BIZIDAY: JOI, 10 martie 2016

  • Serviciul Român de Informații susține că decizia Curții Constituționale are un impact cert asupra securităţii naţionale căci ofițerii de informații nu vor mai putea trimite procurorilor probe tehnice complexe ale unor infracţiuni precum cele de spionaj-trădare, terorism, criminalitate organizată transfrontalieră și fapte de mare corupţie. Consiliul Suprem de Apărare a Țării se întrunește mâine într-o ședință de urgență.
  • Preşedintele Asociaţiei Serviciilor de Ambulanţă, Cristian Grasu, îl atacă pe Raed Arafat acuzândul că favorizează SMURD în detrimentul Salvării. Grasu susține că angajaţii SMURD sunt depăşiţi adesea de situaţiile cu care se confruntă în vreme ce pompierilor li se locă mult mai mulți bani. Arafat respinge acuzațiile, dar conflictul din interiorul serviciilor de urgență este unul serios.
  • Banca Centrală Europeană a redus dobânda de referință la zero, anunțând în același timp că va finanța obligațiuni ale băncilor din Zona Euro cu dobândă negativă. Asta înseamnă efectiv că BCE va plăti băncile cu condiția ca acestea să dea drumul la bani în economiile statelor din Europa.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

13 răspunsuri la BIZIDAY: JOI, 10 martie 2016

  • DanT
    Martie 14, 2016 la ora 02:43

    Moise… doar 1 (unu) „contrabandist” au gasit??
    Sunt multi vanzatori pe okazii.ro care au MII DE PRODUSE.
    CUM II GASESTI?! Simplu… Cauti orice, si bifezi in stanga „Fara Factura”. Apoi ii iei pe rand si vezi care care sute si mii de produse.
    SAU cauti cei Utilizatorii cu cele mai multe calificative!
    SAU ceri informatii dela Okazii.ro

    Pe OLX „umblu” destul de mult, si nu prea vad utilizatori cu mai mult de 100 de produse. Poate nu ii lasa, si s-au smecherit, si au cateva conturi pentru a putea vinde. Pe Okazii platesti comisioane la fiecare vanzare si relistare (nu prea atractiv pe langa OLX).

    Răspunde
     
  • UN OM
    Martie 12, 2016 la ora 17:43

    Faptul ca apar discutii private din viata unui om vinovat sau nevinovat in presa inseamna ca SRI trebuie desfiintat/restructurat din temelii.Inseamna ca pe noi ne pazesc niste amatori .
    Asa ca nu le mai tineti partea ca nu merge, sunt niste amatori tristi care nu fac altceva decat sa isi etaleze frustrarile personale.

    Răspunde
     
  • Paul
    Martie 12, 2016 la ora 10:41

    SRI nu mai are ce căuta în dosare penale de corupție acest serviciu este o vulnerabilitate pt justiție

    Răspunde
     
  • Ne-proprietarul
    Martie 11, 2016 la ora 16:12

    Sunt scârbit de lejeritatea cu care lumea acceptă ideea de impozit. Din punctul meu de vedere, impozitul contravine ideii de proprietate. Într-un stat care cică apără proprietatea privată, nu ar trebui să se perceapă impozite. Impozitul e de fapt o chirie la stat. Una modică, dar pe care dacă nu o plăteşti, îţi aduce aminte repede statul cine e de fapt proprietarul aşa-zisei tale locuinţe.

    Desigur, avem nevoie de servicii, care nu sunt gratis, dar banii trebuie percepuţi din alte surse. Cum statul e incapabil să colecteze bani, se năpusteşte pe ce e la vedere: proprietăţile oamenilor, violându-le dreptul de proprietate. Ăla scris în Constituţie.

    Răspunde
     
  • luminita t
    Martie 11, 2016 la ora 12:14

    buna ziua

    si eu consider ca impozitul pe proprietate este f mic in romania .prin marirea impozitului pe proprietate , s-ar impozita oarecum ( indirect ) o parte din banii proveniti din economia neagra .
    notarii publici folosesc pt calculul taxelor la contractele de vanzare – cumparare o grila ( ceva asemanator cu valoarea de piata ! ) de ce nu se poate folosi aceiasi grila si la calculul impozitului ?
    vi se pare normal ca pt o locuinta de 50 mp sa platesti un impozit de 1800 de ron ( 150 ron / luna ) si pt un amarat de salariu de 1800 ron / luna ( brut ) sa platesti un impozit de 250 ron ???.Taxarea muncii in romania este mult , mult prea mare !!!!! ( in continuare , in romania oamenii harnici , muncitori tin in spinare lenesii si hotii )
    daca ai avut bani sa-ti cumperi o locuinta de 50 mp ( indiferent in ce perioada !!!! ) inseamna ca ai un venit mai mare de 1800 ron / luna si deci poti sa suporti plata unui impozit mai mare .
    cu un salariu de 1500 ron ( 1800 brut ) abia potisa-ti platesti chiria la o locuita de 25 mp = 400 – 500 ron / luna

    Răspunde
     
    1. DanT
      Martie 14, 2016 la ora 02:54

      Prostia si mai mare este cu „Impozit pe a 2a proprietate”. Am mostenit 5% dintr-o locuinta (casa in care am crescut) ca urmare a decesului tatalui. Si acum dupa 10ani de la deces, imi cumpar cu sotia cu PrimaCasa un apartament.
      Doamna de la Primarie ma taxeaza suplimentar pentru apartament destul de mult – unde am 50%, si pt mostenirea de 5% ma taxeaza normal…fiindca aceea e prima proprietate conform logicii lor, chiar daca nu mai locuiesc acolo de mult timp!

      Răspunde
       
  • Coco
    Martie 11, 2016 la ora 09:05

    Ben Franklin: “They that can give up essential liberty to obtain a little temporary safety deserve neither liberty nor safety.” ”Those Who Sacrifice Liberty For Security Deserve Neither.”

    Gurane, la voi instudio e noaptea mintii.
    In ce hal au ajuns autoritatile dac trebuie sa recurga la cele mai jostnice mijloace pentru a pune dupa gratii niste hoti …

    Răspunde
     
  • costi
    Martie 11, 2016 la ora 08:20

    D-le Guran urmaresc de multi ani emisiunile dvs. economice si le apreciez.Intrebarea este daca in continuare mai pastrati specificul acestor emisiuni sau doar ve-ti servi patria ?
    Sa traiti!

    Răspunde
     
    1. Moise
      Martie 11, 2016 la ora 12:44

      inainte sa ma faceti pe mine securist invatati mai bine unde se pune cratima si unde nu.

      Răspunde
       
    2. Kristina
      Martie 12, 2016 la ora 10:58

      Cred că jignire nu este să fi ofițer de informații.
      Jignitor pt.mine in calitate de civil este sa fiu condusă in continuare de prosti,inculți,hoți si frustrați.
      Cred cu tărie ca un ofițer de informații desconspirat trebuie sa lase locul liber. (si aici nu vorbesc de „sifonari”gen vecinul meu de la 5,care este printre altele si presedinte impus la asociatia de locatari 🙂

      Nu e deloc jignitor sa iti serveste patria,
      insa este incalificabil să fi un golan care isi trădează țara natală pt.un pumn de gologani

      Răspunde
       
  • Victor
    Martie 11, 2016 la ora 07:52

    De ce ne mira deciziile curtii constitutionale? Nu isi aminteste nimeni de aducerea lui Zegrean de la Bistrita…de la BJATM. Cum sa nu ai un magistrat ci un jurist de unitate comerciala? Basescu stie cum, e l-a numit. Au dat 2 decizii mari si late acesti functionari, nu magistrati, platiti din banii mei:referendumul nevalidat si ridicarea masinilor. Clujul e sufocat, Bucurestiul la fel. Mi-e jena ca il platesc pe acest abject din Ardeal. Si eu sunt din CLuj si ma gandesc serios sa imi mut firma, sa nu platesc zeci de mii de euro pe an taxe la un stat care actioneaza impotriva cetatenilor lui.

    Răspunde
     
  • Paul
    Martie 11, 2016 la ora 03:02

    Inteleg ca Iohannis s-a dus in Israel sa continue pe linia lui Basescu si Nastase. Se pare ca toti simt nevoia de consiliere Israeliana. Stiinta furtului trebuie improspatata cu cunostinte din alte tari. Sunt curios cu ce o sa apara maine in fata oamenilor.
    O sa ia cu camioanele calculatoarele si le muta peste tot. Cata prostie, se vede ca prostii astia nu au scris un program in viata lor. Raluca Pruna are creierul cat nuca ca sa debiteze asa ceva. Cum sa imparti secretele nationale cu cei care nu au competenta pe acea linie. Cum poti da o ordonata de urgenta pentru SRI. Da ce SRI-ul este subordonat justitiei? Cat amalgam, Dumnezeule.
    Se dovedeste ca judecatorii de la CCR nu stiu ce fac. Ar trebui schimbati toti incepand cu Zegrean care pare ca el a aflat ultimul de implicatii si ia „solutiile” de la televizor.

    Răspunde
     
  • Tiberiu
    Martie 11, 2016 la ora 02:28

    SRI – structura militara
    Parchetele (in general) – structuri civile
    Cetateanul X intr-o democratie are dreptul la informare in legatura cu mai toate lucrurile publice care il privesc, cum ar fi acuzatiile dintr-un dosar penal si probele pe care se bazeaza, probe obtinute prin mijloace de proba, acestea din urma obtinute prin procedee probatorii.
    CCR de fapt ce a vrut sa spuna prin decizie este ca dupa ce s-a depasit faza secreta a unui dosar penal (urmarirea penala in rem si in personam) suspectul/inculpatul sa poata avea acces total la cele doua proceduri si un rezultat (procedee,mijloace si probe), deci supravegherea tehnica sa fie facuta de un „civil” cu nume, prenume si cnp care are in fisa postului fix supravegherea tehnica si in caz ca cineva se intreaba cum a ajuns la probele cuprinse in procesul-verbal (pas cu pas si transparent) sa nu poata sa invoce clasificat/secret (truncherea informatiilor chiar fara rea credinta sau rea intentie).
    In concluzie: na-ti-o franta ca ti-am dres-o!

    Răspunde