Nu, nu Orban este elefantul din sufrageria PNL. Orban e doar trompa…

de Moise Guran

Partidul Național Liberal ar face bine să recunoască faptul că are în sufragerie un elefant mare, roz şi foarte urât mirositor. Nu, nu mă refer la prostiile lui Ludovic Orban, deși scoaterea acestuia din cursă înainte de începerea campaniei îmi crează o satisfacție ca cetățean, dar și o frustrare ca realizator TV. Întâi să vă explic de ce nici susținerea lui Nicușor Dan nu e soluție. Oricum, elefantul este altul. Și e bicefal.

12991948_10201817978887079_1862303124_o

PNL era oricum asimilat în percepția publică PSD-ului și înainte să-l găsească DNA-ul pe Orban cu o clară dispoziție să miște ilegal niște bani prin buzunarele unor oameni din televiziune ca să apară și el mai în față. Pentru cine nu știe, televiziunile nu au voie să ia bani pe publicitate electorală, iar aranjamentul descris de DNA era, cel mai probabil pentru o servită. Adică pentru un interviu aranjat, cu întrebări centrate, ca să marcheze fanfaronul.

După retragerea lui Orban, PNL-ul mai are doar șansa să recunoască faptul că nu s-a reformat, că are o criză la vârf, nu la bază și că în loc să alerge după replici ale doamnei Gabriela Firea, ar face bine să își găsească un candidat serios și competent pentru Capitală.

Și nu, n-ar fi bine ca acesta să fie Nicușor Dan, sau un alt independent, căci, susținut de un partid mare, acesta n-ar mai fi independent. De exemplu, în 2000 candidatura independentă a lui Mugur Isărescu la președinție n-a mai fost deloc independentă după ce a ales PNȚ-ul să îl sprijine, iar despre Sorin Oprescu n-a crezut nimeni nicio clipă că a fost candidat independent.

Nicușor Dan ar face bine să își vadă de o campanie în care să demonstreze că e altceva, oricum îl ajută imens lovitura primită în plin de PNL. V-am mai spus și cu altă ocazie că Ilie Bolojan de la Oradea ar fi una dintre puținele propuneri serioase ce ar putea veni din partea PNL. Vă spun sigur că Predoiu, numele ce se vehiculează insitent, ar fi genul de candidat care ar urî să candideze la Primărie. Nu e genul de primar, poate deveni, dacă partidul i-o cere, dar experiența lui nu are nicio legătură cu administrația locală. În timpul ăsta, Bolojan, primarul Oradei și coordonator al campaniei de locale al PNL, este în situația inversă, vrea să fie primar, dar nu vrea la București.

La drept vorbind, nici nu are suficient spațiu de mișcare la nivel central, căci după ce tot el a impus un set de reguli de integritate pentru candidați, și-a dat seama că nici peneliștii nu prea țin cont de ele. Picarea lui Orban, vicepreședinte al partidului, în plasa DNA ilustrează perfect și fără tăgadă contradicția dintre regulile alea și elefantul roz al PNL. În opinia mea, PNL-ul nu mai are altă șansă, iar noi bucureștenii chiar ar trebui să avem o ofertă serioasă și de la PSD și de la PNL și de la un independent.

Revenind la DNA, deși ca cetățean al Capitalei îmi pare bine că un candidat predispus la mare corupție a picat înainte de a apuca să facă șpăgi pe banii cetățenilor, am totuși frustrarea că DNA-ul s-a grăbit. L-aș fi lăsat pe Orban ăsta să mai și dea șpăgile alea unor așa-numiți șefi de televiziune. Preferam să îi vedem audiați la DNA și trimiși în judecată și pe aceia. Ca să ne separăm mai clar unii de alții, nu de alta. Că nici șefii nu pot face servite, pe bani, fără jurnaliștii din subordine.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

21 răspunsuri la Nu, nu Orban este elefantul din sufrageria PNL. Orban e doar trompa…

  • Anton
    Aprilie 12, 2016 la ora 15:22

    Asa este , PNL- PSD , aceeasi mizerie !
    Suna dur de tot chestia asta dar este un adevar crunt
    Am citit ca PNL ar veni cu MARIAN MUNTEANU drept candidat la Primarie . Este o chestie foarte interesanta . Acest barbat este un simbol.
    Am si eu un vis sa vad pina in 2020 o linie de metrou pina la aeroport , inca trei stadioane noi sau renovate , o sala polivalenta , racordarea autostrazii Bucuresti- Ploiesti , centura Bucuresti , autostrada Pitesti -Sibiu si Craiova- Calafat , autostrada Brasov – Bors si cel putin startul la Tirgu Mures- Iasi
    Mai visez si o retea de cai ferate modernizate
    Mai visez si la un sistem de irigatii modern , la un canal Siret – Baragan
    Ce ziceti este prea mult pentru viitorul Romaniei doar le faceti pentru voi , pentru a trai mai bine si a putea fi mai mindri de voi insiva
    Poate MARIAN MUNTEANU sa nu se amestece cu taritele , poate el sa aiba un Consiliu care sa priceapa in sfirsit ca modernizarea Bucuresti-ului este mult mai importanta decit nesfirsitele certuri si piedici puse unii altora !
    Chiar daca la orice inaugurare se va face acelasi TAM- TAM facut de prahoveni la inaugurarea sensului giratoriu suspendat – 400 DE PRIMARI MOLDOVENI , ha , ha , ha !!
    Zece autobuse ca sa vada minunea , HORA UNIRII , IMNUL NATIONAL , LANT UMAN VIU MINA IN MINA , ACCENTE MOLDOVENESTI SI MULT , MULT PRIMITIVISM
    Asta e … dar mai bine cu asa ceva decit fare sens giratoriu!

    Răspunde
     
  • bmc
    Aprilie 12, 2016 la ora 10:05

    observatie personala…..cei mai multi cetateni si partidele politice…au ajuns in situatia asta pt ca nu stiu ce e aia democratie…adik au fost mintiti, tradati etc…incat democratie pt ei inseamna sa furi…in anul 2016 observ cu tristete ca nu traim intr o democratie cat de cat…adik si comunisti erai mai democrati decat acesti domni…,,macar aceeia puneau candidati mult mai destepti si pregatiti”…am ajuns ca acesti candidati sa fie suma unor interese, desigur fara viziune…la ei viziunea e asa doar ca or parea mai destepti la tv…viziunea nu e asa te nasti cu ea…eu am 30 de ani si nu am votat niciodata…pt ca votul meu vreau sa fie unul costructiv, nu inpotriva la cineva…concluzie nici un candidat nu e vizionar…daca era vizionar nu candida.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Aprilie 11, 2016 la ora 22:08

    „…să miște ilegal niște bani prin buzunarele unor oameni din televiziune ca să apară și el mai în față.”_Ar putea, oare, oamenii din televiziune sa faca asa ceva?! Eu nu cred. Nu cred nici ca mogulii din mass-media ar putea fi implicati in intimidarea procurorului-sef al DNA. Mai, sa fie! Ar putea sa faca jurnalistii asa ceva?! Nu cred. Ori, sa ascunda banii obtinuti prin mijloace ilegale in Pana mea? Chiar nu cred ca ar fi posibil.

    Răspunde
     
  • Iulian
    Aprilie 11, 2016 la ora 21:41

    Domnule Daniel in legatura cu afirmatia d-voastra”conditioneaza acordarea autorizatiei in foarte multe cazuri de cedarea de teren si/sau cu obligarea celui care o cere sa faca PUZ la strada de legatura” sunteti dezinformat. Asa trebuie facut, asta doar daca nu esti cel care cere autorizatia si nu vrei sa pierzi teren, vrei sa piarda cei care vor cumpara teren. In situatiile in care raman alei private apar ulterior o multime de probleme.

    Răspunde
     
    1. daniel
      Aprilie 12, 2016 la ora 00:34

      Consider ca este ilegal (de fapt santaj) sa ma conditionezi la acordarea unei autorizatii ca sa fac eu altceva.
      Cat priveste „donatia de teren” …….. unde mai este „garantarea proprietatii private”?
      Ca asa se face la Oradea, da stiu. Din pacate m-am lovit de asta dar eu nu donez. Nu sint „maica Tereza”. Si nici PUZ nu fac la strazi ca asa vrea CL. Ne vedem in instanta cu decidentii orasului.
      Insa aici e marea problema. Eu daca dau in judecata pe cineva asta va fi primaria sau o comisie/directie a ei. Daca castig sint buni de plata. Cine plateste? Primaria! Dar primaria de la cine ia banii? De la cetatenii ei. Adica nu de la cei care au savarsit un abuz! Aici e marea problema!

      Răspunde
       
  • popescu
    Aprilie 11, 2016 la ora 21:28

    Întreabă-l pe „bolovan” al tău de contractele cu CET-ul , dacă ar intra DNA pe fir ar fi lângă Orban and CO. E mânjit bine de tot stai liniștit probabil până la toamna transpiră și despre el unele lucruri.

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Aprilie 11, 2016 la ora 21:50

      A patit-o odata cu Valcu, sper sa nu o pateasca iar.

      Răspunde
       
  • daniel
    Aprilie 11, 2016 la ora 20:48

    Moise,ai o mare admiratie fata de primarul urbei Oradea insa lucrurile nu stau deloc asa cum crezi.
    Nea Ilie pe care il stii tu a „uitat” sa-ti spuna despre majorarea exagerata a impozitelor locale (cred ca in capitala tarisoarei noastre impozitele pe teren/locuinta sint mai mici decit la Oradea), a uitat sa-ti spuna ca in multe proiecte de dezvoltare ale orasului au fost oameni care si-au vazut casele demolate desi nu era deloc cazul (dau exemplul drumului expres care numai expres nu e de vreme ce trece printre case), nu ti-a spus despre modul de acordare a autorizatiilor de contructie care conditioneaza acordarea autorizatiei in foarte multe cazuri de cedarea de teren si/sau cu obligarea celui care o cere sa faca PUZ la strada de legatura cu terenul – care evident este in sarcina primariei si nu a celui care cere autorizatia, nu ti-a spus cat a costat piata Rogerius si ce anume justifica acea suma, nu ti-a aratat ce frumos in orasul Oradea pietonii care circula pe trotuar trebuie sa se fereasca de biciclisti pentru ca primaria a luat din trotuar ca sa faca piste de biciclete, etc, etc.
    Evident, sint din Oradea si NU SINT DE ACORD cu o buna parte din ceea ce a facut primarul.
    Nu sint de acord cu dezvoltarea in detrimentul unei parti a cetatenilor. Bolojan nu este primarul cetatenilor. Este primarul unei parti dintre ei! Al unui grup de interese adica!

    Răspunde
     
    1. Petre
      Aprilie 11, 2016 la ora 22:02

      Si eu sunt oradean si pot sa te contrazic in aproape tot ce sustii:
      – impozitele s-au marit foarte putin si nici vorba sa mai mari decta in alte orase importante ale tarii. Spre deosebire de alte orase, in Oradea se vad lucruri foarte concrete facute cu acesti bani. de la infrastructura pana la nivestitii in imaginea orasului.
      – povestea cu PUZ si autorizatiile de constructie este o aberatie, ca sa nu zic minciuna. Ma refer sa pui asa ceva in carca primarului actual. Mereu s-a cerut la autorizatia de construire sa te retragi cu gardul la o distanta fata de axul drumului, pe vrmea primarilor FSN insa respectau doar cetatenii de rand, acum respecta toti. Daca chiar esti din Oradea ar trebui sa stii si cum a primit si respectat Autorizatioa de Construire infractorul Kiss, pe vremea primarului Filip. Ma refer la strada M. Beldiceanu.
      Da, sunt multi nostalgici comunisti si in Oradea, mai sunt si cativa intr-adevar afectati de dezvoltarea orasului (cateva case demolate), dar marea masa a oradenilor sunt convns ca sunt foarte multumiti cu ce se intampla in orasul nostru. Si asta se va vedea la alegeri.
      Sper ca Bolojan sa ramana la noi, desi l-as vedea facand fata pe orice post in administratia centrala, totul e sa poata sa se inconjoare de oameni de calitate si bine iintentionati.

      Răspunde
       
      1. oradean
        Aprilie 11, 2016 la ora 23:41

        Dar de prietenul lui Bolojan, Beni Rus, abonat la toate lucrarile pe bani publici din Oradea si care vinde apartamente sociale in cartierul Luceafarul la pret de vila, ai ceva de spus? Nu stii despre ce e vorba? Apartamentele alea care se vand pe linie de partid (PNL) si pentru care trebuie sa faci cerere la primarie cum ca nu-ti permiti altceva.. Si sa nu uitam: ridicatorii se ode de la ziarul prieten cu bolovan, au acolo sediu. Pentru un saptamanal anemic se intind destul de mult.. Oare cine le plateste chiria?

        Răspunde
         
      2. daniel
        Aprilie 12, 2016 la ora 00:26

        Petre
        1.Este ca tu stai la apartament la bloc si nu ai nici un teren in proprietate?
        Daca nu cunosti macar nu emite opinii.
        Impozitele pe terenuri in Oradea au crescut enorm in ultimii 4 ani. Intotdeauna la maximul admis de catre guvern. De ce?
        2.Terenul este al meu adica proprietate privata! Ce inseamna proprietate privata in „tara lui Bolojan”?
        Tu, ca si primarie ma conditionezi sa „donez” (apropo, pana si taxele notariale tot proprietarul terenului le plateste, primaria doar beneficiaza)la acordarea unei autorizatii in favoarea primariei. De ce asta atat timp cat exista drum pe care circula pana si camioane de mare tonaj? Pentru ca, CL a hotarat ca drumurile in urbe trebuie sa aiba minim 7 metri latime? Aiurea!
        Zici ca e o „aberatie, ca sa nu zic minciuna” ceea ce am spus? Ia pune-te tu in situatia celor multi care sint pusi pe drumuri de catre primarie.
        Ai mai vrea o primarie condusa de Ilie?
        Cu centrala termica in faliment sub obladuirea primarului cum stam Petre? Eu stau la casa si platesc gazul de-mi sar capacele. Tu stai la bloc dar Bolojan iti subventioneaza apa calda si caldura si din banii mei. De ce? Eu sint mai fraier? Sau nu ma incadrez la „masa de manevra”?

        Răspunde
         
        1. Catalin ( CTL )
          Aprilie 12, 2016 la ora 07:02

          Daca stam sa gandim, nici in Belgravistan nu sunt multumiti oamenii 100%, cum or fi in Oradea. Schimbari fara disconfort nu se pot face. Dar daca nu vedem ce schimbari au avut loc in orasul Oradea in ultimii ani atunci nu prea vedem. O fi primarul ” bolovan ” dar cum altfel poti face ceva in țara asta ? Eu mananc de multe ori la cantina primariei si chiar și la masa il aud vorbind cu subalternii despre ce trebuie facut. Cred ca e extrem de implicat in proiectele din oras. Eu cred ca e, probabil, unul din cei mai buni primari din Europa. Fara doar si poate. Pur si simplu ma iau dupa rezultate.

          Răspunde
           
          1. oradean
            Aprilie 12, 2016 la ora 07:24

            In Oradea s-au schimbat urmatoarele: din trafic usurel a devenit un dezastru din cauza megalomaniei nebunului (voia el piata centrala ca-n Sibiu), din parcari pentru toata lumea in fata blocului pentru care Ioan venit de la tara se certa cu Dorel tot de la tara, pentru ca voiau sa fie cat mai sub geam, s-a ajuns la parcari pe bani in tot orasul fara sa fi rezolvat lipsa parcarilor in unele zone. Pretul utilitatilor la un nivel care iar speria si pe bucuresteni in conditiile salariilor celor mai mici din tara. Faptul ca Oradea are interzis la introducerea retelelor de gaz pentru ca nebunul prefera sa-i tina pe oradeni, sclavii unui sistem centralizat unde primaria poate sa jongleze preturile cum vrea (intotdeauna in sus). O politia locala aservita primarului si care din lipsa de educatie, instruire, etc abuzeaza de tot ce misca in Oradea.. In fine se pot detalia „realizarile” dar discutia e despre candidatul la primaria Bucuresti si nu despre taranul din Vadu Crisului.

             
          2. Catalin ( CTL )
            Aprilie 12, 2016 la ora 19:38

            Trebui intrebat Ceausescu de ce nu exista retea de gaz in Oradea. Sa faci o retea in tot orasul presupune eforturi financiare si logistice MARI. Intre timp conductele se schimba, parcarile se asfalteaza, podurile si soselele de centura se fac, orasul cu Ciuperca si piata aia de care vorbiti atrage tot mai multi turisti, caini pe strada nu sunt, parcari etajate se fac, CET-ul va fi pe gaz, tot mai multe firme deschid fabrici aici,banii au intrat in oras, nu au iesit. Dar este clar ca INDIFERENT de rezultate, daca vrei sa fii nemultumit, asa vei fi.

             
      3. taran de la oras
        Aprilie 12, 2016 la ora 14:40

        Impozitele pentru persoane fizice s-au marit in Oradea cu aproape 25%: pana anul trecut plateam impozit pe locuinta + auto 200 Ron, anul asta am de plata 250 Ron..

        Răspunde
         
    2. Constantin
      Aprilie 11, 2016 la ora 22:17

      „Ilie Bolojan de la Oradea ar fi una dintre puținele propuneri serioase…”_Am avut primar din Constanta, am avut din Videle samd. Nu am avut inca un primar care sa iubeasca Bucurestiul si sa-i respecte locuitorii. Poate, daca dl Bolojan iubeste Oradea, ar trebui sa fie lasat sa munceasca bine in serviciul oradenilor.

      Răspunde
       
      1. suparat
        Aprilie 12, 2016 la ora 13:55

        Ilie Bolojan nu este din Oradea si NU iubeste Oradea. Aceleasi probleme le are Oradea de 20 de ani: nu a avut primar din localitate.

        Răspunde
         
    3. Cristian K
      Aprilie 12, 2016 la ora 10:51

      Si eu sunt din Oradea, si tu esti un postac PSD-ist. PSD-istii tai s-au opus si unificarii orasului cu Baile Felix, voi va opuneti si dezvoltarii. Iohannis era apreciat ca adus fonduri europene in valoare de aprox 20 mil Euro in Sibiu. Bolojan a adus cam 200 de mil. euro… da…banii aia au intrat in oras ca tu sa poti sa nu votezi cu el, lipsitule de educatie.
      Orasul Oradea este un exemplu pozitiv pentru tara noastra. Nu as dori ca Bolojan sa plece la primaria din Bucuresti. La Ministerul Transporturilor de ar fi, am avea autostrazi ca orice alta tara europeana. Daca nu pleaca la guvern, sa ramana la noi sa facem un oras european

      Răspunde
       
      1. oradean
        Aprilie 12, 2016 la ora 11:15

        Daca ajunga bolojan la primaria capitalei (presupunem prin absurd), vai de kuru bucurestenilor vai fi. In primul rand le va taia subventia la energia termica, va transforma in parcare cu taxa tot Bucurestiul iar apoi va negocia cu patronatele salarii mai mici (pentru ca se poate). Hai sa zicem ca o sa-i scape de cainii maidanezi si o sa finalizeze centura.. sa inchei intr-un ton optimist.

        Răspunde
         
  • Radu
    Aprilie 11, 2016 la ora 20:28

    „Revenind la DNA, deși ca cetățean al Capitalei îmi pare bine că un candidat predispus la mare corupție a picat înainte de a apuca să facă șpăgi pe banii cetățenilor, am totuși frustrarea că DNA-ul s-a grăbit. L-aș fi lăsat pe Orban ăsta să mai și dea șpăgile alea unor așa-numiți șefi de televiziune.” Sa inteleg ca preferati ca DNA sa lase fapta sa se intample in loc sa o previna ?

    Răspunde
     
  • bolovan zici?
    Aprilie 11, 2016 la ora 20:23

    Diferenta intre candidatul Bolojan si penalii candidati la primaria capitalei e amploarea spagilor si faptul cabaronii locali in locamia lor au avut grija sa pastreze o imagine imaculata „binefacatorului” de pe Cris. Apropo de media.. Exista un spatamanal local in Oradea la care papilele gustative ale ziaristilor nu cunosc alt gust in afara de dosul primarului.. Seamana cu povestea lui Orban, nu crezi?

    Răspunde