia să organizeze cum știe el alegerile locale din sediul partidului în loc să se adapteze la condițiile din pușcârie, așa cum ar fi meritat cu prisoțință.

    Răspunde
     
  • Ion
    Aprilie 26, 2016 la ora 09:16

    Referitor la Dragnea e in dosar politic, ce dracu nu intelegeti. Toata ziua strigati vrem schimbare. Asa ati schimbat si 10 ani cu Base ,de nea luat naiba . Spuneti ce va dat partidele PDL&PNL si ce nu va dat PSD? Sa spuna Moise Guran cum sta treaba cu fruda de la Paris cu 1 votant pe minut cu tot cu completarea declaratei. Voi sunteti ca oile ,mergeti cu capul intre picioarele la cel din fata unde va duce ciobanul.

    Răspunde
     
  • Marius Sorin
    Aprilie 26, 2016 la ora 08:43

    Pentru domnul Moise Guran: mai aveti vreo masina de vanzare? Va rog sa-mi raspundeti pe mail. Scuze de postare la aceasta rubrica, dar nu am gasit emailul dvs de contact. Multumesc.

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Aprilie 25, 2016 la ora 22:49

    Tineti lumina aprinsa doar asa mai e o speranta de a-i ghida pe cei rataciti in intuneric. Luciditatea e acea lumina.

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Aprilie 25, 2016 la ora 22:46

    Ca tot suntem in saptamana patimilor. Desi sunt agnostic, pentru mine invataturile din Noul Testament raman extrem de importante. Oamenii accepta coruptia pentru ca nu cred intr-un viitor mai bun, nu cred ca se poate si altfel. Invataturi cum sunt : Da Cezarului ce-i al Cezarului – adica plateste-ti darile, Pilda talantilor – adica ai obligatia sa scoti maxim din ce ti-a fost dat, inclusiv bani, credinta cat un bob de mustar, taria in fata fricii si a tentatiilor, barna din propriul ochi. Majoritatea romanilor ” credinciosi ” aproba construirea catedralei pentru ca il vad ca pe templul suprem dar nu isi vad trupul ca templul suprem, si , mai grav, nu au grija de sufletul lor si se lasa corupti de ce vad in jur. Mereu dand vina pe altcineva. Uneori o fi justificat dar de multe ori impartasind vina. Desteapta-te romane ! Era ceva ce se auzea doar la Olimpiada, acum cu gimnastica la pamant, nu se mai aude nici acolo dar in suflet. Desteapta-te insemnand devino educat. In sport mai sunt cateva modele cum e Simona Halep, in cercetare de asemenea, uneori si pe strada. Imi amintesc de discursul lui Mel Gipson din Braveheartsau al lui Al Pacino din Parfum de femeie.

    Răspunde
     
    1. fane
      Aprilie 27, 2016 la ora 14:54

      „desteapta-te…” inseamna TREZESTE-TE , ca nu poti sa ai pretentia de la toti sa „devina educati” , na , ce vrei , mai sunt si de-astia ca mine , cu un singur neuron .

      Iar apropos de „agnostic” , poate n-ar fi rau sa te mai autoevaluezi din timp in timp , ca sunt sanse sa treci de partea corecta la baricadei , mai ales daca renunti la „solla scriptura” si iei si altele … in calcul.

      Răspunde
       
  • Ultimu drum
    Aprilie 25, 2016 la ora 21:11

    Este poate cel mai cinic, dar realist articol scris in ultimii ani. Dar din pacate asta ne e nivelul. Intotdeauna m-am intrebat, de ce romanii in mai toate epocile istoriei, au stat si au inghitit in loc sa lupte, iar raspunsul cel mai simplu, este ca le-a fost lene.

    La ora actuala, in Romania, lenea, combinata cu furtul, este starea de fapt. Justitia, pana la momentul Dragnea, mai ne dadea o speranta, acum, sincer, nu cred ca mai poate fi intors in urmatorii zeci de ani, pur si simplu generatia noastra cam atata poate.

    Răspunde
     
  • alexman
    Aprilie 25, 2016 la ora 21:09

    Cand ne vom trezi sa renuntam la gastile numite partide?Oare nu exista si alte modele democratice mult mai eficiente?oare nu se pot inventa unele mai bune si mai eficiente?Chiar trebuie sa ne pierdem timpul cu astfel de nemernici numiti conducatori?

    Răspunde
     
  • Zalman
    Aprilie 25, 2016 la ora 21:03

    Mai sta si la locale sa mai fure cu metoda SMS. Mr. Guran faceti o plangere la DNA sa le fie ascultate telefoanele CJ pe motiv de suspiciune de frauda. O sa va cruciti ce presiune va fi pe primari. (Mai mica de data asta pentru ca se aleg din primul tur, iar bable si mosii voteaza PSD).

    Răspunde
     
  • Decebal Ene
    Aprilie 25, 2016 la ora 20:35

    Moise, cred ca CTP a rezumat bine : se pare ca MAJORITATEA contemporanilor care formeaza poporului roman votant PREFERA oamenii corupti, stigmatizati! Motivele pot fi multiple, dar se pare ca aceasta obisnuita, acest mod de a face lucrurile, le este mai aproape de modul propriu al intelegerii, al vietii. Ca orice minoritate m-am razvratit, asa cum am crezut de cuviinta, pana la momentul in care am inteles ca acest mod nu are capacitatea intrinseca de a genera suficienta masa spre a determina o schimbare profunda. Pur si simplu buturuga (mai degraba aschia) nu este capabila sa rastoarne nimic. Schimbarea de care se tot vorbeste este departe de a fi palpabila. Sunt constient ca sti si tu ca este nevoie de generatii pentru realizarea transformarii, dar preferi sa ramai un romantic..

    Răspunde
     
  • All
    Aprilie 25, 2016 la ora 20:08

    Aceasta este condiția țării și nu va fi niciodată depășită. România se tot luptă de la 1859 să reducă decalajele față de țările dezvoltate și tot nu reușește.
    Puteți citi orice text critic adus societății noastre, scris până să înceapă cel de-al doilea război mondial și veți descoperi că problemele în fond sunt aceleași.
    Avem tot timpule scuze: comuniștii, americanii, rușii, Soroș, masonii. Cred că e timpul să acceptăm că din păcate nu vom fi niciodată o țară fruntașă și întotdeauna lucrurile vor fi mai bine făcute în altă parte.

    PS: acum câteva zile o prietenă și-a uitat telefonul într-un vestiar și nu l-a mai recuperat.
    Câți dintre voi considerați că e în primul rând vina ei pentru că l-a uitat acolo?

    Răspunde
     
    1. fane
      Aprilie 27, 2016 la ora 14:43

      daca stii deja raspunsul , la ce mai intrebi ? All , binenteles :-)))) care-i problema ?!
      Dar este si vina ta , ca nu te-ai tinut dupa colega , sa-i ai grija de telefon …

      Răspunde
       
  • Alin
    Aprilie 25, 2016 la ora 19:54

    Buna sinteza de la final.
    Acelasi lucrul il simt si eu: de ce sunt atat de nepasatori romanii: de la a ajuta un om amarat pana la a pierde 10 minute din timpul lor pretios, o data la cativa ca sa mearga sa voteze. Nici macar pe retele de socializare nu mai zic nimic, nici nu-mi dau seama daca macar citesc se intereseaza despre viata in comunitate.
    La alegeri zic ca toti sunt la fel. Dar poate totusi se gaseste unul mai breaz decat altii.
    Au foat doar doua momente de iesire din letargie in ultimii 10 ani, dupa alegerea lui Basescu in primul mandat: alegerea lui Iohannis si Colectiv. Partea cu Iohannis a fost doar din cauza mizeriei facute de Ponta in campanie si cu blocarea evidenta a diasporei. Colectiv a foat ca reactie a super nesimtirei politico-bisericeasca dupa accident: piedone, ponta, oprea, preafericitul.
    Va spun sincer ultima mea speranta legata de romani sunt alegerile locale. De ce? Din considerentul ca pe piata sunt: Firea data de un partid corupt si o televiziune mizerabila, Predoiu dat de co co ducere de partid realmente foarte proasta, Turcescu, securist de speta noua, dat de un presedinte corupt dar inca protejat, Barbu, un om de joasa speta dar de un partid inept, Piedone, Vanghelie. In toata aceasta mlastina murdara sa nu i se dea o sansa lui Nicusor Dan, ar fi prea mult pentru a intelege aceasta societate.
    Si nu nu este ideea ca „prostii” voteaza, ci din contra, cum a zis si Moise, nepasarea voteaza

    Răspunde
     
    1. Viktor
      Aprilie 25, 2016 la ora 21:58

      Evident, dupa apologetul capitalismului fara limite Guran numai PSD e corupt. Slugoii dreptei, tot slugoi raman. Si PSD va castiga din nou. Crapa fierea?

      Răspunde
       
      1. Sorin
        Aprilie 26, 2016 la ora 01:03

        Viktor și ai tai: în toată lumea civilizata doar PSD are un presedinte condamnat penal definitiv. Despre asta e vorba. Punct. Și da, și eu cred ca vor fi o grămadă de romani care vor vota PSD. Asta-i tristețea maxima.

        Răspunde
         
        1. Alin
          Aprilie 26, 2016 la ora 13:16

          Nu unul, ci 2 si un al treilea anchetat. In total in istoria de 26 de ani a acestui partid 3 din 5 au probleme cu coruptia si hotia.
          Pestele de la cap se impute!

          Răspunde
           
  • Sura robu
    Aprilie 25, 2016 la ora 19:24

    Moise,de 26 de ani ne zbatem în aceiași mocirla.Pana când oamenii nu vor înțelege ca trebuie făcută schimbarea în bine nu aveam numai de pierdut.Cum poți tu ca forță politica în România sa pui în fata numai cercetați penali, închisoare cu suspendare. .Și sa m-ai în fata oamenilor sa spui așa vom face,așa va fii.L-ai prins sadovedit vinovăția îi dai 15 cu executare .Nu contează cine e și ce culoare politica are.Dar totul începe de cei mari..Pentru-ca dacă nu 3sti în tovărășie sa spun așa cu vreun procuror ca sa știi legea nu faci nimic.In rest ce sa zic Moise….Numai bbine

    Răspunde