Cioloş, Fiscul şi o problemă de trei simplă

de Moise Guran

Impresionat de campania cu problemele de aritmetică de pe tricourile jucătorilor de fotbal ai Naţionalei, propun şi eu una, care să fie eventual scrisă pe uniformele celor de la Fisc…

Dacă în ianuarie a scăzut TVA-ul, iar statul a colectat cu un miliard de lei mai mult decât în ianuarie 2015, dar pe primele două luni statul a colectat doar cu 400 de milioane de lei mai mulţi bani din TVA decât în primele două luni din 2015, rezultă că Fiscul trebuie felicitat sau mustrat pentru activitatea din februarie?

12922011_10201761686159796_2066177908_o

Premierul Dacian Cioloş i-a felicitat pe cei de la ANAF pentru rezultatele excepţionale şi i-a îndemnat să fie un fel de parteneri pentru mediul de afaceri, iar nu gardieni… Bine, e ok, aşa trebuie, atâta doar că analiza cifrelor ne arată un oarecare contratimp în atitudinea faţă de contribuabil. E clar ca vaca, mi se pare mie, că dacă din ianuarie şi până în februarie încasările din TVA ale statului au pierdut 600 de milioane de lei din avansul de anul trecut, ori e o problemă cu anul ăsta, ori s-a întâmplat ceva anul trecut.

Păi anul ăsta, după reducerea cotei generale de TVA, nu s-a mai întâmplat decât bâlba cu normele de aplicare a Codului Fiscal, care nu are totuşi mare legătură cu TVA-ul. De fapt, o analiză mai în profunzime a veniturilor statului, scoţând din calcul comerţul cu alimente, unde reducerea TVA a fost mai mare, a fost în vară şi a fost extrem de pozitivă, o astfel de analiză arată că anul ăsta în februarie au plătit TVA doar cei care plăteau şi anul trecut. Că vorbim cam de aceleaşi ponderi, dar pe un TVA de 20%.

Ceea ce s-a întâmplat totuşi anul trecut şi nu s-a mai întâmplat anul ăsta, a fost debutul campaniei Antifraudă, aia cu vânătoarea bonurilor fiscale ce a isterizat ţara, facebookul şi buticarii. Și care, vedem acum pe date comparate, are o bună parte din meritele pentru care Cioloş felicită ANAF-ul. Problema cu campania de anul trecut este că într-o lună de la debutul ei, deci cam pe la final de martie, a început să chirăie lumea, facebookul s-a umplut de povești cu bunici vânate pentru niște urzici (știri care s-au dovedit a fi cel puțin parțial false) iar Ponta, sensibil, a și schimbat regulile, i-a obligat pe inspectori să fie mai blânzi, să nu mai închidă buticuri cu ruşinosul afiş în vitrină, că nu suntem domle în Congo, ba chiar i-a obligat să îi prindă de două ori dacă se poate pe buticari că nu dau bonuri fiscale, înainte să le atingă un fir de păr.

Bun! Acuma am redus TVA-ul, că nu suntem în Congo, ne bucurăm chiar că statul colectează mai mult, premierul actual vorbeşte de conformare voluntară, iar fostul premier încă mai crede că a fost meritul lui. Sunt sigur că mulţi se vor supăra pe mine, dar mie mi se pare de bun simţ să constat că nu, nu e bine, conformarea voluntară nu mai funcţionează de când Fiscul are faţă mai umană şi colţi piliţi prin ordonanţă.

Pur şi simplu reducerea TVA din iarna asta n-are efectele celei din vară. Iar problema de aritmetică simplă, de pus pe uniformele celor de la ANAF are de fapt o rezolvare compusă… prietenia Fiscului cu mediul de afaceri o fi ea bună, dar parcă şi duşmănia celor de la Antifraudă cu evaziunea, tot mediului de afaceri îi foloseşte. Căci oricum preţurile n-au scăzut, iar dacă nu scade nici evaziunea, atunci chiar că am redus TVA-ul degeaba.

stiri verificate
Categoria: MOISE
Etichete: , , , , , ,

Comentarii prin facebook

12 răspunsuri la Cioloş, Fiscul şi o problemă de trei simplă

  • gabriel
    Aprilie 3, 2016 la ora 15:16

    Actiunea de anul trecut a ANAF a avut efecte imediate, o mare parte a celor care nu dadeau bon fiscal au inceput sa isi fiscalizeze activitatea, imi aduc aminte de un magazin de la metrou care mi-a dat bon fiscal acum un an pentru un pachet de guma de 2.50 lei…acelasi magazin saptamana aceasta nu mai ofera bon fiscal pentru absolut niciun produs…cred ca putem generaliza si sa spunem ca sunt multi care fac la fel…pentru cine face cumparaturi din Metro….nu stiu daca ati observat, dar sunt foarte multi cumparatori care ies cu cosurile pline de baxuri de alimente din magazin, factura fiind intocmita pe „persoana”, cu siguranta acele produse intra in circuitul economiei negre si nimeni nu face nimic. Toti se plang de controalele ANAF si vor indulgenta, iar evaziunea continua…ne-am revenit, ca sa zic asa…

    Răspunde
     
  • Voicu
    Aprilie 1, 2016 la ora 13:04

    Moise, spuneai ieri ca 4,5 milioane de romani cu drept de munca nu fac nimic pt ca nu sunt inregistrati la ITM si la somaj in nici un fel. Ma gandeam ca sunt multi, asa ca imi pun intrebarea: oare nu sunt exact cei plecati in Spania, Italia, UK, etc?

    Răspunde
     
  • gabi
    Martie 30, 2016 la ora 15:54

    De fapt problema ANAF nu e domesticirea,ci anul electoral. E f simplu, noi(ANAF) ne facem ca nu ne vedem, voi faceti donatii(reteta veche). Sa fie explozia imobiliarelor doar o coincidenta? In 2017 vine nota de plata, atunci sa vedem distractie, sper sa nu mai fiu in RO.

    Răspunde
     
  • Adrian S.
    Martie 30, 2016 la ora 12:34

    Micea , o intrebare oarecum in afara subiectului : cand ai avut de-a face personal cu ANAF-ul (a se intelege nu prin intermediul contabilului sau a altui reprezentat legal) ?

    In Iasi cel putin orice interactiune ca cetatean platitor de taxe cu ANAF-ul e de-a dreptul fascinanta , ceva din romanele lui Kafka.

    Oamenii sunt fortati sa stea in picioare in sali mizerabile asteptand la cozi interminabile (sunt numai 2 ghisee deschise) pentru a rezolva obligatii birocratice meschine , rezolvate online in majoritatea tarilor civilizate.

    O operatiune simpla de mutare a unui sediu social PFA a durat mai bine de 2 luni pentru ca mi-au pierdut un dosar (fizic facut din foi in anul 2015). Ca urmare sediul anaf din orasul in care s-a mutat dosarul vroia sa-mi blocheze contul bancar.

    Poate inca sunt prea tanar si acest gen de interactiuni cu statul roman inca ma afecteaza dar iti marturisesc cinstit ca au reusit sa-mi omoare orice urma de spirit civic. In curand voi fi inca un tanar care pleaca cu coada intre picioare din tara intr-un loc care nu te pedepseste pentru ca joci dupa regului.

    Ca o concluzie iti respect mult opiniile si prestatia ca jurnalist dar esti total in afara subiectului aici. Ultimul lucru de care are nevoie statul roman e ca ANAF sa devina si ma agresiv si nesimtit cu micii contribuabili.

    Răspunde
     
  • escobar
    Martie 30, 2016 la ora 10:48

    matematica e ca testul la „gravide”=ori „E” ori „NUE”….Toata „logica discursului” aparent e corecta,NUMAI ca in REALITATE NU tine seama de faptul ca in „raportarea ANAF” apare o DIFERENTA=TVA de platit,care rezulta dintr-un TVA mai mic din ianuarie 2016 cu PATRU procente=”20″,din care se „DEDUCE” parte din TVA-ul ANTERIOR de „24” procente….ceva similar cu reducerea TVA in vara la produse alimentare de la 24 la 9%….un produs alimentar cu pretul de 100 lei avea TVA-ul de 24% in suma de 19,35 lei(pt.bodu-isti 100X24:124=19,35)…dupa reducere la acelasi produs cu val de 100 lei,tva-ul de 9% era in suma de 8,25 lei….ce au facut marile magazine si nu numai…s-au aprovizionat masiv cu marfa cu tva de 24% si cand au vandut aceasta marfa cu acelasi pret au CASTIGAT prin deducere 19,35-8,25 lei=11,1 lei(deci aprox.11,1%)pe produs,CARE de fapt ERA DE LA STAT….apoi au anuntat REDUCERE CU 12% la toate produsele alimentare,lucru care a fost pastrat pana la „EPUIZAREA STOCULUI cumparat cu 24% tva”….s-a revenit la pretul vechi CASTIGUL de 11,1% intrand la COMERCIANT NU la CONSUMATOR!!!….si in general cu raportarile statistice ar trebui sa studiezi SALTUL ENORM al incasarilor ANAF in oct. 2015 cand se punea problema „debarcarii” lui ponta…oare au fost RECTIFICATE?! sau e bine primit ce a fost dat din condei!!!!

    Răspunde
     
  • Catalin ( CTL )
    Martie 29, 2016 la ora 21:59

    O mai mare reducere a taxelor trebuia facuta acolo unde se produce nu unde se consuma.
    Problema de aritmetica e corecta. O problema corecta e mai importanta decat un raspuns corect .Orice profesor de matematica isi sfatuieste elevii :” cititi problema ! ” Cum altfel sa o rezolvi.

    Răspunde
     
  • m
    Martie 29, 2016 la ora 21:25

    Bine, Moise 🙂

    Răspunde
     
  • alexman
    Martie 29, 2016 la ora 20:44

    Premierul zice:”Cred că e important să înţeleagă toată lumea că ANAF nu e un organ represiv,”
    Lumea intelege exact ceea ce vede. Trebuie sa schimbati mentalitatea si modul de lucru al angajatilor ANAF si atunci ne vom schimba si noi parerea. Una este evaziunea si alta este sa vina ca niste nesimtiti si sa dea amenzi doar ca sa isi faca planul si citez”nu putem pleca cu mana goala”…Pai nu este acest comportament de haiduc combinat cu o forma mascata de represiune?Si cum sa recuperam prejudiciul facut de anaf prin amenzile aberante si nejustificate,altfel decat prin evaziune?Omul sincer si corect nu poate supravietui tocmai datorita ANAF si politicii lui de haiducie pt bani la buget, pt pensii speciale, pt facilitati la adresa „alesilor”….Asteptam schimbari reale macar in utimul ceas……Nu zic mai mult, dar ne-am cam saturat….vin alegerile si daca nu faceti ceva atunci mutu o sa va aleaga…si vor veni extremistii la putere…..

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Martie 29, 2016 la ora 20:39

    Nu exista lege care sa impiedice fiscul sa-si faca treaba bine si la timp. Pe legea din ianuarie au functionat si in februarie. Ciudata aceasta scadere a incasarilor asa de brusc. Ce domeniu are puterea de a produce o asemenea scadere? Petrol? Tigari? …

    Răspunde
     
  • D4n
    Martie 29, 2016 la ora 19:58

    Vin si eu cu o intrebare suplimentara: O fi vreo legatura intre schimbarea conducerii ANAF la sfarsit de Ianuarie si rezultate mai proaste pe Februarie?

    Răspunde
     
  • nelu
    Martie 29, 2016 la ora 19:32

    Ce mentalitate de bugetar.

    Răspunde
     
    1. Alex
      Martie 29, 2016 la ora 19:51

      Un fel de parlamentar cu bani multi, care nu mai are treaba cu realitatile lumii de jos.. vede doar agricultura cu utilaje de milioane de euro si IT

      Răspunde