BIZIDAY: MIERCURI, 6 aprilie 2016

  • Liviu Dragnea a făcut o nouă vizită la DNA ca să afle că este suspect într-un nou dosar de corupţie. Este acelaşi dosar pentru care tot la DNA a fost chemată şi fosta soţie a şefului PSD şi în care procurorii îl acuză pe Dragnea că ar fi protejat două angajate de la Protecţia Copilului, în perioada în care a fost preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman. Femeile lipseau de la serviciu pentru că munceau în paralel și la PSD Teleorman, dar, în ciuda absențelor, angajatele au continuat să își primească salariile întregi de la stat.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

8 răspunsuri la BIZIDAY: MIERCURI, 6 aprilie 2016

  • AdrianS
    Aprilie 12, 2016 la ora 08:56

    KI a avut o reactie, a fost deja in Israel inainte de anuntarea hotararii de arestare a unor indivizi. Parerea mea ca stia ca urmeaza niste miscari care vizeaza cetateni israelieni si voia ca un stat serios si partener sa nu fie luati prin surprindere de anunturi din Romania si sa le ceara cooperarea, asa cum ar fi normal.

    Răspunde
     
  • bobo
    Aprilie 8, 2016 la ora 10:28

    Salut Gabi Teslea,
    Daca vrei ceva pe masura pregatirii si puterii tale de munca cred ca am ceva ce ti se potriveste. Nr meu de telefon este 0743031792

    Răspunde
     
  • alexman
    Aprilie 7, 2016 la ora 13:45

    Cand ii vezi pe scolari asezati in banci, aliniati ca in coreea de nord stand smirna, cuminti te apuca plansul…. Forma aceasta de tortura este cea mai eficienta in epoca noastra. Este puscarie mascata..Esti mutilat de mic ca sa nu iti mai dai seama ulterior de anumite lucruri, sa nu poti gandi, intelege,sa nu mai fii tu insuti,sa nu ai timp de ati urma pasiunile care te implinesc ca om, ci esti pregatit doar de a raspunde prezent, de a fi bun votant, bun executant si bun consumator al sistemului nostru de invatamant si ulterior al societatii noastre multilateral dezvoltate. Pentru statul nostru este ideal si suficient aceasta reforma. Eu ii numesc criminali pe acesti oameni care ii obliga pe copii sa stea 7-8 ore pe un scaun tare din lemn si sa memoreze tot felul de ineptii care nici ei nu le inteleg cum trebuie si nu le folosesc…Mai demult am fost la un centru social unde copii nu merg la scoala ci sint invatati acolo diverse lucruri si am ramas socat sa constat cat de vii si de fericiti erau…De ce?Pt ca nu participau la acest program de exterminare a visurilor, a dorintei de a cunoaste, a pasiunilor neurmate din cauza temelor nesfarsite, a sistemului de notare cantitativa pe un proces care ar trebui sa fie calitativ,de inocularea fricii ca vei fi dat afara, a rusinii de a lua note mici,etc..Am trecut si noi demult prin lagarul asta…E socant ce se intampla inca la noi….Este dezolant ca oameni care se pretind inteligenti nu pricep ce, cum sint copii si ce vor ei..

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Aprilie 7, 2016 la ora 14:58

      Am ajuns in UK in pentru bani si am ajuns sa nu ne putem intoarce acasa din cauza/datorita sistemului de educatie si sistemului medical de aici. Sa nu exageram totusi. Si noi am trecut printr-o scoala si mai restrictiva decat cea de acum, dar nu ma simt mutilat in nici un fel. Eu unul sunt muncitor si imi place ce fac, dar am fost colegi si medici, si ingineri, si avocati, si militari, si bugetari prin guvern, si parlamentari, si muncitori… Asa ca n-a fost o piedica in calea dezvoltarii nimanui scoala de acum 40 de ani.

      Sigur ca si eu doresc o scoala ca afara in Romania, dupa cum am spus mai sus, dar totusi sa nu exageram ca nu avem scoala din Coreea de Nord.

      Răspunde
       
    2. Stelian F
      Aprilie 7, 2016 la ora 15:04

      Dar pe undeva va inteleg. Am trait peste 40 de ani in Romania si stiu ca pentru a rezolva ceva, de obicei trebuie sa exagerezi sau in prezentarea faptelor, sau in tonul folosit. De aceea ma gandesc cateodata ca ai nostrii copii cam fi victime in Romania, asa cum multi straini sunt.

      Răspunde
       
      1. Stelian F
        Aprilie 7, 2016 la ora 15:06

        „ar cam fi”

        Răspunde
         
  • Iosif
    Aprilie 7, 2016 la ora 11:54

    „Reforma” ce cuvant sterpelit si expirat. Tin minte acu vreo 7-8 ani poate si mai multi cand am facut pedagogie ca era necesar desi mi se parea inutil,oricum nu inveti sa predai indiferent cate module ai avea. Asta inainte sa imi bat capul cu doctoratul si alte minuni. Se vorbeau de „tehnici noi de predare” cand auzem dume d’alea de iti venea sa te cateri pe pereti „metoda cubului,metoda stiu,vreau sa stiu”. Astea erau deja expirate in anii 90,la noi inca si acuma astea sunt considerate ca metode „noi si interactive”. Deci cand nici macar aia care ne predau aceste tehnici revolutionare nu au auzit de Ken Robinson sau John Taylor Gatto,tot subiectul,toata tevatura asta cu reforma in educatie devine penibila si hilara in acelasi timp.

    Prin alte meleaguri se ia in serios educatia,la noi orice sa fi doar educat nu, toata lumea sare pe tine,toti te vor numi frecator de menta,sau stai,cum zicea Base? Tara are nevoie de tinichigii nu filosofi,daca tin bine minte. Prin alte tari se dau fonduri serioase,s-a trezit lumea ca nu ai de unde sa faci locuri de munca daca nu formezi oameni,daca nu investesti in inovatie,in cercetare,nu se face progres. La noi,creierele obosite si depasite au ramas tot asa impotmolite in noroi,pai fa tu locuri de munca,pai fa tu asta,pai fa tu aia,dar vezi ca nici nu te ajut,nu primesti fonduri,asa ca descurca-te. Dupa care vin statistici ca ne pleaca olimpicii,ne pleaca doctoranzii,ne pleaca intelectualii,ba stiu si eu,tara are nevoie de chelneri nu?

    Răspunde
     
  • Daniel Ioan
    Aprilie 7, 2016 la ora 11:24

    O zi neagra pentru guvernul Ciolos. Vedeti de ce la minutul 20: despre cresterea salariilor bugetarilor in locul salarizarii unitare si la minutul 27: despre (ne)reforma in invatmantul gimnazial (la care putem adauga si nereforma scolilor doctorale). Spre dezamagirea mea guvernul Ciolos a inceput sa-si arate limitele. Explicatia este simpla, mandatul limitat in timp si lipsa sprijinului parlamentar ne arata ca un guvern chiar exceptional nu poate face in aceste conditii prea mare lucru. Daca adaugam si tergiversarea programului Romania educata lansat de presedintel Iohannis, intelegem ca imbunatatirea situatiei la noi in tara necesita un nou parlament, in care sa nu mai avem majoritate PSD-UNPR-ALDE. Altfel Romania o ia pe un drum gresit, cand noi avem nevoie de reforme profunde in administratie, educatie si sanatate, ca sa nu mai zic de nevoia urgenta de infrastructura si de faptul ca este momentul pentru o noua Constitutie. Strada post Colectiv s-a revoltat impotriva incompetentei actualului parlament si implicit a partidele care l-au propus, dar politicienii au tratat aceasta revolta superficial. Singura solutie este la urne. Din pacate in loc sa constientizam cu totii acest fapt elementar intr-o democratie si sa dezbatem alternativele principiale pe care le avem, opinia publica se lasa atrasa de media si de formatorii de opinie in discutii sterile depre presedinte si sotia sa, cand alegerile prezidentiale sunt abia peste 4 ani. Este o iresponsabilitate crasa.

    Răspunde