BIZIDAY: JOI, 24 martie 2016

  • Curtea Supremă de Justiție tocmai a anunțat prima sentință în dosarul Microsoft, în care au fost trimiși în judecată oamenii de afaceri Dorin Cocoș și Nicolae Dumitru, fostul ministru al Comunicațiilor, Gabriel Sandu, și fostul primar din Piatra Neamț Gheorghe Ștefan, iar pedepsele, în primă instanță ce-i drept, nu sunt prea aspre – între un an și șase luni cu suspendare și trei ani cu executare.
  • Copos şi Camelia Voiculescu au scăpat definitiv de grija dosarului Loteria 2. Faptele s-au prescris, iar Curtea de Apel Bucureşti a decis încetarea procesului penal. George Copos, Camelia Voiculescu, Sorin Pantiş, fost ministru al comunicaţiilor, plus alte zece persoane eraz acuzate că au vândut zeci de spaţii comerciale către Loteria Română la preţuri supraevaluate. Paguba estimată de DNA în acest dosar se ridica la şase sute de mii de euro.
  • Problemele cu legea ale lui Neculai Onţanu se extind până la Gabriel Oprea. O anchetă a jurnaliştilor de la Rise Project arată că o parte din terenul pe care Onţanu l-a retrocedat în urmă cu nouă ani şi pentru care a ajuns în spatele gratiilor a fost cumpărat de soţii Oprea. Este vorba despre o mie de metri pătraţi la marginea lacului Colentina pe care există deja scheletul unui hotel. În spatele tranzacţiilor şi al construcţiei stă chiar avocata Loredana Radu, reţinută aseară în acelaţi dosar cu primarul sectorului 2.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

11 răspunsuri la BIZIDAY: JOI, 24 martie 2016

  • Haidu Bogdan
    Aprilie 5, 2016 la ora 07:41

    Dezbaterea legata de pedeapsa coruptiei n-are nici un efect pe internet. Cel mai optimist lucru ar fi daca cumva Guvernul ar face aceasta dezbatare online / live, si dupa care luate niste actiuni. Parlamentul inca se apara in mod ipocrit ca reprezinta populatia, ceea ne-a dovedit ca e foarte fals.
    Daca ar fi sa pun in balanta, inchisoarea mai lunga ar fi o pedeapsa mai buna, mai ales din cauza recuperarii lente a banilor. Dar, acesti oameni, prin lege ar trebui scosi imediat din partid. Si ar trebui facut la nivel national un indice de moralitate al partidelor bazata pe numarul de arestati din gruparea lor.

    Răspunde
     
  • Marius
    Aprilie 4, 2016 la ora 15:32

    In legatura cu sentintele date. Cat timp fura sau iau de la stat eu i-as considera tradatori de tara (ce ar trebui sa insemne ca sentinta sa fie cu executare, finala si fara sanse de micsorare prin alte mijloace). Faca furi secrete de stat esti tradator pentru ca faci rau statului, pai faca furi bugetul statului nu tot rau statului faci? Deci tot tradator ar trebui sa fi.
    Cat despre cat de lunga este sentita, este foarte simplu de calculat. Salariu mediu pe tara este X PE an (sa zicem 25000lei). Primesti atatia ani cat ai furat, binenteles ca bani trebuie restituiti la buget. Asa am curata tara mult mai repede.

    Răspunde
     
  • alin
    Martie 27, 2016 la ora 17:05

    Mise, bula imobiliara nu se produce prin cresterea tranzactiilor ci prin cresterea artificiala a pretului.Cu o crestere de 15-20% a volumului in 5 ani pretul va creste cu peste 40 %…adica bula imobiliara care va produce un castigator si 9 faliti.Cine uita greselile trecutului sigur le repeta

    Răspunde
     
  • Silviu Danila
    Martie 25, 2016 la ora 21:27

    Pentru ca statul sa fie eficient în lupta cu infractorii ar trebui sa fie mai pragmatic și mai eficientfăcând câteva lucruri ca de exemplu:
    1.Toți condamnatii care au returnat bani la stat ar trebui sa nu iasă din pușcărie decât după ce se recuperează integral datoria. Să vedeți ce repede s-ar recupera toți banii. 2.Toate cheltuielile făcute de stat pentru a le dovedi vinovăția să fie recuperate tot de la ei. Atunci poate ar recunoaște mai repede.
    3.Până se recuperează integral datoria să fie monitorizate toate cheltuielile pe care le fac, pentru că îi vedem trăind tot pe picior mare sau cumpărând tot felul de scrieri pentru a-și reduce pedeapsa.
    4.În pușcărie să muncească pentru a-și acoperi cheltuielile de ședere acolo la standardele dorite și pentru recuperarea pagubei

    Răspunde
     
  • jiji
    Martie 25, 2016 la ora 15:53

    Cu asemenea condamnari coruptia va fi in floare si pe mai departe, bataie de joc, pina si gainarii fac mai multi ani, merg si eu la furat, dar ceva de milioane ca altfel m-am fript, justitie corupta

    Răspunde
     
  • petrica
    Martie 25, 2016 la ora 14:23

    puscarie pe viata

    Răspunde
     
  • Stelian F
    Martie 25, 2016 la ora 10:52

    Offf, iar trebuie sa fiu carcotas si credeti-ma ca as dori sa nu gasesc motive in emisiunea dvs.
    Spuneti-mi ca n-ati mintit ca nu ati retinut numele de fata al fostei sotii a lui Dragnea, numai ca sa-i puteti spune „fosta Dragnea”. Prefer sa spuneti adevarul cu subiect si predicat, decat printr-un artificiu (minciuna) ca acesta.

    Răspunde
     
  • Paul
    Martie 25, 2016 la ora 02:54

    D-le Guran,

    Eu va urmaresc pe dumneavoastara si domnul Patraru. Vreau sa va spun ca am spoturi publicitare de aici in state. Eu nu stiu daca companiile publicitare va platesc. Insa daca va intereseaza sa va recuperati banii de la ei am sa ai notez si va dau pe o lista. Trimiteti-mi un email daca sunteti interesat.

    Toate bune.

    Răspunde
     
  • Paul
    Martie 25, 2016 la ora 02:33

    D-le Guran,

    Justitia este corupta. Daca inalta curte ar fi dat sentinta: voi stati in puscarie pana cand ANAF recupereaza milioanele si dupa aceia va ispasiti sentinta ii credeam ca impart dreptatea. Deocamdata in ochi mei ei nu reprezinta dreptatea si ca atare ar trebui sa se duca pe pustii. Ori poate IQ-ul lor este de vina. Ce circ rusinos.

    Răspunde
     
  • Haitomic Adrian
    Martie 25, 2016 la ora 02:20

    Draga Moise/Echipa Biziday,

    Va prezint Opinia mea.
    Legat de dosarul Microsoft:
    Eu care ofer spaga sunt mai putin vinovat fata de cel care primeste? Ma framanta asta.
    – In opina mea este mai vinovat cel care ofera decat cel care primeste, deoarece ofertantul are mai mult de castigat decat cel care primeste. Altfel nu ar face oferta. Cere vs Oferta asa cum o inteleg eu.
    COO-ul care a oferit are puterea de exemplu asupra mintilor luminate din Romania. Reprezinta un exemplu pt modul in care un tanar intreprinzator trebuie sa conduca compania.
    Nimeni nu spune in presa despre cine a dat spaga. Trebuie sa fim constienti ca actul in sine reprezinta otrava pentru clasa peste media intelectuala, prin simplu fapt ca este puterea exemplului.
    – Acum eu ce sa inteleg? Ca asa merg lucrurile? Ca simtul civic si onestitatea sunt reprezentari fictive ale creierului meu? Oare am fost mintit de parinti prin educatia mea rurala si au vrut sa ma fereasca de lucrurile relele in viata?
    – Daca tot vreti sa dati un exemplu de conduita morala, atunci „CURAJ” si dati numele celor care au oferit mita. Sunt la fel de importanti, daca nu mai mult, decat cei care au primit. Deoarece ei stiu mai bine.

    Cu respect,
    Adrian

    Răspunde
     
    1. Stelian F
      Martie 25, 2016 la ora 09:47

      Cel care da spaga are mai mult de castigat numai daca are cui sa dea acea spaga si daca cel care ia spaga face acel lucru ilegal, dar poate chiar si legal, care i se cere prin acea spaga.
      De ce este mai vinovat cel care oa spaga?
      Pentru ca el poate chiar obliga pe celalalt ca sa-i dea spaga. De ex un medic nu opereaza un pacient pana nu primeste spaga de la el.
      Eu cred ca de obicei cei care organizeaza licitatiile cauta mai intai pe cei dispusi sa dea spaga pentru a le castiga la preturi umflate si nu ca reprezentantul unei firme merge din birou in birou sa gaseasca pe cineva dispus sa dea spaga.
      Asadar legea e normal sa considere mai vinovat pe cel care ia spaga, chiar daca putem presupune ca are mai putin de castigat decat cel care da spaga, pentru a impiedica cumva ca functionarul public sa cauzeze acea spaga.

      Răspunde