Mai văzui filmul ăsta cu Ford… Da’ și pe ăl cu autostrăzile oltenești îl știu

de Moise Guran

Mă tot gândesc de vreo câţiva ani cum să explic eu românilor că perfectul simplu e din limba latină şi că nu e vorbă ţărănească, aşa cum mi-a reproşat mie un ascultător când m-a auzit că-l folosesc şi la radio. Perfectul simplu e academie, nu e țărănie. Natural pentru olteni, perfectul simplu să ştiţi că vine  la pachet şi cu o oarecare stare de veselie, care nu-i întotdeauna potrivită, că uite, mie îmi veni ideea cum să vi-l dau gratis de la o ştire care nu prea era de bine.12887278_10201717688619885_874626467_o

Umbrit în atenţia generată de evenimentele de la Bruxelles, anunţul oficial al companiei Ford Europa de începere a producţiei modelului Eco Sport a fost mai degrabă o ştire dezamăgitoare decât una pozitivă. Asta o dată pentru că oricum anunţul era aşteptat, dar era aşteptată o dată de începere a producţie la începutul anului viitor, nu la finalul lui. Iar asta e dezamăgirea. A venit ditamai CEO-ul Ford să-i mângâie pe angajaţi pe capetele lor olteneşti, să le spună ce buni şi zâmbitori sunt şi să le spună că … hai că-ncepe… ştiţi bancul ăsta?

Detaliul că producţia nu începe chiar în 2017, ci mai mult în 2018, este important atât pentru angajaţi, cât şi pentru economia naţională, pentru că dacă americanii reuşesc să facă cel puţin 100 de mii de maşini la Craiova, PIB-ul ţării va creşte cu 1%. Dacă fac 200 de mii va creşte cu 2 procente… şi nu-i puţin… Acuma însă, oltean şi eu ca şi ăia de muncesc în Bănie, nu mă mai las păcălit, că am mai văzut filmul ăsta cu Ford.

Dacă se ţineau de promisiunile din contractul de privatizare din 2007-2008, România nici nu mai intra în criza economică, n-ar mai fi fost nicio recesiune, căci Ford ar fi produs mai multe maşini decât Dacia.

Desigur, ar fi rămas cu ele acolo, în Oltenia, ar fi umplut Filiaşul şi Craiova, căci între aceste două localităţi este singurul drum pe patru benzi din toată Oltenia. Iar să scoţi 300 de mii de maşini din România, vă rog să mă credeţi, nu e deloc uşor. Nici spre Calafat la Dunăre n-ar fi avut unde să le ducă, deşi drumul este mai liber decât spre Slatina sau spre Timişoara, căci la Dunăre n-ar fi avut cum să le încarce pe vapor, iar maşinile astea Ford n-am prea auzit să plutească.

Ceea ce încerc să vă spun este că, deşi anunţul Ford de amânare a începerii unei producţii mai serioase de automobile la Craiova e o veste proastă, partea bună e că mai avem un an şi jumătate să ne gândim şi, eventual, să şi facem un drum mai de Doamne ajută care să lege Oltenia de restul ţării. Ori spre Timişoara, deşi încolo peste Carpaţi e mai greu, ori spre Bucureşti, pe la domnul Dragnea prin grădină, ori spre Sibiu prin Piteşti. Ca să mai lase şi oltenii patriotismele locale şi să dea perfectul simplu la ofertă cu maşinile Ford pentru toţi românii.

PS Perfectul simplu din titlu este folosit greșit. L-am pus de amorul artei. Perfectul simplu se folosește numai în cazul unui trecut recent. În complexitatea sufletului său 🙂 olteanul îl folosește în mod reflex în aceste cazuri. În cele în care se referă la o acțiune mai îndepărtată de câteva ore, în timp, el folosește ca toți românii perfectul compus.

stiri verificate

Comentarii prin facebook

17 răspunsuri la Mai văzui filmul ăsta cu Ford… Da’ și pe ăl cu autostrăzile oltenești îl știu

  • iulian
    Martie 28, 2016 la ora 11:29

    Moise….sunt gata sa pun pariu cu tine ca Ford va produce mai mult doar daca va primi foarte multi bani din partea statului….desi cred ca mai aproape suntem de situatia in care Ford va mai da oameni afara.

    Răspunde
     
  • Constantin
    Martie 25, 2016 la ora 12:47

    Proiectul B-max s-a nascut mort, iar modelele Dacia mor incetul cu incetul de batranete. Romania nu este atractiva pentru inmvestitori si nici macar pentru propriii cetateni. Atractivitatea s-a manifetstat in masura in care kleptocratia a facut posibil sa existe beneficii discutabile din perspectiva legala pentru investitori. Inclusiv in ceea ce priveste ajutoarle de stat. Cred cu tarie ca un al treilea producator de automobile ar crea o competitie benefica pentru economia patriei noastre.

    Răspunde
     
  • de ce e enervant perfectul simplu
    Martie 24, 2016 la ora 17:14

    DPDV al Academiei Romane e un timp corect. Dar atat de enervant pentru cei care nu-l folosesc. Tocmai din cauza „veseliei” implicate pe care o aminteste si autorul. Actiunea supusa perfectului simplu pare o actiune fuserita, nu una realizata temeinic precum cea careia ii este aplicat perfectul compus. La persoana a doua e si mai insultatoare, practic sugereaza ca interlocutorul ar fi facut treaba de mantuiala. Atunci cand ai facut ceva si nu prea se cheama ca „facusi”

    Răspunde
     
  • Sorin
    Martie 24, 2016 la ora 15:17

    Insistati mereu, si sunt si eu de acord, pe constructia de autostrazi. Dupa parerea mea ar trebui sa avem autostrazi si drumuri express care sa lege toate resedintele de judet.
    Dar exportul de masini nu este mai usor si rentabil sa se faca pe calea ferata?

    Răspunde
     
  • Anton
    Martie 24, 2016 la ora 12:32

    Domule Moise
    Daca ati avut curiozitatea sa cititi comentariile ati putut observa ca majoritatea s-au concentrat pe … perfectul simplu oltenesc !
    Credeti ca-i pasa olteanului de FORD si de locul de munca !
    O bucata de brinza , un praz si un zaiber sint destule ca sa-l faca fericit . Si uite ca ICI SA CRAIOVA , FURA UNU CEASURI …
    Asa sint si guvernantii care conduc aceasta tara !

    Răspunde
     
  • un postac
    Martie 24, 2016 la ora 07:36

    Domnilor, problemă e alta. Perfectul simplu se potrivește perfect americanilor care vor spune peste câțiva ani ca…făcurăm și câteva mașini aici! Oricum perfectul simplu nu poate fi paravan pentru greșeli de exprimare.

    Răspunde
     
  • Alin C
    Martie 24, 2016 la ora 00:22

    Sunt uimit sa vad, ca ne deranjeaza orice, chiar si faptul ca in Oltenia se vorbeste cu perfectul simplu, poate mai mult sau mai putin, poate corect sau incorect. Vorbim despre praz si ni se pare ca toti oltenii sunt inapoiati in saracia aia a lor. Dragilor oare chiar atat de greu este sa ne inchipuim ca toti stam la aceeasi masa?

    Răspunde
     
  • ela
    Martie 23, 2016 la ora 21:54

    Hai ca avem 11km din A6 (cum care A6, ala de leaga Oltenia de A1 ) si poate – poate se si continua in secolul curent.

    Răspunde
     
    1. Vlad
      Martie 24, 2016 la ora 15:16

      Vorbesti de autostrada (A6) de la Lugoj ??

      Răspunde
       
  • mihaix
    Martie 23, 2016 la ora 20:49

    Moise problema e ca oltenii folosesc acest perfect simplu ca inlocuitor pt orice timp, de la trecut, prezent sau chiar si viitor.
    La un moment dat te ia durerea de cap cu facui si facui si facui.
    Asa e perfectul simplu e corect, se poate folosi, dar nu chiar la orice cum faceti voi.
    Am multi amici olteni, si majoritatea sunt inteligenti si nu il folosesc non stop. Nu inteleg nici eu si nici ei aceasta incrancenare a unor olteni de a demonstra ca e mai bine ca ei. Uite iti mai zic una: mi-au zis mai multi olteni ca pe ei profesoara de romana la scoala i-a invatat ca „ei este” este forma corecta.
    Poate ca in ca oltenii sa ii invete pe altii cum sa „vorbeste”, mai bine ar vedea cum sa scape de saracia aia a lor, vecina cu furatul, bautul, si frecatul mentei. Ca sunt multe femei acolo care merg la sapa, pt a da de mancare la copii, ca barbatul e la carciuma si nu-si misca curul pe 50-100 ron pe zi plus mancare plus bautura. Zona aia e o bomba sociala si economica si nu limba romana e problema.

    Răspunde
     
    1. Madalin
      Martie 23, 2016 la ora 21:36

      Prietene, esti luat din calus? Asa spunem noi, oltenii, cand unul o mai ia din cand in cand prin porumbi. Ma cam indoiesc de inteligenta „prietenilor” olteni, care chipurile au fost invatati in scoala ca, citez ” ei este” si nu „ei sunt”. Eu, oltean fiind, am invatat ca ei sunt, nu este…..Oricum noi folosim perfectul simplu cat se poate de corect, insa aici este o alta poveste…Fiecare intelege ce vrea.Sa auzim numa`de bine!

      Răspunde
       
    2. Balasa Sergiu
      Martie 23, 2016 la ora 22:01

      Nu stiu ce olteni cunosti tu, dar eu sunt aici de 35 de ani si iti pot spune ca nu se foloseste perfectul simplu decat in conditiile enumerate de Moise Guran. Poate ca te gandesti la personajul Nea’ Marin, ceea ce este cu totul altceva.
      In alta ordine de idei, Oltenia este o zona saraca, asa cum sunt multe zone care in urma cu 25-30 de ani se bazau mult pe agricultutra si industrie dezvoltata fara cap de catre comunisti. Nu iti imagina ca lumea umbla pe aici turmentata si freaca menta, doar ca este greu sa razbesti atunci cand cei mai mari angajatori sunt institutii de stat precum Sp. Judetean sau CFR… Si de multe ori alternativa este sa mergi sa lucrezi pe salarii de mizerie pe piata de desfacere. Nu mai luam in calcul ruralul care traieste in conditii medievale apropate in toata tara. Fabrica Ford, sau cum se va mai numi ea in viitor, reprezinta o imensa bula de aer pentru economia locala. Atunci cand au facut angajari, au avut atat de multi candidati incat nu stiu cum sa ii departajeze. Gandeste-te ca o mare parte din Electroputere(un alt mare angajator comunist), este in momentul de fata o gluma prosta de „mall”. Electroputere avea peste 10.000 de angajati, acum sunt cateva sute, iar acel „mall” are maxim 1000… Sunt ani buni de cand celor de la Ford li se promite o infrastructura decenta si au ramas cu buza umflata. Fostul guvren propusese in planul de dezvoltare turisumul pentru Oltenia… turism in Oltenia… O gluma proasta.

      Eu zic sa scapi de prejudecati.

      Răspunde
       
    3. Emil
      Martie 23, 2016 la ora 22:25

      Salutare!
      Sunt craiovean. Am facut armata in Banat. Cel mai bun camarad din acea perioada era din Suceava. Sunt innebunit dupa graiul transilvan. Consider ca Iasi si Cluj Napoca sunt cele mai frumoase orase(desi am stat cate 6 ore in fiecare). Sunt roman.
      De vreun an locuiesc si muncesc in Bucuresti si am interactionat cu oameni din toate paturile sociale. Viata m-a invatat ca etichetele puse unor grupuri de oameni nu sunt decat expresia unei frustrari de moment sau a unei experiente negative traite la un moment dat. De aceea simt revolta cand intalnesc etichetari(chiar neexprimate) nefundamentate.
      1. Nu exista oltean care sa foloseasca perfectul simplu atunci cand nu e cazul.
      2. Greu de crezut ca cineva din alta zona a tarii a intalnit de-a lungul vietii mai multi olteni care au avut acelasi profesor de romana.(cu toate problemele din invatamant, nu cred ca exista profesor de limba romana care sa-i invete pe elevi va este corect sa spuna „ei este”)
      3.Oltenii, daca li se atrage atentia asupra folosirii perfectului simplu, au obiceiul sa spuna ca acest timp al verbului este corect gramatical si nu obisnuiesc sa dea alte lectii.
      4. Despre saracie, alcool si munca, precum si despre distributia acestora pe zone geografice exista studii sociologice.
      5. Romania e o bomba sociala si economica
      .

      Răspunde
       
  • mac gregor
    Martie 23, 2016 la ora 20:30

    Pai nici prazul nu e rusinos in sine, nemtii il mananca ca pe castraveti. Poate oltenii au o problema de reputatie?

    Răspunde
     
    1. Paul
      Martie 24, 2016 la ora 02:33

      O fi mancand „nemtii” prazul ca pe castraveti, da sa ma vezi pe mine mancand ceapa ca pe mere. Ce e drept, cere branza telemea. Din nefericire la varsta mea nu este recomandata.

      Toate bune.

      Răspunde
       
      1. Constantin
        Martie 25, 2016 la ora 12:40

        „Din nefericire la varsta mea nu este recomandata.”_ Nici la veniturile mele. Mai ales cea grasa, de oaie.

        Răspunde
         
  • bogdan
    Martie 23, 2016 la ora 20:05

    Frumos! Foarte frumos scris!

    Răspunde