BIZIDAY: MIERCURI, 24 februarie 2016

  • Afaceristul Gruia Stoica a primit o sentinţa definitivă cu suspendare într-un dosar în care procurorii au reușit totuși să dovedească intenția de a truca o licitație de 100 de milioane de euro. Jucătorii Înaltei Curți au arătat multă clemență, iar Gruia Stoica va presta 90 de zile de muncă în folosul comunității la Direcția Educațională din Voluntari. Interesant este că din completul ce l-a scăpat pe Gruia unul dintre judecători s-a opus pedepsei cu suspendare iar ceilalți sunt aceiași care l-au făcut scăpat în primă instanță și pe Gigi Becali.
  • Antifrauda și DIICOT au făcut astăzi descinderi simultane la mai bine de 90 de firme din patru județe ale țării, pentru a putea anihila un uriaș lanț de evaziune fiscală cu cereale. Paguba estimată este de peste 20 de milioane de euro ceea ce înseamnă că prin aceste firme trecea o bună parte a grâului din Bărăgan.
  • Premierul Dacian Cioloș a dat un semnal explicit de schimbare în Poliția Română prin susținerea polițistului rebel și scriitor Marian Godină. S-a întâmplat imediat după o ședință de guvern în care s-a decis reducerea birocrației iar cetăţenii au fost invitați să propună desființarea unor formulare ce li se par inutile.
stiri verificate

Comentarii prin facebook

9 răspunsuri la BIZIDAY: MIERCURI, 24 februarie 2016

  • alexman
    Martie 2, 2016 la ora 11:01

    Chestia cu maisimplu.gov.ro este la caterinca. Ea insasi este un exemplu de birocratie desi scopul este diminuarea ei. Daca faci o propunere, ea trebuie mai intai aprobata. Pentru asta la cateva zile se va uita un moderator pe ea. Daca corespunde unui format numai de ei stiut, atunci iti va fi aprobata,altfel va fi stearsa, deswi nu include injurii sau inexactitati. Daca ai avut norocul sa o aprobe si vrei sa mai adaugi ceva ulterior, atunci ai de asteptat frate.De o saptamana asteapta o propunere de a mea sa fie iar aprobata…Speram mai mult de la aceasta initiativa dar se pare ca sint si acolo ori nesimtiti care nu isi fac treaba, ori cineva are interesul ca sa nu se schimbe mai nimic in zona asta…

    Răspunde
     
  • Sorin
    Februarie 29, 2016 la ora 21:25

    Domnule Guran in legatura cu retroactivitatea legii, ce spuneti de legea despre taxa de mediu care se alica retoactiv . Eu am cumparat un autoturism Logan in anul 2006 si astazi nu mai pot sa il vând pentru că nu am platit taxa de mediu, la data cumparari nu era in vigoare si acum noul propritar trebuie sa o plateasca{masina este inmatriculata in ROMANIA}. Oare nu ataca cineva legea la Curtea Constitutionala, oare nu sunt dicriminat,oare nu mi sa incalcat derptul de a-mi vinde masina veche si sa imi dau avans pentru una noua, oare nu mi sa incalcat dreptul?

    Răspunde
     
  • ion rosca
    Februarie 29, 2016 la ora 01:19

    Hearts and minds , asta trebuie schimbat in Romania pentru ca aceste inimi si minti vor ajunge sa munceasca sa schimbe the hearts and minds of the people around them. Degeaba exista un sistem unde fiecare roman se gandeste cum sa-l shmechereasca si ii da tarcoale constant ,zi si noapte sa gaseasca o fisura. Aopi cine sa puna pe picioare un sistem perfect cand intentia e de a pastra acelasi status quo pentru a putea controla economic si politc sistemul.

    Răspunde
     
  • alexman
    Februarie 25, 2016 la ora 17:13

    E din ce in ce mai greu de rezistat in economia romaneasca. Am ajuns sa fac mai multe dosare pt ANAF decat produsele din raft….Le-as face si pe astea, daca alte lucruri ar fi mai incurajatoare. Dar cand stiu ca orice control ANAF din anumite judete vecine se soldeaza nu cu preventie ci direct cu amenzi chiar daca nu esti vinovat sau n-ai facut evaziune, atunci cum vor recupera prejudiciul cei cu venituri mai modeste, altfel decat prin frauda?Merita sa deschizi firma in Romania?Am ajuns la concluzia ca nu.E deja prea mult pt un om ca sa fie chinuit de birocrtie, iar la fiecare 2 ani sa vie haiducii de la ANAF si sa ia bani cu japca pt buget. Orict ai fi de binevoitor se termina si optimismul intr-o zi….Deja ma uit ce birocratie implica si lichidarea firmei…Deci mai bine emigrant sau cioban……

    Răspunde
     
  • Cosmin
    Februarie 25, 2016 la ora 09:51

    Primarul Robu (Timisoara) si-a creat un dormitor cu dus langa biroul din cladirea Primiariei Timisoara. Deasemenea a primit „cadou” un Mercedes de 60000 EUR de la COLTERM.
    Imi pare ca speta este foarte similara cu a lui Oprea.
    Asteptam interventia DNA.

    Răspunde
     
  • Divort Rapid
    Februarie 25, 2016 la ora 09:12

    Stiu ca inca ne socheaza aceste arestari, dar tara asta avea nevoie de o justitie eficienta si de exemple clare despre ce se intampla cu cei care fura!

    Răspunde
     
  • Adrian Popescu
    Februarie 25, 2016 la ora 07:21

    Avem pe de o parte pste 600000 de tineri fara BAC, pe de alta parte ei doresc o motivatie ca sa faca ceva.
    Astfel se poate legifera ca pentru a lua permisul de conducere sa aiba BAC_ul luat sau sa fi terminat o scoala postliceala.
    Astfel se va crea motivatia=carnetul de conducere
    si vor invata sa ia si BAC_ul
    am bagat propounerea pe http://maisimplu.gov.ro
    Asta ca KJS era ingrijorat de numarul mare de tineri fara BAC.
    Cum studiile ne arata ca cei tineri/mnici nu vor sa faca ceva decit cu o motivatie, e necesara introducere auneia, chiar daca pentru multi nu va fi cea mai buna.

    Răspunde
     
  • jiji
    Februarie 25, 2016 la ora 00:48

    Alooo, Tiberiule, ai vazut prea multe filme cu servicii secrete??? Tablagiul damblagist Oprea recrutat ..de cine??, hai fuga la pastile

    Răspunde
     
    1. T
      Februarie 25, 2016 la ora 01:40

      apreciez sarcasmul tau, recunosc ca am zambit. dar nu apreciez 2 lucruri, ca te ascunzi dupa un pseudonim; si ca ai luat drept afirmatie intrebarea.
      tinand cont ca e secolul serviciilor, iar noi suntem la granita dintre NATO si Rusia as prefera intr-o astfel de ipoteza decat sa cred ca un „tablagiu damblagist” a fost aproape de un conflict civil fiind in tabara „provocatoare” iar apoi sa ajunga ministru de interne si chiar vice prim ministru. e mai sinistru scenariul acesta. in cazul acesta prefer pastilele.

      Răspunde